Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zapowietrzona instalacja CO

06 Gru 2011 09:39 7896 28
  • Poziom 9  
    Witam

Od jakiegoś czasu mam problem z instalacją C o w domu jednorodzinnym. Poniewaz ostrej zimy jeszcze nie ma odkładam problem najdalej jak mogę, ale przyszedł czas stawić mu czoła. Mam piec na pliwo stałe typu UKSG. Trzy pompy Co - 2 Brotje CP 64 (jedna do grzejników na piętrze - sterowanie eurosterem, druga na stałe pieć -zasobnik ciepłej wody) i jedna Halma180/60 do podłogówki. nie moge tego cholerstwa odpowietrzyć. Jak zaczynam rozpalać i pompy ruszają to jest orkiestra bombelków. Ewidentnie jak chodzi mały obieg słychać jak kraży w nim powietrze i ten odpowietrznik automatyczny jak by nie dawał rady. najgorzej jest jak włacze podłogowe ogrzewanie. Czy widzicie jakieś błedy w tej instalacji? Spuszczałem wodę już dwa razy i napełniałem po woli cała instalację (ok1,5 h ). Prosze o wszelkie sugestie. System otwarty, naczynko na poddaszu w szczycie dachu.

Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 23  
    Nie spuszczaj chłopie wody, bo robisz tym wrogą robotę. Staraj się odpowietrzać segmentowo, czyli od najniższych punktów do najwyższych, uzupełniając jednocześnie wodę. a tak oględnie mówiąc, to instalacja jest wykonana niestarannie i zapewne jest zasyfonowanie a to już tylko kłopoty. W układzie zamkniętym byłoby lepiej ale cóż. No i ten pex przy kotle.... Ten odpowietrznik może zawieszony?
  • Poziom 9  
    Zasyfonowanie? Jak w odpływie umywalki?

Segmentowo - ja widze to tak

zamykam 6 z 7 nitek podłogówki i właczam pompę, następnie otwieram druga nitkę zamykając poprzednią, potem właczam pompe zasobnik -piec, na końcu grzejniki na piętrze?

Układ zamkniety - czy jest to dobry pomysl przy piecu na paliwo stałe?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    zdjęcie nie jest w pionie. Wirnik pracuje w poziomie
  • Poziom 9  
    Zaczynam powoli wygrywać

Pompa piec zasobnik może już pracować na 1 (a nie 3) biegu, odpowietrznik działa i co jakiś czas coś tam wypszcza.

W sobotę będe po kolei zamykał nitki podłogi, tak na 1 h dla każdej, oraz sprawdzę odpwoetrznik na naczynku wzbiorczym na poddaszu
  • Poziom 19  
    Za pompą na ogrzewaniu podłogowym tam gdzie sie łaczy z pex-em zamontować trojnik i załozyc odpowietrznik. to samo na powrocie. kto ta instalacje robił? uczeń???

Dodano po 48 [minuty]:

To samo czyli zamontować trójnik i odpowietrznik zrobilbym przynajmniej nad pompa brotje uklad C.O. nad kotłem. Ewidentnie dalej rury pex pod wplywem ciepla i braku kompensacji wydłuzają sie i tworzą łuk grzbietem do góry syfonując instalacje. Zresztą nie wiadomo jak rury idą dalej - zdjęcie nie pokazuje.
    Jeszcze taka biezaca rada dotyczaca kompensacji rur. Uchwyty na poziomych odcinkach pex-a sa prawdopodobnie za mocno skrecone stad tez nie ma mozliwosci wydłuzenia liniowego. popuść uchwyty, dobrze jeśli zdejmiesz gumy osłonowe tak by rura mogla wewnątrz pracowac. to pomoze wyprostowac lekko pex-a.
    A o co chodzi z tym odpowietrznikiem w naczyniu wyrownawczym na poddaszu? tam powinien byc przelew do kanalizacji jak za duzo wody w instalacje wpuscisz. Bo rozumiem ze jest to system otwarty?
  • Poziom 9  
    Tak układ otwarty, ale z tego co pamiętam jest tam odpowietrznik załozony.

Też właśnie myślałem o założeniu odpowietrzników bezpośrednio za pompami podłogi i grzejników.

Czy te automaty dobrze odpowietrzają gdy pompy chodza na 3 biegu?
  • Poziom 9  
    Czy w związku z tym przez cieknący zawór róznież może zasysać powietrze?
  • Poziom 9  
    Ten zawór przed żółta pompą raz cieknie raz nie. Spostrzeżenia z weekendu

1. z 6 nitek podłogówki, 2 nie grzeją. Zamknąłem pozostałe i pompa przecisnęła wodę.
    2. cały czas zbiera sie powietrze w pompie, nie słyszę w ogóle automatów w skrzynce rozdzielczej aby syczały. odkrecam śrubę w pompie, spuszczam powietrze, leci woda zakręcam. Dziś dalej chodzą tylko trzy nitki. Czekam aż nie będę musiał robić nic przy pompie i otworze kolejną nitkę.

Na weekend : wymiana zworu, i odpowietrzników.
  • Poziom 19  
    Sciagasz powietrze powrotem do zaworu mieszajacego stad masz szumy w pompie. Załóż te odpowietrzniki jak proponowałem wyzej i problemy powinny zniknac. Przynajmniej na zasilaniu. Ostatecznie jak nie chcesz rozbierac czesci instalacji ( co zajełoby ok. 2 godz) wkrec odpowietrznik na miejsce termometru ale juz po wyregulowaniu temperatury zasilania o.p.
  • Poziom 9  
    w miejsce termometru wkręce trójnik czołem do przodu, tam termometr, potem kolano 90 do góry i automat ze stoperem. Zadziała?
  • Poziom 19  
    hmmmm...Jesli pochwę termometru nie bedzie opływac bezposrednio woda grzewcza to wskazania beda lekko zaniżone. A nie da sie tego termometru zamontować na rozdzielaczu zasilania? tam powina byc zaslepka 1/2" dobrze jesli jest od strony zasilajacej rury. Natomiast odpowietrznik z zaworem stopowym wkrec pionowo w trojnik, najlepiej z jakas przedłużką.
    pozdrawiam (radoslav1)

Dodano po 5 [minuty]:

z odpowietrzeniem w tym pompy mozesz sie takze wspomoc odkrecając metelowy czoper z przodu pompy. mozna to robic na obiegu - lecz dla bezpieczeństwa sprawdź najpierw czy nie masz przebicia.
  • Poziom 9  
    Jak na razie zrobiłem takie coś.

Po południu pojadę do sklepu, po trójniki.
    Przy okazji wymienię ten zawór cieknacy

• Poziom 9  
    Zapowietrzona instalacja CO Zapowietrzona instalacja CO

Na razie skończyłem na tym, cieknący zawór rownież wymienony. Powli uruchamiam instalację.

Zobaczymy

Czy pompa ma być idealnie w poziomie?
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    tak. w poziomie. odpowietrzaj ja czasami w czasie pracy zeby nie szumiala i nie miala jalowego przebiegu. Obroty na full w czasie uruchamiania instalacji niech przepcha cale powietrze. obiegi sukcesywnie pojedynczo odkrecaj na full. jak juz bedziesz pewny ze nie ma powietrza przykrec pierwszy zamykajac go jednoczesnie odkrec drugi.. i tak do konca. potem wyreguluj. powodzenia.
    pozdrawiam (radoslav1)
  • Poziom 9  
    Pierwsze efekty zadowalające, pompy pracują na maksie, powietrza jak by ubywa.

Sądzę również że pompa HALMa pada, dzis rano nie chciała się obracać. "kopnięcie pomogło" ale zobaczymy co dalej.

Póki co 3 nitki grzeją, resztę będe uruchamiał wieczorem po pracy
  • Poziom 19  
    Pompa halm tego typu ma tak skonstruowany przelacznik, ze moze sie dobrze nie stykac gdy nie bedzie dobrze ustawiany. Zamiast wiec "kopac" sprobuj delikatnie poruszyc przełacznikiem wybiegow aby sprawdzic czy stycznik zalacza i silnik dostaje prąd.
  • Poziom 9  
    Skoro wczoraj na koniec chodziła, a po dzisiejszym właczeniu nie kręciła ale obciążała obwód, wiec to nie jego wina. Jak dla mnie za długo chodziła bez wody jakimś cudem. A kopanie polegało na odkręceniu odpowietrznika i zmianie biegów. Idąc tym tropem może ma za duzy luz na wirniku i jakoś sama sie zapowietrza od siebie? Czy prace odpowietrzników zawsze słychać? Czy może małe drobinki powietrza schodza niezauważalnie?

Dodano po 1 [minuty]:

jeszcze jedno - przy uruchamianie do tego sezonu grzewczego pompa była jakby zapieczona. Musiałem ją rozebrać i ręcznie z urzyciem siły obrócić wirnik. Po tym zaskoczyła.
  • Poziom 9  
    a więc:

gdy pracuja wszystkie pompy na maksa - w tej od podłogówki zabrakło wody !!!

zawór trójdrogowy był otwarty na maksa, czyli bez mieszania z woda z powrotu.

Sam już nie wiem co dalej

Dziś będzie instalator wieczorem niech się poci, zobaczymy
  • Poziom 1  
  • Poziom 9  
    od nowości jakoś dziwnie, raz na tydzień musiałem odpowietrzać grzejniki, po dwóch latach zatarła sie pompa od podłogi, a teraz wychodzi na to że druga też.

Podobno musze zainstalować separator powietrza, gdyż mamy zupelnie nową instalację wodną, od czerpni do budynków, i jest wniej dużó powietrza.

Kupiłem na zaś pompe grundfosa, ale boje się ją zalożyć, do póki nie ustalę co sie dzieje

Czemu pytasz?
  • Poziom 10  
    Z tego co widzę na 1 zdjęciu to masz nieprawidłowo zamontowane naczynie wzbiorcze (wyrównawcze). Między piecem CO a naczyniem nie może być żadnych zaworów tym bardziej pomp, całość powinna być połączona rurą min 1"(CU 28)
  • Poziom 9  
    To białe to naczynie zabezpieczajce ciśnienie bieżacej wody a nie naczynko.

Temat zamknięty, pompa c o padła, raz miała siłę przepchać raz nie.

Dziekuje wszystkim za pomoc