Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Transformator z małej spawareczki, przeróbka.

ogien33_78 20 Dec 2011 20:43 3933 16
    ogien33_78
    Level 9  
    Witam.
    Posiadam transformator z małej spawarki na 230V. Prąd regulowany był tam bocznikiem. Dostałem samo trafo z odwiniętym uzwojeniem wtórnym, bo było spalone, przegrzane. Uzwojenia pierwotne są dwa, jedno większe z jednej strony bocznika drugie z drugiej strony bocznika a między nimi było uzwojenie wtórne. Uzwojenia pierwotne są rozłączone. Chcę nawinąć na nowo to trafo, regulację prądu zrobić na tyrystorach. Niestety nie wiem jak połączyć te dwa uzwojenia pierwotne, na oko wyglądają jakby były nawinięte przeciwnie. Czy nie miało to związku z bocznikiem i regulacją prądu? Może wystarczy że podłącze jedno uzwojenie jeśli pozbędę się bocznika magnetycznego? Na jakie napięcie AC nawinąć transformator?
  • Helpful post
    bestler
    Admin of DIY, Automation
    Mógłbyś zamieścić zdjęcie ??
    ogien33_78
    Level 9  
    Słaba jakość ale widać o co chodzi. Widać jak idą uzwojenia. W sumie to pasowało by gdyby górny odczep z jednego uzwojenia połączyć z górnym drugiego uzwojenia, ale wtedy będzie to wyglądało jakby zwoje były nawijane z góry na dół, mam nadzieję że zrozumiale napisałem.

Transformator z małej spawareczki, przeróbka.
  • Helpful post
    bestler
    Admin of DIY, Automation
    Nie wiem jaka jest wielkość tego trafa, ale drut wygląda co najmniej na fi3 albo lepiej. Przy "małym transformatorze od spawarki na 230V" szacuje się około 2zw/V (chodzi mi o rząd wielkości). Ale niestety nie wydaje mi się, żeby nawet na obu uzwojeniach było 500zw aby można było zasilić 230V. Coś tu nie jest tak. I jeszcze ten gruby drut...
    ogien33_78
    Level 9  
    To jest maly transformator ok 30cm^2. Drut około 1,5mm średnicy. Ilość zwoi sobie sprawdzę poprzez nawiniecie z 10 zwoi i pomiar napięcia. Wtedy oblicze ile zwoi nawinąć na dane napięcie. Tylko jakie? Oryginalnie bylo 50V. Wystarczy tyle? Pytanie tylko jak połączyć te uzwojenia? Napewno były szeregowo, nie wiem tylko ktore wyprowadzenie z którym. Chcąc zachować kierunek nawijania musiałbym chyba połączyć dwa górne wyprowadzenia a dolne pod zasilanie!?
  • Helpful post
    bestler
    Admin of DIY, Automation
    Dla 30cm^2 spawalnicze trafo będzie miało moc niecałego kilowata. Uzwojenie pierwotne powinno mieć 345zw.

Dla 50V uzwojenia wtórnego należy nawinąć 75zw.
    ogien33_78
    Level 9  
    Nie rozumiemy się. Niechce przezwajać pierwotnego. Pytam tylko w jakim celu uzwojenie zostało podzielone i nawiniete odwrotnie? I pytanie drugie jak połączyć te uzwojenia, który koniec z którym żeby było 'prawdziwe' szeregowe połączenie.
    małek
    Level 21  
    Ze względu na styl wykonania to podobne do CEN160 Einhell-a z przełącznikiem 230V/400V. Może również siedzieć w DECA czy Telwin. To bardzo niskobudżetowe trafo.
  • Helpful post
    gsminfo
    Level 21  
    Uzwojenie podzielone by uzyskać odpowiednią charakterystykę dla transformatora spawalniczego. Drugie uzwojenie nawinięte odwrotnie, to nie ma znaczenia ale ważne jak jest połączone. Połączenie powinno być tak, prąd wchodzi do początku górnej cewki i wychodzi końcem i przeskakuje na dolną cewkę na końcówkę która tak samo wchodzi jak początek górnej (tego z foto nie widać) i wychodzi tak samo jak koniec górnej. Inaczej gdyby nawijając taką cewkę zaczynamy tak jak widać na fotografii, koniec jak na fotografii i bez ucinania drutu przeskakujemy na dolną cewkę i w takim samym kierunku nawijamy ją.
    ogien33_78
    Level 9  
    To trafo ze spawarki jakiejś psełdo niemieckiej firmy, kupionej właśnie w niemczech około 15 lat temu. Więc i tak długo wytrzymała, a byłem świadkiem że trochę ona naspawała bram, konstrukcji i przyczep. Kolego dziękuję za informację jak je połączyć, ale mógłbyś jeszcze raz to napisać, ale umówmy się że początek cewki jest przy rdzeniu, ten od którego zaczynamy nawijać. Dobrze zrozumiałem że dwa końce cewek połączyć razem a na początki dać 230V?

Dodano po 4 [godziny] 16 [minuty]:

Witam ponownie. Podłączyłem trafo tak jak pisałem i nawinąłem na wtórne 5 zwoi. Podłączyłem do prądu i niestety trafo głośno chodzi i pobiera sporo prądu jałowego bo aż 11A, widocznie lakier również na pierwotnym się przegrzał i jest krótki obieg. Podłączyłem też odwrotnie dla upewnienia się i odrazu wybija bezpieczniki 16A, więc pierwsze połączenie jest prawidłowe. Muszę przezwoić również pierwotne. Teraz pytanie, pozostawić konstrukcję transformatora taką jaka jest? Policzyć zwoje przy odwijaniu i nawinąć tyle samo czy nawinąć wg obliczeń kolegi bestler? Pytanie drugie, nawinąć jedno uzwojenie pierwotne czy rozdzielić je tak jak w oryginale na dwie cewki?

Dodano po 1 [godziny] 7 [minuty]:

Odwinąłem uzwojenia. Na jednym było 173zw na drugim 87zw a wiec razem 260zw. Przy 50V na wtórnym potrzeba 56zw. Zostawić te ilości czy nawinąć wg kolegi bestler? Wiadomo że trafo jest tu mocno wyżyłowane, ale chcę aby się nim dało spawać elektrodami przynajmniej 2,5. Na spawarce widniało 160A. Nawijając pierwotne dowinąć odczepów do regulacji prądu? Dla jakich napięć zrobić te odczepy? Dobrym pomysłem pewnie byłoby też nawinąć ją na 400V.
  • Helpful post
    elettrico
    Level 12  
    Witam Przezwajałem takie trafa wtórne było nawijane płaskownikiem
    aluniniowym gołym z przekładką taśmową co warstwa szerokość prawie równa szerokości karkasu na wtórne i grubości 1 mm

drutem okrągłym bedziesz miał kłopot z nawinięciem takiej ilości zwojów aby osiągnąć około 50 volt

rozkład uzwojenia pierwotnego musi być taki sam gdyż poprawia charakterystyke w celu uzyskania wiekszego prądu

proponuje zmiane karkasu bez zwory powiekszy sie pole dla uzwojenia i zastosować regulacje elektroniczną
    ogien33_78
    Level 9  
    Zgadza się, muszę przerobić karkas likwidując miejscę na zworę. Był tu okrągły drut fi4mm więc zmieścił by się, ale ja mam trochę cieńszy wiec musze nawijać podwójnie i wtedy albo prostownik na dwóch diodach albo czterech. 173zw mam nawinięte jeszcze tylko 87 na drugiej cewce i odczepy do regulacji. Pytanie tylko jak bardzo zmniejszyć napięcie na wtórnym aby był mniejszy prąd ale jeszcze można było łuk zajarzyć? Chyba że zwiekszyć trochę napięcie na wtórnym?
  • Helpful post
    elettrico
    Level 12  
    JEŚLI chcesz spawać prądem stałym czyli na diodach musi byc zastosowany
    duzy dławik gdyż prostownik jest jednofazowy inaczej będzie gorzej spawała niz pradem zmiennym

napiecie max. daj 60 /65 volt i mozesz schodzic do 50 volt ponizej beda problemy z zapaleniem łuku
    bestler
    Admin of DIY, Automation
    A jak kolega autor odwinął pierwotne uzwojenie to widać było uszkodzenie lakieru /spalenie/ ??
    ogien33_78
    Level 9  
    Witam. Trafo nawinięte. Jałowe napięcie na wtórnym 52V, prąd jałowy na pierwotnym około 1A, mierzone cęgami tanimi. Spawałem elektrodą 2,5mm, prąd spawania ok 140A napięcie ok 30V. Prąd raczej na elektrodę 3,2mm. Nawinąłem kilkanaście zwoi na pierwotnym jako odczep do zmniejszania prądu, napięcie na wtórnym spadło o 2,5V, niestety niewiele pomogło. Elektroda dalej za mocno pali. Podłączyłem ją przez długi przedłurzacz i to sprawiło że prąd zrobił się idealny dla tej elektrody bo spaw idealny a miernik pokazał ok 120A. Do ilu zmniejszyć napięcie aby dało się spawać elektrodą 2,5mm bo elektrodą 3,2 nie chcę katować tego trafa.
    bestler
    Admin of DIY, Automation
    Kup na allegro regulator tyrystorowy do spawarki jednofazowej i rozwiążesz problem regulacji.

ogien33_78 wrote:
    Do ilu zmniejszyć napięcie aby dało się spawać elektrodą 2,5mm bo elektrodą 3,2 nie chcę katować tego trafa.

to nie napięcie jest najważniejsze a prąd. 52V jest ok, nawet troszkę przy mało i mniej już nie może być, bo będziesz miał problem z zapalaniem łuku.
    gsminfo
    Level 21  
    Nawiń na innym rdzeniu 20 cm kwadratowych 15 odczep 30 zwoje i podłącz szeregowo z uzwojeniem 52 V i będziesz mógł spawać małym prądem. Regulacja elektroniczna spowoduje spadek napięcia i trudno będzie zapalić łuk. Gdybyś miał na wtórnym np 72 V i regulacją zmniejszył byś do 52 V to jeszcze można wytrzymać ale jak masz 52 V i zmniejszysz do 38 V to bardzo dużo i elektroda przy zapalaniu wytopi się a otulina zostanie i co chwilę trzeba pukać by odbić otulinę. Do kitu takie spawanie dławik w szereg to najlepsze wyjście. Dla spawania dużym prądem bez dławika a mniejszym z dławikiem.