Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik INDESCO 940M3I (pralka Ariston Margherita ALC122TX) pytanie o element

sircovalsky 29 Gru 2011 17:30 2093 2
  • #1 29 Gru 2011 17:30
    sircovalsky
    Poziom 2  

Witam,

Moja pralka przestała działać poprawnie tj. program prania działa (grzanie, pompowanie wody itp.) lecz silnik się nie kręci. Napięcie na odpowiednich zaciskach listwy silnika pojawia się w momentach odpowiadających załączeniu silnika, czyli płytka sterująca działa poprawnie. Postanowiłem wykręcić silnik.

- Tachoprądnica sprawna; generuje napięcie przy obracaniu wirnikiem.
    - Uzwojenie stojana - rezystancja 2,5 Ohm (gruby drut, mało zwojów).
    - Uzwojenie winika - 5,2 Ohm (mierzone na złączach szczotek).

Zauważyłem jeszcze jeden element włączony w szereg do obwodu winika. Podejrzewam, że jest to lampa wyładowcza służąca do ograniczenia iskrzenia na komutatorze. Jest nadpalona i zwarta.

I tu proszę forumowiczów o radę. Czy wyniki pomiarów uzwojeń są poprawne, co to dokładnie za element i gdzie mogę go kupić. Z góry dziękuję za pomoc.

Silnik INDESCO 940M3I (pralka Ariston Margherita ALC122TX) pytanie o element Silnik INDESCO 940M3I (pralka Ariston Margherita ALC122TX) pytanie o element Silnik INDESCO 940M3I (pralka Ariston Margherita ALC122TX) pytanie o element Silnik INDESCO 940M3I (pralka Ariston Margherita ALC122TX) pytanie o element

0 2
  • #2 29 Gru 2011 21:19
    Labuś
    Poziom 14  

Jeśli jest włączony ten element w szereg to nie może być lampą wyładowczą, tylko raczej zabezpieczeniem termicznym lub przeciążeniowym.
    Posiadam taki podobny element który powraca po zadziałaniu/po przeciążeniu / dopiero po zaniku napięcia sieciowego ta''neonówka'' go podtrzymuje w stanie otwarcia.

0
  • #3 29 Gru 2011 21:51
    sircovalsky
    Poziom 2  

Nasunąłeś mi myśl, że to kontaktron. Służy pewnie jako zabezpieczenie uzwojenia wirnika podczas, gdy uszkodzone jest uzwojenie stojana. Stojan wytwarza pole magnetyczne które zamyka kontaktron i tym samym obwód wirnika. Dzięki.

0