Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa piece, jedna instalacja grzewcza

aqk 03 Sty 2012 13:49 13015 10
  • #1 03 Sty 2012 13:49
    aqk
    Poziom 2  

Witam

Posiadam piec gazowy Immergas Zeus dwufunkcyjny, kondensat i chciałbym to połączyć z piecem tzw: "śmieciuchem" powiedzmy firmy Zębiec KWKs 16 kW.
    Powiedzmy choć się nie upieram absolutnie. Piec ma posiadać elektronikę i dmuchawę. Ot wszystko. Nie musi służyć do podgrzewania wody choć nic nie stałoby na przeszkodzie aby dokupić bojler z wężykiem wewnątrz. Układ C.O zamknięty !!!!!
    Chciałbym w najbliższej perspektywie wpiąć w to wszystko panele próżniowe ale to wszystko melodia przyszłości. Teraz jest pytanie

Jak wykonać instalacje aby piec Zębiec który byłby zamontowany w piwnicy podgrzewał instalacje grzewczą, natomiast piec gazowy załączał by się automatycznie momencie spadku temperatury w pomieszczeniach. Dodam tylko że piec gazowy posiada automatykę sterującą wraz z stacja pogodową i w dużej części dom podgrzewany jest instalacja podłogową. Piec gazowy zamontowany jest na parterze. Wylot spalin z pieca gazowego na zewnątrz budynku.

Jestem zainteresowany zakupem pieca oraz wszystkich niezbędnych części do wykonania tego zadania. Piec Zębiec oczywiscie z dmuchawą i elektroniką ale bez konieczności spinania tego wszystkiego do stacji pogodowej pieca gazowego

Czy któryś z was szanowni koledzy i koleżanki, przetestował taką konfigurację? Jak to działa i jak ja mam to zrobić aby to wszystko zagrało ze sobą.

Gazoweczka oczywiście fajna ale posiadam duże ilości makulatury, drewna i tym podobnych paliw stałych z którymi nie mam co robić. Mogłyby one spokojnie dać ukojenie mojej kieszeni, zamiast leżeć i śmiać się ze mnie ;)

2 10
  • #3 03 Sty 2012 13:59
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Jeżeli będziesz śmieciuchem (jednak lepiej układ otwarty) grzał np, 21 st C, a regulator gazowego ustawisz na np 19 st C, to ten ostatni nie załączy się, póki nie spadnie temperatura poniżej tej nastawionej.
    Co do śmieci, którymi chcesz palić. Czy wiesz ile kłopotu jest przy paleniu makulatury? Drewno i owszem, ale musi być suche i musisz go mieć w odpowiedniej ilości. Wtedy to będzie ukojenie. Czy policzyłeś jak drogi będzie ten układ grzewczy z dwoma kotłami, automatyką i zabezpieczeniem kotła stałopalnego?

0
  • #4 03 Sty 2012 15:42
    aqk
    Poziom 2  

Gwoli ścisłości

Makulatury tj. tektur i pochodnych mam do oporu
    Drewna, przeróżnej maści i typu również.
    Do tego kilka kamieni węglowych też się znajdzie :) wiec samo paliwo jako takie mnie nie przeraża. Przeraził mnie koszt napełnienia i eksploatacji butli gazowej. W tej chwili na terenie budynku prowadzę operacje pod nazwa "wykończeniówka"
    Wiosna tej zimy jest fantastyczna a mimo to mam gigantyczne ubytki w zbiorniku.
    Nie wiem czy to tzw. efekt pierwszej zimy czy też tak będzie na stałe ;(

Wobec powyższego zdesperowany jest aby w pierwszej kolejności obniżyć koszty ogrzewania. Ale nie wiem jak tego dokonać.

Gdyby tak był ktoś na tyle wspaniały i wytłumaczył mi to "łopatologicznie" niewątpliwie ciepło pomyśle o łaskawcy :) :) ;)

mirrzo napisał:
    Czy policzyłeś jak drogi będzie ten układ grzewczy z dwoma kotłami, automatyką i zabezpieczeniem kotła stałopalnego?

Nie, nie liczyłem nawet nie wiem od czego zacząć przeliczenia. Nie mam pojęcia jakiego sprzętu, urządzeń itp użyć.Liczyłem na to że będę mógł wpiąć się w zasilanie i powrót pod kotłem i to sprawę rozwiąże. Natomiast elektronika pieca "śmieciucha" będzie pracowała i podgrzewała cały układ powiedzmy do 18-19 stopni C a resztę ewentualnie podciągnie gazówka. Ewentualnie w ciągu dnia praca na węglu a nocą gazóweczka.

Powinno to chyba wyglądać mniej więcej w ten sposób

Problem polega na tym iz nie wiem czy mogę zrobić tak aby piec na paliwo stałe ( z sterownikiem) pracował w układzie zamkniętym czy też mozna mój piec Immergas otworzyć na swiat i sprawić by pracował w układzie otwartym? Jakie będą konsekwencje tego czynu, ewentualnie? i Jakiego wymiennika ciepła mam użyć?
    A najlepiej gdyby ktoś kto przetestował na swoim organizmie działanie tego specyfiku podzielił sie ze mną swoimi uwagami na temat efektów jakie udało mu się osiągnąć.....

0
  • #5 03 Sty 2012 18:41
    DonRomano
    Poziom 33  

Podałem link, w czym masz problem?

1
  • #6 03 Sty 2012 20:06
    aqk
    Poziom 2  

Ok. Poświeciłem tematowi cały dzień i znalazłem taki schemat.

Będę się go trzymał i zabieram się za pracę.

Efekty, działanie opisze w najbliższym możliwym czasie.

Dzieki DonRomano za zainteresowanie. Chętnie skonsultuje jeśli nie będę mógł dać sobie rady.
    Pozdrawiam

Jeszcze jedno: Teraz mi wpadło

Jak podłączyć w przyszłości solary? Czy to będzie również zastosowania jakiegoś większego wymiennika ciepła? Chciałbym by solary również podgrzewały wodę.

0
  • #7 03 Sty 2012 21:51
    szymonjasiu
    Poziom 19  

aqk napisał:
    Ok. Poświeciłem tematowi cały dzień i znalazłem taki schemat.

...

Jak podłączyć w przyszłości solary? Czy to będzie również zastosowania jakiegoś większego wymiennika ciepła? Chciałbym by solary również podgrzewały wodę.

Witam

Proponuje inne podejście do tematu.
    Zastosuj zasobnik ACV SMART Multi Energy np .300l .
    Ten zasobnik umożliwia podłączenie wielu źródeł ciepła.
    Dodatkowo pracuje jako sprzegło i bufor , w razie potrzeby wszystkie źródła ciepła mogą pracowac jednoczesnie (w twoim schemacie raczej nie-brak sprzegła).
    Zasobnik ten ma dodatkowo wbudowaną wężownicę do układu solarnego
    Ma też miejsce na grzałkę elektryczną (w razie potrzeby).
    Koszt takiego zasobnik a w pakiecie z dwoma płytami solarnymi to ok 11, 7 k, sam zasobnik kupisz za ok 6 k.

Zasobnik wykonany jest (CWU) ze stali nierdzewnej , ma to wiele zalet min:
    -brak potrzeby ochrony anodowej (coroczne koszty kontroli lub wymiany anody),
    -brak obawy o to że emalia popęka w wysokich temperaturach powyżej 70 stopni-o co nietrudno przy solarach i kotle stałopalnym,
    -brak niepożądanych zapachów CWU ( w zasobnikach emaliowanych jest z tym róznie),
    -jest to zasobnik dwupłaszczowy-czytaj znacznie większa wydajność niż zasobniki z wężownicą.

Oczywiście grupę solarną możesz podłączyć innej firmy.
    Na wyjściu z tego zasobnika możesz załozyć zawór mieszający wraz z silnikiem i sterownikiem (koszt od 0,9k ) i uzyskać sterowanie pogodowe , nawet paląc w kotle stałopalnym.

Latem w okresie urlopowym aby zapobiec zbyt wysokim temperaturom w zasobniku( nierdzewka wytrzymuje 110 stopni a emalia..) możesz w prosy sposób rozładować zgromadzone ciepło do układu grzejnikowego.

Więc zastanów sie czy brnąć w schematy rodem z lat 70-tych , czy skorzystać z nowoczesnych rozwiązań.

Pozdrawiam

0
  • #8 03 Sty 2012 23:52
    mirrzo

Moderator na urlopie...

aqk napisał:
    Powinno to chyba wyglądać mniej więcej w ten sposób

Czyli nie potrafisz czytać schematów. Twój schemat jest mieszany: dla stałopalnego otwarty, dla gazowego zamknięty. Czyli tak, jak powinno być.

1
  • #9 04 Sty 2012 20:44
    aqk
    Poziom 2  

szymonjasiu napisał:

Koszt takiego zasobnik a w pakiecie z dwoma płytami solarnymi to ok 11, 7 k, sam zasobnik kupisz za ok 6 k.

Jeśli mógłbyś podać mi namiary na taki zestaw byłbym bardzo wdzięczny.
    Solary próżniowe?

Czy takie rozwiązanie ograniczy koszty w postaci zakupu wymiennika cieplnego wraz z całym układem pompowo-srubunkowym?

Chciałbym docelowo korzystać z trzech źródeł ciepła.
    Latem solary, aby podgrzewać temperaturę w wymienniku.
    Jesienią i wiosna wykorzystywać zasoby natury a w okresie zimowym korzystać z gazu jako ostateczność.
    Jestem laikiem, nie potrafię czytać schematów, zabieram się z motyka na słońce ale taki już jestem ze mi się chce. Jest wielu fachowców i innych pseudo pomocników których interesuje tylko podpisanie umowy i zainkasowanie kasy za wykonanie niby to ekstra instalacji. Niestety każdy z nich mówi co innego, negując jednocześnie poprzednika. Mam dość dlatego Was, jako niezależnych doradców pytam. Z góry serdecznie dziękuję za poświęcony czas. Noobowi....

0
  • #10 04 Sty 2012 23:02
    mirrzo

Moderator na urlopie...

aqk napisał:
    Jestem laikiem, nie potrafię czytać schematów, zabieram się z motyka na słońce ale taki już jestem ze mi się chce.

Skoro jesteś laikiem, to zapomnij o solarach i kup powietrzną pompę ciepła. Za prąd do jej pracy zapłacisz mniej, niż za urządzenia do solarów, a wody będziesz miał akurat tyle, ile potrzeba. Z solarów możesz mieć więcej wody, ale tylko w słoneczne dni, ale co z nią zrobisz?

0
  • #11 04 Sty 2012 23:18
    szymonjasiu
    Poziom 19  

Strona główna ACV.
    Zadzwoń do przedstawiciela z Twojego regionu wskaże Ci hurtownie i zaprzyjaźnionego instalatora. Masz wtedy pewność co do fachowości i poprawnosci wykonania Twojego układu. Cena o której pisałem to cena katalogowa netto , kolektory płaskie. Próżniowe w naszej strefie klimatycznej-sprawa dyskusyjna. Przez pół roku obydwa będą grzały poprawne, pozostałe pół roku to walka o 8% energii czyli walka o ...nic.

0