Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IBM ThinkPad błąd BIOS CRC1 Error

27 Lut 2003 09:04 70287 129
  • Poziom 11  
    Czy ktoś z szanownych kolegów spotkał się z problemem komunikatu w laptopach IBM ThinkPad 0175 Bad CRC1, stop POST taks, the EEPROM checksum is not correct. Jest to komunikat o błędnej sumie kontrolnej w pamięci EEPROM. Na warsztacie mamy TP A30, który trafił do nas z komunikatem FAN ERROR; uszkodzone było sterowanie wentylatorem procesora. Po usunięciu usterki A30 wykonuje swoją wewnętrzną diagnostykę i na koniec zgłasza błąd 0175 CRC1... po czym zwisa z hasłem ENTERING BIOS.

IBM zaleca kontakt z serwisem, gdzie najczęściej sugerują konieczność wymiany płyty głównej /większość autoryzowanych serwisów nie bawi się w sentymenty/.
    Czy ktoś przećwiczył już ten temat, czy ma może zawartość eepromu do TP A30.

Byłbym bardzo wdzięczny za każdą pomoc; problem jest dość ważny i pilny.

Pozdrawiam kolegów
    jpcs
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    nie wiem czy ci to pomoże ale sprawdź czy masz w biosie funkcje HALT ON -ustaw na no errors
  • Poziom 11  
    Jak już pisałem laptop jest zawieszony i nie można wejść do setup'a.
    jpcs
  • Poziom 25  
    problem z TP30 w zasadzie jest dość poważny.Proszę sprawdzić czy nie przerwano komunikacji z EEPROM chyba AT24RF08 czy nie został on uszkodzony fizycznie lub skasowana zawartość.
  • Poziom 11  
    Cześć!

Dzięki za zainteresowanie. EEprom jest taki jak podajesz nie jest uszkodzony mechanicznie, prawdopodobnie ma lekko przekłamaną zawartość, co może być spowodowane zakłóceniami w obrębie laptopa, zanikiem zasilania ... itp. Dowcip polega na tym, że trzeba ponownie zaprogramować EEproma /co potrafimy zrobić/, potrzebujemy tylko odpowiednią zawartość. Autoryzowany serwis nie bawi się w te klocki tylko wymienia komletną płytę. Być może istnieje jakaś alternatywna możliwość obejścia tematu?

Pozdrawiam i czekam na dalszą pomoc.
    jpcs
  • Poziom 14  
    Może głupie pytanie,ale jak takiego eeproma zaprogramować bo mój Willem z koscią niegada?!
  • Poziom 10  
    Witam,
    Bardzo jestem ciekaw jak zakończy się bój z tym laptopem, ponieważ mam trochę nowszego IBM, na którym jest dokładnie to samo 0175 Bad CRC1.
    Jeżeli to możliwe pragnąłbym wróci do dyskusji na ten temat.
    Zenek
  • Poziom 10  
    Dziwna porada, jeżeli Wiesz coś na ten temat to napisz jaśniej.
  • Poziom 16  
    witam wczoraj z polaczeniem mialem drobny problem wiec tak
    podtrzebny jest program ponyprog prosty programatorek wedlug schematu
    mala uwaga nalezy tez polaczyc nozki 6 z 7 na db9 chociaz to nie jest zaznaczone na schemacie

jesli chodzi o wsad to ibm'a to macie tutaj jak by pytal o haslo po zaladowaniu do kosci to wpiszcie BIZZY
  • Poziom 10  
    Witam,
    Może jest to rozwiązanie ale jak to wszystko podłączać PC SERIAL PORT do DB 9 komputera a gdzie wyjścia SCL i SDA
    Pozdrawiam,
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    _DooM powiedz czy ty kiedykolwiek taki (dokłądnie taki) scalak czytałeś czy tylko zwykłe 24c08?? jak byś zamieścił dokłądny opis krok po kroku (najlepiej schemat porządny) jak połączyć i jak skonfigurować ponyproga, to był bym wdzięczny (podejżewam żę nie tylko ja)

Pozdrawki Bushman.
  • Poziom 16  
    witam!

Inner_Bushman

otorz tak tym interfacem odczytalem:
    24rf08bt wer. 14 nozkowa bez wylutowywania z plyty (thinkpad 600e)
    24rf08c wer. 14 nozkowa bez wylutowywania z plyty (thinkpad 600x)
    24c01a po wylutowaniu z plyty (thinkpad 560x)
    oraz (ale juz nie z laptopow)
    24c02

kolega jdm'em odczytal 24rf08c wer. 8 nozkowa z T40 po wylutowaniu

jak by kogos interesowalo to mam wsady do:
    ibm thinkpad
    R30
    T21
    T40
    T41
    X20
    T30
    600e
    moge sie wymienic za wsady do innych ibm'ow (szczegolnie poszukuje z serii 20 21 22)
    mam tez program do generowania hasla na pdst. serwice tagow do della

co do instrukcji krok po kroku
    to jesli o odczyt z plyty to nie podlaczamy zasilania do ukladu
    podlutowujemy sobie kawalki przewodow do odpowiednich nozek
    wyprowadzamy sobie te przewody na zewnatrz i skladamy lapa tak zeby dzialal
    przewody zostawiamy nie podlaczone i wlaczamy lapa
    jak sie pokaze klodka to czekamy ok 40 sek wtedy podlaczamy przewody
    WAZNE w kolejnosci GND, SDA, SCL i zczytujemy zawartosc :)
    po zczytaniu wylaczamy lapa i odlaczamy przewody od programatorka

co do konfiguracji ponyproga to po zainstalowaniu
    po pierwsze trzeba go skalibrowac (setup>calibration)
    teraz wybieramy setup>interface setup i wybieramy port szeregowy interfejs SI Prog API
    i nr. portu com poczym klikamy ok warto jeszcze przed zatwierdzeniem zmian przy podlaczonym programatorku
    wybrac probe to go przetestuje
    pozostaje jeszcze wybrac i2c bus 8bit eeprom i typ kosci dla wszystkich 24rf08xx wybieramy 2408
    i po podlaczeniu mozemy zczytywac :)

jesli chodzi o pinologie do wersji 14 nozkowej to
    wyglada tak: GND nozka 6 SDA nozka 8 SCL nozka 10

na rysunku macie pokazane jak podlaczyc wer. 8 nozkowa do programatora po wylutowaniu
    mozna tez obejrzec strone joe'go z australi www.ja.axxs.net
  • Poziom 11  
    TP A22m.Zczytalem zawartosc z RF2408C.Ale co dalej...???? Jak zmodyfikowac ten plik....??? W zalaczniku jest schemat ktory b.dobrze wspolpracuje z PonyProg - Serial Device Programmer
    Version 1.17h Nov 3 2000
  • Poziom 11  
    13 Cze 2005 19:29

Jak odczytac bin.fil z 24RF08C???
    Przepraszam pierwszy raz zle napisalem i z tad te dwa posty..!!!

Moderowany przez TONI_2003:

Posty scaliłem !

No tak jak napisalem powyzej TP A22m 24RF08C. Mam bin.fil z haslem i nie mam czym "GO" "ruszyc" Jak odczytac to "wspaniale" haslo????Moze ktos z szanownych kolegow juz to przerabial??? i wie czym to odczytac.Bo jak do tej pory nikomu sie nie udalo.A "specjalistow > cymbalistow bylo wielu ale zaden nie smial zagrac przy Jankielu" Moze tym razem Prawdziwy
    JANKIEL sie odezwie i wbije KLINA w TEGO BINA.
    Pozdrowienia.
    Vixtor[/i]
  • Poziom 12  
    Mam ten sam problem CRC1 ale mój to ThinkPad A30-2652-3SG a pamięć to 24RF08. Poszukuje bina do tego modelu. Z wy lutowaniem i zaprogramowaniem to nie problem. Jak ktoś by miał takiego bina to jestem bardzo chętny. Po szczytaniu na programatorze, wyszły tylko same 0. Wygląda na to że scalak został skasowany lubł padł. Mozna pisać na gott-portal(malpa)wp.pl
  • Poziom 16  
    [quote="Vixtor"]No tak jak napisalem powyzej TP A22m 24RF08C. Mam bin.fil z haslem i nie mam czym "GO" "ruszyc" Jak odczytac to "wspaniale" haslo????
    Cytat:

witam poszuka programu cmospwd i z lini dosa wpisujemy cmospwd /d /l <nazwapliku.bin> i naciskamy enter haslo zaczyna sie od offsetu 330h
  • Poziom 11  
    15 Cze 2005 15:59
    Serdecznie dziekuje.Laptop ruszyl..Ale po okolo 10 - 15 minutach "wywala" Na pewno jest to wina fila.bin ktory prawdopodobnie jest uszkodzony.Postaram sie o nowy i bedzie OK.Jezeli bede go mial zamieszcze na forum.Problem z odczytaniem hasla polegal na tym ze zle wpisywalem komende w DOS-ie.Zasugerowalem sie ze trzeba wpisac cmospwd /d /l nazwa pliku.bin a powinno byc cmospwd /l nazwa pliku.bin Podziekowania dla kolegow _DOOM / lisek / remzibi . Najgorzej jak sie robi cos pierwszy raz.
    Pozdrowienia
    Vixtor

Posty scaliłem !

Bin Fil do TP A21e. AT24RF08C
    Haslo: VBHTX20
    Dziala na 100% SPRAWDZONY.!!
  • Poziom 16  
    Mam prośbę do m. in. kolegi DooM: czy poratujecie mnie pewnym 100% binem do T40 ze znanym hasłem? Przeczytałem 24rf08 wg opisu, obrobiłem programem cmospwd i hasło nie zadziałało. W zczytanym pliku hasło to powtarza się kilka razy i nie wiem czy nie ma coś pochrzanione.
  • Poziom 16  
    witam
    mam podstawowe pytanie jakiego ukladu jest klawiatura czy przypadkiem nie jest niemiecka albo francuska bo jesli tak to inaczej sa ulozone niektore litery zobacz w helpie cmospwd komenda cmospwd/? jak zmienic uklad klawiatury
    wymiana wsadu to ostatecznosc
  • Poziom 16  
    Bardzo ważna uwaga, wielu użytkownikom forum się przyda. W moim przypadku jest klawiatura "normalna" ale przyznaję się gdyby była niemiecka to pewnie nie wpadłbym na to, że cmospwd trzeba to zmienić. Hasło wreszcie rozgryzłem. Zmylił mnie plik zamieszczony przy innym temacie, który ma chyba 128Kb a mój odczytany 1024Kb. Zrobiłem tego laptopa w oparciu o materiały zawarte m. in w tym temacie.
  • Poziom 32  
    Vixtor napisał:
    No tak jak napisalem powyzej TP A22m 24RF08C. Mam bin.fil z haslem i nie mam czym "GO" "ruszyc" Jak odczytac to "wspaniale" haslo????Moze ktos z szanownych kolegow juz to przerabial??? i wie czym to odczytac.Bo jak do tej pory nikomu się nie udalo.A "specjalistow > cymbalistow bylo wielu ale zaden nie smial zagrac przy Jankielu" Moze tym razem Prawdziwy
    JANKIEL się odezwie i wbije KLINA w TEGO BINA.
    Pozdrowienia.
    Vixtor[/i]

Nie wiem czy jeszcze aktualne, ale hasło w tym binie jest: "WATFORD". Jakby ktoś potrzebował wyciągnąć hasło z TP to na priva bin-a podesłać proszę.
  • Poziom 2  
    Witam
    Widzę że nie jestem odosobnionyw kłopocie,wczoraj mój a21m odjechał w trakcie pracy.Czy ktoś posiada zawartość do A21m?
  • Poziom 10  
    czesc
    moj t21 wlasnie odlecial;)
    czy ktos moglby podeslac mi wsad do niego ?
    I jeszcze jedno, bardzo chcialbym aby ktos dokladnie opisal mi jak sie do tego zabrac poniewaz mam pewne pytania odnosnie tej czynnosci;)
  • Poziom 16  
    witam!
    chyba mam taki wsad jak wroce do domu i znajde to zapodam
  • Poziom 10  
    _DOOM co ty myslisz o tej sprawie z kalibracja plyty glownej? sprzet po naprawie CRC1 bedzie dzialal czy tak nie bardzo?
    ---------------------------------------------------------
    09 Lis 2005 21:07

poratujcie i wystawcie jakies wsady do ibm t21;) wgralem wsad z haslem KH1B i dalej bad crc1 moze inny wsad pomoze;) z gory wielkie dzieki!

Post pod postem scaliłem oba!