Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop i napiecie z akumulatora samochodowego

mak270 20 Lut 2012 12:48 2070 9
  • #1 20 Lut 2012 12:48
    mak270
    Poziom 17  

Witam,
    Mam laptopa bez baterii, którym chciałbym podłączyć się pod gniazdo diagnostyczne. Chciałbym kupić zasilacz do laptopa poprzez gniazdo zapalniczki. Czy ktoś korzysta z takiego sposobu i czy jest to bezpieczne ? Ew. na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego zasilacza poza napięciem i amperażem zasilacza ?

I drugie pytanie - w przypadku gdy w aucie nie działa gniazdo zapalniczki, czy mogę takim zasilaczem zapalniczkowym podpiąć się wprost pod akumulator czy muszę dodatkowe zabezpieczenia zrobić ? Zapewne gniazda zapalniczek są na bezpieczniku...

Dziękuje z góry za odpowiedzi.

0 9
  • #2 20 Lut 2012 12:51
    maszan
    Poziom 23  

Mam zasilacz i tez bez baterii: w momencie gdy bedziesz chcial odpalic silnik napiecie w instalacji siada i i laptop sie wylaczy takze srednio to dziala.Mozesz sie wpiac bezosrednio pod aku przez jakis bezpiecznik o wartosci podobnej jaka ma gniazdo zapalniczki.

0
  • #3 20 Lut 2012 13:09
    ociz
    Moderator Samochody

Mam taki zasilacz, oryginalny HP nie jakaś tania chińszczyzna, i nie ma szans żeby się nie wyłączył podczas rozruchu silnika, nawet jak akumulator słaby może nie zadziałać.

0
  • #4 20 Lut 2012 13:11
    elvisab
    Poziom 10  

Zamiast kupować zasilacz dedykowany do laptopa lepiej kupić przetwornicę z 12V na 230V. Bardziej uniwersalne rozwiązanie, zmienisz laptopa i nie trzeba zmieniać zasilacza, zawsze możesz podpiąć inne urządzenia. Tak jak pisał przedmówca, trzeba liczyć się z tym że w momencie zapłonu, zasilanie może siąść na tyle że laptop się wyłączy.

0
  • #5 20 Lut 2012 13:15
    robokop
    Moderator Samochody

Bo się kupuje albo dobry zasilacz - są przetwornice stabilizujące napięcie wyjściowe pomimo wahań zasilania i z tego się zasila laptoka, albo nieduży akumulatorek żelowy 12V - odpada wtedy problem z zasilaniem. Ewentualnie szukać jednak baterii, nawet używanej, byleby tylko podtrzymała lapka przez czas rozruchu. Najstarsza jaką miałem w "laptoku" z procem 133mhz miała ponad 15 lat - trzymała 2-3 minuty.

0
  • #6 20 Lut 2012 14:44
    mak270
    Poziom 17  

Właśnie, zapomniałem dodać pytania o rozruch bo tego najbardziej się obawiałem, ale już udzielono mi odpowiedzi. Dziękuje. :D

Jaką moc minimalną w watach musiałaby mieć przetwornica ?
    Moje dane zasilacza: Wejście 1,5A, Wyjście: 19.5V 3.34A

0
  • #7 20 Lut 2012 16:45
    skunik18
    Poziom 14  

Ja z kolei zaproponuję to na co jeszcze nikt nie wpadł, choć niektórzy byli blisko
    "przetwornice DC/AC",
    Dziwie się, że nikt nie zaproponował UPS-a może który zapewni podtrzymanie i stabilne napięcie a jednocześnie kosztuje więcej niż stary grat bez baterii. haha.
    Otóż moja propozycja to powrót do korzeni a mianowicie użycie przedłużacza o ile jest to warsztat a nie szczere pole.

Choć i tak wszyscy wiemy, że skończy się na aku ze skutera co czyni cały układ ciężkim ale za to mobilnym.

0
  • #8 20 Lut 2012 17:03
    mak270
    Poziom 17  

W przypadku garaży to nie problem. Chodzi o wersję "w polu"

0
  • #9 20 Lut 2012 17:48
    ociz
    Moderator Samochody

Ja tam często jeżdżę z lapkiem na kolanach, np przy strojeniu gazowni, więc kabel się nie sprawdzi.

0
  • #10 20 Lut 2012 22:36
    gimak
    Poziom 38  

Ja do zasilania lapka w samochodzie używam przetwornicy 12v=/230V~ moc o ile pamiętam to 100W kupiona w Lidlu. Ale w Media Mark widziałem zasilacze uniwersalne z Uwej =12V=, a Uwyj ustawiane przełącznikiem w cenie od 44 do 110 zł. Trochę się zastanawiałem nad ewentualnym kupnem. Nie wiem jak by to było przy tym zasilaczu uniwersalnym, ale przy użyciu przetwornicy, silnik musi już chodzić przed odpaleniem lapka.

0