Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa spawarki na rdzeniu od silnika czy to ma sens ?(????)

monteros 28 Dec 2004 00:28 3032 4
 • #1
  monteros
  Level 18  
  witam chciałbym poprosić o opinie i rade co otym myślicie posiadam rdzeń toroidalny z silnika 3 fazowego o wymiarach wysokośc to 20 cm grubość 3cm lub 5cm nie jestem pewien którą wartośc grubości uwzględnić przy obliczeniach pola rdzenia bo do okoła tego rdzenia są szczeliny po uzwojeniu i czy wzór ten jest prawidłowy s=0,8*d*f s=0,8*3*20 s=48cmkwadratowego niewiem jaka jest przenikalność magnetyczna takiego rdzenia czy jest to tak bardzo istotne przy wyliczeniach ilości zw/v chciałbym zrobić spawarke na takim rdzeniu na 400v i 220v zasilanie i wtórne 70v z regulacją prądu jaka będzie lepsza na odczepach czy na tyrystorach jeśli się nieda to może być zasilana tylko z jednego rodzaju napięcia zgóry dziękuje za zainteresowanie tematem
  (????) - ozdobniki?[h]
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  Mieczysław
  Level 21  
  Witam.
  Kiedyś widziałem, jak gościu zajmujący się ,,zawodowo'' produkcją spawarek nawijał je własnie na blachach ze stojanów silników.
  Nawijanie jest bardzo pracochłonne i kłopotliwe, ale nawinięte spawarki zdawały egzamin.
  Jeżeli chodzi o przekrój rdzenia, to ja sądzę,że szerokość rdzenia wzięta do obliczeń powinna wynosić -szerokość całkowitej blachy plus pół wysokości rowka.
  Z uwagi na kłopotliwe uzwajanie, ciężar, możliwość z tego powodu uszkodzenia izolacji - bo w powietrzu tego w życiu nie utrzymasz w czasie nawijanie, nawet jakby Ci Pudzianowski pomagał ,proponowałbym regulację elektroniczną prądu spawania.
  Ja właśnie też zachorowałem na taką regulację, ale na razie brak mi kasy na eksperymenty.
  pozdrawiam
  Mieczysław
 • #3
  monteros
  Level 18  
  bardzo dziękuje za zainteresowanie się moim problemem co do nawinięcia wiem że nie będzie łatwo ale dam rade mam problem z obliczeniami jaki przekrój drutu zastosować i czy można nawinąć pierwotne linką miedzianą w izolacji i czy wtórne też takim przewodem można nawinąć może ktoś już robił taką spawarke i czy moge wykożystać do spawarki tyrystory dużej mocy pozdrawiam
 • #4
  Mieczysław
  Level 21  
  Możesz pierwotne uzwojenie nawinąć linką w izolacji, pod warunkiem,że linka będzie miała odpowiedni przekrój, nie taki jak na wtórnym, bo prawdopodobnie nie zmieściłbyś wszystkich potrzebnych zwojów.
  Co do obliczeń. to pod tym adresem znajdziesz gotowce, które możesz zastosować u siebie.

  http://elektronikadlawszystkich.fm.interia.pl/
 • #5
  ZGG
  Level 27  
  Temat ciekawy Choc nieco przestarzały. Niewiem jakie masz okno w srodku rdzenia[ srednica wirnika]Nawinąć możesz właściwie wszystkim. Byleby izolacja była odporna na wysokie temperatury. Ja winąłem wturne lnką energrtyczną i owijałem taśmą. Jeśli chodzi o przekrój to zaliczyć możesz tylko to co jest na zewnatrz rdzenia [bez ząbków. No chyba że rozwalisz wszystko i poukładasz naprzemiennie. Tak zeby ząbki zasłaniały otwory. jakie masz teraz. Wtedy możesz trochę ten przekrój rdzenia zwiększyc. Ale To najłatwiej dobierzesz praktycznie. Poprostu gdy nawiniesz pewna ilośc uzwojenia pierwotnego. Podłaczasz do siecie np; przez zarówkę 500wat. I od razu połapiesz się czy taki transformator juz nie pobiera dużo prądu. Czy zarówka swieci, czy tylko się żarzy. Potem już bez takiego bezpiecznika następna pruba. I sam znajdziesz jaki wzór [ czyli ile zwojów na wolt ci potrzeba. Zeby trafo się nie grzało. na luzie.Z doswiadczenia wiem że takie rdzenie dobrze sie sprawują. Bo niemaja ciętego obwodu magnetycznego. I cicho pracują. Niestety nawijanie i zaizolowanie ostrych krawędzi rdzenia to jest problem.Regulacja niestety tylko odczepami Lub elektroniczna. Ale gdybyś po jednej stronie nawinął pierwotne a po drugiej wturne, to bocznik możesz wykabinować. Ale w obecnych czasach to raczej nieopłacalne. Chyba że dla sprawdzenia swoich mozliwości.