Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka 35cm2 -dla majsterklepki

17 Sty 2008 16:25 3282 18
  • Poziom 20  
    Wpadł mi w ręce transformator, który przeznaczyć chcę
    na klasyczną spawarkę. Jest ładniutki, niepordzewiały i waży 30kg.
    Oto co mam:
    Rdzeń 35cm2 złożony z typowych blach w prostokąt a na nim dużo płaskownika 2,5/4mm nawiniętego na dwóch karkasach.
    Zakładam, że bezboleśnie odzyskam płaskownik i przeznaczę go
    na uzwojenie wtórne o ile odwijka będzie w dobrym stanie i w odp. ilości.

Oto co chciałbym uzyskać:
    -Spawareczka na elektrody głównie 2,5mm i czasami na 3,25 -> Imax=120A
    -Prąd stały abym mógł czasem pospawać elektrodą nierdzewną 2,5mm

Ponieważ uzwojenie wtórne to tylko 10mm2 zatem dwoma cewkami wtórnego zasilę prostownik dwudiodowy.
    W ten sposób wirtualnie powiększę przekrój wtórnego do 20mm2,
    co przy Imax=120A da mi gęstość 6A/mm2 .
    Na wyjściu dławik jakieś 20cm2.
    Regulację prądu wykonam odczepami uzwojenia pierwotnego.
    Jak się nie sprawdzi to diody zamienię na tyrystory+sterownik.
    Uzwojenie pierwotne nawinę drutem 2,5mm2 i policzę wg 45/S*230V.
    Ogólnie będą na dwóch kolumnach cztery cewki.

To tyle z planów i założeń.
    Z czasem pojawią się pytania z mojej strony.
    :bye:
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 27  
    parafka napisał:
    Czasami i przysmarkać trzeba jak nie ma nic lepszego, a zbiorników do jogurtu robić nie będę.
    Lechoo -proszę o wyrozumiałość, jestem amatorem.

Nie każdy amator samochodu musi mieć mercedesa. Ludzie jeżdżący starym fiatem też dojeżdżają do celu.

Ja dość często spawam kwasówkę migomatem 1faz. własnoręcznie dopracowanym i tigiem własnej konstrukcji( na trafie - nie inwertorowym) płaszczowe parowniki chłodnicze i < smarki > jakoś wychodzą i są nawet szczelne a nie jestem spawaczem zawodowym.
  • Poziom 35  
    Witam.Uzwojenie pierwotne powinno być nawinięte drutem około 10 mm2 o ilości zwojów około 150.Spawarka powinna pracować na zabezpieczeniu 16A Wtórne przekrój płaskownika 35mm2.Przejrzyj inne posty dotyczące spawarek.W jednym z postów zamieściłem opis spawarki o podobnych parametrach zamieszczony we francuskim czasopiśmie dla majsterkowiczów.Przedruk z tego czasopisma tej spawarki zamieścił na swoich łamach Młody technik.

Dodano po 11 [minuty]:

Opis podobnej spawarki znajdziesz. Temat : Jak zrobić spawarkę elektrodową z dnia 10 marca 2007r.
  • Poziom 20  
    kierbedz4 napisał:
    ...Uzwojenie pierwotne powinno być nawinięte drutem około 10 mm2 o ilości zwojów około 150...

Te 10mm2 to niesamowita rozrzutność przy zabezpieczeniu 16A.
    Zakładać gęstość 1,6A/mm2 ?????
    A te 150 zwojów to musiałbym obliczyć z:
    25/35cm2 * 230V
    Bardzo niski ten współczynnik.
    Coś tu mi nie gra.
  • TermopastyTermopasty
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Cytat:
    Bardzo niski ten współczynnik.
    Coś tu mi nie gra.
    Delikatnie powiedziane. Kol. kierbedz4 nie wprowadzaj ludzi w błąd.

Dodano po 6 [minuty]:

Dodam że w innym poście piszesz 60cm.kw.rdzeń-230V=138zwoi.A tu mamy rdzeń 35cm.kw.=150zwoi.Rąbnąłeś się kolego...
  • Moderator Samochody
    kierbedz4 napisał:
    Witam.Uzwojenie pierwotne powinno być nawinięte drutem około 10 mm2 o ilości zwojów około 150.Spawarka powinna pracować na zabezpieczeniu 16A Wtórne przekrój płaskownika 35mm2.Przejrzyj inne posty dotyczące spawarek.W jednym z postów zamieściłem opis spawarki o podobnych parametrach zamieszczony we francuskim czasopiśmie dla majsterkowiczów.Przedruk z tego czasopisma tej spawarki zamieścił na swoich łamach Młody technik.

Dodano po 11 [minuty]:

Opis podobnej spawarki znajdziesz. Temat : Jak zrobić spawarkę elektrodową z dnia 10 marca 2007r.

Za takie porady powinno się banować.

Opisy spawarek, opublikowane w "Sisteme D" i przedrukowane w "Młodym Techniku" do tej pory sprzedawane są na Allegro jako broszura pt. Jak samemu zrobić spawarkę, czy jakoś tak.
    Chcąc wykorzystać rdzeń 35cm2 to zabezpieczenie 16A to troszkę zbyt mało, jak mi sie wydaje, szczególnie przy proponowanej przez kolegę ilości zwojów uzwojenia pierwotnego.Tak pobieżnie licząc, to tak pomiędzy 250 - a 280 zwojów, ja bym dał 250 i odczepy co 10 zwojów do 300 zwojów dla napięcia 220V, do tego wtórne wyliczone dla napięcia jałowego jakieś powiedzmy 75V i wydaje mi sie że powinno byc dobrze. Srednica drutu na pierwotne to tak bezpiecznie ok 3mm.
  • Poziom 27  
    [quote="kierbedz4"]Witam.Uzwojenie pierwotne powinno być nawinięte drutem około 10 mm2 o ilości zwojów około 150.Spawarka powinna pracować na zabezpieczeniu 16A Wtórne przekrój płaskownika 35mm2.

Iście Salomonowe wyliczenie.

Dla tej wielkości rdzenia to:
    Pierwotne- 270zw. + 4x 20zw <ale to orientacja zależna od przeznaczenia>
    drut 3-3,5mmkw.
    Wtórne - 90zw. przewód 20±25mmkw.

POZDRAWIAM
    Skoro mamy przyzwoite wyliczenia ilości zwoi/elektromechanik/i chęć zrobienia reg. na odczepach ,to proponuję kol.parafka zrobić reg. na odczepach zmieniając stosunek liczby zwojów uzw.pierwotnego na 1i2 kolumnie...to rozwiązanie jest naprawdę godne polecenia/chociaż wychodzi trochę więcej drutu/Ja bym jednak dał współczynnik 44...chyba że jest spore okno...
  • Poziom 27  
    A można by się pokusić regulację na pierwotnym na triaku. Co prawda ja przymierzam się dopiero żeby to dokładnie sprawdzić ale jest tu tyle zachwytów że możnaby spróbować.

Na ALLEGRO widziałem gotowce po 75zł.
  • Poziom 20  
    Ja zakładam na pierwotne 2x150 i odczepy dam w okolicach 140, 160, 180 -zobaczymy jak bedzie pasować.
    Drut, uważam, że 2,5mm wystarczy przy zał., że będę pobierał 120Amax.
    Nie będę spawać większymi elektrodami niż 3,25 a i tymi sporadycznie.
    Na razie jestem na etapie odwijania zalepionych uzwojeń. Rdzeń jest już goły, blachy b.ładne.
    Na wtórnym chciałbym jeden odczep dodatkowo jakieś 80V do ew. TIGa

Triakowych regulacji chcę uniknąć za wszelką cenę bo podobno
    trafo brzęczy a mam już teraz besterkę z bocznikiem co hałasuje.

A odwinięty drut to pójdzie chyba na złom i kupię nowy bo ten stary
    jest polepiony jakimiś żywicami itp.
    elektromechanik:
    Cytat:
    A można by się pokusić regulację na pierwotnym na triaku. Co prawda ja przymierzam się dopiero żeby to dokładnie sprawdzić ale jest tu tyle zachwytów że możnaby spróbować.
    Bardzo jestem ciekawy Twojej /dla mnie zawodowej/opinii...

Dodano po 1 [minuty]:

bo ja nie jestem zachwycony...
  • Poziom 27  
    Akrzy74 napisał:
    elektromechanik:
    Cytat:
    Bardzo jestem ciekawy Twojej /dla mnie zawodowej/opinii...

Dodano po 1 [minuty]:

Napisałem właśnie że dopiero mam zamiar wypróbować.

Zaznaczyłem to że sugeruję na podstawie zachwytów na elektrodzie.
  • Moderator Samochody
    Akrzy74 napisał:

Spawasz zawodowo elementu podlegające dozorowi, w dodatku ze stali szlachetnych, czy jak?.Potrafisz uzasadnić swoje stwierdzenie, że nie jesteś zadowolony, czy to tylko pisanie żeby nabijać sobie posty?.
    Ja zrobiłem kilka spawarek jednofazowych z regulacja na triaku, regulacja w zakresie 50 -100% spisuje sie wzorowo, trafo słychać niewiele głośniej niż normalnie, łuk dość dobry, biorąc pod uwagę nieciągłość prądu w obwodzie.

Ponadto zauważyłem że autor topica dostał gotowe wyliczenia uzwojeń, a teraz wyskakuje ze swoimi innowacjami, całkiem różnymi od tego co dostał w odpowiedzi.
    2*150 zwojów ?. Z odczepami ?.Jak to sobie kolega wyobraża?Przecież przy sumarycznej liczbie zwojów uzwojenia pierwotnego powyżej 280 -300 moc transformatora spadnie Ci na tyle że będziesz mógł sobie "po iskrzyć" a nie spawać.
  • Poziom 20  
    Te 16A to mi czasem wypada przy włączaniu besterki a tam rdzeń jest mniejszy. Przy spawaniu już nie wyskakuje 16A
    Ślepo więc trzymam się wzoru 45/S.
    Ale jak radzisz zrobię odczepy pomiędzy 2x120 do 2x150 chociaż w innych postach praktykowało się dowijanie do obliczonej wartości. [rdzenie były większe] -tak przynajmniej mi się wydaje.
    Różnie ludzie piszą.
  • Poziom 27  
    parafka napisał:
    Te 16A to mi czasem wypada przy włączaniu besterki a tam rdzeń jest mniejszy. Przy spawaniu już nie wyskakuje 16A
    Ślepo więc trzymam się wzoru 45/S.
    Ale jak radzisz zrobię odczepy pomiędzy 2x120 do 2x150 chociaż w innych postach praktykowało się dowijanie do obliczonej wartości. [rdzenie były większe] -tak przynajmniej mi się wydaje.
    Różnie ludzie piszą.

Kombinujesz kolego jak leniwy koń pod górkę - z tego co planujesz to widzę że tą bryczką nie pojedziesz.
  • Poziom 20  
    Ja po uwagach założyłem regulację w ramach 240-300 zwojów. [35cm2]
    robokop: 250-300
    elektromechanik: 270-350
    I jeszcze dostałem opieprz, że kombinuję jak leniwy koń pod górę.

elektromechanik;
    Dlaczego uważasz, że kombinuję?
    Bo z pośród trzech propozycji wszystkie są różne?
    Twoja wypowiedź jest conajmniej nieuprzejma.
    A za tego leniwego to masz u mnie minusa bo naprawdę
    poświęciłem dużo czasu na przeczytanie niemal wszystkich postów o spawarkach.
    Do robokop:
    Cytat:
    Spawasz zawodowo elementu podlegające dozorowi, w dodatku ze stali szlachetnych, czy jak?.
    Tak.Jestem również spawaczem/zawodowym/
    Cytat:
    Ja zrobiłem kilka spawarek jednofazowych z regulacja na triaku, regulacja w zakresie 50 -100% spisuje sie wzorowo, trafo słychać niewiele głośniej niż normalnie, łuk dość dobry, biorąc pod uwagę nieciągłość prądu w obwodzie.
    Napisałeś reg.w zakresie 50-100% -wzorowo.A co się działo poniżej tych 50% ?.Wcześniej w innym temacie pisałem dlaczego jestem na NIE przy sterowniku fazowym...Więc gdy ja testowałem sterownik na triaku/kilka egzemplarzy/poniżej tych 50% prąd jałowy trafo /w pewnym miejscu wysterowania triaka/wynosił ok.35A !/normalnie ok. 2A/Wyobraż sobie co się działo przy takim sterowniku przy spawarce 230-400V /2 FAZY/spawając na 400V elektrodą 2.5 należało by ustawić około 50% mocy,lub mniej i co wtedy?Według mnie taki sterownik spisuje się lepiej przy 230V niż 400V a duży wpływ na jego pracę ma napięcie wyjściowe obwodu spawania, łuk nie jest wcale taki dobry -szczególnie przy elektrodzie EB.../stabilniejszy jest przy odczepach/Jednak to tylko moja opinia i prosiłem kogoś obiektywnego o podobne przetestowanie takiego sterownika.Nie wykluczam również że same sterowniki były wadliwe/ale nie sądzę/

Dodano po 22 [minuty]:

A co do dobrania współczynnika przy wyliczaniu uzwojeń to wg. mnie nie jest to takie proste i oczywiste.Ja przy wyliczaniu biorę pod uwagę rdzeń-jego przekrój,jego okno,oraz rodzaj blach/łamliwość/Trafiały mi się takie blachy że nawet przy współczynniku 50 spawarka była zbyt" sztywna"Jm mniejsze okno,tym współczynnik daję większy/ale nie zawsze/-żeby prąd zwarcia nie osiągał zbyt dużych wartości.
  • Moderator Samochody
    Do Akrzy74
    Po prostu nie byłem zainteresowany prądem mniejszym niż 50% Imax, bo na co komu 50 -70 A ?. Wklejałem rezystor w szereg z potencjometrem i miałem dzięki temu dokładniejsza regulację w zakresie mnie interesującym. prąd jałowy rzędu 35A ? Co najmniej dziwne, wynika to nawet zasady działania tych sterowników.

Do Parafka.
    Zamiast sie stresowac, wyciągnij sobie wartości średnie z tego co Ci napisałem wraz z Elektromechanikiem i będzie dobrze. Ja Ci proponuję wersję agresywniejszą , bardziej wyżyłowane uzwojenie da większą moc transformatora, reaktancja rozproszenia będzie wystarczająca dzięki odsunięciu uzwojeń od siebie. Elektromechanik proponuje wersję bardziej miękką, co mi przy tak małym przekroju rdzenia może być niepotrzebne i spowoduje brak właściwego przetopu przy spawaniu, dlatego też zasugerowałem odczepy - do jakiejś tam regulacji "sztywności" trafa poprzez zmniejszanie mocy.
  • Poziom 27  
    parafka napisał:
    Ja po uwagach założyłem regulację w ramach 240-300 zwojów. [35cm2]
    robokop: 250-300
    elektromechanik: 270-350
    I jeszcze dostałem opieprz, że kombinuję jak leniwy koń pod górę.

elektromechanik;
    Dlaczego uważasz, że kombinuję?
    Bo z pośród trzech propozycji wszystkie są różne?
    Twoja wypowiedź jest conajmniej nieuprzejma.
    A za tego leniwego to masz u mnie minusa bo naprawdę
    poświęciłem dużo czasu na przeczytanie niemal wszystkich postów o spawarkach.

Nie chciałem Cię obrazić- jak tak to zrozumiałeś to PRZEPRASZAM.
    Nie miałem na myśli że Ty jesteś leniwy tylko że kombinujesz <jak w tym powiedzeniu>

Moim zdaniem to 240zw. jest stanowczo za mało. Prąd biegu jałowego będzie z 8A a może i więcej a przy spawaniu 16A to możesz pomarzyć. Ale to tylko moje zdanie. Chciałeś wyliczenia to Ci podałem a dalej WOLA TWOJA PANIE.