Wpadł mi w ręce transformator, który przeznaczyć chcę
na klasyczną spawarkę. Jest ładniutki, niepordzewiały i waży 30kg.
Oto co mam:
Rdzeń 35cm2 złożony z typowych blach w prostokąt a na nim dużo płaskownika 2,5/4mm nawiniętego na dwóch karkasach.
Zakładam, że bezboleśnie odzyskam płaskownik i przeznaczę go
na uzwojenie wtórne o ile odwijka będzie w dobrym stanie i w odp. ilości.
Oto co chciałbym uzyskać:
-Spawareczka na elektrody głównie 2,5mm i czasami na 3,25 -> Imax=120A
-Prąd stały abym mógł czasem pospawać elektrodą nierdzewną 2,5mm
Ponieważ uzwojenie wtórne to tylko 10mm2 zatem dwoma cewkami wtórnego zasilę prostownik dwudiodowy.
W ten sposób wirtualnie powiększę przekrój wtórnego do 20mm2,
co przy Imax=120A da mi gęstość 6A/mm2 .
Na wyjściu dławik jakieś 20cm2.
Regulację prądu wykonam odczepami uzwojenia pierwotnego.
Jak się nie sprawdzi to diody zamienię na tyrystory+sterownik.
Uzwojenie pierwotne nawinę drutem 2,5mm2 i policzę wg 45/S*230V.
Ogólnie będą na dwóch kolumnach cztery cewki.
To tyle z planów i założeń.
Z czasem pojawią się pytania z mojej strony.
na klasyczną spawarkę. Jest ładniutki, niepordzewiały i waży 30kg.
Oto co mam:
Rdzeń 35cm2 złożony z typowych blach w prostokąt a na nim dużo płaskownika 2,5/4mm nawiniętego na dwóch karkasach.
Zakładam, że bezboleśnie odzyskam płaskownik i przeznaczę go
na uzwojenie wtórne o ile odwijka będzie w dobrym stanie i w odp. ilości.
Oto co chciałbym uzyskać:
-Spawareczka na elektrody głównie 2,5mm i czasami na 3,25 -> Imax=120A
-Prąd stały abym mógł czasem pospawać elektrodą nierdzewną 2,5mm
Ponieważ uzwojenie wtórne to tylko 10mm2 zatem dwoma cewkami wtórnego zasilę prostownik dwudiodowy.
W ten sposób wirtualnie powiększę przekrój wtórnego do 20mm2,
co przy Imax=120A da mi gęstość 6A/mm2 .
Na wyjściu dławik jakieś 20cm2.
Regulację prądu wykonam odczepami uzwojenia pierwotnego.
Jak się nie sprawdzi to diody zamienię na tyrystory+sterownik.
Uzwojenie pierwotne nawinę drutem 2,5mm2 i policzę wg 45/S*230V.
Ogólnie będą na dwóch kolumnach cztery cewki.
To tyle z planów i założeń.
Z czasem pojawią się pytania z mojej strony.