Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniwersalnie na pokój 3,5m.x6m. do 4 tys. z kolumnami - opinie

dwarqwe 17 Mar 2012 01:07 3070 20
  • #1 17 Mar 2012 01:07
    dwarqwe
    Poziom 9  

Witam!

Poszukujemy następującej kombinacji: wzmacniacz, tuner (amplituner też wchodzi w grę) & odtwarzacz CD + kolumny. Łącznie do 4 tys. zł.,
    ale oczywiście nie musimy koniecznie wydawać wszystkiego.

W Internecie, na różnych forach jest mnóstwo informacji, wiele opinii, każdy ma swój gust i sprawdzony zestaw, także wciąż jesteśmy raczej w lesie.
    Także na elektrodzie miło jest czytać porady specjalistów i pasjonatów. Wiadomo, że przed kupnem trzeba odsłuchać konfigurację samemu,
    przeczytałem też, że większość ostatecznego sukcesu-efektu to kolumny z odpowiednimi kablami. Czyli teoretycznie mniej powinniśmy zwracać uwagę
    na klocki, a bardziej na kolumny. A tu nie mamy ż a d n e g o rozeznania.

Muzyki słuchamy każdej, naprawdę zróżnicowanej, dlatego stawiamy na uniwersalność, naturalność i dynamiczne piękno dźwięku.
    Jak można się domyślić, nie jesteśmy audiofilami-pasjonatami, celem jest bardzo dobra jakość i czysta przyjemność ze słuchania muzyki.

Dlatego proszę wszystkich o opinię i propozycje. Począwszy właśnie od kolumn, w pierwszej kolejności nowych.
    Jeżeli ktoś z Was ma (lub zna kogoś kto ma...) nowy sprzęt, który wszechstronnie "przetestował" z chęcią zapoznamy się z wrażeniami.

Człowiek zawsze ma jakieś nabyte skojarzenia, także przede wszystkim myślimy o Denonie lub Yamasze.
    Ogólnie w grę wchodzi sprzęt tylko nowy, a już na pewno odtwarzacz.

Z góry bardzo dziękujemy za propozycje i Wasz czas! Przy okazji nauczymy się czegoś w tej dziedzinie.

A&J

0 20
  • #2 18 Mar 2012 00:11
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

Budżet mały jak na nowy sprzęt, napewno nie chcesz przemysleć opcji z używanymi kolumnami+wzmacniaczem i ewentualnie nowym CD? (chociaż nie orientuje się czy dostaniesz nowy CD za 1000zł)

0
  • #3 18 Mar 2012 00:22
    dwarqwe
    Poziom 9  

Prawda. Z chęcią rozważę kombinacje używane. Zwłaszcza kolumny. Choć nowe to nowe. Ma się tę pewność, że nie ma ubytków czy chorób dziąseł. No i gwarancja.
    Wciąż właśnie przeglądam różne strony i rzeczywiście nowy sprzęt (nie najtańsze opcje danej firmy) nie jest tani i rożne zestawy,
    które m o g ł y b y teoretycznie się sprawdzić wciąż przekraczają początkowo ustalony budżet. Byłoby idealnie, aby podporą był amplituner
    Yamahy RS500 lub RS700 bądź wzmacniacz Denona PMA-710AE lub ewentualnie amplituner DRA-700AE. Wtedy automatycznie budżet kurczy cię w oczach.

Przykładowo Zestaw Y01 z najprostszym odtwarzaczem Yamahy. Wymagania mamy proste: bardzo lubimy słuchać muzyki
    i czas już urzeczywistnić marzenia o jakości doznań dźwiękowych i odstawić w kąt mini wieżę Deawoo!

0
  • #4 18 Mar 2012 08:11
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

Missiony MX4 jak najbardziej sprawdzą się tutaj, zostaje więc tysiąc na odtwarzacz CD (może być CDS300) i używany wzmacniacz, Yamaha AX-900 lub DENON PMA-1060.
    Kolumny obowiązkowo radzę odsłuchać w BS zapewne są salony audio posiadające te kolumny.

Jedno jest pewne, co byś nie kupił to różnica w porównaniu z wieżą będzie kolosalna, nie mniej jednak ile uzytkowników tyle opinii więc jeszzce raz zachecam do odsłuchu tych kolumn.

0
  • #5 18 Mar 2012 22:49
    dwarqwe
    Poziom 9  

Dzięki! Też miałem (dość przykre...) wrażenie, że dla niewyćwiczonego ucha wszystko będzie super. Umawiam własnie się na odsłuchanie dwóch zestawów Yamahy: RS700 + CDS300 z kolumnami Mission MX-4 oraz RS700 + CDS700 z kolumnami NS-8900. Cena ok. 4700 zł. Chcielibyśmy również przetestować kombinacje, tj. CDS300 z kolumnami Yamahy oraz CD700 z MX-4. Teoretycznie kolumny Mission mają (chyba) lepszą specyfikację, ale zobaczymy, co lepiej brzmi. Oraz czy nasze uszy wychwycą różnicę między odtwarzaczami.

0
  • #6 18 Mar 2012 23:57
    Herethic
    Poziom 28  

dwarqwe napisał:
    (...)stawiamy na uniwersalność, naturalność i dynamiczne piękno dźwięku.
    Tylko, że to się trochę nawzajem wyklucza...

Kolumny uniwersalne to takie, które potrafią zagrać wszystko,
    ale niczym nie urzekną. Np. Tonsil Maestro (nawiasem mówiąc udana konstrukcja).

Dynamiczne, zazwyczaj pozbawione są głębszego basu i mają stosunkowo agresywne tweetery.
    Np. Paradigm Monitor 9, albo KlipschRF 62 (dużo basu, ale słabsza średnica).
    "Piękne brzmienie" to to nie jest. Ale ma 'kopa".

Łagodnie graja np. Ushery - tu można mówić o "naturalności".
    Ale wystarczy ciut(!) za dużo prądu, trochę bardziej energicznej muzyki i...
    kończy sie to jazgotem, przy którym kilkudziesięcioletnie Tonsile wypadają jak Rolls-Royce.

Trochę informacji na temat niektórych konstrukcji można znaleźć np. tutaj:
    http://www.hi-fi.com.pl/ranking.pdf
    Niemniej ogólnie, jak napisał już Uzytkowinik19, warto pomyśleć o używanym sprzęcie.

Tyle, że dokładniej określając swoje preferencje. Sprzęt, który świetnie sprawdzi się np.w Power metal-u,
    nie zabrzmi najlepiej w Soulu. Bez względu na to jakie wydacie pieniądze.

Pozdro.

0
  • #7 19 Mar 2012 00:15
    dwarqwe
    Poziom 9  

Bardzo użyteczny link, Mr Herethic!
    Dzięki również za obszerne przestawienie swego punktu widzenia.

Przy okazji: czy zawsze (teoretycznie) sam wzmacniacz jest lepszy niż amplituner?
    Czyli np. AS500 powinien (teoretycznie) prezentować dźwięk lepszej jakości niż RS700?

0
  • #8 19 Mar 2012 19:46
    Herethic
    Poziom 28  

Thank you, Mr Dwarqwe. :wink:

Czy wzmacniacz jest zawsze lepszy od amplitunera?
    Żeby nikogo nie urazić, moim (subiektywnym) zdaniem trochę w tym prawdy, nieco więcej snobizmu...

O ile w tanich konstrukcjach mogą jeszcze zdarzyć się np. jakieś "poddźwięki"
    z radia, w pauzach miedzy głośno słuchanymi utworami z 'CD-eka",
    o tyle w solidnym, markowym amlitunerze jakoś sobie tego nie wyobrażam,
    a przynajmniej jeszcze się z tym zjawiskiem nie spotkałem...

Wszystko zależy od jakości sprzętu, a nie tego czy to amplituner czy też wzmacniacz.

Pozdro.

0
  • #9 20 Mar 2012 11:51
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Z nowych warto było by posłuchać zestawy QBA Elements AL. Do tego można było by rozejrzeć się za używanym wzmacniaczem i tanim CD na produkowanym laserze. Można coś ze stajni Arcama. Na przykład Alpha 7. Gdybyś wybrał CD tej samej serii to uprzedzam, że laser to nieprodukowany KSS 240. Ale warto rozejrzeć się za na przykład Sony serii QS. Na przykład SONY CDP-XE900 na popularnym KSS 213B.
    Używane zestawy głośnikowe takich firm jak: USHER, Harpia, Studio 16 hertz, ESA, Akkus, też są warte odsłuchu. Poszukaj na jakich zbudowane są głośnikach. Nawet jeśli któryś się zniszczy (choć ciężko mi sobie wyobrazić taką sytuację przy "normalnym" odsłuchu), to łatwo go będzie wymienić. No i przede wszystkim odsłuchy. Waszych uszu nic nie zastąpi. ;)

0
  • #10 21 Mar 2012 07:26
    Herethic
    Poziom 28  

Z powyższych znam tylko (i nie lubię) Akkus V-2, Usher Compass Dancer 8571. Dorzuciłbym jeszcze wzmacniacze Rotel-a z serii 9,
    pasujące moim zdaniem do tego typu przetworników oraz... kolumny Focal-a. Tu jednak trzeba trochę uważać na jakość nagranych płyt. Dla mnie kapitalnie gra "Elektra" - wyraźne, trochę wycofane soprany, lekko rozmyty bas i dużo przestrzeni...
    Warto posłuchać. Sam gustuję w mniej neutralnych konstrukcjach, których tu z wiadomego powodu nie polecę.

Miłego odsłuchu!

Pozdro.

0
  • #11 24 Mar 2012 02:33
    dwarqwe
    Poziom 9  

Jeszcze raz dzięki!!
    Jutro podzielimy się wrażeniami i być może wynikną kolejne pytania.

Brzmienie Denona okazało się zwyczajnie lepsze niż Yamahy. Głębsze, milsze dla ucha. Jednak punkt z Denonem był nieco bardziej profesjonalny (sala odsłuchowa vs zagospodarowana piwnica w bloku :D), głośniki były cenowo chyba podobne (odpowiednio Monitor i Mission), kable i zestaw zorganizowany był lepiej w pierwszym punkcie.

Czy w ogóle jednak jest sens kupować hifi - nie mając płyt i plików wysokiej jakości (gęstości), a zadowolić dobrą miniwieżą lub używanym zestawem? Czy sprzęt tej (choć raczej "wyższej"...) klasy nie służy przede wszystkim do delektowania się, nie urażając nikogo, jazzem, ambientem i muzyką klasyczną, które podobno królują wśród znawców?

Scaliłem.
    przemo-lukas

0
  • #12 24 Mar 2012 09:55
    przemo-lukas

No są to pytania, na które sami musicie sobie odpowiedzieć. Ja podałem tylko kilka rozwiązań, które wydają się być najbardziej optymalne.
    Jeśli chodzi o mą skromną osobę, to słucham niemalże wszystkiego.
    Od projektów "uznanych" i znanych w szerszych gronach audio-wyjadaczy" ałdiofili", po Intelligent Dance Music, big bit, rap.

Ale powiem tak. Jeśli raz "zarazisz" się jakością, to nie ma odwrotu.

Bardziej konserwatywni słuchacze wybiorą CD lub gramofony. Ale prawdę mówiąc przyszłością są pliki które zawierają większą ilość informacji zero-jedynkowych i które można kupić przez internet. Do tego przyzwoity DAC i mamy świetną jakość.

I znów o mnie. Ja w tej chwili kompletuję wydania CD i SACD. Ale nie jest to jedyna słuszna droga.

0
  • #13 24 Mar 2012 09:55
    Herethic
    Poziom 28  

To już Wasz wybór, nie nasz.

Jeśli zamierzacie słuchać plumkania MP-trójek, robiąc w tym czasie coś innego, nie ma to sensu - lepiej
    kupcie kino domowe z przyzwoitym subwooferem, żeby od czasu do czasu obejrzeć efekciarski film.
    Albo wydajcie pieniądze na nowe meble - nie, nie nabijam się, piszę serio.

To prawda, dobry sprzęt służy do "delektowania się" brzmieniem...
    Najlepiej w spokoju, przy lampce wina, albo szklaneczce whisky.
    Do tego jednak najlepsze są oryginalne, dobrze nagrane płyty.

Czy warto?

No cóż... Ja akurat gustuję w power metalu, gotyk-u i mrocznych klimatach, np. w stylu Dimmu Borgira,
    oraz hard rocku - AC/DC, Dire Straits itp. Sprzętem audiofilskim nie dysponuję, ale tego co mam nigdy
    w życiu nie zamieniłbym na "coś" z marketu za dwa, trzy tysiące, nawet cztery tysiące - porównywałem...

Choć sprzęcik mam nader skromny i lekko tylko zmodyfikowany, mogę usłyszeć przeciągniecie
    palcem po strunie gitary, zakończenie dźwięku klawisza fortepianu, wyciszenie trójkąta i...
    łupnięcie tzw. "podwójnej stopy" (u mnie chyba nawet potrójnej :D) hard-rockowej perkusji...

Fatalną mam za to tzw "scenę dźwiękową", no i parę innych rzeczy do dopracowania.
    Zamierzam to zrobić, choć nie uważam się za audiofila.
    Po prostu nie wyobrażam sobie odpoczynku bez klimatycznej muzyki i tyle.

Dla lepszego zrozumienia mojego podejścia:
    http://www.youtube.com/watch?v=Hm46th-UsRE
    http://www.youtube.com/watch?v=ab-oCawqOU8
    http://www.youtube.com/watch?v=F4fPv450OYM
    http://www.youtube.com/watch?v=mqpxQ1Xf2us&feature=fvwrel
    http://www.youtube.com/watch?v=D2Av9SSPuzE
    http://www.youtube.com/watch?v=e1anVuRXj2g&feature=related
    Możliwość w miarę dobrego odtworzenia tego typu utworów sprawia mi przyjemność.

Moja partnerka ma nieco inne zdanie... Pieniądze, które zamierzam niebawem wpakować w "Diy"
    - czyli samodzielnie zrobiony sprzęt, najchętniej wydałaby na coś innego, np. panele podłogowe, albo nowy stół... :wink:

Wszystko jest kwestią podejścia i oczekiwań. Kupowanie czegoś na siłę nie ma sensu.

Życzę dobrego wyboru.

Pozdro.

0
  • #14 17 Kwi 2012 02:30
    dwarqwe
    Poziom 9  

Trafne uwagi. Decyzja zapadła: hi-fi.
    I będzie to ww. Denon, ale pewnie w snobistycznym zestawie z oddzielnym tunerem.

Dziękuję wszystkim za pomoc i opinie! Były jednocześnie interesujące i użyteczne.
    Przerwa w odpowiedzi spowodowana była m.in. pracą nad zwiększeniem budżetu :)

0
  • #15 17 Kwi 2012 14:37
    przemo-lukas

dwarqwe napisał:

Przerwa w odpowiedzi spowodowana była m.in. pracą nad zwiększeniem budżetu :)

Do kwoty?

0
  • #16 17 Kwi 2012 14:55
    dwarqwe
    Poziom 9  

Ponad 7000 zł., także skok prawie 100%.

0
  • #17 18 Kwi 2012 00:47
    zukzukzuk
    Poziom 20  

Za te pieniądze?
    Tylko nie nowy Denon!
    Kolumny, wzmacniacz, CD - UŻYWKI! I gra MUZYKA!
    Tylko nie nowy wzmacniacz typu Denon!!!

0
  • #18 18 Kwi 2012 01:30
    dwarqwe
    Poziom 9  

W ostatniej chwili! Już żem po ćmoku wysupływał zwitki z wełnianej skarpety!
    Czy różnica będzie aż TAKA, że lepiej mieć używkę niż nowy (tfu, czyżby przeklęty?) wzmacniacz 710AE? O kolumnach i odtwarzaczu w wersji bezgwarancyjnej nie wspominając?

0
  • #19 18 Kwi 2012 09:17
    przemo-lukas

710 AE do "szpicy" wzmacniaczy nie należy. A z takim budżetem można mieć sprzęt na prawdę wysokich lotów. Kupując używany CD sugerował bym się odsłuchem i rodzajem lasera. Chodzi o to, że niekiedy wymiana lasera może przekroczyć koszt zakupu odtwarzacza CD i jest bardzo ciężko takowy zdobyć. Przy wyborze zestawów głośnikowych też sprawdził bym najpierw dostępność przetworników. Oczywiście przy "normalnym" użytkowaniu ciężko jest zniszczyć głośnik, ale niektóre rodzaje zawieszeń po "nastu" latach po prostu się rozpadają.
    Ostatnio na forach widziałem ogłoszenie o sprzedaży konstrukcji 3-way Classic, a dokładnie tej:
    http://www.troelsgravesen.dk/3WCL_pawel.htm
    Z mojego punktu widzenia jest kilka problemów:
    - odległość (Rzeszów), a przed zakupem koniecznie należy obejrzeć i posłuchać,
    - brzydkie standy (to bez problemu można zmienić),
    - dyskusyjny dobór kolorów.
    Plusy:
    + dobre i dostępne przetworniki,
    + sprawdzony projekt,
    + ciężko w tej cenie znaleźć lepiej brzmiącą, gotową konstrukcję (tu oczywiście subiektywnie),
    + lwia część budżetu na złożenie reszty systemu.

0
  • #20 18 Kwi 2012 15:18
    Herethic
    Poziom 28  

dwarqwe napisał:
    Ponad 7000 zł., także skok prawie 100%.
    Oohoo! Robi się gorrąco! Uniwersalnie na pokój 3,5m.x6m. do 4 tys. z kolumnami - opinie
    zukzukzuk napisał:
    Za te pieniądze?
    Tylko nie nowy Denon!
    przemo-lukas napisał:
    710 AE do "szpicy" wzmacniaczy nie należy.

Powiem tak... Denon Cię nie zawiedzie, nie zdradzi...
    Ale 710 AE to taka trochę... popierdółka...

Jeśli pasuje Ci brzmienie Denon-ów (czyli masz dobry gust :please: ) i porównywałeś z innymi sprzętami, to proponuję rozważyć:
    http://allegro.pl/transport-denon-2500bt-bluray-i2280055694.html
    Podpinasz go pod:
    http://allegro.pl/denon-avr-1912-network-gwarancja-i2264777502.html
    Może trochę mniej poturbowanego?
    Ewentualnie: http://allegro.pl/amplituner-7-1-denon-avr-1709-hdmi-multi-zone-i2276762231.html
    Następnie przez "pre-out"-a tutaj:
    http://www.ebay.de/itm/HIGH-END-VOLLVERSTARKE...ltDomain_77&hash=item53ec8372af#ht_1718wt_934

Co zyskujesz, a co tracisz?

Zyski:
    1) Masz DOBRY wzmacniacz STEREO.
    2) Blue - Ray, DVD, CD.
    3) Amplituner KD ze wszystkimi ważnymi funkcjami.
    4) Możliwość podpięcia konsoli, odtwarzacza strumieniowego itd.
    5) Sprzęt wygląda nowocześnie i designersko.
    6) Możesz słuchać zarówno świetnie, jak i średnio (nie fatalnie!)
    nagranych płyt. Jakość będzie naprawdę przyzwoita, choć można lepiej...Sporo tu jednak zależy też od kolumn, które wybierzesz...

Całość to koszt około 5000zł. Moim zdaniem to wartość "akceptowalna".

Straty:
    zukzukzuk i przemo-lukas mają rację (niestety :cunning:)...
    1) Denon nie jest firmą, która oferuje audiofilskie brzmienie.
    Piszę to jako fan marki. Słuchałem do tej pory: PMA 860, PMA 1060, PMA 710AE, PMA 1500AE,
    DRA-500 i DRA-700 oraz KD-ków z serii 13, 16, 18, 19, 38.
    2) Można za te pieniądze kupić sprzęt, który lepiej sprawdzi się w stereo.
    Usłyszycie dokładniejsze brzmienie poszczególnych dźwięków przy dobrze nagranym materiale dźwiękowym.
    3) Zapomnijcie o słabo nagranych płytach... Zabrzmią jeszcze gorzej... Np. nieciekawie nagrana płyta
    Marka Raduli "Meksykański symbol szczęścia"na "Krellu" i "M-audio", której słuchałem przedwczoraj...
    Sam nie wiem... Żart? Kpina?
    http://www.youtube.com/watch?v=dgyUKwiARqY

Alternatywa dla Mojej propozycji?
    Np.:Uniwersalnie na pokój 3,5m.x6m. do 4 tys. z kolumnami - opinie

Pozdro.

0
  • #21 18 Kwi 2012 16:26
    przemo-lukas

Warto też poszukać i posłuchać Xindak 6950 (pierwsza wersja - nie hybrydowa).

0