Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odpalanie silnika w motorowerze z pilota (bez alarmu)

sokrates1144 29 Jun 2012 18:32 2412 10
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  sokrates1144
  Level 9  
  Chciałbym zbudować sobie układ, który miałby za zadanie tylko i wyłącznie odpalać i gasić motorower z pilota (bez alarmu). Czy ktoś mógłby mi pomóc i podrzucić jakiś schemacik?
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  Ture11
  Level 38  
  To nie będzie takie proste zadanie - poza samym włączaniem rozrusznika powinna być jeszcze kontrola poprawności uruchomienia silnika. Domyślam się, że motorower ma rozrusznik?
  Jakie są Twoje umiejętności w elektronice? Poradziłbyś sobie ze zbudowaniem układu logicznego?

  Może zacznijmy od tego - czy sprzęt ma sam uruchomić silnik po nadaniu paczki, czy też raczej będziesz w pobliżu pojazdu i będziesz w stanie kontrolować proces odpalania?

  Ważne jest, byś wprowadził pewne zabezpieczenia - motorower nie może odpalić, gdy jest na biegu (jeśli to nie jest automat), albo na wysokich obrotach - czasami nawet daje się uruchomić silnik tylko po załączeniu hamulców.

  Jaki motorower?

  Dodano po 6 [minuty]:

  Samo sterowanie z pilota możesz zrobić w wersji z pilotem RC5 (podczerwień) lub na kostce MC145026 / MC145028 i gotowych modułach nadawczych.

  Takie zabezpieczenie, jak niemożliwość uruchomienia / unieruchomienia przez osoby trzecie, też jest bardzo istotne dla bezpieczeństwa, itp.
 • #3
  sokrates1144
  Level 9  
  to jest motocykl 125. Ma już takie coś że jak na biegu to nie odpali. Chodzi mi o to że będę trzymał przycisk do tego momentu aż odpali czyli będę w pobliżu. Moje doświadczenie jest średnie. czwarta klasa mechatronik. Sam nie stworze układu który by działał, sam mogę go tylko zlutować na płytce. Potrzebuję gotowy projekt- schemat jak to ma wyglądać...
 • Altium Designer Computer Controls
 • Helpful post
  #4
  Ture11
  Level 38  
  Możesz się zainteresować projektem z tej strony - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic332206.html - tu masz pokazany sam sposób kodowania i dekodowania na MC145026/28. Nie wiem, jak zachowuje się układ przy trzymaniu przycisku, ale powinien cały czas nadawać. Cała robota polegałaby na podłączeniu się do pinu 11 w odbiorniku (VT) - po naciśnięciu przycisku w pilocie powinien tam się pojawić konkretny stan (jaki - nie pamiętam), Moduły nadawczo - odbiorcze są gotowymi do użytku - może i cena nie jest rewelacyjnie niska (komplet 42zł), choć i tak lepiej, niż gdybyś miał robić samemu nadajnik. Popatrz sobie na ten schemat i na datasheet scalaka MC145026, ja się jeszcze rozejrzę. Do zrobienia byłaby płytka nadajnika, odbiornika i modułu wykonawczego (przekaźnik z tranzystorem).

  Dasz sobie radę ze zrobieniem płytki drukowanej (namalowanie i wytrawienie)?

  Może zainteresuj się używanymi centralkami samochodowymi z demontażu? Koniecznie muszą mieć funkcję PANIC. Przykładowo Silicon BAS - może uda Ci się znaleźć cały komplet z pilotem gdzieś na szrocie.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Oczywiście w odbiorniku z linku scalak NE555 i jego podzespoły zostaną usunięte - zostanie tylko RR4 i MC145028.
 • #5
  sokrates1144
  Level 9  
  Tak namalowanie ścieżek i ich wytrawienie to nie będzie problemu. Ale już znajomy elektryk ma się rozejrzeć i ma zrobić także dam znać.
 • #6
  dizba
  Level 32  
  A nie lepiej kupić gotowy ZDALNE STEROWANIE 2-KANAŁOWE na allegro za 69 zł ?
  Ja tak miałem zrobione. Jeden kanał na stacyjkę, a drugi na rozrusznik, oczywiście po przekaźnikach.
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  kkknc
  Level 43  
  Rycho T wrote:

  Kranik pewnie jest podciśnieniowy a ssanie automatyczne.

  Autor nie podał typu, więc nie wiadomo czy to prawda. Mimo kranika podciśnieniowego zwykły kranik i tak większościowo występuje i producent zaleca jego zamykanie.
 • #10
  Ture11
  Level 38  
  Świetnie, kontynuuj swoją kłótnie. Myślę, że autor ma pojęcie, ile procedur wykonuje przy uruchamianiu swojego motoroweru (motocykla?) i, gdyby musiał za każdym razem odkręcać kranik i włączać ssanie - nawet nie rozpoczął by tego tematu. Jeśli natomiast jest inaczej - tak, trzeba wprowadzić elektrozawór ssania i serwo otwierające kranik. Myślę, że sprzęt autora (proszę o dokładniejszy model) ma zabezpieczenia i ułatwienia, i można uruchomić go, podając napięcie na instalację i rozrusznik. Pytanie - jak kolega planuje rozwiązać sprawę zasilania instalacji elektrycznej - czy będziesz przekręcał kluczyk, a później z pilota, czy chcesz z pilota załączać zarówno rozrusznik, jak i zapłon (zapłon musi pozostać załączony po rozłączeniu rozrusznika!)?

  Pozdrawiam.
 • #11
  sokrates1144
  Level 9  
  Już mam rozwiązane. Znajomy mi pomógł. Co do pytań to jest Zipp manic 125 i nie muszę włączać ssania bo pali bez zarzutów (latem). Co do odpalania to odpala z pilota bez przekręcania kluczyka (i gaśnie też z pilota). Dziękuję gorąco wszystkim za zaangażowanie i pomoc (szczególnie dla Ture11) Pozdrawiam :)