Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odpalanie silnika w motorowerze z pilota (bez alarmu)

sokrates1144 29 Jun 2012 18:32 2412 10
Altium Designer Computer Controls
    sokrates1144
    Level 9  
    Chciałbym zbudować sobie układ, który miałby za zadanie tylko i wyłącznie odpalać i gasić motorower z pilota (bez alarmu). Czy ktoś mógłby mi pomóc i podrzucić jakiś schemacik?
  • Altium Designer Computer Controls
    Ture11
    Level 38  
    To nie będzie takie proste zadanie - poza samym włączaniem rozrusznika powinna być jeszcze kontrola poprawności uruchomienia silnika. Domyślam się, że motorower ma rozrusznik?
    Jakie są Twoje umiejętności w elektronice? Poradziłbyś sobie ze zbudowaniem układu logicznego?

Może zacznijmy od tego - czy sprzęt ma sam uruchomić silnik po nadaniu paczki, czy też raczej będziesz w pobliżu pojazdu i będziesz w stanie kontrolować proces odpalania?

Ważne jest, byś wprowadził pewne zabezpieczenia - motorower nie może odpalić, gdy jest na biegu (jeśli to nie jest automat), albo na wysokich obrotach - czasami nawet daje się uruchomić silnik tylko po załączeniu hamulców.

Jaki motorower?

Dodano po 6 [minuty]:

Samo sterowanie z pilota możesz zrobić w wersji z pilotem RC5 (podczerwień) lub na kostce MC145026 / MC145028 i gotowych modułach nadawczych.

Takie zabezpieczenie, jak niemożliwość uruchomienia / unieruchomienia przez osoby trzecie, też jest bardzo istotne dla bezpieczeństwa, itp.
    sokrates1144
    Level 9  
    to jest motocykl 125. Ma już takie coś że jak na biegu to nie odpali. Chodzi mi o to że będę trzymał przycisk do tego momentu aż odpali czyli będę w pobliżu. Moje doświadczenie jest średnie. czwarta klasa mechatronik. Sam nie stworze układu który by działał, sam mogę go tylko zlutować na płytce. Potrzebuję gotowy projekt- schemat jak to ma wyglądać...
  • Altium Designer Computer Controls
  • Helpful post
    Ture11
    Level 38  
    Możesz się zainteresować projektem z tej strony - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic332206.html - tu masz pokazany sam sposób kodowania i dekodowania na MC145026/28. Nie wiem, jak zachowuje się układ przy trzymaniu przycisku, ale powinien cały czas nadawać. Cała robota polegałaby na podłączeniu się do pinu 11 w odbiorniku (VT) - po naciśnięciu przycisku w pilocie powinien tam się pojawić konkretny stan (jaki - nie pamiętam), Moduły nadawczo - odbiorcze są gotowymi do użytku - może i cena nie jest rewelacyjnie niska (komplet 42zł), choć i tak lepiej, niż gdybyś miał robić samemu nadajnik. Popatrz sobie na ten schemat i na datasheet scalaka MC145026, ja się jeszcze rozejrzę. Do zrobienia byłaby płytka nadajnika, odbiornika i modułu wykonawczego (przekaźnik z tranzystorem).

Dasz sobie radę ze zrobieniem płytki drukowanej (namalowanie i wytrawienie)?

Może zainteresuj się używanymi centralkami samochodowymi z demontażu? Koniecznie muszą mieć funkcję PANIC. Przykładowo Silicon BAS - może uda Ci się znaleźć cały komplet z pilotem gdzieś na szrocie.

Dodano po 1 [minuty]:

Oczywiście w odbiorniku z linku scalak NE555 i jego podzespoły zostaną usunięte - zostanie tylko RR4 i MC145028.
    sokrates1144
    Level 9  
    Tak namalowanie ścieżek i ich wytrawienie to nie będzie problemu. Ale już znajomy elektryk ma się rozejrzeć i ma zrobić także dam znać.
    dizba
    Level 32  
    A nie lepiej kupić gotowy ZDALNE STEROWANIE 2-KANAŁOWE na allegro za 69 zł ?
    Ja tak miałem zrobione. Jeden kanał na stacyjkę, a drugi na rozrusznik, oczywiście po przekaźnikach.
    User removed account
    User removed account  
    kkknc
    Level 43  
    Rycho T wrote:

Kranik pewnie jest podciśnieniowy a ssanie automatyczne.

Autor nie podał typu, więc nie wiadomo czy to prawda. Mimo kranika podciśnieniowego zwykły kranik i tak większościowo występuje i producent zaleca jego zamykanie.
    Ture11
    Level 38  
    Świetnie, kontynuuj swoją kłótnie. Myślę, że autor ma pojęcie, ile procedur wykonuje przy uruchamianiu swojego motoroweru (motocykla?) i, gdyby musiał za każdym razem odkręcać kranik i włączać ssanie - nawet nie rozpoczął by tego tematu. Jeśli natomiast jest inaczej - tak, trzeba wprowadzić elektrozawór ssania i serwo otwierające kranik. Myślę, że sprzęt autora (proszę o dokładniejszy model) ma zabezpieczenia i ułatwienia, i można uruchomić go, podając napięcie na instalację i rozrusznik. Pytanie - jak kolega planuje rozwiązać sprawę zasilania instalacji elektrycznej - czy będziesz przekręcał kluczyk, a później z pilota, czy chcesz z pilota załączać zarówno rozrusznik, jak i zapłon (zapłon musi pozostać załączony po rozłączeniu rozrusznika!)?

Pozdrawiam.
    sokrates1144
    Level 9  
    Już mam rozwiązane. Znajomy mi pomógł. Co do pytań to jest Zipp manic 125 i nie muszę włączać ssania bo pali bez zarzutów (latem). Co do odpalania to odpala z pilota bez przekręcania kluczyka (i gaśnie też z pilota). Dziękuję gorąco wszystkim za zaangażowanie i pomoc (szczególnie dla Ture11) Pozdrawiam :)