Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ciekawy system chłodzenia pomieszczenia.

01 Lip 2012 16:22 2984 7
  • Poziom 1  
    Witam ostatnio zastanawiałem się nad zmniejszeniem nieco temperatury w pokoju. Przeczytałem wiele tematów odnośnie budowania klimatyzacji na własną rękę. Wszyscy według mnie kombinują z ogniwami Peltiera, wodą, lodem itp. W końcu wpadłem na taki pomysł. Dlaczego nie wykorzystać by dwóch parowników, sprężarki z lodówki czy z czegokolwiek, 2 wentylatorów i czynnika chłodzącego(takiego jakiem nabija się klimatyzacje w samochodzie). Na zdjęciu schemat. A więc tak; czynnik chłodzący jest sprężany w sprężarce i tłoczony do wymiennika ciepła gdzie oddaje ciepło, wentylator przedmuchuje chłodnice. Następnie ciecz pompowana jest do kapilara( zielony prostokąt na zdjęciu). Teraz czynnik chłodzący wędruje do parownika w postaci gazowej, wentylator przedmuchuje parownik i chłodzi powietrze. Teraz gaz tłoczony jest do sprężarki gzie zostaje sprężony i wlatuje do wymiennika ciepła i tak w kółko…Nie wiem co o tym myślicie ale mam 14 lat, więc proszę wżąć to pod uwagę. Proszę mi powiedzieć czy taki system zdałby egzamin. W końcu to ten sam schemat co klimatyzacja…gdzie nabyć taki gaz do napełnienia? Proszę o odpowiedzi Ciekawy system chłodzenia pomieszczenia.
  • Poziom 16  
    Generalnie pomysł dobry, a dostawcę gazu znajdziesz w google. Muszę Cię jednak zaskoczyć: Musisz wytworzyć próżnię w układzie, by móc napełnić układ gazem. Do tej czynności potrzebna jest stacja, która nie jest tania, a to może być przeszkodą w Twoim wieku.
  • Poziom 15  
    MichałPRO napisał:
    Wszyscy według mnie kombinują z ogniwami Peltiera, wodą, lodem itp.
    Jacy wszyscy ? Inne dzieciaki elektrodowe ? Nie odkryłeś tu nic nowego tak działa każda klimatyzacja, pompa ciepła, chłodnia, chłodziarka, zamrażarka...
    I teraz zastanów się jak to wszystko estetycznie zainstalujesz w domu. W taki sposób żeby to było funkcjonalne, bezpieczne i estetyczne. Nie tak żeby ciągle przy tym dłubać... Żeby tak było to włożysz więcej pieniędzy niż zapłacisz za gotowy klimatyzator...

A jaką moc tej sprężarki przewidujesz ? Ze 100W ? To szkoda zaczynać...
  • Specjalista - systemy grzewcze
    MichałPRO napisał:
    Witam ostatnio zastanawiałem się nad zmniejszeniem nieco temperatury w pokoju. Przeczytałem wiele tematów odnośnie budowania klimatyzacji na własną rękę. Wszyscy według mnie kombinują z ogniwami Peltiera, wodą, lodem itp. W końcu wpadłem na taki pomysł. Dlaczego nie wykorzystać by dwóch parowników, sprężarki z lodówki czy z czegokolwiek, 2 wentylatorów i czynnika chłodzącego(takiego jakiem nabija się klimatyzacje w samochodzie). Na zdjęciu schemat. A więc tak; czynnik chłodzący jest sprężany w sprężarce i tłoczony do wymiennika ciepła gdzie oddaje ciepło, wentylator przedmuchuje chłodnice. Następnie ciecz pompowana jest do kapilara( zielony prostokąt na zdjęciu). Teraz czynnik chłodzący wędruje do parownika w postaci gazowej, wentylator przedmuchuje parownik i chłodzi powietrze. Teraz gaz tłoczony jest do sprężarki gzie zostaje sprężony i wlatuje do wymiennika ciepła i tak w kółko…Nie wiem co o tym myślicie ale mam 14 lat, więc proszę wżąć to pod uwagę. Proszę mi powiedzieć czy taki system zdałby egzamin. W końcu to ten sam schemat co klimatyzacja…gdzie nabyć taki gaz do napełnienia? Proszę o odpowiedzi Ciekawy system chłodzenia pomieszczenia.

No to "ponownie odkryłeś koło", bo w taki właśnie sposób działa normalna klimatyzacja :)
  • Poziom 16  
    Chłopak ma 14 lat, pomóżcie trochę... :) Co do mocy całego urządzenia: Co prawda nigdy nie zajmowałem się klimatyzacjami, ale wiem, że moc sprężarki w lodówce oscyluje w okolicach 100W (nalezy wziąć pod uwagę objętość powietrza, jaką schładza). Moim skromnym zdaniem urządzenie, które będzie musiało schłodzić cały pokój, musiałoby pobierać około 2000W jeśłi nie więcej, bo przecież "praw fizyki pan nie zmienisz". Budowanie klimy od zera jest nieopłacalne, ale pomóżmy temu młodemu człowiekowi to zrozumieć, a nie wylewać nań wiadro słów krytyki :)
  • Poziom 32  
    Dla młodego informacja jakoby zaczął liczyć moc chłodniczą swojego urządzenia : potrzeba mniej więcej 50W mocy chłodniczej na 1m^3 pomieszczenia
  • Poziom 26  
    Więc :

Tak tak to działa.
    Dodatkowo często jest inwerter - grzałka na zewnątrz.
    Tyle że tak jak ci piszą moc kompresora to od 1500 do 10 000W.

Koszt gotowego zestawu do samodzielnego montażu to ok 1,5 pln. Dla jednego pokoju 20m2. Jedynie podłączasz rurki i puszczasz gaz. Nie trzeba kielicharki, pompy próżniowej itd.
  • Poziom 10  
    Antystatyczny napisał:
    Chłopak ma 14 lat, pomóżcie trochę... :) Co do mocy całego urządzenia: Co prawda nigdy nie zajmowałem się klimatyzacjami, ale wiem, że moc sprężarki w lodówce oscyluje w okolicach 100W (nalezy wziąć pod uwagę objętość powietrza, jaką schładza). Moim skromnym zdaniem urządzenie, które będzie musiało schłodzić cały pokój, musiałoby pobierać około 2000W jeśłi nie więcej, bo przecież "praw fizyki pan nie zmienisz". Budowanie klimy od zera jest nieopłacalne, ale pomóżmy temu młodemu człowiekowi to zrozumieć, a nie wylewać nań wiadro słów krytyki :)

Moc pobierana z sieci dla przeciętnego klimatyzatora na 1 pokój to około 400W, nie mylic z moca chłodzenia bo ta jest dużo wyższa