logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Scania - Jak zabezpieczyć zbiorniki paliwa przed kradzieżą?

kwantor 17 Sie 2012 17:59 11877 20
  • #1 11218993
    kwantor
    Poziom 38  
    Posty: 4263
    Pomógł: 352
    Ocena: 1225
    Witam.
    Nasilają się akty kradzieży paliwa na terenie Niemiec i nie tylko.
    Złodzieje potrafią osuszyć w nocy 400- 500 l. paliwa, pokonując oryginalne zamknięcie na kluczyk (korek wlewu), po spuszczeniu wirtuozi nawet zamknęli ten korek na powrót, nie uszkadzając zamka???

    Mam pytanie, czy idzie gdzieś zakupić jakieś urządzenie, które wyśle jakiś sygnał do kabiny w przypadku poruszenia tym korkiem?
    Znane są mi różne rozwiązania z zamknięciami, jednak są to rzeczy dość siermiężne i mało skuteczne.
    Będę wdzięczny za jakieś porady.
    Nie wiem, czy trafiłem do odpowiedniego działu, ale systemy alarmowe, mogą nie przewidywać tego typu rozwiązań.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    #2 11219002
    robokop
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 29412
    Pomógł: 1763
    Ocena: 6360
    Nie ma w 100% skutecznego zabezpieczenia. Jak nie dadzą rady korkiem, to wywiercą dziurę w zbiorniku. Gdzieś, ktoś, kiedyś oferował urządzenie sprzężone z czujnikiem poziomu paliwa.
  • Pomocny post
    #3 11219021
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 23620
    Pomógł: 1923
    Ocena: 3620
    Są niezależne sondy montowane w zbiornikach paliwa. Oferują to firmy zakładające "monitoring" flot. Można próbować zakładać czujniki wstrząsowe bezpośrednio na zbiornik.
    Niemniej, na kradzieże nie ma silnych. Tak, jak robokop pisze - nie korkiem, to podziurawią zbiornik. Sam kierowca też niewiele zdziała, jak będzie musiał sam bronić zbiornika przez bandą złodziei...

    Są już podobne tematy na forum. Poczytaj sobie.
  • #4 11219086
    kwantor
    Poziom 38  
    Posty: 4263
    Pomógł: 352
    Ocena: 1225
    Też mi się wydaje, ale coś trzeba robić z tym.
    Nawet wymyśliłem, żeby zamontować neodyma w nakrętkę i kontaktron przy wlewie w jakiejś rurze alu- obrót o 1 cm rozwarł by styki i przez inwersję przekaźniczka włączył by np. lampę oświetlającą siodło, sygnał syrenki alarmowej, czy też dyskretnie powiadomił kierowcę.
    Jest to wielki problem.
    Kierowca w Angli przebudzony hałasem, patrzył bezsilnie, jak noszą w kanistrach paliwo z jego baku, chciał otworzyć drzwi, uzbroił się w bejzbol, ale jeden oprawca trzymał bezczelnie te drzwi dociśnięte, zaś drugi przywalił rurą w lusterko, jak ten otworzył szybę, dając do zrozumienia co dalej może się dziać...
    Chciał odjechać taranując ich osobówkę, jednak ta rura.. no i niewiadoma z konsekwencji takiego działania.
    Wszystko przy dużym ruchu ludzi i samochodów- wynieśli 150 L.
    Zaczyna mnie to samego drażnić, a co dopiero szefa.

    Jest też reklama BAK TIR (eketroniczny monitoring korka)dla Dafa, może do Scani podejdzie.

    Co do wiercenia dziury, to trudno, przynajmniej zostanie dowód, że kierowca nie sprzedał.
    Podzwonię
  • #5 11219204
    ociz
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 15844
    Pomógł: 1378
    Ocena: 3476
    Takie dyskusje na publicznym forum są bez sensu, bo złodzieje też się z nich "dokształcają".
  • #6 11219233
    kwantor
    Poziom 38  
    Posty: 4263
    Pomógł: 352
    Ocena: 1225
    Anglicy nie radzą sobie z polskim, poza tym widząc okablowanie, mogą już się zniechęcić i obrobić następne auto bez robienia doświadczeń- czy przecięcie kabla poskutkuje czy coś innego.
  • #7 11219265
    ociz
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 15844
    Pomógł: 1378
    Ocena: 3476
    To machnij na zbiornik/i naklejkę z napisem GPS i jakąś wymyśloną nazwą i logo firmy ochroniarskiej.
  • #8 11219279
    kwantor
    Poziom 38  
    Posty: 4263
    Pomógł: 352
    Ocena: 1225
    Okradli akurat auto z GPS, który to jedynie archiwizuje ten fakt i miejsce, co kierowca też oszacuje rano bez niego..
    .
  • Pomocny post
    #9 11219376
    saron22
    Specjalista - Samochody Ciężarowe
    Posty: 2885
    Pomógł: 308
    Ocena: 1602
    W Opoltransie ostatnio widzialem dosc fajne zabezpiecznie na zbiornik i aby je zdjac trzeba by narobic sporo hałasu.
  • Pomocny post
    #10 11219385
    robokop
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 29412
    Pomógł: 1763
    Ocena: 6360
    saron22 napisał:
    W Opoltransie ostatnio widzialem dosc fajne zabezpiecznie na zbiornik i aby je zdjac trzeba by narobic sporo hałasu.

    Panowie, tak naprawdę to zbiornik można płytami pancernymi ospawać i jeszcze spać na nim - z "klamą " przy głowie szofer bak otworzy i jeszcze grzecznie pomoże przy przelewaniu. Jedyne co można faktycznie zrobić, to wspomniany wyżej układ z sondami w zbiorniku - tyle że jako element na drugim końcu kabelka nie logger, a umieszczona na zewnątrz syrena 110dB. No i parkować w miejscach bezpiecznych. Z mechanicznych rzeczy pozostaje metalowy kołpak, zamykany na wlewie z kłódką z hartowanym ryglem.
  • Pomocny post
    #11 11219512
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 23620
    Pomógł: 1923
    Ocena: 3620
    W sumie rozwiązanie z jakimś odstraszaczem w postaci głośnych, ale to na prawdę głośnych syren, mogłoby się sprawdzić. Do tego wyzwalanie z kabiny i czujnika zamontowanego na zbiorniku.
  • #12 11219548
    kwantor
    Poziom 38  
    Posty: 4263
    Pomógł: 352
    Ocena: 1225
    Dzięki panowie, macie w 100% rację, jednak coś z tych rzeczy spróbuję zastosować.
    Jeśli złodziejem okaże się amator, może osiągnę choć połowiczny skutek.
    Planuję właśnie syrenę i oświetlenie- reflektor już jest w każdym ciągniku skierowany w to miejsce.

    http://www.baktir.eu/ też takie cuś znalazłem.
  • #13 11219948
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 23620
    Pomógł: 1923
    Ocena: 3620
    Podoba mi się ten opis:
    Cytat:
    Jesteśmy producentem oraz usługodawcą zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Bazują one na technologii GPS, GSM oraz na infrastrukturze sieci komórkowych.

    A szczególnie:
    Cytat:
    Bazują one na technologii GPS, GSM

    i
    Cytat:
    oraz na infrastrukturze sieci komórkowych

    Czym się różni GSM od sieci komórkowych?
  • #14 11220001
    cinepi
    Poziom 17  
    Posty: 162
    Pomógł: 17
    Ocena: 46
    Może trochę z innej beczki - ale mi się skojarzyło. Swego czasu w firmie mojego ojca była plaga kradzieży paliwa z autobusów stojących na osiedlach pewnego śląskiego miasta. Sposób był taki, że dwa autobusy parkowały tak blisko siebie jak to tylko możliwe, jeden przodem, drugi tyłem, tak że dostęp do wlewów paliwa był znacząco utrudniony - choć jak powiedział już ktoś w tym wątku, złodzieje zawsze sposób znajdą:(
  • #15 11220002
    kwantor
    Poziom 38  
    Posty: 4263
    Pomógł: 352
    Ocena: 1225
    Błażej napisał:
    Czym się różni GSM od sieci komórkowych?


    Złota czcionka.
    Swoją drogą, to ostre oko masz, ja na to nie zwracałem uwagi.

    Dodano po 5 [minuty]:

    cinepi napisał:
    Sposób był taki, że dwa autobusy parkowały tak blisko siebie jak to tylko możliwe, jeden przodem, drugi tyłem, tak że dostęp do wlewów paliwa był znacząco utrudniony


    Tak, ale specyfika parkingów dla TIR i rodzaj tej pracy, czy też położenie zbiorników nie pozwoli na takie coś.
    Wymysliłem jeszcze coś prostszego- dobrać kawałek rury i opuścić naczepę na poduszkach, aby ta rura naszła na wlew.
    Ale to już paranoja i mogło by się skończyć zniszczeniem zbiornika, lub wlewu.
    Zwłaszcza, gdyby kierowca rano zapomniał o tym. :D

    Pomysłowość złodzieji nie zna granic, ktoś miał przypadek, że paliwo ciągnęli wężem 40 m do pobliskiego lasku, tam mieli stanowisko z pompą elektryczną..
    Kierowca wysiadł za toaletą i potknął sie o tego węża.

    Dodano po 32 [minuty]:
    Czujnik ruchu.
    Myślałem nad tym i nawet szukałem po inernecie, ale musiał by to być o idealnie wąskim kącie pracy, bo przechodząca osoba obok zbiornika, wyzwoliła by alarm, a wszędzie śpią w kabinach ludzie..
    W zasadzie to szukam cały czas takich czujników kierunkowych odpornych na warunki atm. i niskie temp.
    Tam są warunki spartanskie, sól, chlor woda, ciapa itd.
  • Pomocny post
    #16 11226072
    krisbrumm
    Specjalista - DAF Trucks
    Posty: 912
    Pomógł: 164
    Ocena: 831
    W UK co trzecie auto ma anty- syfon zamontowany we wlewie paliwa.Na byle- złodzieja z kawałkiem węża i kanisterkiem oraz większym śrubokrętem lub żabą do korka to jest to skuteczne, ale na zorganizowaną ekipę już nie.Chociaż i tak uważam, że jak na te parę drobnych funtów, które ten anty-syfon kosztuje to i tak warto.podejrzewam, ze tak z trzy czwarte tych złodziejaszków to właśnie tacy amatorzy z wężem i bańką.Ten antysyfon jest zrobiony CNC z aluminium i wmontowany do wlewu przez takie wkręty na imbusik od środka wlewu gdzieś co 60 stopni obwodu i rozpierają się one od wewnątrz wlewu.Ponadto ten antysyfon jest przed montażem wklejony na klej typu:"giotsa- niezłamiotsa", ale to głównie chyba po to, żeby nie ciekło.Kiedyś w warsztacie wyjmowałem taki anty-syfon i muszę powiedzieć, że sporo się namęczyłem.Korek zostaje oryginalny.Choćby takie coś odstraszy te 3/4 populacji cudzej własności.
    Montują też klamry na kopułkę czujnika poziomu z rurkami In+out, bo te kopułki najczęściej odkręcają się aby wyjąć czujnik tak łatwo jak słoik.Tylko rurki chlasną nożem i wyjmują cały czujnik.

    Dodano po 2 [minuty]:

    kwantor napisał:
    Wymysliłem jeszcze coś prostszego- dobrać kawałek rury i opuścić naczepę na poduszkach, aby ta rura naszła na wlew.
    Ale to już paranoja i mogło by się skończyć zniszczeniem zbiornika, lub wlewu.
    Zwłaszcza, gdyby kierowca rano zapomniał o tym. :D

    W wywrotkach nie ma tego problemu, bo ta rura jest przyspawana od spodu kipra, tak więc żeby zatankować kierowca musi zarzucić PTO i unieść do połowy kiper, ale nie ma ryzyka uszkodzenia zbiornika

    Panowie poruszę też przy okazji inny problem- bliźniaczy.
    W zeszłym tygodniu, z servisu Iveco który znajduje się na tej samej co mój warsztat dzielnicy, w nocy z wszystkich 26 (tak! - dwudziestu sześciu!) nowych Vanów Iveco w nocy ukradli katalizatory.Wszystkie stały na placu z CCTV ogrodzonym metalowym ogrodzeniem z drutem kolczastym u góry.Podejrzani są mieszkańcy okolicznej dzielnicy Pakistańskiej :D
  • #17 11228259
    kwantor
    Poziom 38  
    Posty: 4263
    Pomógł: 352
    Ocena: 1225
    Ten antysyfon ma opinie takie, że przy tankowaniu chlapie napędem, mało, wystaje nad wlew i zagrożenie, że zawadzi naczepą w sytuacjach krytycznych( takie się zdarzają)
    Albo nie ma takich o jakich myślisz ( Może podaj konkretny model) u nas w Polsce- co prawda jestem teraz w drodze do York Schire,(Selby) ale nie wiem gdzie się za tym rozglądać.
    Mam już obmyślony system z syreną i całe rozwiązanie jak zamontować we wlewie.
    Wlew jest aluminowy i gruby- to ułatwia zamontowanie czujnika kontaktronowego czołowego.
    Rzecz w tym, aby goście się nadziali, na hałas, zanim czego kolwiek dotkną.
    Samo opróżnianie zbiornika, to kilka minut, mają specjalne pompy, więc o to chodzi.
    Smoka i dodatkowy dekiel zabezpieczę przed efektem twist off :D
  • #19 11243685
    kwantor
    Poziom 38  
    Posty: 4263
    Pomógł: 352
    Ocena: 1225
    Wygląda to dość dobrze, jednak za duża czułość, muszę się skontaktować i wyjaśnić.
    Problemem jest to, że na parkingach auta stoją w odległosci 1 m i ciągle tam ktoś przechodzi- fałszywe alarmy doprowadzą do problemów z sąsiadami i do wyłączenia w końcu tego..
    Jednak dzięki, być może idzie to dopasować i o to właśnie chodzi- hałas i światło.
  • #20 11245313
    MAN Electronics
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 2817
    Pomógł: 321
    Ocena: 1715
    Szkoda ze nie jest pokazana osoba na tym filmie z jakiej dokładnie odległości wykrywa, można by wtedy dokładnie porównać czy będzie się załączał w momencie gdy sąsiad obok będzie przechodził na parkingu,ciekawe jakie zastosował tam czujniki ? i po co przetwornica ? czyżby dla oświetlenia ?
  • #21 11245425
    kwantor
    Poziom 38  
    Posty: 4263
    Pomógł: 352
    Ocena: 1225
    Taki czujnik ruchu się nie sprawdzi, to musi być selektywne.
    Siądzie wróbel, to też zadziała.

    serwisantscani1 napisał:
    i po co przetwornica ? czyżby dla oświetlenia ?


    Myślę, że zastosował czujnik który jest stosowany w lampach halogenowych 230V, aby ułatwić sobie robotę i ciąć koszty.

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono problem kradzieży paliwa z pojazdów ciężarowych, szczególnie w Niemczech. Użytkownicy wymieniają różne metody zabezpieczeń, takie jak montaż czujników poziomu paliwa, czujników wstrząsowych oraz systemów alarmowych. Proponowane rozwiązania obejmują zastosowanie neodymowych magnesów, syren alarmowych oraz oświetlenia, które mogą odstraszyć złodziei. Wspomniano również o urządzeniach takich jak anty-syfony, które mogą być skuteczne przeciwko amatorom. Użytkownicy podkreślają, że żadne zabezpieczenie nie jest w 100% skuteczne, a złodzieje potrafią znaleźć różne sposoby na obejście zabezpieczeń. Wskazano na potrzebę parkowania w bezpiecznych miejscach oraz na znaczenie monitorowania i alarmowania w przypadku nieautoryzowanego dostępu do zbiornika paliwa.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA