Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pilot do aparatu Nikon attiny13

the_one 04 Paź 2012 15:09 10233 23
  • Pilot do aparatu Nikon attiny13
    Pilot oparty na projekcie http://www.bigmike.it/ircontrol/ jednak zbudowany na mniejszym attiny13, myślę że można by zastosować dostępny na Allegro attiny4.

Zasada działania jest dość prosta. Po uruchomieniu podzespołów (timera i przerwań) attiny przechodzi w tryb power-down, w którym oczekuje na przerwanie pcint0 na wejściu PB1. Po wybudzeniu wysyła odpowiedni sygnał, który zostaje wzmocniony tranzystorem i wysłany diodą IR do aparatu, po zakończeniu wysyłania procesor przechodzi w tryb power-down.
    Nie bardzo mam skąd wziąć obudowę niestety. :(

Schematu niestety nie mam, powstawał w głowie podczas budowy.

Jeśli ktoś chciałby zaprogramować plikiem hex z załącznika, należy wyłączyć preskaler oscylatora, kompletnie o nim zapomniałem. Jeśli ktoś by chciał użyć mojego programu przy niższej częstotliwości, musi zmienić F_CPU i ustawienia timera generującego 36kHz. Zupełnie o tym zapomniałem, ale wylutowałem już widoczne na foto złącza programatora. :(

Dodałem obraz płytki:

Pilot do aparatu Nikon attiny13

Attiny należy przylutować tak, żeby reset był z prawej strony u dołu.

Fajne!
  • #2 04 Paź 2012 21:15
    1224807
    Usunięty  
  • #3 04 Paź 2012 21:48
    Press
    Poziom 22  

rafal.220 napisał:
    Ciekawe jak bym wyglądał na zdjęciu z pilotem celującym w obiektyw??

Aparaty mają filtr podczerwieni. Mam pilot na podczerwień do aparatu SONY i nic na zdjęciu nie widać. Testowałem to z resztą, kiedy chciałem sprawdzić działanie innego pilota. Na kamerce widać było błyski diody a w aparacie zostały zupełnie niezauważone.

• #4 04 Paź 2012 22:10
    djoy
    Poziom 15  

Cytat:
    nie bardzo mam skąd wziąć obudowę niestety :(

A jakie są wymiary płytki, może będzie pasowała obudowa Z-14A, ewentualnie Z-14 lub Z-14B. Poszukaj na popularnym serwisie aukcyjnym jest kilka takich obudów...

• #5 04 Paź 2012 22:20
    the_one
    Poziom 12  

Mój aparat ma filtr podczerwieni na matrycy ;) diody nie widać :p jeśli o to chodzi.
    Jeśli mówimy po pozie, aparat ma dwie opcje zdalnego sterowania, pierwsza to zwyczajne wyzwolenie migawki, a druga to pilot uruchamia timer samowyzwalacza. Tak że tu też nie ma problemu :p

Canon ma chyba lepszą możliwość sterowania przewodowego. Nikon udostępnia SDK i biblioteki usb do sterowania, ale tylko dll jest.

edit:
    djoy dzięki! do z-14A powinno pasować, zawsze mogę zrobić nowa.

Wymiary to 10x26x60.

• #6 04 Paź 2012 22:26
    1224807
    Usunięty  
  • #7 04 Paź 2012 22:28
    the_one
    Poziom 12  

No to wtedy nastawiasz drugi tryb. stajesz przed aparatem klikasz pilota, i masz 15sekund na wybranie pozy :P

• #8 04 Paź 2012 22:37
    1224807
    Usunięty  
  • #9 04 Paź 2012 23:43
    waldi_8601
    Poziom 13  

Nie wiem może i są sytuacje, że ktoś nie chciałby aby na zdjęciu był widoczny pilot,
    ale kiedyś jako pilota do nikona używałem nokie E51 i aplikację na symbiana,
    jakiś tam programik który port IR wykorzystywał w tym właśnie celu.

Dopóki nie zgubiłem telefonu całkiem dobrze to funkcjonowało,
    nie było potrzebne celowanie dokładnie w aparat tak, że była
    ta czynność widoczna.
    Nie testowałem czy czułość odbiornika w aparacie jest tak dobra
    czy może nadajnik w E51 tak mocny, ale wystarczyło mniej więcej
    pocelować z stronę aparatu nawet pod dość ostrym kątem i działało.
    A telefon był dużo większy niż taki pilot i jakoś specjalnie nikt nigdy
    mi nie powiedział po co telefon, bo też można go ukryć,
    bardziej padały pytania "kto w takim razie robił zdjęcie... ?"

• #10 05 Paź 2012 01:10
    bozar88
    Poziom 13  

Mam pytanie odnośnie kodu. Dlaczego ustawiasz bity ISC00, ISC01 i aktywujesz przerwanie INT0, skoro do wysyłania impulsów używasz przerwania PinChange? Czy to jest wymagane do wybudzenia uP ze stanu uśpienia? Pytam, bo dziś za nic nie mogłem zmusić mojego ATTiny13 do wybudzenia się za pomocą przerwania PCINT.

• #11 05 Paź 2012 01:59
    the_one
    Poziom 12  

To jest pozostałość po poprzedniej wersji, wcześniej miałem przycisk na int0, ale doczytałem że wybudzić z power-down zmianą poziomu można tylko przez pcint. int0 wybudza tylko aktywowane niskim poziomem, a przez to zbyt długie przytrzymanie przycisku powodowało zrobienie serii zdjęć.

• #12 05 Paź 2012 19:14
    SŁAWEKWW
    Poziom 16  

Oryginalny pilot też jest na podczerwień i wcale nie trzeba celować w aparat. Przy nowej bateri działał nawet zza pleców. (z odbicia)
    Do wybudzenia attiny można użyć też resetu.
    W przypadku kiedy mamy pilota z jednym przyciskiem, to po prostu resetujemy attiny, on wysyła kod i przechodzi w power down.

• #13 06 Paź 2012 05:28
    Jarosław J
    Poziom 14  

SŁAWEKWW napisał:
    Oryginalny pilot też jest na podczerwień i wcale nie trzeba celować w aparat. Przy nowej bateri działał nawet zza pleców. (z odbicia)
    Do wybudzenia attiny można użyć też resetu.
    W przypadku kiedy mamy pilota z jednym przyciskiem, to po prostu resetujemy attiny, on wysyła kod i przechodzi w power down.

Nie do końca. Resetem nie ustawisz czasu jaki wiązka będzie emitowana.A oryginalny pilot umożliwia otworzenie migawki na czas w jakim przycisk jest nacisniety - wiązka emitowana.

• #14 06 Paź 2012 14:11
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

Czy aby na pewno? W D7000 przy BULB i wyzwalaniu z pilota pierwszy sygnał otwiera migawkę, a drugi zamyka, nie trzeba a nawet nie można trzymać przyciśniętego pilota cały czas.

• #15 06 Paź 2012 14:28
    1224807
    Usunięty  
  • #16 06 Paź 2012 22:39
    darekRD
    Poziom 13  

rafal.220 napisał:
    Niby jest to jakaś alternatywa z tym wyzwalaczem :), chodź moim zdaniem bardziej elastyczny jest pilot radiowy...
    Przecież tu nie potrzeba większego wysiłku by zmodyfikować twój układ... :)

Aleś się uparł z tym radiem. Zapominasz, że im więcej sprzętu, tym więcej słabych punktów. Nikon ma regulowany czas samowyzwalacza, więc możesz sobie ustawić 3 sekundy i schować pilota do kieszeni. Nie trzeba rozstawiać nadajników, odbiorników itp.
    Bezcenny minimalizm sprzętowy, naprawdę fajne.

• #17 06 Paź 2012 23:50
    1224807
    Usunięty  
  • #18 07 Paź 2012 18:39
    pox
    Poziom 10  

Cześć,

Też kiedyś chciałem zrobić samemu taki pilot, tyle że na aukcjach taki pilot wraz z przesyłką kosztuje ok 15PLN więc czy jest sens?

• #19 07 Paź 2012 19:59
    1224807
    Usunięty  
  • #20 08 Paź 2012 08:26
    199693
    Usunięty  
  • #21 08 Paź 2012 10:03
    darekRD
    Poziom 13  

rafal.220 napisał:
    <darekRD> heh. to po co mi taki pilot?? równie dobrze mogę ustawić wyzwalacz na 15s zrobić pozę i też zrobi mi zdjęcie...

Pierwsze primo:
    Chyba nie fotografujesz za wiele poza rodzinnymi pozówkami. Pilot przydaje się w wielu sytuacjach, ale wymienię chociażby takie:
    1 - zajęcie pozycji w której chcesz sobie zrobić zdjęcie zajmuje więcej czasu niż pozwala na to samowyzwalacz
    2- pilota używa się też w celu uniknięcia poruszenia przy dłuższych czasach i foceniu ze statywu

Dodano po 8 [minuty]:

rafal.220 napisał:
    Przekaźnik o którym wspomniałem daje dużo więcej możliwości co do typów wyzwalanych aparatów...

Drugie primo ;) - mnogość typów wyzwalanych aparatów nie jest potrzebna, bo żaden fotograf nie używa 2 aparatów różnych systemów. Jak widzisz fotografa z nikonem w ręku i dużą torbą, to na 100% nie lezy w niej canon, sony (a fe) ani inny olympus tylko własnie nikon :)
    A jak już chcesz iść w uniwersalność, to nie jest problemem, żeby pilot wysyłał za jednym strzałem sygnały w 6 systemach ;)

• #22 09 Paź 2012 00:07
    the_one
    Poziom 12  

karol_85 napisał:
    Jeśli chodzi o obudowę to zobacz na www.maszczyk.pl obudowy do pilotów, jest tego spory wybór. Tylko że najpierw wybiera się obudowę, a później projektuje do niej elektronikę.

Prawdę mówiąc to nie zakładałem że kupie obudowę do tego, myślałem że zaizoluje ścieżki, przykleję diodę żeby się nie urwała i będzie ok, ale widzę że spory wybór jest. jednak zrobię nową płytkę, to tylko kilka elementów.

• #23 11 Paź 2012 04:44
    voldek
    Poziom 11  

z nudów przerysowałem layout PCB dokonując kilku poprawek w kierunku miniaturyzacji zmniejszając wymiary płytki do 39mm x 23mm. Szerokość płytki jest zdeterminowana tylko przez podstawkę pod baterię, gdyby była użyta mniejsza albo w ogóle taki wynalazek:
    http://www.tme.eu/pl/details/keys2996/baterie-pojemniki-i-uchwyty/keystone/2996/#
    rozmiar możnaby dodatkowo zmniejszyć. Długość wynika z tego, iż umieściłem diodę przed przyciskiem zamiast z boku (aby przypadkiem nie zakryć jej sobie palcem przy wciskaniu przycisku. Gdyby komuś się przydało, zamieszczam pliki png w podwyższonej rozdzielczości + pdf ze ścieżkami

• #24 08 Lis 2012 20:00
    minio
    Poziom 11  

po zmontowaniu układu i zaprogramowaniu załączonym hex'em napotkałem pewne problemy.
    1. zgodnie z opisem należny wyłączyć preskaler div8 - o tym trzeba pamietac.
    2. po włożeniu baterii i naciśnieciu przycisku sygnał generowany jest tylko jeden raz
    wynika z tego ze kolejne przyciskanie nie wybudza procesora?

przycisk + rezystor podciągający podłączone zgodnie z schematem do pinu6 PB1 INT0

edit:

układ uruchomiony,
    uzywajac innego wsadu :),
    przycisk PB0
    wyjscie tranzystor-dioda PB1

Załączniki:
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo