Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Agregat Sieć- podłączenie uszkodziło sprzęt.

19 Paź 2012 19:27 9972 37
  • Poziom 8  
    Witam mam problem. A mianowicie. Posiadam Agregat

Agregat generator prądotwórczy 3,63kVA ! GERMANY
    do tego został założony
    PRZEŁĄCZNIK SIEĆ / AGREGAT 3P SVK3-63A firmy tracon. Zaznaczam iż instalację nie wykonywałem ja a elektryk. Po podłączeniu wszystkiego i odpaleniu agregatu wszystko niby działało właściwie ale gdy włączyłem płytę ceramiczną amica to wtedy coś strzeliło, różnicówka wywaliła oraz płyta umarła. Prąd do płyty dochodzi ale płyta się nie włącza. Teoretycznie powinno jedno pole działać na agregacie , tak mi się wydaje. Dodatkowo uszkodzeniu uległa listwa zasilająca tv ,dekoder,DVD. Elektryk stwierdził iż to dlatego że przewód neutralny był nie podłączony i nie było zera ale ja się nie znam. Dopływ prądu był odcięty w skrzynce na dworze. Powiedział tylko iż trzeba dokupić jeszcze pojedynczy przełącznik i dołożyć do tego co jest bo powinien być 4 polowy a nie trzy tak jak jest u mnie. Ale czy to prawda??? Proszę o jakieś sugestie odnośnie tego co się stało? Zaznaczam iż w rozdzielni maszyna czyli piekarnik i płyta były na pojedynczej różnicówce niż reszta domu.

Jeśli nie ten dział to przepraszam. Proszę o pomoc i sugestie. Płyta pójdzie do naprawy ale jak uniknąć tego po raz drugi??
  • Szkolenia SEP
  • Poziom 30  
    kasidi napisał:
    Elektryk stwierdził iż to dlatego że przewód neutralny był nie podłączony i nie było zera

Przepraszam to kto według niego miał ten przewód podłączyć?
    Jak elektryk mógł w ogóle włączyć zasilanie bez podłączenia przewodu zerowego czy N lub PEN (nie wiem co u ciebie występuje).
    Skoro elektryk twierdzi że trzeba dołożyć jeszcze jeden przełącznik lub musi być przełącznik 4P to, zmień elektryka lecz najpierw niech zapłaci za szkody które wyrządził.
  • Poziom 30  
    kasidi napisał:
    elektryk
    zawalił, to niech
    kasidi napisał:
    elektryk
    posprząta ten bałagan na własny koszt.
    Nr aukcji nic nie mówi.
    Podaj typ i model. takie zasady panują na forum.
    kasidi napisał:
    Płyta pójdzie do naprawy ale jak uniknąć tego po raz drugi??

Zmienić "elektryka" na elektryka.
    Było zgłoszenie do zakładu energetycznego, że używa się agregatu jako zasilania rezerwowego?
  • Poziom 24  
    Jeśli tak elektryk stwierdził to pewnie miał rację. Tylko gdzie jest wtedy podpięty neutralny z agregatu? O reszcie warunków nie da się napisać z takimi informacjami.
  • Poziom 9  
    A przypadkiem pan elektryk nie pomylił przewodu fazowego z neutralnym i nie podał 400V na odbiorniki 230V. objawy popalonych urządzeń na to wskazują.
  • Poziom 8  
    Parametry techniczne urządzenia:
    * 3 x 230 V / 2.5 kW - trzy niezależne gniazda jednofazowe)
    * 1 x 380 V ( gniazdo siłowe : R,S,T,0, UZIEMIENIE-gniazdo 5 pinowe)
    * maksymalna moc wyjściowa 3,63 kVA
    * moc ciągła, robocza 3,13 kVA
    * częstotliwość prądu 50 Hz
    * silnik spalinowy, benzynowy, OHV, 4 taktowy, 206 cc, o mocy 7 PS (KM)
    * rozruch ręczny
    * stabilizator prądu AVR 4 - czwartej generacji
    * wyłącznik przeciążeniowy układu
    * wyłącznik silnika spalinowego
    * czujnik oleju silnikowego ( w przypadku znacznego ubytku lub braku urządzenie automatycznie zostaje wyłączone)
    * zbiornik paliwa 15 L
    * spalanie 0.9 -1.3 L /h
    * ilość oleju w silniku 0.6 L
    * poziom hałasu 65 dB
    * wskaźnik poziomu paliwa
    * waga ok 38 kg
  • Poziom 32  
    INTOUCH napisał:
    Było zgłoszenie do zakładu energetycznego, że używa się agregatu jako zasilania rezerwowego?

A co obchodzi ZE jakie mam zasilanie rezerwowe jeżeli jest ono galwanicznie odłączone od linii ZE??
  • Poziom 30  
    jacur napisał:
    A co obchodzi ZE jakie mam zasilanie rezerwowe jeżeli jest ono galwanicznie odłączone od linii ZE??

A właśnie, że obchodzi, bo nie wie czy zasilanie rezerwowe jest galwanicznie odłączone od sieci. A co gdyby ten "elektryk" podpiął agregat równolegle z siecią?
  • Szkolenia SEP
  • Poziom 24  
    INTOUCH napisał:
    jacur napisał:

A właśnie, że obchodzi, bo nie wie czy zasilanie rezerwowe jest galwanicznie odłączone od sieci. A co gdyby ten "elektryk" podpiął agregat równolegle z siecią?

Ale tak samo mogą Tobie wszyscy odpisać na forum: "Co kogo obchodzi, że Tobie się sprzęty popaliły. Przecież podłączał elektryk." Zawsze można się pomylić. Jak się pomylił z neutralnym (bo wszystko na to wskazuje) to mógł się pomylić też z czymś innym. Tylko mnie zastanawia gdzie "wisi" lub jest podłączona ta żyła neutralna od agregatu.
  • Poziom 8  
    Z tego co zdążyłem zauważyć to ta żyła neutralna była pozostawiona nie wkręcona albo była wkręcona gdzieś na listwie ale na pewno do żadnego zabezpieczenia. ZE powiadomiony o planowaniu zasilenia z agregatu lecz wg ich instrukcji mogłem wykonać sam instalację wg ich zaleceń i wymagań co do zabezpieczenia przed cofnięciem prądu do sieci ( czyli przez elektryka z uprawnieniami) a oni tylko przyjadą na odbiór. Nie jestem pewien jak to dokładnie było gdy tak się stało ale wiem że spaliła się płyta ceramiczna oraz uszkodziła się listwa zasilająca od sprzętu RTV a sprzęt nie uległ uszkodzeniu. Szczerze mówiąc nie ma pretensji do elektryka bo wszystko w tym domu on robił a raczej przerabiał bo gdy kupiłem ten dom to dopiero był kablowy młyn a teraz widocznie coś poszło nie tak. Oczywiście pomoże mi z tym dojść do ładu.
  • Specjalista elektryk
    Muszę Cię Kolego kasidi zmartwić. Po pierwsze przełączniki SVK są przełącznikami wyboru, TO NIE SĄ PRZEŁĄCZNIKI ZASILANIA. Nie wolno takich przełączników używać do przełączania zasilań bo służą do przełączania odbiorów. Kardynalny błąd.
    Po drugie możliwe że skopciłeś sobie urządzenia na własne życzenie. Agregacik ma małą moc, można go obciążyć tylko do 1kW na fazę (czyli razem 3kW), przy czym nie wolno takich agregacików obciążać tylko w jednej fazie. Regulatory AVR w takich agregacikach nie kontrolują napięć wszystkich trzech faz i przy jednofazowym dużym obciążeniu na pozostałych fazach może się pojawić napięcie dużo wyższe niż 230V.
  • Poziom 8  
    Co do rodzaju przełącznika mam odmienne zdanie ale ok. Proszę o informację czy ten agregat swoją mocą wystarczy na zapotrzebowanie domu jednorodzinnego ale nie uwzględniając w tym płyty ani piekarnika elektrycznego. czyli, lodówka, piec CO( pompka i dmuchawa) sprzęt rtv oraz oświetlenie ?
  • Poziom 30  
    Zsumuj moc wszystkich urządzeń to się dowiesz czy wystarczy.
    Instalacja powinna być tak wykonana, że podczas pracy agregatu zbędne urządzenia powinny być wyłączone.
  • Poziom 32  
    INTOUCH napisał:
    jacur napisał:

A jak sobie kolega wyobraża podpięcie agregatu rezerwowego ??
    Przecież w przypadku niepełnej separacji od sieci zasilającej po włączeniu agregatu napędzamy prądem połowę wsi :P

A elektryk ma to tak zrobić żeby ZE się do tego nie czepiało.
  • Poziom 30  
    kasidi napisał:
    ZE powiadomiony o planowaniu zasilenia z agregatu lecz wg ich instrukcji mogłem wykonać sam instalację wg ich zaleceń i wymagań co do zabezpieczenia przed cofnięciem prądu do sieci ( czyli przez elektryka z uprawnieniami) a oni tylko przyjadą na odbiór.

Jednak trzeba powiadomić ZE o instalowaniu zasilania rezerwowego.
  • Poziom 32  
    INTOUCH napisał:
    Jednak trzeba powiadomić ZE o instalowaniu zasilania rezerwowego.

A co sobie będę żałował :D na elektrodzie jesteśmy to mogę sobie zażyczyć podstawę prawna obowiązku zgłoszenia do ZE posiadania oraz wpięcia w siec odbiorczą za licznikową rezerwowego źródła zasilania odizolowanego galwanicznie od linii zasilającej.
  • Poziom 30  
    kolego jacur nie jest to do końca źródło odizolowane od sieci.
    Nie trzeba by zgłaszać gdybyś tym agregatem zasilał obwody które nigdy z sieci ZE nie są zasilane (całkowity brak połączenia).
    Tu masz punkt wspólny (przełącznik zasilań), jeżeli będzie źle podłączony lub źle dobrany to może dojść do podania napięcia sieci na prądnice agregatu lub napięcia z agregatu na sieć ZE.
    Więc nie tup nóżkami tylko przyjmij pewne rzeczy do swojej wiadomości, bo nie masz racji. :D :D
  • Moderator - Elektryka
    masonry napisał:
    Więc nie tup nóżkami tylko przyjmij pewne rzeczy do swojej wiadomości, bo nie masz racji.

Ale przedmówca wcale nie tupie nóżkami a jedynie poprosił o podanie podstawy prawnej. ;)
  • Poziom 43  
    kasidi napisał:
    AGREGAT 3P SVK3-63A
    Ja rozumiem że agregat, nie pokroju V12 WOLA, ale włączamy jak nie ma prądu i tu jest problem bo elektrycy mogą coś majstrować w tym czasie.
    Co nie zwalnia ich z pewnych czynności przygotowania miejsca pracy i zwieraka.
  • Poziom 29  
    Prokuraturę będzie tak samo obchodziło czy pracownicy użyli zabezpieczeń, jak to z kąd pojawiło się napięcie w sieci.
    Więc nie - nie możesz sobie podpiąć agregatu do instalacji bez niczyjej zgody.
    Wypełniałeś wniosek o zmianę warunków przyłączenia, bo raczej tak, skoro mówisz o wykupieniu domku.
    We wniosku o ich wydanie masz OBOWIĄZEK umieścić informację o planowanych urządzeniach wytwarzających energię elektryczną, podłączonych do krajowej sieci energetycznej.
    Wypełniłeś tą część ?
  • Poziom 43  
    Ok a jak sie to ma do przetwornicy pieca cO lub solarów , w końcu czasami to pokaźnie moce?
  • Moderator - Elektryka
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    Ok a jak sie to ma do przetwornicy pieca cO lub solarów

Tak samo? ;)
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 23  
    Zawsze w takich przypadkach dobrze jest zrobić testy na tańszym sprzęcie, zanim podłączymy coś droższego. Ale mądry Polak po szkodzie.
  • Poziom 31  
    Jakie testy na tańszym sprzęcie??!!!
    Gdyby instalacja byłą zrobiona zgodnie ze sztuką, a nie na czyjeś widzimisię to nic by się nie stało.
    Ale jak to w Polsce, elektrykiem może być każdy. No ale przecież to tylko 5 kabelków to jakoś to będzie
  • Poziom 23  
    Nawet gdyby podłączenie było zgodne ze sztuką, ja bym zaczął od testów, choćby na żarówce - tak dla świętego spokoju.
  • Poziom 29  
    Żarówka zaświeci się w większości przypadków również przy braku N-a.

Według Mnie nie ma czegoś takiego jak testy instalacji "tańszymi" urządzeniami, albo jest sprawna, albo nie.

W celu dopuszczenia instalacji przeprowadza się testy, owszem, ale miernikiem do tego przeznaczonym.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    No wiec tak. Rozmawiałem z elektrykiem i powodem było brak podłączonego Zera z Agregatu. (Bronek 22 miał oczywiście rację w diagnozie - dziękuję:) A mianowicie kolega elektryk powiedział mi to jakoś łopatologicznie że zero z agregatu nie było podłączone a tylko trzy fazy i prąd szukał sobie zera w sieci przez co poszło za wysokie napięcie co zaskutkowało takimi problemami. Ale płyta już poszła do naprawy a po za tym to tylko jakiś warystor w listwie zasilającej eksplodował, no może jeszcze dzwonek bezprzewodowy przestał działać :)