Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buduję kolumnę. Potrzeba kilku porad.

26 Paź 2012 11:00 1356 10
  • Poziom 10  
    Jak w opisie. Zero zmian. Tylko odpowiedzi na 4 punkty. Buduję kolumnę. Potrzeba kilku porad.
  • Poziom 28  
    1) Mdf powyżej 32mm.
    2) To zależy od jego Spl.
    3) Watolina poliestrowa (Ovata/Owata)
    4) Wyliczone np.w win isd razem z pojemnością obudowy

Mimo wszystko jednak:

5) Czy jesteś pewien, że wiesz co robisz? Dziura w paśmie, ogromny rezonans obudowy
    i niewiadomej jakości głośniki nie są raczej gwarancją zadowolenia z efektu.
    O braku zwrotnicy nie wspominając - jeśli chociaż nie zabezpieczysz tweetera,
    zrobisz z niego zapiekankę...

Pozdro.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 28  
    Herethic napisał:
    ogromny rezonans obudowy
    dj-MatyAS napisał:
    A tego nie rozumiem.

dj-MatyAS - o ile pomysł z użyciem papieru uważam za realny (jeśli autor wie, jak to zrobić*),
    o tyle obudowę z niego o grubości 1cm i wysokości prawie półtora metra - za nie trafiony.
    Na rysunku nie ma nawet wzmocnień, moim zdaniem rezonans będzie za duży...
    Delikatnie mówiąc...:?

Pozdrawiam.

------------------------------------------------------------------------
    Na marginesie:
    *Klejony warstwowo (naprzemiennie) papier ma właściwości zbliżone do MDF-u, tyle, że większą wytrzymałość.
    Najlepiej nadają się do takich zastosowań papiery o dużej zawartości celulozy długowłóknistej, m.innymi pakowy, etykietowy...
    W tym przypadku - oczywiście mogę się mylić - obawiam się jednak, że może to być coś w rodzaju rury do wylewania
    słupów betonowych a'la Castorama. Stanowczo coś takiego odradzam.
  • Poziom 28  
    Jak na człowieka "który się nie zna ;) ", odwalasz kawał solidnej i fachowej roboty na "el-ce". :)

Wracając do tematu:
    Również uważam, że papier to bardzo ciekawy materiał.
    Skusiłbym się jednak na grubszą obudowę i nie przesadzałbym z wytłumieniem - w końcu to BR.
    Fakt, że to jak napisałeś "gdybanie", bo nie wiadomo jak została zrobiona...
    Problem fali stojącej załatwiłby kształt i odpowiednio zaprojektowane wzmocnienia (jeśli będą).

ynkrywydyble - nie lepiej zainwestować w coś bardziej "cywilizowanego"
    i uzupełnić po prostu 15"-wym subwooferem?
    Przy dobrym głośniku "Armagedon" w chałupie murowany... Buduję kolumnę. Potrzeba kilku porad.

Pozdro.
  • Poziom 10  
    Panie i Panowie! To jest tylko pomysł, nic jeszcze nie kupiłem, nic nie zrobiłem. Mam tylko te dwie tuby papierowe (mam w razie czego spory zapas) , na których była nawinięta blacha aluminiowa. materiał jest bardzo wytrzymały, stanąłem na nim (prawie 100kg) i sądzę, że drugie tyle wytrzyma. Zamierzam je wykorzystać do kolumn, jak w temacie. Głośniki basowe wybrałem dla przykładu - są tanie a najwyżej przy odsłuchu - gdy będzie tragedia, to wstawię inne. Nie potrzebuję precyzyjnych obliczeń, nie jestem wymagający, ale jakiś tam słuch mam. Chcę to połączyć mniej więcej jak w Zeusach, napisałem na rysunku. Zamierzam wykorzystać wełnę owczą, bo jak wyczytałem jest najlepsza i sądzę, że w tym przypadku (bez precyzyjnych danych) będzie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli zajdzie potrzeba, to wzmocnię kolumnę od środka. nie wymagam opinii ekspertów, lecz tylko chciałem dowiedzieć się co inni mogą ciekawego powiedzieć/doradzić mi w tym eksperymencie;)
  • Poziom 28  
    ynkrywydyble - może też warto dopasować konstrukcję do możliwości pomieszczenia w którym ma grać?
    dj-MatyAS napisał:
    Albo robić dobrze, albo nie robić wcale.
    Również moim, skromnym zdaniem "trzecia opcja" jest bez sensu...

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Rozumiem, że zostałem przegłosowany. Zmieniam zdanie. Znacie wymiary tuby i przedniej ściany. Co proponujecie tam wstawić?
  • Poziom 28  
    Przy tej wiekości obudów mógłbys poszukać nawet 12"-owych wooferów (po dwa "na stronę"),
    do tego np.6,5"-owy - midwoofer i jakiś solidny tweeter. Coś by sie znalazło.
    Może nawet jakiś "gotowiec " do skopiowania? Sęk w tym, że jesli
    dobrze rozumiem, zamierzasz wydać jakieś siedem, osiem stów na wszystko razem ze zwrotnicami.
    To trochę mało na konstrukcję tej wielkości...

Dlatego jeżeli ma to grać w domu - rozważyłbym zamiast takiego diy
    używane Tonsil Scherzo 350. Spokojnie poradzą sobie nawet w 60-70 metrach kwadratowych.
    Za osiem stów da się je kupić w całkiem przyzwoitym stanie.

Druga opcja? Coś mniejszego i ewentualnie dokupienie póżniej subwoofera.
    Tu masz opis budowy kolumn:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1644509.html
    A tu kilka propozycji właśnie nieco mniejszych, ale ciekawych konstrukcji:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1921110.html
    Jak widać są również na dość sporych głośnikach, np.:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic537792.html

Trzecia opcja, to - przynajmniej moim zdaniem - znaczne zwiększenie budżetu.
    Ale podstawowe pytanie - co w ogóle chcesz nagłosnić? Bo jeśli np.30 metrowy pokoik,
    to jaki ma sens tak duża konstrukcja?

Jeżeli natomiast Twoje kolumny mają nagłaśniać imprezy, to głośniki tej klasy, o których wspominałeś kompletnie
    sie do tego nie nadają. Poszukałbym wówczas inspiracji w dziale "Nagłosnienie Estrada".

Pozdrawiam.

------------------------------------------------------------------------------
    P.s. Przesłałem Ci 30 punktów, bo byłeś " na zero". Mam nadzieję, że się do czegoś przydadzą. :)