Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stereofoniczny nadajnik FM 88-108MHz. Przedwzmacniacz i nadajnik.

01 Lut 2005 17:43 11460 62
  • Poziom 10  
    Witam

Chciałbym was prosić o poradę. Na temat pracy dyplomowej wybrałem sobie stereofoniczny nadajnik FM 88-108MHz. Włożyłem już w to troche pieniedzy, ale narazie nic z tego. Jako ostatnią możliwość postanowiłem zrobić coś takiego:

- zakupić kit AVT tutaj nadajnik stereo

-do tego zrobić dopałkę z tąd (nie wiem tylko skąd wziąć tranzystor Kt904a, może na allegro by się znalazł)

- i żeby pracka była bardziej skomplikowana wmontować do tego jeszcze jakiś przedwzmacniacz ten albo ten

Napiszcie co myślicie na temat tych przedwzmacniaczy i nadajnika.
    Nie wiem jak to wszystko ze sobą bedzie chulało, a jak uważacie, że nie warto tego wogóle robić to doradźcie mi coś mądrego, bo termin oddania coraz bilżej, ja prawie nic nie mam, a tematu niestety nie mogę już zmienić.
    Nie używaj dużych liter w tytule - REGULAMIN.
    (!!!) - ozdobnik? [h]
  • flexghzflexghz
  • Poziom 23  
    hmm zastanawia mnie ten przedwzmacniacz no bo po co jakieś efekty w nadajniku jak w radiu nie będzie słychać aż tak tego hyba że byś zbudował porządnego siekacza na jakąś wioche :) proponuje jeszcze synteze dorobić do nadajnika
  • flexghzflexghz
  • Poziom 15  
    Jak sama nazwa wskazuje to jest kit więć nie polecam! Lepiej zrób jakiśpożadny generator bo kik to kit! Ile ty już w to kasy włożyłeś?? Bo ja już zroibłem 4 generatory i jakoś dużo kasy nie straciłem!
  • Poziom 15  
    Zastanawia mnie bo iż na prace dyplomowa trzeba by zrobićcoś legalnego a jak się nie myle to nadawanie z mocą powyżej 20mW jest zabronione! A puszczanie muzy to jużwgoóle! Wiesz jakbyś robił radio dla siebie to ja bym ci nie ględził o pierdołach! Ale ta placa dyplomowa i nadajnik! Mi wydaje sięto troche dziwne!!! A nie wystrczy ci porostu am generator! Zrób patent bielski bo chodzi na bank! A jak chcesz siębawić to eksperymentuj! Pozdrawiam!!
  • Poziom 10  
    Po pierwsze, dzięki za pomoc
    Po drugie, jak podawałem temat, to nikt się nie sprzeciwiał, więc z legalnością chyba nie będzie problemu, a tak wogóle to nie wiedziałem, że to będzie takie trudne.
    Myślę teraz żeby zakupić ten nadajnik, dorobić jakiś mikser, np. ten => http://www.sklep.avt.com.pl/go/_info/?id=13328, żeby było więcej bajerów, upchnąć wszystko w jakąś obudowę razem z zasilaczem i już. Tylko problem, bo nie wiadomo czy do tego nadajnika są wszystkie potrzebne schematy i opisy, no i trochę on skomplikowany.

Co o tym myślicie??
  • Poziom 23  
    hmm zabardzo gotowca robisz tej pracy dyplomowej :) choćby to miało kiepski wygląd zbuduj coś sam jest sporo schematów płytke jak wytrafisz to też będzie bajer że coś potrafisz :)
  • Poziom 15  
    Kit to kit!!! TO jest złe i za jaką cene!!! Za tylke kasy to ty przy dobrych układach zrobisz cośna kt931! A to ma 80Wat!!! Napisz co ci sprawia kłopoty i co budowałeś tak bedzie prościej to ci doradzimy co zle robiłeś a co dobrze!!!
  • Poziom 10  
    Z tego nadajnika z allegro nic nie będzie, bo gość nie daje rzadnych schematów ani opisów.
    W pierwszym nadajniku jaki zbudowałem, też z kitu, (134-k więcej) działał modulator, tylko nie potrafiłem tego dostroić , a do następnego, który zrobiłem zamieszczam schemat (kit 186k nowy elektronik), w nim nie mogłem ustawić stereo. Znalazłem jeszcze coś takiego (plik modulator ukf fm), tylko nie wiem czy warto się za to brać, z płytką jakoś bym sobie dał rade i elementy też może by się skombinowało, może ktoś z was to robił??
    Przydał by mi się jakiś konkretny schemat dopałki albo całego nadajnika, najlepiej żeby był przez kogoś sprawdzony, ładnie działał, no i oczywiście nie za bardzo skomplikowany.
    A najwięcej kłopotów przy tym wszystkim sprawia mi strojenie, bo za cholere nie wiem jak się do tego zabrać i jakich przyrządów potrzeba.
    Załączniki:
  • Poziom 15  
    Panda w poscie wyżej albo niżęj napisał święte słowa : "Technika w.cz. to sztuka, doświadczenie, cierpliwość i wiele często nieudanych eksperymentów." Ja sobie te słowa wydrukowałem i powiesiłem w warsztacie bo jeszcze tak trafnego stwierdzenia nie widziałem jak żyje!!! Weś je sobie do serce! CZemu nie udało ci się zestroić jakiegoś kitu?? Zdbuduj sonde w.cz. i do roboty! A wziołbyć i zbudował jakiś pożądny generator np. patent bielski!
  • Poziom 10  
    Dzięki Gacek za cenną radę, już się wziąłem do roboty, tylko jeszcze jedno pytanie, czy warto robić dopałkę. Z góry dzięki i liczę na dalszą pomoc :D :D

P.S. Co to jest ten patent bielski???
  • Poziom 34  
    Prawo w RP jest wykonywane na podstawie i w kolejności: Konstytucja, kodeksy, ustawy. W Konstytucji i w kodeksach nie ma zakazu budowy nadajnika. Są pewne zakazy w zakresie użytkowania i wprowadzania do obrotu w 'ustawie o radiofonii...', ale nie doszukałem się zakazu budowy, tym bardziej w zakresie pracy dyplomowej (cele naukowe). Jeśli taki zakaz tam znajdziesz, to nie powiadamiając prokuratury o nakłanianiu do przestępstwa, sam popełnisz przestępstwo.
    Nie jestem prawnikiem, ale myślę tak - promotor nie jest idiotą i wie, że miał prawo się na to zgodzić, ale upewnij się jeszcze sam.
    A skoro tak, to Ameryki nie odkryjesz, robiłbym na podstawie czegoś gotowego, bo i tak najwięcej będziesz musiał przedstawić tam teorii.
    Jednak nie opierałbym się na żadnych polskich gotwcach ogólnodostępnych np. w Internecie czy w pracy kolegi dostępnej w archiwach szkoły, gdyż lada moment wejdą ustawy o 'duplikowaniu prac dyplomowych'.
    Wybrałbym jakiś podstawowy układ stereokoder-modulator z syntezą-generator-sepearator-wzmacniacz-filtr-antena, gdzie do każdego bloku miałbym łatwy dostęp do niezbędnej dla pracy dyplomowej teorii. Wskazując co najmniej po jednym innym wariancie, wybrałbym z rozsądnym uzasadnieniem najdogodniejszy dla siebie, zmodyfikowałbym w nim co tylko się da, ale jedynie w zakresie łatwodostępnej teorii.
    Jeśli do uruchomienia któregoś bloku wymagana jest specjalistyczna aparatura, a szkoła takiej nie posiada ani nie umożliwi Ci do niej swobodnego dostępu, to nie ma prawa od Ciebie żądać, abyś ten blok w ogóle uruchomił. Wtedy budujesz model, przedstawiasz teorię, wskazujesz zgodność modelu z teorią i uzasadniasz dlaczego nie działa. Nikt nie będzie miał prawa nic kwestionować, dostajesz 5!
    Przemyśl i coś konkretnego zdecyduj, wtedy każdy podrzuci Ci tu co tylko ma i co spełnia powyższe warunki.
    Ale jedno jest pewne - najwięcej musisz zrobić sam.
    Powodzenia.
  • Poziom 10  
    No więc zlutowałem już ten KIT http://www.cyfronika.com.pl/cgibin/shop?info=K13146B&sid=47c86950, ale niestety nie mogę złapać nośnej w radiu. W instrukcji pisze, że cewka generatora ma być zrobiona ze srebrzanki 2-4 zwoje na karkasie, może zrobić cewkę z drutu miedzianego, ale nie wiem czy to coś zmieni?
    Do tego planuję zrobić wzmacniacz http://free.of.pl/p/piracifm/nad1.htm, no i jakieś filtry na wyjście, tylko nie wiem czy dam rade to zestroić.
    Jeśli chodzi o sprzęt, to w szkole mamy dwa oscyloskopy jeden do 20[MHz] (model GOS-620), drugi do 60 [MHz] Hung Chang się nazywa :), no i jeszcze jakiś miernik częstotliwości by się znalazł(do 10 MHz chyba), ale nie wiem czy to wystarczy.
  • Poziom 15  
    A mam nadzieje, ze wierz żę cewke można modelować przez sciskanie i rozciąganie! Hmmm co do stopni to ja bym sie nie nie poakował to musisz zrobić do tego zasilacz! A tam są trzy napięcia! Zrób jakiś prosty generator np. ze strony pinka tak jest taki na zeskanowanej kartce! Jest on bardzo prosty i bankowy! Do tego byle jakie stopnie! I już masz!!! Nie pakuj sie w filtry!! Acha te przyrządy z pracowni to nie zabardzo!!! Zrób sobie sonde w.cz. To jest banał a jaka potrzebna!!! I zostaw te głupie kity bo nie ma dobrych kitów-nadajników!!! Pamiętaj walcz i nie poddawaj się!!!
  • Poziom 34  
    Cewka z dowolnego drutu, zrób 4 zwoje i przy C31=47p powinno być w zakresie 88..108MHz. Potestuj. W każdym razie w BA1404 generator woli pracować na niższych częstotliwościach, ale do 108 dochodzi bez problemów.
    Zastanawiam się tylko, czy przepuszczą Ci scalony stereokoder. Jeśli tak, to na pewno zdrowo przemaglują z zasady pracy itd...
    Radziłbym też dobrze przejrzeć schematy blokowe, które załączył Panda.
  • Poziom 26  
    Witam,

Ja Ci niestety nie pomogę, ale tylko napisze, abyś za bardzo nie skupiał się nad pracą dyplomową, tylko nad przygotowaniem się do matury, gdyż to jest ważniejsze - zakładam, że kończysz technikum. Kup jakiegoś kita, złóż, zamknij w obudowę, jako tako będzie działał, z pewnością pokryje zasięgiem salę w której będziesz to prezentował z wystarczającą jakością dźwięku (po co budować dodatkowe wzmacniacze mocy?!) - i tak pewnie większość w Twojej klasie tak robi, nie ma sensu się wybijać. Jeśli chciałbyś bez egzaminów dostać się na jakąś uczelnie, albo np. zawalczyć w konkursie SEP, to musiałbyś wykonać bardzo ambitną pracę, a na to chyba czasu Ci już brakuje. Jeśli chcesz projekt wykorzystać w przyszłości - zrób teraz tak by tylko działał, a np. we wakacje go na spokojnie dokończysz. Wg mnie tracisz cenny czas, a i tak zaliczysz pracę, bo szanowna komisja patrzy przychylnym okiem. Jeśli chcesz pokazać, że stać Cię na dużo i jesteś zapalonym elektronikiem - wierz mi, jeszcze będziesz miał okazję. Teraz szkoda na to czasu...

Piszę to, bo kilka lat temu postąpiłem podobnie jak Ty, wybrałem amibitną pracę i później zarywałem nocki by ją dokończyć, bo czasu brakowało, podczas gdy większość budowała kity. Rezultat? Miałem wyższą ocenę, która w ostatecznym rozrachunku (np. przyjęcia na uczelnie) nie miała znaczenia...

Powodzenia w pracy i na maturze!
  • Poziom 10  
    Dj Gacek napisał:
    Zrób jakiś prosty generator np. ze strony pinka tak jest taki na zeskanowanej kartce! Jest on bardzo prosty i bankowy! Do tego byle jakie stopnie!

Jeżeli chodzi Ci o ten schemat http://www.pink.art.pl/radio/circuit/generator-seilera.jpg, to niestety nic z tego, bo w temacie pracy mam napisane: Nadajnik FM stereo 88-108 MHz.
    Wracając do mojego kitu, nawinąłem 4,5 zwoja drutu miedzianego, no i wreszcie machina ruszyła, słychać w radiu, tylko oczywiście nie obyło się bez problemów:
    Po I - jak nie jest podłączony sygn. m.cze. to strasznie buczy, a chyba powinna być cisza
    Po II - jak podłącze sygn. audio (z karty muzycznej) to słychać tylko wysokie tony, właściwie to same trzaski, ale w rytm muzyki. Możliwe, że to przez ukł. preemfazy, w instrukcji pisze, że "uwypukla wysokie tony"
    Po III - jak wyreguluje P4 (częstotliwość pilota), P5(amplituda pilota) i odbiornik złapie stereo to w tle słychać buczenie.

Czarutek napisał:
    Zastanawiam się tylko, czy przepuszczą Ci scalony stereokoder. Jeśli tak, to na pewno zdrowo przemaglują z zasady pracy itd...

Stereokoder przepuszczą na pewno, zresztą u mnie elektroniki uczą tylko dwie kobiety i nie mają o tym za bardzo pojęcia, a z resztą wiem mniej więcej o co w tym biega, także nie powinno być problemu.

Dykus napisał:
    Jeśli chciałbyś bez egzaminów dostać się na jakąś uczelnie, albo np. zawalczyć w konkursie SEP, to musiałbyś wykonać bardzo ambitną pracę, a na to chyba czasu Ci już brakuje. Jeśli chcesz projekt wykorzystać w przyszłości - zrób teraz tak by tylko działał, a np. we wakacje go na spokojnie dokończysz.

nie myślałem o rzadnych konkursach, chodziło mi żeby jakoś tą prace później wykorzystać i ponadawać trochę, ale to dopiero jak będzie po wszystkim

Dykus napisał:
    Powodzenia w pracy i na maturze!

Wielkie dzięki!!
  • Poziom 34  
    I) Ma prawo zacząć buczeć, ale tylko trochę bardziej, niż przy podłączonej ciszy. Przyczyną buczenia 'strasznego' może być zasilanie, ekranowanie, niedopasowana antenka.
    II) Coś źle zmontowane w układzie wejścia, gdyż basy powinny być aż za duże. Sprawdź polaryzację elektrolitów.
    III) Powinno być tylko wyraźne zwiększenie szumu. Buczenie, to pewnie jak w punkcie I.

Odnośnie dopałek - T3 pracuje w klasie C, a moc jest znikoma. Trzeba szukać schematu takiego, żeby wejść do niego z klasy C, a czułość była wystarczająca.
    W wolnej chwili zmierzę moc dla 50 Ohm.
  • Poziom 15  
    Człowieku weź mnie nie denerwój! Co z tego ze w temacie pracy pisze ...stereo ...! Przeciesz istnije takie coś jak koder stereo!!! A jak chcesz puźniej nadawać to nie z kita!!! Ja nie chodze do żadnej szkoły elektronicznej, mam 16 lat i elektronikom zajmuje sie od roku ale w nadajnikach wiem więcej! Jak napisał Dykus zajmij sie maturą! A jak puźniej bedziesz chciał ponadawać to zapomnij o słowie KIT!!! ucz sie do matury!!!!
  • Poziom 21  
    Heh ja znam taki przypadek kolesia co chce robić pracę dyplomową, ale jeszcze nigdy w życiu nie lutował lutownicą. Poprostu śmiech na sali w jakich my czasach żyjemy i jakich będziemy mieć potem fachowców. Z czym my do UE startujemy?? Z osłami z papierkiem w ręku?? Panowie bez przesady !! W tym przypadku faktycznie radził bym przyłożyć się bardziej do matury, na prace dyplomową zrobić jakis kit, a w wakacje jak bedzie czas poczytać fachową literature i złożyć coś konkretniejszego samemu od podstaw.
  • Poziom 34  
    A jak to jest obecnie? Warunkiem dopuszczenia do matury nie jest zrobienie i obronienie pracy dyplomowej?
  • Poziom 10  
    Pokombinowałem trochę, zmieniłem zasilacz i już nie buczy ale nadal mam problem z tymi szumami, w układzie preemfazy powymianiałem elementy na te z zestawu 186-k, (schemat zamieszczałem wcześniej) i wywaliłem R1 i R2, jest trochę lepiej, słychać niższe tony, ale dalej trzeszczy. A poza tym jak się ustawi stereo to strasznie szumi, da się coś z tym zrobić??

A jeśli chodzi o wypowiedź qmc, to nie zamierzam kontynuować nauki w tym kierunku, bo już w technikum mnie zniechęcili do elektroniki, także nie będzie kolejnego "osła z papierkiem w UE".
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    czarutek napisał:
    ... W wolnej chwili zmierzę moc dla 50 Ohm.

Dla T3=BF494 przy 50Ω mam:
    Forward = 255µW
    Reverse = 1,90µW
    V = 1,18
  • Poziom 10  
    Dzięki za fatygę czarutek. Pozmieniałem elementy tak jak pisałeś wcześniej, ale ciągle nie jest tak jak powinno być. Już od dwóch dni próbuję różnych kombinacji, wymieniam rezystory i kondensatory, ale ciągle kaszana. Sytuacja jest ta sama, przy mono lepszy odbiór, choć i tak charczy, a przy stereo to już masakra, ciekawy jestem czy ten kwarc 38 kHz by coś dał.

czarutek napisał:
    W tym kicie jest prosty układ wejściowy. Przy 10uF całość ma wręcz tendencje do wzbudzeń przy około 30Hz. 2u2 to jeszcze ciut za dużo, ale 1u5 to już za mało. Nie ma wyjścia, bez przerabiania płytki wstawiamy 2u2.
    Właśnie o to chodzi, że tam "od dołu" jest za dużo i w efekcie nie możemy porządnie wysterować modulacji, bo 30Hz nam charczy w odbiorniku.
    Jobej, sprawdzone i z dostateczną dokładnością zmierzone. Bez przerabiania płytki trudno więcej poprawić.

Piszesz, że bez przerabiania płytki trudno więcej poprawić, a wiesz może jak ją przerobić, masz jakiś schemat???? Wcześniej robiłem kit 186-k, nie działało tam stereo, ale jakość odbioru w porównaniu z tym była o wiele lepsza nic nie trzeszczało.
    Jeszcze jedno, co myślisz o tym drugim schemacie, który zamieściłem czy jest sens się za to brać???
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Przeniosłem z działu: Radiotechnika - CB, KF, UKF, TV ponieważ poziom merytoryczny tematu kwalifikuje go tylko do Początkujący...
    A swoją drogą, mnie nie musisz przekonywać, że chodzi o pracę dyplomową. Praca dyplomowa to nie tylko prototyp, to również podstawy teoretyczne, które są niezbędne na poparcie swojej pracy a tymi akurat nie grzeszysz. Co gorsze, nawet nie przejawiasz takiego zainteresowania. Sądzę, że niektórzy koledzy są podobnego zdania.
  • Poziom 34  
    Kwarc 38kHz dałby tylko i aż tyle, że jeśli BA1404 jest sprawny, to podnośna i kluczowanie byłoby dokładnie na 38kHz, a sygnał pilota miałby dokładnie 19kHz. Nie powinno mieć to jednak wpływu na charczenie. Kwarc mam tu 'na wtyczkę'. Jeśli go wyjmę po prostu znika stereo i trochę maleje szum. Efekt jest identyczny, jak przy włączeniu mono w odbiorniku. Może nagraj i spreparuj jakąś próbkę mp3, w której będzie i charczenie, i chwila ciszy, i prześlij mi na maila, bo się nie dogadamy. Jak pisałem, nie mam oryginału kitu, złożyłem go na biegu wg schematu AVT. Po przeprowadzeniu opisanych modyfikacji, da się tego słuchać, zwłaszcza np. Ich Troje brzmi Perfect ;)
    Odnośnie płytki. Mam dwa kity kanadyjskie. Jeden jest złożony. Działa lepiej, niż mój prototyp AVT. Proponowane przeze mnie przeróbki poprawiły dźwięk w obu przypadkach. Dlaczego kanadyjski działa lepiej? Schematy są bardzo podobne, widzę więc tylko 2 możliwości: kanadyjski działa na dwukrotnie niższej nośnej (w odbiorniku łapiemy harmoniczną) albo sama płytka (kanadyjska jest dwustronna, na górze prawie sama masa).
    Zacząłem już i zamierzam dokończyć coś takiego - rozdzielę AVT na moduły tak, aby na płytce rozdzielić masy analogową i radiową. Układ wejściowy zrobię na osobnej płytce, żeby potestować z jakimś prostym filtrem pasywnym 15kHz, bo BA1404 ma w stosunku do LINE bardzo duży zapas czułości. Jeśli to przyniesie skutki, to dopiero wtedy załączę schemat i rysunek płytki.

J5, nie mam pewności, o który schemat pytasz?

Jeszcze ktoś pamiętam kiedyś pytał...: z kwarcem 38kHz na nóżce 13 BA1404 jest kwadratowe symetryczne 19kHz o amplitudzie bliskiej VCC.

I jeszcze taka ciekawostka - mój prototyp AVT, od pewnego poziomu przy włączeniu do pewnego poziomu ustalonego, ma coraz płytszą modulację (coraz mniejszą dewiację, gra coraz ciszej). Dziwne, że nie zależy to wprost od czasu włączenia. Jeśli włączę nadajnik i nawet przez godzinę nie puszczę muzyki, po jej puszczeniu będą przez pewien czas przesterowania. Przez jakieś 3..5 minut dewiacja maleje i dalej już pozostaje na ustalonym poziomie.
    W kanadyjskim tego 'efektu' nie widać w ogóle.
    Sprawdziłem to na kilku egzemplarzach BA1404.

I jeszcze podstawowe różnice mojej 'protezy' w stosunku do AVT2723 (AVT 2723, AVT-2723):
    - inna płytka,
    - kwarc 38kHz dokładnie wg noty ROHM,
    - L1 = SUMIDA 10C-3F6 4 1/2T,
    - VCC=2V uzyskuję z LED.
    - T3 = BF494 albo 2SC9018
  • Poziom 10  
    Zrobiłem mały eksperyment. Wcześniej składałem kit 186-k http://www.nikomp.com.pl/zestawyK/K-1860.htm, jakość odbioru była tam elegancka, tylko nie działało stereo, bo za rezonator wstawiona była cewka i nie dało się tego ustawić. Zrobiłem więc coś takiego:
    Z zestawu 186-k wywaliłem kondensator C10 i cewkę, a do wejścia XTAL1 podłączyłem przez kondesnsator 10nF, wyjście z generatora drabinkowego z zestawu AVT http://www.cyfronika.com.pl/kityAVT/avt2723sch.htm. Z AVT wyjąłem scalaka, a generator zasilałem napięciem 12V z zasilacza, natomiast 186-k z baterii 9V. Po wyregulowaniu P5 i P4 (AVT) odbiornik złapał stereo i nawet nie było wielkich szumów, jakość ocenił bym na dobrą, a nawet bardzo dobrą w porównaniu z wcześniejszymi próbami (w najbliższym czasie postaram się zamieścić jakieś MP3). Ale jest jeszcze jeden problem, sygnał modulujący podaję z kompa i jak zmieniam balans, to jest takie wrażenie jakby był nadawany tylko jeden kanał, nie wiem dlaczego tak się dzieje.

czarutek napisał:
    J5, nie mam pewności, o który schemat pytasz?

W dziewiątym poście od góry, pierwszy plik (modulator ukf fm.pdf), ale szukałem niektórych układów (LM1496) na necie i niestety nie było, więc nic z tego.

Jeszcze takie pytanie, czy nie miał byś na zbyciu kwarca 38 kHz, chętnie bym kupił???
  • Poziom 34  
    Kwarce 38kHz są na Allegro:
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=45653906

J5, porównuję schematy NE oraz AVT i nie mogę się dopatrzeć jakichś istotnych różnic. W zasadzie, to Ty po rostu przerobiłeś NE na AVT, zostając przy płytce NE. Nie wiem skąd taka poprawa, prawdopodobnie płytka AVT jest kiepska. Prosiłem kogoś o skan, ale się nie doprosiłem.
    Jeśli podajesz sygnał z kompa to pamiętaj, że karta bardzo szumi, a w nadajniku ten szum jest potęgowany. Nadawaj ciszę i wyłącz programowo wyjście LINE karty, to zobaczysz jak szum przycichnie.

Jeśli programowo przesuwasz balans karty i masz w głośnikach efekt taki, jak się tylko domyślam, to stereokoder działa do bani. U mnie tym sposobem jest wręcz trudno wychwycić przesłuchy. Podejrzewam, że stereo u Ciebie jednak nie działa. Odbiornik zapala tylko lamkę, bo dostaje sygnał pilota 19kHz.

Odnośnie układu 'modulator_ukf_fm_764', moim zdaniem stereokoder zawiera prawie wszystko, co można uruchomić w domowych warunkach. Mówię tylko o stereokoderze. Jest preemfaza, jest filtr 15kHz, sztuczna masa 6V jest aktywna, mamy regulację poziomu pilota w MPX, regulację poziomu zmodulowanego L-R w MPX i wreszcie poziomu samego MPX. Dobrą zgodność faz pilota i podnośnej powinno zapewnić sumowanie wszystkich sygnałów łącznie z L+R w jednym wzmacniaczu (US3B). Moim zdaniem, jeśli Autor dobrze dobrał wszystkie elementy, to powinno działać bardzo dobrze. Generatot podnośnej i pilota nie jest stabilizowany, ale być może jego stabilność jest wystarczająca.
    Wg mnie najsłabszym punktem jest filtr L2, L3, C40, C41 i C42, na pewno się tu namęczył. Filtry RC pilota i podnośnej powinny działać dobrze.
    Reasumując, w wolnym czasie sobie to złożę, wtedy napiszę więcej.
    LM1496 = pospolity MC1496! Jakie 'nic z tego'?

Nie mam na zbyciu ani jednego kwarca 38kHz. Natomiast mam do nich dostęp w Kanadzie. Po prostu trzeba zrobić jakąś listę chętnych i kiedy uzbiera się powiedzmy 10-ciu, to ja się dowiem o dokładną cenę i ściągnę je dokładnie po kosztach. Na razie byłbyś pierwszy.
    Sprawdziłem fakturę, 1 sztuka koszowała 4CAD (dolary kanadyjskie).
  • Poziom 11  
    Witam.
    Jezeli mozna to chetnie dopisze sie do tej listy.
    Czekam na info i pozdrawiam.
    Damian.