Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator 40kHz modulowany 1kHz, sterowanie wypełnieniem, długością impulsu >

21 Gru 2012 23:06 3984 7
 • Poziom 13  
  Witam. Jak w temacie szukam jakiegoś schematu generatora, który generowałby zmodulowane jednym kHz czterdzieści kHz (z możliwością regulacji modulacji 0-2kHz, a regulacja 40kHz -/+ 1kHz). Dodatkowo konieczna jest regulacja wypełnienia oraz długości impulsu. Moc na wyjściu generatora powinna być minimum 50W.

  Czy da się zbudować coś takiego wyłącznie na samych komponentach, by te 40kHz było bardzo stabilne?

  Czy jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest coś na uC?

  Proszę o jakiś link z podobnym rozwiązaniem, bądź wskazówkami.

  Z góry dziękuję.
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  Można przystosować do swoich potrzeb to rozwiązanie:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2233664.html
  Może ten układ być wykorzystany jako stopień sterujący (lewa część schematu). Regulacja częstotliwości przez zmianę rezystanji rezystorów w generatorach, np. potencjometry. Aby uzyskać moc wyjściową 50W trzeba dobudować odpowiedni stopień mocy.
  Oczywiście, aby dodatkowo uzyskać regulację wypełnienia częstotliwości modulującej, prosty generator na jednej bramce nie wystarczy. Może to być np. generator na układzie NE555.
 • Poziom 43  
  Dużo wymagań, zero konkretów.

  Cytat:
  Jak w temacie szukam jakiegoś schematu generatora, który generowałby zmodulowane jednym kHz czterdzieści kHz
  Jaki rodzaj modulacji, kształt przebiegu? Jaki będzie ten przebieg modulujący?

  Cytat:
  z możliwością regulacji modulacji 0-2kHz
  Co to, czyżby dewiacja FM? , czy źródło przebiegu modulującego ma być wewnętrzne czy zewnętrzne, jeśli zewnętrzne, to jaki zakres napięcia modulującego.
  Cytat:
  Dodatkowo konieczna jest regulacja wypełnienia oraz długości impulsu
  Jedno od drugiego zależy, jaki zakres tej regulacji?
  Cytat:
  Moc na wyjściu generatora powinna być minimum 50W.
  Jeśli to przebieg prostokątny, co nie zostało wprost powiedziane, to prosta sprawa, ale znowu za mało parametrów żeby powiedzieć coś konkretnego, jakie napięcia, co będzie obciążeniem?
  Cytat:
  Czy da się zbudować coś takiego wyłącznie na samych komponentach, by te 40kHz było bardzo stabilne?
  Dać to się da, "na komponentach" - nic nie znaczy, czy chodziło o elementy dyskretne czy scalone, czy o realizację analogową? Co to znaczy bardzo stabilne, potrzebujesz wzorca cezowego, czy wystarczy ci stabilność jaką osiągają generatory RC.
  Cytat:
  Czy jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest coś na uC?

  Jeśli jeszcze nie wiesz czego chcesz, to najlepsze rozwiązanie będziesz mógł wielokrotnie zmieniać założenia i modyfikować program. O ile nie będzie ci przeszkadzało, że częstotliwość będzie się zmieniała w sposób dyskretny.

  Z rozwiązań analogowych, wystarczył by zapewne kreatywnie wykorzystany TL494, ale za dużo tu domysłów.
  Jakie to ma być zastosowanie? zazwyczaj wygórowane wymagania wynikają z niedostatków wiedzy.
 • Poziom 13  
  Generowany przebieg prostokątny. Co do modulacji, to chodzi o generowanie paczek impulsów. Amplituda musi być regulowana (w celu podłączenia dwóch/trzech różnych odbiorników, niejednocześnie) mniej więcej 5-30V. Wypełnienie regulowane powiedzmy 40-60% (docelowe z założeń teoretycznych wynosi 50%, lecz nie jest to jeszcze udowodnione, dlatego dostrojenie wypełnienia jest pożądane). Obciążeniem będzie matryca przetworników ultradźwiękowych. Co do stabilności, to chodzi o to by te 40kHz było stabilne - czyli nie pojawiały się skoki częstotliwości. Potrzebne jest 40kHz (+/- 1kHz) - spełnienie takich warunków jest potrzebne do działania. Dlatego nie potrzebuję regulacji tych 40kHz, ponieważ przy innej częstotliwości cała reszta jest nieistotna - brak oczekiwanych efektów na wyjściu. Co do modulacji, to jej regulacja wystarczyłaby 500-1200Hz. Taka też oto stabilność jest wymagana, żaden wzorzec, a jedynie stałe 40kHz. Pytanie o realizację tyczyło się o wykonanie bez programowania, ponieważ byłoby to dla mnie najlepsze rozwiązanie.


  Dodam, że generator bez regulacji wypełnienia oraz regulacji amplitudy (była zależna od zasilania) został zbudowany na dwóch 555, lecz generowane 40kHz było zupełnie niestabilne. Miało wahania 30-60 kHz. Sama modulacja była ok.
 • Poziom 18  
  Jeśli celem Twoim nie jest wykonanie samego układu, ale użycie rozwiązania do czegoś, to proponuję kupić gotowy generator (są dzisiaj dostępne za niewielkie pieniądze) i poszukać wzmacniacza o nadmiarze mocy, ewentualnie zrobić do niego pasujący transformator. Na ten zakres częstotliwości da się coś znaleźć. Samodzielne robienie takiego urządzenia nawet na tylko 50W nie jest prostym zadaniem

  Przetworniki ultradźwiękowe są obciążeniem czysto pojemnościowym, to powoduje konieczność zastosowania odpowiedniej końcówki mocy.
 • Poziom 43  
  Teraz nie wygląda to tak absurdalnie jak z pierwszego opisu, sprawa jest dosyć prosta, a NE555 będzie miał wystarczającą stabilność. Jedyna wada NE555 to że nie zrobisz regulacji PWM która nie będzie wpływała na częstotliwość.

  Cytat:

  Dodam, że generator bez regulacji wypełnienia oraz regulacji amplitudy (była zależna od zasilania) został zbudowany na dwóch 555, lecz generowane 40kHz było zupełnie niestabilne. Miało wahania 30-60 kHz. Sama modulacja była ok.
  Pokaż schemat, powinno się dać łatwo naprawić. Pozostało by zbudować wzmacniacz wyjściowy.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Podłącz zasilanie obydwu układów na stałe, blisko nóżek 8 i 1 każdego układu daj kondensator 100nF (odsprzęgający zasilanie) i jakiś jeden elektrolityczny 10-100uF modulację uzyskasz sterując tylko resetem drugiego układu. Postaraj się żeby połączenia były możliwie krótkie (np. nie było potencjometrów wiszących na długich przewodach). Nie ma regulacji wypełnienia, ale można ją dodać później, stosując znany układ z diodami. Potencjometr R2 jest nowy, czy z odzysku?