Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SONY model: AC-V018G - Uszkodzone zasilacze - zwarcie na wyjściu itd.

11 Lut 2013 18:33 2418 5
 • Poziom 14  
  Posiadam 3 zasilacze AC-V018G (jeden z tych 3 jest w 100% sprawny) do monitora SONY SDM-M81. Parametry zasilacza na wyjściu: 18V DC/4A/72W. Na Elektrodzie nie znalazłem schematu - jeżeli ktoś ma i jest chętny się podzielić to poproszę.

  Wiem, że dokładnie taki zasilacz można dostać za 20 dolarów w Azji, ale mając jeden sprawny myślę, że uda mi się naprawić dwa pozostałe. No chyba, że ktoś poleci mi jakiś tani zamiennik tylko żeby był w miarę ok i nie spalił mi domu.
  Jeden zasilacz nie ma widocznych objawów zepsucia (popalonych lub przegrzanych elementów/miejsc) natomiast w drugim jest sporo spalonych rzeczy (dioda BAV21, UC3843, wyrzuciłem trochę spalonych rezystorów i jeden tranzystor - były tak przepalone, że nie mogły działać poprawnie).

  Tematy z elektrody w jakimś stopniu dotykające tego zasilacza to:
  Li Shin model: LSE0202A2090 Out: 20V/4,5A spalony układ scalony? - układ TMS101AC
  Zasilacz Sony 18V 3.33A - obniżenie napięcia na 16.8V

  Nie mam dużego doświadcznie w naprawie zasilaczy, ale mam wszystkie potrzebne narzędzia (oscyloskop, multimetr) oraz czas :), nie mam jedynie regulowanego obciążenia (myślę o zakupie, więc propozycję też mile widziane cena na drugim miejscu, na pierwszym jakość - nie musi to być urządzenie do profesjonalnych serwisów), myślę również nad zakupem transformatora separującego od sieci. Od czego zacząć sprawdzanie i naprawę tych zasilaczy?

  Na razie przeprowadziłem wstępną weryfikację "na oko" i parę rzeczy wyeliminowałem multimetrem. Na wyjściu tego popalonego jest zwarcie, natomiast ten bez widocznych uszkodzeń nie ma zwarcia na wyjściu ma natomiast dodaną diodę zenera 24V/1W (może już ktoś go naprawiał? dioda jest sprawna i dolutowana na wyjściu między nogami kondensatorów + i -). W załączniku zdjęcia tych dwóch zasilaczy z zaznaczonymi różnicami oraz wyjściem plus i minus na tym jednym zdjęciu widać że był dodatkowy element, który wyparował wraz z kawałkiem miedzi z płytki.

  Z oznaczeń tranzystorów SMD udało mi się jedynie odczytać:

  - N1 (brak dodatkowych oznaczeń)
  - L31 (pionowo mniejszymi literami jest JO lub J0 ale nie na 100%)
  - Y4... brak drugiej litry ( pionowo mniejszymi literami jest P0 nie na 100%)
  - B3 ( pionowo mniejszymi literami jest 00 na 100%)

  Element TMS101AC można kupić tu za 7,65zł:
  TMS101AC - north_pl
  Za wszelką pomoc dziękuję (identyfikacja elementów, rozwiązanie czy propozycje sprzętowe).
  SONY model: AC-V018G - Uszkodzone zasilacze - zwarcie na wyjściu itd.SONY model: AC-V018G - Uszkodzone zasilacze - zwarcie na wyjściu itd.
 • IGE-XAO
 • Moderator
  Zatem tak pokrótce Masz super komfortową sytuację co do podglądu na inne podobne mniej lub więcej zasilacze. Zajmij się ich stroną pierwotną, a wszelkie zakupy co do naprawy tego zasilacza są po prostu zbędne na tym etapie jakim jesteś... Patrząc na spokojnie na zdjęcie zestawcze jakie wykonałem poniżej i analizując połączenia nie powinno być większych kłopotów nad identyfikację zastosowanych tranzystorów oraz wartościami kondensatorów SMD jakie wyparowały na skutek zaistniałego zwarcia.
  SONY model: AC-V018G - Uszkodzone zasilacze - zwarcie na wyjściu itd.
  Poniżej daję Ci przykład identyfikacji dla tranzystora SMD N1 i jest to najprawdopodobniej:
  N1 = MMBF0201NLT1 Power MOSFET N–Channel SOT–23 (sam spróbuj poszukać reszty po prawidłowym ich odczycie (tylko duże oznaczenia). :D
  SONY model: AC-V018G - Uszkodzone zasilacze - zwarcie na wyjściu itd.
 • IGE-XAO
 • Poziom 14  
  Dostałem nowe UC3843 co prawda z końcówką B, ale to chyba niczego nie zmienia firmy On Semi :Link

  Rozłożyłem zasilacz, który działał bez zarzutu i wygląda identycznie jak ten najbardziej "zmaskarowany" i widać, że ten layout jest nowszy od tego wcześniejszego gdzie nie widać uszkodzenia (wnioskuje po datach w numerze seryjnym). Różnica między tym działającym a tym "zmaskarowanym" jest taka że w działającym są układy STPS20H100 (Link) zamiast MBR20100CT, ale funkcjonalnie to niczego nie zmienia.
  SONY model: AC-V018G - Uszkodzone zasilacze - zwarcie na wyjściu itd.
  Dzięki temu (a może nie) że ten zasilacz nie jest uszkodzony doskonale widać oznaczenia elementów zaznaczonych też na załączonym obrazie.
  Oprócz zidentyfikowanego przez TONI_2003 N1 są:

  BL3 czyli 1SS184 - Surface mount switching diode (Link)
  Y7 czyli BZX84C20-V - Small Signal Zener Diode Uz=min 18.8V max 21.2V (Link)
  KY4 czyli –BZX84C15 - 350 mW Surface Mount Zener Diode Uz= min 13.8V max 15.6V (Link)
  L31 - tu jest problem, gdyby to było L30 to byłaby to dioda BAV23S produkcji Fairchild, ale jest L31 więc to jest nie rozwiązana zagadka

  Przewlekane elementy:
  K2761 - prawdopodobnie 2SK2761 - NMOS 600V 10A 50W (Link
  CR02AM - tyrystor Vdrm=400V It=0,3A (Link)
  STPS20H100 - 100 V power Schottky rectifier (Link)

  Większość elementów została zidentyfikowana, brakuje jedynie tego L31 po połączenie mogę sądzić, że jest to tranzystor (gdyby oznaczenie było L4/5/6/7 - to nie byłoby wątpliwości).
  To czego brakuje i ewidentnie wyparowało w tym "zmaskarnowanym" zasilaczu to coś w szklanej obudowie wyglądające jak dioda z dwoma zielonymi paskami i jednym czerwonym - element ten znajduje się koło B3. Jeżeli ktoś ma pojęcie co to może być to proszę o informację, jak również wskazówki do dalszej naprawy. Czy będzie kłopot z zakupieniem tych elementów SMD w Polsce, a może jakieś zamienniki?

  Edit:
  W tym "zmaskarowanym" zamiast 2SK2761 był STP9NC60FP, który zmierzony na omomierzu między bramką, a drenem oraz między bramką i źródłem miał 82Ω, a między źródłem i drenem 0,22Ω - między bramką, a pozostałymi elementami opór nie powinien być dużo dużo większy?
 • Moderator
  Pajczi napisał:
  W tym "zmaskarowanym" zamiast 2SK2761 był STP9NC60FP, który zmierzony na omomierzu między bramką, a drenem oraz między bramką i źródłem miał 82Ω, a między źródłem i drenem 0,22Ω - między bramką, a pozostałymi elementami opór nie powinien być dużo dużo większy?

  Ile jeszcze razy będę pisał, że tego typu tranzystory sprawdzamy wykonując pomiar miernikiem ustawionym na zakresie diody. Nigdy jeszcze takowe pomiary mnie nie zawiodły, zawsze mam odpowiedź jednoznaczną...
 • Poziom 14  
  No na zakresie diodowym nie powinno być żadnego przewodnictwa, w tym NMOSie z uszkodzonego po wylutowaniu wszędzie jest 0.00 lub 0.05V, czyli wiadomo, że też jest out od czego zaczęło się to spustoszenie w tym zasilaczu ciężko mi powiedzieć. Wiem że BAV21 uszkodzona, UC3843 też wyparował oraz wyparowała ta dziwna dioda SMD widoczna na zdjęciu w dobrym zasilaczu, "uwalony" również ten NMOS. Proszę o jakieś wskazówki w dalszej naprawie, żeby nie palić dobrych elementów.
 • Specjalista - zasilacze komputerowe
  Może coś wniesie zdjęcie strony elementów. Układ połączeń wygląda dość przejrzyście, można więc zacząć od próby odtworzenia schematu ideowego. Pomogłoby to wyznaczyć punkty pomiarowe.