Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Johnson II President - piszczy przy nadawaniu po wymianie filtra

21 Lut 2013 16:52 5094 11
  • Poziom 12  
    Witam
    ostatnio miałem problemy z radiem a mianowicie nic nie słyszałem ( na FM i AM), natomiast to co nadawałem było słyszane w dobrej jakość - nie piszczało i nie szumiało!
    Poczytałem trochę na forach i wymieniłem filtr CQ S455HTx na Filtr ceramiczny 455 kHz +/- 3kHz - muRata - 455HT. Po wymianie filtra odbiór mi powrócił natomiast zaczęły się problemy z nadawaniem ( teraz piszczę ). Przejrzałem gruszkę poprawiłem luty i nadal to samo.
    Czy mogę winić za tę sytuację np. uszkodzony nowy filtr 455 ?
    Proszę o jakieś sugestie.
  • flexghzflexghz
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A jak na sztucznym obciążeniu?
  • flexghzflexghz
  • Poziom 12  
    tzn jak na sztucznym obciążeniu ? nie rozumie rozwiń co miałeś na myśli :D
    3.1.13. /Olek II/
  • Poziom 25  
    gustaw_s napisał:
    tzn jak na sztucznym obciążeniu ? nie rozumie rozwiń co miałeś na myśli :D

Sztuczne obciążenie, to inaczej wzorcowa antena pomiarowa 50ohm.

gustaw_s napisał:
    problemy z nadawaniem ( teraz piszczę ). Przejrzałem gruszkę poprawiłem luty i nadal to samo.

Przedmówca mógł mieć to na myśli, zadając ci pytanie? to co poniżej;
    Jeżeli pisk ustanie przy wpiętym obciążeniu, to przyczyny należy szukać w instalacji antenowej lub samej antenie.
  • Poziom 12  
    niestety na wpiętych 50ohm ( ustawiłem dekadówkę i zmierzyłem miernikiem było dokładnie 50ohm) jest to samo słychać pisk ;-(.
  • Poziom 14  
    Kolego,być może wina wadliwej anteny,lub mikrofonu.
    W pierwszej kolejności podmień antenę na inną i zobacz,czy problem ustąpił,miałem takie przypadki.
    Częstą winą " piszczenia" jest uszkodzony,lub po prostu jego brak,kondensator podłączony równolegle do mikrofonu.
    Jeżeli w środku mikrofonu takowego nie znajdziesz,lub też będzie,wylutuj go i wstaw na jego miejsce kondensator ceramiczny np 330 p.
    Uważaj tylko,aby żadna nóżka nie masowała do obudowy wkładki elektretowej.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 26  
    Dekada odpada. Nie wolno robić na tym obciążenia w.cz.
    Rezystory bezindukcyjne podłącza się możliwie najkrótszą drogą - użyj 2x 100Ω tuż przy złączu i będzie OK.
    Zdałoby się też zablokować do masy, albo odłączyć mikrofon również tuż przy złączu i sprawdzić również w FM.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    gustaw_s napisał:
    ... jest to samo słychać pisk

Czy aby na 100% podczas wciśnięcia PTT - jest wyłączany głośnik. :?:

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Panowie nie wiem jak to napisać, włożyłem radio do samochodu jednego dnia mi piszczało ( miałem dobry nasłuch ), a od dzisiaj jest wszystko ok ! samo sie naprawiło :D czy to możliwe ?
    Dziekuje wszystkim za pomoc( za wasze wskazówki), mam nadzieje że pisk nie powróci.
  • Poziom 14  
    Zimne luty? Jak to śpiewa jeden zespół- zima,zima,zimą cycków ni ma ;)
    W dzisiejszych czasach cuda się zdarzają... do następnego razu ;)
    Sorry za ot,oby ten pisk nie powrócił :)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    Przyczyną pisków przy nadawaniu w President Johnson II jest najczęściej pęknięta masa na panelu przednim. Po rozebraniu radia widać w przedniej części połączenie lutowane płyty czołowej z obudową radia. Zdarza się, że naprężenia w tym miejscu powodują niewidoczne gołym okiem pęknięcie ścieżki masowej na płycie czołowej, o tyle dokuczliwe, iż występuje raz na czas (czasem wystarczy puknąć lub radio odwrócić i już jest OK). Po podgrzaniu lutownicą ścieżka zostaje w powietrzu, a "wychodzi" pęknięcie. To samo czasem zdarza się w tych samych miejscach w Unidenach lub Presidentach (Jimmi, Johnny itd). Uszkodzenie jest bardzo kłopotliwe i trudne do lokalizacji, gdyż występuje nawet bez podłączonego przewodu MIC, wystarczy samo PTT i zaczyna piszczeć przy włączeniu nadawania, a to już jest wybitnie zagadkowe, skąd sprzężenie??