Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka pompa zanurzona w studni będzie najlepsza do podlewania trawnika?

internick 06 May 2013 20:20 136242 48
    internick
    Level 35  
    Witajcie.

Mam studnię (12 kręgów o średnicy 1 metra), gdzie poziom wody oscyluje w granicy 5 metrów (wiosna i jesień) i 8 m (lato) poniżej gruntu.

Chciałbym wpuścić do wspomnianej studni pompę i wydaloną z niej wodę wykorzystywać do podlewania trawnika przy wykorzystaniu węża ogrodowego i takiego zraszacza:

Przeglądałem oferty sklepów i mam mętlik w głowie, bo pompy są różne i nie wiem jaką zakupić. Oto przykłady kilku, które na mój gust wydają się być w porządku:

- maksymalna wysokość podnoszenia wody 8 m, więc na pograniczu, gdyż jeden krąg wystaje ponad ziemię na wysokość 1 metra

Poza tym skoro włącznik jest głęboko w studni jak ją się uruchamia? Na stałe włącznik może być wciśnięty i tylko z gniazdka wtyczkę się wyciąga? Czy ona ciągle pompuje zanim nie dobije do dna?

Druga jaką znalazłem wygląda tak:

- wysokość podnoszenia wody: 35 m, więc znacznie więcej niż ta wskazana wyżej i z włączaniem nie będzie problemów.

Trzecia jest w tym stylu:

Która z tych pomp byłaby najodpowiedniejsza do podlewania trawnika wykorzystując wodę ze studni?

Korzystając z której technologii teoretycznie miałbym największe ciśnienie w wężu?

Jeśli chciałbym korzystać z węża 3/4" czy nie zaszkodzi to pompie? Specyfikacje mówią o 1".
    vodiczka
    Level 43  
    Katalogowa wysokość podnoszenia nie przekłada się wprost na wysokość/głębokość studni. Należy uwzględnić straty na wężu doprowadzającym wodę i samym zraszaczu. Pierwsza ma za małą wysokość podnoszenia, potrzebujesz minimum 15 m plus ciśnienie potrzebne do prawidłowego działania zraszacza. 1 atmosfera = 10 m słupa wody.

Druga pompa ALKO-Jet nie jest pompą zanurzeniową, teoretycznie powinna się nadać bo jej maksymalna głębokość zasysania to 9m ale jak poziom wody spadnie do -8 plus 1 drena ponad poziom to będzie granicznie i może nie zassać.
    internick
    Level 35  
    W takim razie pompę zatapialną chyba można odrzucić, bo nie zamierzam na ten cel wydać ~ 3000 zł, a widzę, że dopiero takie mają powyżej 15 m podnoszenia.
    vodiczka
    Level 43  
    Generalnie nie patrz na wysokość podnoszenia a na charakterystykę pompy albowiem maksymalna wysokość podnoszenia oznacza zerowy wypływ wody - czyli pompa podniesie wodę na podaną wysokość ale nic z węża nie wypłynie a maksymalna wydajność jest podawana przy zerowej wysokości podnoszenia - pompa osiąga taką wydajność gdy przepompowuje wodę na tym samym poziomie.

Dodano po 1 [minuty]:

mantoch wrote:
    W takim razie pompę zatapialną chyba można odrzucić, bo nie zamierzam na ten cel wydać ~ 3000 zł, a widzę, że dopiero takie mają powyżej 15 m podnoszenia.

Są i tańsze, zależy jaka wydajność cię interesuje

Dodano po 3 [minuty]:

Możesz kupić Alkojeta, wywiercić w cembrowinie otwór 10 cm nad poziomem gruntu i przepuścić nim wąż ssawny, powinno wystarczyć.

Dodano po 18 [minuty]:

Zobacz ten produkt ALKO : Pompa zanurzeniowa TDS 1201/4 około 700 PLN
    internick
    Level 35  
    Z otworem w kręgu tuż nad ziemią nie będzie problemu. A jakim wężem woda będzie zasysana? 1" czy 3/4"? Poza tym co się stanie jak pompa tego typu zassie jakieś ciało obce? Ma ona jakiś filtr czy się natychmiast uszkodzi? W sumie 2,5 cm średnicy węża to nie tak mało.
    Znalazłem taką Gardenę:
    Jej specyfikacja:
    Code:
    Moc znamionowa    800 W

Maks. wydajność    3600 l/h / 951,02 gal/h
    Maks. ciśnienie    4,1 b / 59,5 psi
    Maks. wysokość samozasysania    7 m / 22,97 stopy
    Maks. wysokość podnoszenia    41 m / 134,51 stopy
    Napęd pompy    Jet
    Ciężar    7 kg / 15,43 funty
    Długość kabla    1,5 m / 4,92 stopy
    Kabel sieciowy    H07 RNF
    Klasa zabezpieczenia    IP X4

W związku z tym czy będzie lepsza od AL-KO Jet 802?
    vodiczka
    Level 43  
    Latem nie zassiesz, popatrz na wysokość samozasysania.
    Roważ pompę którą podałem powyżej.

mantoch wrote:
    Poza tym co się stanie jak pompa tego typu zassie jakieś ciało obce? Ma ona jakiś filtr czy się natychmiast uszkodzi? W sumie 2,5 cm średnicy węża to nie tak mało

Na końcu węża ssawnego mocuje się kosz z zaworem zwrotnym żeby nie zalewać pompy przy każdym uruchomieniu. Kosz powinien posiadać siatkę lub inne zabezpieczenie które nie przepuści ciał obcych.
    internick
    Level 35  
    Pompa AL-KO TDS 1201/4 bardzo mi się podoba. I prawdopodobnie na nią się skuszę.

O takim czymś piszesz?

vodiczka
    Level 43  
    mosfetkiler wrote:
    Można pomyśleć też o pompie elektromagnetycznej membranowej

Dobra do napełniania poidła dla kur ale nie do obsługi zraszaczy, za mała wydajność. Kuzyn ma taką (tłoczy wodę z -8 m przez wąż 3/4 cala długości 25 m 2 m pod górkę) i wydajność jest bardzo mała. Napełnianie wiadra trwa około 30 sekund.
    User removed account
    User removed account  
    vodiczka
    Level 43  
    Jerzykowski wrote:
    Te pompy są dobre jeśli ktoś natrafi na taką produkcji rosyjskiej.

Rosyjskie są trwalsze ale tak samo mało wydajne. Sama zasada działania (drgająca membrana) ogranicza wydajność.
    User removed account
    User removed account  
    vodiczka
    Level 43  
    Jerzykowski wrote:
    No już nie gadaj.

Podłączałeś kiedyś dwa lub więcej zraszaczy jednocześnie na długim przewodzie z głębokiej studni?
    tzok
    Moderator of Cars
    Mam dwie takie membranowe prod. rosyjskiej. Dają radę ale nie można ich cały czas trzymać w studni - aluminiowa obudowa koroduje, nie mówiąc już o stalowych śrubach, które się po prostu rozpuszczają. Śruby wymieniłem na nierdzewne a obudowę pomalowałem Hammeritem i jest lepiej, ale na zimę i tak lepiej ją wyjmować ze studni.
    Andrzej Mazur
    Level 12  
    Czy zastosowanie podobnej pompy np euroteca za 85 zł by się sprawdziło w mojej studni wodę nie mam głęboko bo 3 m w tym jeden beton nad ziemią jak będzie suszej to na pewno trochę opadnie woda z 2 metry. W tej chwili mam tradycyjne rozwiązanie z wiaderkiem i trzeba kręcić ręką. Jest to trochę uciążliwe jak muszę podlewać roślinki chciałbym zrobić coś podobnego do kranu i zrobić włącznik pompy pod rękom jak konewka będzie pełna to wyłączam. Jak myślicie wystarczy taka pompka abym nie musiał stać te pól minuty aby wiadro się napełniło???
    Andrzej Mazur
    Level 12  
    Studnia raczej nie zamarza więc nie powinno rozmrozić pompy a zawsze można ją zanurzyć np metr pod wodą. Jak myślisz z jaką szybkością będzie pompowała wodę uwzględniając te 3-5 metrów podnoszenia. Eurotec z opisu ma największą wydajność w porównaniu do innych podobnych pomp.Wysokość podnoszenia 82m i wydajność 1080l/m
    User removed account
    User removed account  
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    Witam,
    Projektując nawadnianie warto to zrobić od początku do końca aby nie było rozczarowań :
    Każdy zraszacz (lub grupa zraszaczy przy nawadnianiu automatycznym) posiada zakres ciśnienia przy jakim pracuje oraz zakres wydajności -> Do tego dobiera się odpowiednią pompę (dającą odpowiednią wydajność i ciśnienie na poziomie działania zraszaczy (a nie maksymalne).
    Do nawadniania nie nadają się :
    a) Pompy zatapialne na przykład takie jak ta , które nie dają odpowiedniego ciśnienia ;
    b) Pompy membranowe np taka jak ta, które nie nadają się do pracy ciągłej i nie mogą ciągle być zanurzone w wodzie ;
    Nadają się :
    a) Pompy peryferalne głębinowe takie np. jak ta , raczej do małych ogródków działkowych ;
    b) Pompy śrubowe głębinowe takie np. jak ta , raczej do małych ogródków działkowych ;
    ... ale powyższe nie nadają się do bezpośredniej pracy w studni kręgowej .
    c) Pompy głębinowe takie np. jak ta ;
    d) Pompy głębinowo-zatapialne do pracy w zbiornikach takie np. jak ta ;
    e) Pompy ssące jednostopniowe takie jak np. ta ;
    f) Pompy ssące wielostopniowe takie jak np. ta .

Pozdrawiam
    Andrzej Mazur
    Level 12  
    Jerzykowski wrote:
    Andrzej Mazur wrote:
    Studnia raczej nie zamarza więc nie powinno rozmrozić pompy a zawsze można ją zanurzyć np metr pod wodą.
    A do czego będzie ci w zimie potrzebna pompa? Po prostu ja wyciągniesz ze studni.
    Jeśli rzeczywiście jest ryzyko uszkodzenia pompy to mogę wyciągnąć ze studni na okres zimy. Grzegorz Siemienowicz ja nie będę wykorzystywał pompy do nawadniania tylko chce mieć bieżącą wodę przy studni abym Pompe włączył do gniazdka i woda mi się sama nalała do konewki bez wysiłku.Rośliny rosną na dużej powierzchni ale po jednym krzaczku i nie ma możliwości zastosowania zraszaczy.Niestety dalej nie wiem czy zastosowanie pompy zanurzeniowej to dobry pomysł.
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    Jeśli chcesz wykorzystywać pompę tylko okazjonalnie do ściśle określonego celu i tylko w sezonie to zastanowił bym się nad tanią peryferalną pompą ssącą .
    Andrzej Mazur
    Level 12  
    Jaka jest cena tej pompy? Będzie używana prawie codziennie ale bardzo krotko bo parę konewek wody jest mi potrzebne. Mam pytanie o pompę membranową o której wcześniej wspomniałem W studni woda nie jest idealnie czysta bo pływają tam śmieci czy zaworki w pompie membranowej nie będą się zawieszały jak natrafią na śmieci?
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    Peryferalną pompę ssącą można kupić poniżej 150zł.
    Pompę membranową należy każdorazowo wyciągać z wody co według mnie jest akceptowalne tylko na działkach odwiedzanych w weekendy.
    Problemem, że obie są przeznaczone do wody czystej.
    Jeśli chcesz napełnić niezbyt czystą wodą tylko wiadra i konewki to wystarczy Ci tania pompa zatapialna, nie będzie wytwarzać ciśnienia ale to do napełniania wiader nie jest potrzebne. W każdym innym kontekście będzie lepsza niż inne w Twoim przypadku.
    vodiczka
    Level 43  
    Grzegorz Siemienowicz wrote:
    Pompę membranową należy każdorazowo wyciągać z wody

Kuzyn ma pompę membranową. Zatapia wiosną, wyciąga przed zimą.
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    Zacytowałem to z instrukcji obsługi niektórych pomp membranowych.
    Znam też częste przyczyny awarii tych pomp , które to potwierdzają.
    Daniel 2004
    Level 12  
    Do tej pory w studni używałem pompy membranowej. Taka popularna zdaje się rosyjska, zaledwie 230W.
    Służy do podlewania i napełniania niewielkiego zbiornika by w niektórych obszarach podlać z konewki.

Studnia ma głębokość 6 metrów do dna, a lustro wody jest jakieś 80cm od dna.

Pompa membranowa o mocy 230W nie jest demonem wydajności. Trochę schodzi to podlewanie.

Pompa po 4 latach się sfajczyła. Przy poprawianiu mocowania widziałem z góry jak zaiskrzyło i na tym się skończyło jej działanie. Podejrzewam, że wyrwał się przewód zasilający w obudowie, gdyż tak był przymocowany do łańcucha, że był zwyczajnie napięty czyli jak pompa była wyciągana to pewnie nie raz ktoś ciągnął za kabel zamiast za łańcuch...

Analizowałem sens zakupu pompy wirnikowej, ale widzę, że wysokość podnoszenia oscyluje w okolicach 5-6 metrów, a często jest to parametr oszukany w specyfikacji i zawyżany. Co za tym idzie większość z nich pewnie będzie miała podobną wydajność, albo niewiele wyższą, od membranowej a za wirnikową trzeba zapłacić od 160zł w górę.

Doradzacie Panowie co kupić.

Zastanawiałem się wstępnie nad wirnikową Garland GBS 750 lub GBS 550. Ale raczej chyba nie jest to dobry pomysł.

Dochodzę powoli do wniosku, że może kupić znowu membranową ale zamiast 230W to 300-400W? Tylko nei wiem jakiej firmy.

Dzisiaj będąc w Nomi widziałem takie pompy 300W ale cena 119zł POWER UP, a Nomi ma to do siebie, że zazwyczaj jest drogie.

Nie chcę pakować się w pompy drogie bo wykorzystywana jest zaledwie do podlewania i napełniania zbiornika na wodę wielkości wanny.

Ale już zgłupiałem od ilości tych pomp.

Dodam jeszcze, że ta rosyjska pompa membranowa z racji amnezji mojej ciotki na takie sprawy, przez 4 lata była stale zanurzona w studni, czy to lato czy zima.
    Andrzej Mazur
    Level 12  
    Grzegorz Siemienowicz wrote:
    Jeśli chcesz napełnić niezbyt czystą wodą tylko wiadra i konewki to wystarczy Ci tania pompa zatapialna, nie będzie wytwarzać ciśnienia ale to do napełniania wiader nie jest potrzebne. W każdym innym kontekście będzie lepsza niż inne w Twoim przypadku.
    No i ten pomysł mi się najbardziej podoba taką najtańszą pompe można kupić w cenie pompy membranowej a wydajność jest kilku krotnie większa co jest dla mnie dość ważne bo stać puł minuty przy wiaderku to troche uciążliwe najlepiej jak by się odbywało w miare szybko. Na allegro jast wiele tanich pomp do 100 zł obudową z plastiku. za 130 można kupić z obudową żeliwną do ścieków. Czy te plastikowe wystarczą ??? I druga sprawa za każdym razem jak będe chciał włączyć pompe to woda z węża spłynie z powrotem do studni i będe musiał czekać aż napełni się wąż. czy można to jakoś udoskonalić może zastosowanie zaworu zwrotnego przy pompie co o tym myślicie?
    Daniel 2004
    Level 12  
    Sam zamierzam zastosować jakiś zawór zwrotny, bo razu pewnego zapomniałem wyjąc końcówkę rury ze zbiornika i mi wyssało wszystko z powrotem :) Nie mówiąc o tym, że każdorazowo pompa musi nabijać znowu wodę do węża.

Ja uważam, że z tą "wyższą" wydajnością względem membranowej to gruba przesada.

Nie mam niestety punktu odniesienia.

Jak pisałem wyżej istotny jest parametr wysokość podnoszenia i moc. Tanie pompy wirnikowe często mają dość mocno naciągane dane łącznie z ich mocą.

Nie jestem przekonany czy tania wirnikowa będzie wydajniejsza przy, dajmy na to, 6 metrach głębokości studni względem membranowej. A zwłaszcza pompy wirnikowe w okolicach 100zł, to w mojej ocenie fikcja by to było w miarę wydajne i trwałe.

Jeszcze niektóre tanie pompy wirnikowe mają jakieś zabezpieczenie, że popracuje 30 minut po czym się wyłącza.
    Andrzej Mazur
    Level 12  
    Daniel 2004 wrote:
    Ja uważam, że z tą "wyższą" wydajnością względem membranowej to gruba przesada
    Pompa membranowa ma ok 1000L /h a wirnikowe ok 7000L/h a są i wydajniejsze moja studnia ma 3 metry i rużnica napewno będzie znacząca.

Dodano po 6 [minuty]:

Na przykład taka powinna się u nas sprawdzić. I wydajność bardzo duża. Powinna też być trwała. http://allegro.pl/pompa-zatapialna-do-wody-brudnej-sciekow-1600w-sit-i3390268336.html