Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Detektor lasera. Jak skonstruować?

tatala 27 Lut 2005 23:22 5303 13
  • #1 27 Lut 2005 23:22
    tatala
    Poziom 10  

Witam.
    Szukałem na forum i na elektrodzie ale nie znalazłem, żadnych konkretnych opracowań któr by pozwoliło mi skonstruować detektor lasera.
    Chodzi o prosty detektor, odbiornik lasera. Za nadajnik proaowałby taki laser kieszonkowy "bryloczek", którego strumień światła padałby na detektor.
    Po przerwaniu wiąki światła przekaźnik by się załączał.
    Znalazłen na elektrodzie opis odbiornika podczerwieni, ale nie jestem pewien czy to się nada.
    Za podpowiedz serdecznie dzięuję.

0 13
  • #2 27 Lut 2005 23:42
    beatom
    Poziom 32  

Ten breloczek emituje swiatlo widzialne, wiec jako odbiornik mozesz uzyc dowolnego elementu optoczulego na taki zakres. Mozna wykorzystac kazdy schemat bariery optoelektronicznej, gdzie zastosowano swiatlo widzialne. Jesli jednak chcesz uzyskac efekty jak na filmach trzeba pamietac, ze to swiatlo promienia bedzie tylko widoczne w srodowisku "zanieczyszczonym" np dymem.

0
  • #3 27 Lut 2005 23:43
    caras
    Poziom 17  

jak na moje to ci wystarczy "detektor zmieszchu".
    kierujesz laser na foto rezystor, po przerwaniu wiaski zmienia sie opur i ukladzik zalacza przekaznik.

1
  • #4 28 Lut 2005 11:20
    tatala
    Poziom 10  

Witam
    Dziękuje za powuższe odpowiedzi.
    Nie chodzi mi o jakies bajery z amerykańskich filmów tylko o zwykłe urządzenie które bedzie załączane przez taką fotokomórkę.
    Nigdzie nie ma schematów, proszę o podpowiedz.
    Szukałłem na googlach jako photocell, pchotoelectric cell i nic.
    za podpowiedzi serdecznie dziękuję.

0
  • #5 28 Lut 2005 23:44
    beatom
    Poziom 32  

No przeciez dostales hasla dla wyszukiwarki to szukaj: "detektor zmierzchu", bariera optoelektroniczna" - tylko trzeba sie postarac. Nawet nasza elektroda cos oferuje: http://www.elektroda.net/dla_domu/index.html - tylko troche checi - wszystko na talerzu trzeba podac?!

0
  • #7 03 Mar 2005 22:00
    tatala
    Poziom 10  

Witam.
    dziękuje zo podpowiedzi.
    Teraz szukam modulatora i demodulatora do takiego ukladu.
    Moze ktoś ma????? :)

0
  • #8 04 Mar 2005 19:16
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

zrób sobie najzyklejsza bariere, która działa z układem TFMS, zamist diody nadawczej daj laser. Jego światło jest na tyle intensywne że TFMS zadziała

0
  • #9 17 Mar 2005 14:14
    mipix
    Poziom 30  

chciałem się dołączyc do tego tematu. Potrzebuję detektor lasera i tylko lasera. musi pracować przy świetle dziennym (no może w półmroku). Chodzi mi o to czy istnieje specjalny odbiornik światła lasera , tak samo jak w przypadku odbiornika podczerwieni i diody na podczerwień.

0
  • #10 17 Mar 2005 18:35
    Loker
    Poziom 38  

O jaki konkretnie laser Ci chodzi?

0
  • #11 17 Mar 2005 18:37
    mipix
    Poziom 30  

taki zwyczajny laser ze wskaźnika (za 5 zł) :]

0
  • #12 18 Mar 2005 19:30
    Loker
    Poziom 38  

Jesli pracuje w zakresie widzialnym to problem, ze wzgledu na swiatlo dzienne. Powinna wystarczyc zwykla fotodioda, w sumie fotorezystor tez powinien dac rade. Jesli zalozymy, ze intensywnosc swiecenia lasera jest sporo wieksza od "jasnosci" swiatla dziennego, to powinno dac sie latwo wykrywac swiatlo lasera. A jesli sie nie uda, to albo filtr na kolor lasera, albo detekcja synchroniczna :)

0
  • #13 19 Mar 2005 08:11
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

jeśli już, to można wpuscić fotodiode w długą rurke, w tedy światło dzienne ma ograniczony wpływ. Odpowiednie ustawienie i światło lasera na pewno dotrze tam gdzie ma...

0
  • #14 24 Mar 2005 14:52
    _jta_
    Specjalista elektronik

Kolor, kierunek i odpowiednia modulacja dają spore możliwości.

Możesz jeszcze przy detekcji wykorzystać polaryzację - światło lasera zwykle
    jest całkowicie spolaryzowane liniowo. Z tym, że jest to mało skuteczne, bo
    wprawdzie typowe źródła siatła dają światło niespolaryzowane, ale
    już słoneczne trochę się polaryzuje przy przejściu przez atmosferę,
    a rozproszone w atmosferze, lub odbite, jest zwykle dość mocno spolaryzowane.

Natomiast jakby tak zrobić zmiany polaryzacji wysyłanego światła w czasie,
    albo zastosować polaryzację kołową, to będzie się wyraźnie wyróżniać.
    Z tym, że światło niespolaryzowane rozkłada się na polaryzacje;
    rozpoznać spolaryzowane można po tym, że rozkłada się nierówno,
    co oznacza konieczność zastosowania dwóch detektorów, i brania różnicy.

0