logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Blue screen w Windows XP SP2, Athlon 2200+, MSI KT4AV – możliwy konflikt tuner TV

bestler 01 Mar 2005 00:27 3883 22
REKLAMA
  • #1 1275612
    bestler
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5277
    Pomógł: 254
    Ocena: 893
    Mam winXPsp2. Komp to athlon 2200+ na plycie msi kt4av via kt400. 512 ram ( w dwuch kosciach). Ponadto w kompie jest jeszcze dysk barakuda 120GB, radeon 9200 se, flopy, cdrw i tuner tv Avermedia tv phone 98/vcr.

    Chodzi o to, ze przy pracy 24h/dobe na ekranie raz na kilka dni pojawia sie blue screen, potem zrzut pamieci na dysk i reset. Czego to moze byc przyczyna ?? Zauwazylem, ze pojawia ze to TYLKO podczas pracy na nim tzn jesli jestem przy kompie i cos robie. Zauwazylem tez, (na razie hipoteza) ze dzizje sie tak podczas gdy uruchmiony jest tuner TV. Jak sprawdzić co powoduje te kkonflikty sprzętowe ?? Może RAM ??
    Prosze o pomoc, sam nie jestem zbyt mocny w tej dziedzinie :(

    Paweł
  • REKLAMA
  • #2 1275634
    oleq_30
    Poziom 30  
    Posty: 1525
    Pomógł: 89
    Ocena: 63
    blue screeny oznaczaja zazwyczaj jedno uszkodzenie sprzetu sproboj popracowac z wyciagnieta tunerem TV ewentualnie zrob test pamieci jakim memtestem
  • #3 1275700
    Kapsis
    Poziom 25  
    Posty: 940
    Pomógł: 14
    Ocena: 16
    w tym przypadku bardzo mozliwe ze RAM-sprawdz memtestem albo przegrzewajacy sie procek.mozliwe tez ze tasmy od dysku[sygnalowe,siwe].Sprawdz na poczatek te dwie pierwsze rzeczy.pomyslimy dalej
  • REKLAMA
  • #4 1275759
    PL_NukeR
    Poziom 16  
    Posty: 276
    Pomógł: 10
    Ocena: 6
    -te pamieci sa tej samej firmy??
    -sciagnij najnowsze stery do tunera , moze producent wypuscil jakies latki na sp2. sam mialem kiedys z tym problem
    -przeloz tuner do innego pci
  • #5 1276325
    Kassiel
    Poziom 19  
    Posty: 281
    Pomógł: 21
    Ocena: 3
    Zobacz czy przypadkiem procka zbytnio nie przypiekłeś lub nie jest on wykruchem. TV jak i filmy bazują przede wszystkim na mocy procesora. Podczes nieużywania kompa procek pracuje tylko tyle ile potrzeba do utrzymania systemu na chodzie. Kiedy zaczynasz pracowaś zaczynasz w dużo większym stopniu wykorzystywać jego moc. Na wszelki wypadek sprawdźź jeszcze kondki przy procku. Czy nie są wypukłe ani czy nic z nich nie wycieka.
    PS. Najprawdopodobniej tuner jest w porządku.
  • REKLAMA
  • #6 1277127
    mancymonek
    Poziom 20  
    Posty: 273
    Pomógł: 35
    Ocena: 13
    witam
    kazdy "bluescreen" ma jakis tam swoj numer bledu np 0x0000013
    podaj jaki tobie rzuca system to ci powiem co to jest


    pozdrawiam
    mancymonek
  • #7 1279679
    kosmik903
    Poziom 17  
    Posty: 327
    Pomógł: 13
    Ocena: 29
    Witam, na początek sprawdz czy nie ma jakis nowych łatek lub sterowników a jeśli instalacja nie pomoże wyjmij jedną kość ramu a potem je zamień, możliwe zę to właśnie przez ram takie cuda sie dzieją

    Pozdrawiam
  • #8 1282011
    megaacid
    Poziom 12  
    Posty: 43
    Ocena: 3
    A może jeszcze po najprostrzej lini :) poprostu sie przegrzewa bo jest brudny w środku :(.Proponuje go przedmuchać sprzeżonym powietrzem.
  • #9 1282161
    Platon
    Poziom 42  
    Posty: 9185
    Pomógł: 744
    Ocena: 169
    hmm Tunery sa czesto kaprysne. Jak bylo powiedziane - sprobuj na innym slocie PCI. Sprobuj sterownikow i oprogramowania alternatywnego. To co masz moze powodowac zonki.
  • REKLAMA
  • #10 1282294
    bestler
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5277
    Pomógł: 254
    Ocena: 893
    Witam.
    Jesli chodzi o numer błędu, to niestety komp od trzech dni pracuje jak zloto i nie mam skad tego bledu spisać :)

    Jeśli chodzi o tuner TV to mam do niego jakies dzikie oprogramowanie gdyż nie moge znaleść nic napisanego pod ten sprzet i pod XP.

    Jesli chodzi o ram to jakis czas temu dokupilem druga kosc .... i w zasadzie nie pamietam, zeby przed tym zakupem tez piszczal

    Wydaje sie ze RAM, gdyby nie mały szczegół. Ten komputer mam od września, wczeniej mielam zupałenie inny zestaw ... jedeyna czescia która sie zachowala test ten ow tuner TV. Okazuje sie z tamtym kompemamialem podobne problemy, tez sie wieszal bez wyraźnego powodu ... i to na wszystkich mozliwych systemach.

    Podam ten numer błedunajszybciej jak sie da.
    A Wy mi powiedzcie jak ja mam to sprawdzic wszystko. Jesli chodzi o techniczne oprogramowanie to niesteyy angielski znam tylko w stopniu podstawowym i mam duze klopotyz obsluga programow diagnostycznych.
  • #11 1282405
    oleq_30
    Poziom 30  
    Posty: 1525
    Pomógł: 89
    Ocena: 63
    dwa kompy jeden podzespol i ten sam problem to chyba juz duzo wyjasnia
  • #12 1282983
    Piotr Grzyśka
    Poziom 14  
    Posty: 79
    Pomógł: 9
    Ocena: 6
    Witam

    Gdy pojawiają się blue-screeny system zapisuje sobie mały plik nazywany minidump. Plik ten zawiera informacje dotyczące właśnie tego blue sreena.
    Do odczytania tego pliku służy narzędzie zwane Microsoft Debugging Tools for Windows. Można je sciągnoąc na stronie Microsoft
    ( http://www.microsoft.com/whdc/devtools/debugging/installx86.mspx ).
    W programie tym klikamy na File - Open Crash Dump (Ctrl+D). Teraz musimy odszukać nasz plik dumpa. Standardowo Windows XP zapisuje je sobie w %systemroot%/minidump (u mnie c:\windows\minidump).
    W nazwie pliku zakodowana jest data wystąpienia blue-sreena. Po otwarciu pliku pojawią się szczegółowe informacje dotyczące kodu błedu i ewentulanie zostanie wypisany plik, który spowodował bład.
  • #13 1283633
    bestler
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5277
    Pomógł: 254
    Ocena: 893
    W tym pliku jest napisane cos takiego:




    Microsoft (R) Windows Debugger Version 6.4.0007.2
    Copyright (c) Microsoft Corporation. All rights reserved.


    Loading Dump File [C:\WINDOWS\Minidump\Mini030105-01.dmp]
    Mini Kernel Dump File: Only registers and stack trace are available

    Symbol search path is: *** Invalid ***
    ****************************************************************************
    * Symbol loading may be unreliable without a symbol search path. *
    * Use .symfix to have the debugger choose a symbol path. *
    * After setting your symbol path, use .reload to refresh symbol locations. *
    ****************************************************************************
    Executable search path is:
    *********************************************************************
    * Symbols can not be loaded because symbol path is not initialized. *
    * *
    * The Symbol Path can be set by: *
    * using the _NT_SYMBOL_PATH environment variable. *
    * using the -y <symbol_path> argument when starting the debugger. *
    * using .sympath and .sympath+ *
    *********************************************************************
    Unable to load image \WINDOWS\system32\ntoskrnl.exe, Win32 error 2
    *** WARNING: Unable to verify timestamp for ntoskrnl.exe
    *** ERROR: Module load completed but symbols could not be loaded for ntoskrnl.exe
    Windows XP Kernel Version 2600 (Service Pack 2) UP Free x86 compatible
    Product: WinNt
    Kernel base = 0x804d7000 PsLoadedModuleList = 0x8055ab20
    Debug session time: Tue Mar 1 16:10:49.328 2005 (GMT+1)
    System Uptime: 0 days 1:36:10.917
    *********************************************************************
    * Symbols can not be loaded because symbol path is not initialized. *
    * *
    * The Symbol Path can be set by: *
    * using the _NT_SYMBOL_PATH environment variable. *
    * using the -y <symbol_path> argument when starting the debugger. *
    * using .sympath and .sympath+ *
    *********************************************************************
    Unable to load image \WINDOWS\system32\ntoskrnl.exe, Win32 error 2
    *** WARNING: Unable to verify timestamp for ntoskrnl.exe
    *** ERROR: Module load completed but symbols could not be loaded for ntoskrnl.exe
    Loading Kernel Symbols
    .........................................................................................................................................
    Loading unloaded module list
    ..................................................
    Loading User Symbols
    *** WARNING: Unable to verify timestamp for MksMonEv.sys
    *** ERROR: Module load completed but symbols could not be loaded for MksMonEv.sys
    *******************************************************************************
    * *
    * Bugcheck Analysis *
    * *
    *******************************************************************************

    Use !analyze -v to get detailed debugging information.

    BugCheck 1000007F, {8, 80042000, 0, 0}

    ***** Kernel symbols are WRONG. Please fix symbols to do analysis.

    *** WARNING: Unable to verify timestamp for mssmbios.sys
    *** ERROR: Module load completed but symbols could not be loaded for mssmbios.sys
    Probably caused by : MksMonEv.sys ( MksMonEv+9bd4 )

    Followup: MachineOwner
    ---------

    ......................................................................................................

    Prosze o pomoc ... ja nie umiem z tego czytać
  • #14 1284285
    Piotr Grzyśka
    Poziom 14  
    Posty: 79
    Pomógł: 9
    Ocena: 6
    Wpisz w Windbg po znaku "kd>" taka komende: !analyze -v i póżniej wklej to co wypisał.
  • #15 1284473
    bestler
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5277
    Pomógł: 254
    Ocena: 893
    a czy mozesz napisac jasniej co mam zrobic ?? po kolei ....
  • #16 1284853
    Piotr Grzyśka
    Poziom 14  
    Posty: 79
    Pomógł: 9
    Ocena: 6
    Robisz to co wcześniej a wiec otwierasz plik minidump tak jak już opisałem i poźniej na dole pojawi się taka linia poleceń "kd>" i tam wpisujesz !analyze -v i wciskasz ENTER
  • #17 1285221
    bestler
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5277
    Pomógł: 254
    Ocena: 893
    ok, teraz wygenerowal takie otownioski..

    *******************************************************************************
    * *
    * Bugcheck Analysis *
    * *
    *******************************************************************************

    UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP_M (1000007f)
    This means a trap occurred in kernel mode, and it's a trap of a kind
    that the kernel isn't allowed to have/catch (bound trap) or that
    is always instant death (double fault). The first number in the
    bugcheck params is the number of the trap (8 = double fault, etc)
    Consult an Intel x86 family manual to learn more about what these
    traps are. Here is a *portion* of those codes:
    If kv shows a taskGate
    use .tss on the part before the colon, then kv.
    Else if kv shows a trapframe
    use .trap on that value
    Else
    .trap on the appropriate frame will show where the trap was taken
    (on x86, this will be the ebp that goes with the procedure KiTrap)
    Endif
    kb will then show the corrected stack.
    Arguments:
    Arg1: 00000008, EXCEPTION_DOUBLE_FAULT
    Arg2: 80042000
    Arg3: 00000000
    Arg4: 00000000

    Debugging Details:
    ------------------

    ***** Kernel symbols are WRONG. Please fix symbols to do analysis.


    FAULTING_MODULE: 804d7000 nt

    DEBUG_FLR_IMAGE_TIMESTAMP: 418b7c80

    BUGCHECK_STR: 0x7f_8

    CUSTOMER_CRASH_COUNT: 1

    DEFAULT_BUCKET_ID: DRIVER_FAULT

    LAST_CONTROL_TRANSFER: from 00000000 to b9facbd4

    STACK_TEXT:
    f81edebc 00000000 00000000 00000000 00000000 MksMonEv+0x9bd4


    FOLLOWUP_IP:
    MksMonEv+9bd4
    b9facbd4 ?? ???

    SYMBOL_STACK_INDEX: 0

    FOLLOWUP_NAME: MachineOwner

    SYMBOL_NAME: MksMonEv+9bd4

    MODULE_NAME: MksMonEv

    IMAGE_NAME: MksMonEv.sys

    STACK_COMMAND: kb

    BUCKET_ID: WRONG_SYMBOLS

    Followup: MachineOwner



    ....................................................................................................

    Mam nadzieje, ze teraz już jest wszystko jasne ..... bo ja nadal niewiele rozumiem z tego
  • #18 1292485
    bestler
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5277
    Pomógł: 254
    Ocena: 893
    Ej no prosze, przeczytajcie to co ten program wygenerowal. Od kad napisalem ten post to bluescreen nie pkazal sie ani razu ;)

    Pomozcie rozszyfrowac to co wyzej jest napisane.
  • Pomocny post
    #19 1304640
    Piotr Grzyśka
    Poziom 14  
    Posty: 79
    Pomógł: 9
    Ocena: 6
    Hmm. Może Mks-Vir powoduje blue-screeny.
  • #20 1304697
    PL_NukeR
    Poziom 16  
    Posty: 276
    Pomógł: 10
    Ocena: 6
    sproboj z tym MKSem wywal go i zobaczysz
  • #21 1310637
    bestler
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5277
    Pomógł: 254
    Ocena: 893
    No racja, juz wczesniej go odinstalowalem bo mi sie nie podobał, ale od tamtej pory nic nie piszczy ...
    Dzieki

    Paweł
    Czy kolega uważa temat za zamknięty? ( TJT )
  • #22 1311607
    piooo
    Poziom 29  
    Posty: 1026
    Pomógł: 112
    Ocena: 41
    MksMonEv jest to jeden z serwisów związanych z Mks_vir i czasami nie odinstalowuje się do końca więc trzeba za pomocą Edytora Rejestru (regedit.exe) usunąć klucze:
    HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\MksMonEn
    HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\MksMonEv
    HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\MksVirMonSvc , restart komputera , pozdrawiam
  • #23 1313275
    bestler
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5277
    Pomógł: 254
    Ocena: 893
    Dzieki Wam wszystkim za zaangazowanie. Juz mi nic nie iszczy, półroczny system chodzi jak zloto wiec jest ok.

    Nie mam wiecej pytań .... bez odbioru :)

    Paweł J.

Podsumowanie tematu

✨ W systemie Windows XP SP2 na komputerze z procesorem Athlon 2200+ i płytą MSI KT4AV pojawiały się sporadyczne blue screeny podczas pracy, zwłaszcza przy użyciu tunera TV Avermedia TV Phone 98/VCR. Problemy mogły wynikać z konfliktów sprzętowych, wadliwego RAM-u, przegrzewania procesora lub sterowników tunera. Zalecano test pamięci RAM programem Memtest, sprawdzenie temperatury i kondensatorów przy procesorze, aktualizację sterowników tunera oraz zmianę jego gniazda PCI. Analiza plików minidump za pomocą Microsoft Debugging Tools wykazała błąd UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP_M (0x7F). Ostatecznie przyczyną okazał się konflikt z oprogramowaniem antywirusowym Mks-Vir, którego odinstalowanie wyeliminowało blue screeny. Dodatkowo wskazano na konieczność usunięcia pozostałości usług MksMonEv i MksMonEn z rejestru systemowego.
REKLAMA