Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami!

Spanner 31 Maj 2013 21:32 7065 12
  • #1 31 Maj 2013 21:32
    Spanner
    Poziom 13  

Witam. Były dwa bardziej rozwinięte tematy o diodach laserowych:
    tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic650391-270.html
    i tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic637694.html

Zostały one jednak zamknięte. Trudno się dziwić, ja też bym się zdenerwował, gdzie po wyczerpaniu tematu 50 stronami, które z czystym sumieniem mogę stwierdzić ze przeczytałem, pojawiały się pytania typu:

Czemu dioda słabo świeci?
    Jakim napięciem zasilać diodę?
    Czy dioda z nagrywarki CD się nadaje?
    Czy nie spalę diody napięciem 12V?

Itd.. Itd...

Chciałbym jednak temat odkopać, zrobić nowy, w którym były by wymieniane doświadczenia z eksperymentów. Głupie pytania by się po prostu usuwało by nie robić z tematu siana.

Nie chciałbym być gołosłownym, dlatego pozwolę sobie rozpocząć.

Przetestowałem diodę z nagrywarki 20x Samsung SH-202N

Dioda jest niestety w niezbyt wygodnej dla nas obudowie - jest to obudowa typu otwartego, płaska. Dioda laserowa ma dwa wyprowadzenia.

Dioda zaczyna laserować przy prądzie 60-70mA.
    maksymalny ciągły prąd jakim ją zasilałem bez dodatkowego radiatora to 350mA. Jednak można ją włączyć wtedy tylko na kilka sekund. Maksymalny prąd jaki na nią puściłem przez około sekundę było to 420mA. Jednak zasilanie jej takim prądem bez radiatora to już duże ryzyko. Przy próbie ręcznego skupienia wiązki soczewką z nagrywarki bez większych problemów uzyskiwałem zapłon niebieskiej zapałki oraz wypalanie plastiku. Dioda jednak ma dość nietypową obudowę co utrudnia nieco zamontowanie jej na stałe.

Aktualnie jadą do mnie różne ciekawe rzeczy. Będzie to moduł laser scannera z drukarki laserowej, w celu sprawdzenia go w roli kolimatora dla diody, Kilka diod kupionych okazyjnie od jednego z użytkowników oraz jeszcze jedna nagrywarka, a także moduł laserowy z TME, z którego pozyskam kolimator. Oczywiście zawiadomię o efektach! :D

A teraz kilka fotek(uprzedzam, robione telefonem, nie mam aparatu). Na jednym ze zdjęć plama na suficie, około 2m od diody:

Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami! Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami! Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami! Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami! Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami! Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami! Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami! Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami! Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami!

0 12
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 01 Cze 2013 09:36
    Spanner
    Poziom 13  

Dzisiaj kolejne testy z tą diodą :) Zmieniłem soczewkę na tą z lasera bazarkowego, i jest o niebo lepiej! Ta soczewka ma większą ogniskową, przez co łatwiej jest zarówno skupić plamkę, jak i ustawić równoległy promień. Zrobiłem nowe zdjęcia i filmy(uwaga - filmy są koszmarnej jakości :cry: )

Ciekawostka - udało mi się wypalić wzorki na pudełku po zapałkach!!! Po tym widać, że moc tej diody nie jest przeciętna ;)

Równoległy promień jest widoczny w powietrzu już od 130mA, jednak nie udało mi się go uchwycić na zdjęciu. Także do eksperymentów polecam soczewkę ze wskaźnika, zapewnia wygodę regulacji, i uzyskanie skupionego promienia w różnych odległościach od lasera. Jak widać dioda doczekała się radiatorka - co prawda przyklejona została Kropelką jednak radiator odprowadza ciepło z diody.

Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami! Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami! Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami! Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami! Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami!

Pozdrawiam

0
  • Metal Work Pneumatic
  • #3 04 Cze 2013 18:48
    rafalrrrr
    Poziom 12  

Ja sam powyciągałem wiele diod z różnych napędów, ale co najbardziej mnie zaciekawiło że diody fioletowe z laptopowych napędów Blu-Ray ROM i Blu-Ray Combo (sam odczyt płyt BD) mają moc około 60mW która w zupełności wystarczy do podpalenia zapałki (przy prądzie ok. 100mA) a co najciekawsze potrafi wypalić wzorek w drewnie (dzięki krótkiej długości fali ~405nm którą dobrze absorbują wszelkie obiekty). Takie napędy chodzą na Allegro za cenę poniżej 15zł więc warto poeksperymentować, ale wadą są obudowy diod o średnicy 3,8mm do których trzeba wykonać własny kolimator. Poniżej filmik z działania takiej diody wmontowanej w obudowę po latareczce 3xAAA 9 LED:

Link

0
  • #4 04 Cze 2013 23:00
    redbull00
    Poziom 15  

Nie wiem jakim cudem 100mA wam zapala zapałkę - ja mam diodę z projektora m140, która ma 2W i żeby zapalić zapałkę, to trzeba jakichś 500mA (co daje w przypadku tej diody i soczewki jakieś 500mW). Jest taka możliwość że coś się w tej diodzie popsuło i jest np upalona?

0
  • #5 05 Cze 2013 06:13
    Spanner
    Poziom 13  

Chodzi tutaj kolego rownież o skupienie. Jeśli chcemy wypalać, a nie mamy mocnej diody, to musimy promień skupić do jak najmniejszej plamki. Wtedy światło za soczewką ma szeroki kąt, w ognisku najmniejszy, a potem znów się rozszerza. Natomiast do projektorów optykę ustawia się na kolimację, czyli uzyskanie możliwie najbardziej równoległej wiązki. I jeśli plamka ma powiedzmy 3mm, to trzeba już dużo wiekszej energii, żeby coś wypalić

0
  • #6 05 Cze 2013 10:30
    redbull00
    Poziom 15  

Ależ ta dioda którą mam (teraz już miałem :/) posiadała soczewkę i cały moduł (dokupione), które skupiały wiązkę w stożek, albo mówiąc trafniej coś w rodzaju klepsydry, a więc tak, jak to być powinno. Niestety wczoraj okazało się że trafił w moje ręce zasilacz z odwrotnie zaznaczoną biegunowością. Dodatkowy układ ograniczający prąd nie miał zabezpieczenia przed przepływem w odwrotną stronę i dioda się upiekła :/

0
  • #8 05 Cze 2013 14:30
    Spanner
    Poziom 13  

No diody 405nm to ciekawa sprawa, szkoda tylko ze moce niewygórowane, a i kolorek niebieskim stricte też nie jest. Dzisiaj powinny dojść diody od kolegi wyżej :D Laser scanner już doszedł, i niestety za bardzo się na kolimator nie nadaje :cry: no cóż ktoś następny będzie mądry i nie wyda kasy w błoto :D . Zamówiłem sobie też mini projektor laserowy, taki za około 100zł, z dwoma kolorami laserów. Oczywiście zależało mi głównie na zielonym, ten czerwony udało mi się już uwalić :cry: A ten zielony to naprawdę spoko moduł z radiatorem, polecam zamiast kupowania niepewnych wskaźników laserowych. dotarła również druga nagrywarka, lecz niestety dioda nie działała. Nie wiem czy to ja ją uwaliłem, czy była już uszkodzona(układ scalony z okienkiem był pęknięty na pół, nie wiem kto coś tej nagrywarce zrobił :O) Nagrywarka była 22x a dioda typu open can - no ale trudno 18zł to nie znowu taki majątek ;D. co do tego lasera dyskotekowego, to niestety nie będzie raczej pasować w miejsce czerwonej spalonej diody nagrywarka z DVD, gdyż otwór jest odrobinę szerszy :( Chyba ze ktoś ma jakiś pomysł jak ją tam osadzić by było odprowadzanie ciepła. Przyszedł również moduł laserowy z TME, ale diody typu open can raczej się tam nie zapakuje, gdyż jest ona wkładana od środka, i siła wciskająca musi być kierowana od strony struktury. Ale myślę że przy pomocy jakiejś tulejki uda się tam zapakować diodę typu zamkniętego. Zamawiam także jeden mosiężny kolimator z allegro. Ze zdjęć wynika że będzie on zapewniał idealne odprowadzanie ciepła, gdyż dioda będzie dociskana z obu stron. O efektach powiadomię po przeprowadzeniu prób.

Pozdrawiam
    Spanner

0
  • Pomocny post
    #9 05 Cze 2013 18:09
    mikrash1
    Poziom 11  

Witam! posiadam świeżo wyciągniętą diodę w obudowie zamkniętej, udało mi się ją wyciągnąć ale niestety jest ona mocno przymocowana (przyklejona) do metalowej płytki która z kolei była przykręcona do całego modułu laserowego z nagrywarki. Szczerze to boje się jej odrywać od tej płytki gdyż wiem, że taką diodę bardzo łatwo uwalić.. Czy przykręcając taką diodę do radiatora uzyskam wystarczający przekaz ciepła czy spróbować ją jakoś wyciągnąć ?
    Chciałbym przez nią przepuścić ok 370mA.
    Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami!

0
  • #10 05 Cze 2013 19:27
    Spanner
    Poziom 13  

Piotrek nie porywaj się od razu na 370mA. Taka dioda zamknięta może i 270 nie wytrzymać. Generalnie fajnie to nie raz widać, jak się weźmie diodę bez soczewki, i regulowane źródło prądowe, światło diody kieruje się na ścianę i gdy przy zwiększaniu prądu plama się zaczyna zmniejszać po bokach, to jesteśmy już blisko upalenia diody. Z tego co widzę przy odrobinie szczęścia może ci się udać te diodę wydłubać śrubokrętem. Te zamknięte aż tak delikatne nie są(w porównaniu do otwartych). Ja wyszarpałem dzisiaj jedną przy użyciu miniszlifierki i rozłamaniu tego metalu, a drugą właśnie przez wydłubanie śrubokrętem. Obie działają więc jak na razie jest Paweł 2:0 Moduły :D

Co do chłodzenia to jest ważna kwestia... i nie można sobie tego zaniedbać bo temperatura powyżej 40-50*C znacząco skraca żywotność diody. Weź to jutro na zawodowe spróbujemy to wyszarpać, naszymi ultra delikatnymi(sarkazm jak cholercia!) metodami ;D

0
  • #11 05 Cze 2013 19:39
    mikrash1
    Poziom 11  

Przykro mi ale już bez chłodzenia puszczałem przez nią 320mA przez ok 5 min i nawet się nie zagrzała więc twa teorja do 270 obalona ;P

0
  • #12 06 Cze 2013 20:21
    Spanner
    Poziom 13  

Witam. Kolejne testy za mną. Dzisiaj osadziłem diody w modułach, a te w bardzo solidnych radiatorach. Wiercenie w nich otworów było niesamowitą mordęgą ale się powiodło. Jak na fotkach widać, promienie są doskonale widoczne. Na zdjęciach widać też wnętrze projektora, oraz jego płytkę. Są tam także pokazane moduły od c4r0. Kolejne testy jak dojdzie mosiężny kolimator z allegro!

Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami!Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami!Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami!Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami!Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami!

Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami!Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami!Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami!Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami!Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami!

Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami! Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami!Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami!Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami!

Pozdrawiam
    spanner

0
  • #13 29 Cze 2013 13:42
    Spanner
    Poziom 13  

Witam :D Przeprowadziłem kolejne eksperymenty!

Wykorzystałem kolimator zakupiony na allegro. Fajny wykonany z mosiądzu, z porządnym mocowaniem diody i obiektywem na drobnym gwincie. Soczewka wklejona z CD/DVD, jest naprawdę dobra, tylko w samorobnych kolimatorach ciężko jest wyregulować, bo mała zmiana odległości zmienia dużo w wiązce.Osadziłem tam diodę OPEN CAN, niestety nie LPC-815(które u mnie nie działały a na które się tak napaliłem :(. Jednak 6 modułów miało zawierać diody zwykłe, a połowa z nich zawierała OPEN CAN :D :D Więc jedna z takich diód trafiła właśnie do tego kolimatorka, ponieważ miałem zamiar wykorzystać go do wypalania. I powiem wam, efekt bardzo dobry. Pudełko od CD przepala od razu(maks 0,5s) Plamkę da się skupić do bardzo małej wielkości. Ponieważ przez diodę puszczam do 400mA, chłodzenie samym kolimatorkiem nie wystarczyło. Przymocowałem go do radiatora i dodałem wentylatorek, by nie skracać żywotności diody przez za wysoką temperaturę.

Zrobiłem także regulowane źródło prądowe z amperomierzem, do zasilania laserów.

Wymieniłem telefon na lepszy model, więc filmy już tak nie straszą ;D

Filmy mi się nie chcą załadować, więc póki co YT
    http://www.youtube.com/watch?v=F99TVUSWHno&feature=youtu.be
    http://www.youtube.com/watch?v=F99TVUSWHno&feature=youtu.be

Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami! Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami! Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami! Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami! Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami! Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami! Budowa laserów z nagrywarki DVD-RW/HD DVD Podziel się doświadczeniami!

0
  Szukaj w 5mln produktów