Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laser z nagrywarki DVD

konrad92 08 Kwi 2008 18:27 41651 58
  • Laser z nagrywarki DVD
    Witam,
    niedawno zepsuła mi się nagrywarka DVD, a więc postanowiłem zrobić z niej dobry pożytek. Zbudowałem laser o mocy ok~200mW. Laser taki potrafi bez problemu przepalić cienki plastik, zapalić zapałkę (co widać na filmie). Kolimator do lasera kupiłem w TME. Za konstrukcję zapłaciłem 30zł (tylko kolimator). Obudowę, przełączniki i zasilacz miałem. Być może są inne zastosowania takiego lasera; jeżeli znacie to podajcie :D
    Filmik: http://www.youtube.com/watch?v=_Qsftdw3I2M

pozdrawiam Konrad
    Laser z nagrywarki DVD
    Laser z nagrywarki DVD

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 08 Kwi 2008 20:39
    palczyn
    Poziom 9  

mugł byś dodać jakiś schemacik
    zrobić zdjęcie od środka
    a tak pozatym to DUCH zrobił coś podobnego
    ogólnie wykonanie 8/10

Istnieje funkcja "Pisownia" i proszę z niej korzystać. [c_p]

• #3 08 Kwi 2008 20:57
    konrad92
    Poziom 15  

co do budowy wzorowałem się schematem ze strony pana c4r0
    Laser z nagrywarki DVD

>>bi-tek - są diody laserowe na TME o mocy 500mW ale to jest już wydatek 300zł. :D

• #4 08 Kwi 2008 21:18
    bi-tek
    Poziom 11  

A potne tym styropian taki cieniutki????? lub kartkę A4 ????
    ta obuodwa musi być taka duża ile waży to bez zasilacza???

• #5 08 Kwi 2008 21:18
    ks_fenix
    Poziom 23  

A gdyby tak skupić w jednym miejscu kilka wiązek z takich laserów to moc by zapewne wzrosła. Zdecydowanie lepsze są lasery z nagrywarek niż z jedynie czytników.

• #6 08 Kwi 2008 21:24
    bi-tek
    Poziom 11  

ale jak np 3 lasery skupić w jednym miejscu trudne ale do zrobienia a można kupić gdzieś tą diode

• #8 08 Kwi 2008 21:33
    guciuxxxx
    Poziom 12  

alecsandrus napisał:
    Dołączam się do prośby palczyna o zamiszczenie zdjęć wewnątrz obudowy jak to jest w środku zagospodarowane, jeszcze jedna rzecz jakim zasilaczem to wszystko napędzasz, i tak na ostatek moje pytanie otóż mam kilka laserów zbędnych przeważnie są one wyjete z CD-ROMów i tu moje pytanie czy idzie takie cos zbudowac ale na bazie tych laserów bo rozwalac nagrywarkę DVD dla diody laserowej troche mi szkoda, która bądź co bądź jes jeszcze objeta gwarancją

Schemat zasilacza masz podany wyżej :)... Bezpiecznie taką diodę z nagrywarki jest zasilać prądem max 200mA bo przy większym diody już nie wyrabiają... :) co do konstrukcji przy użyciu diód z czytników CD bądź DVD laser będzie działał ale w podczerwieni więc go nie zobaczysz ... A wzrok możesz sobie też uszkodzić ..... Pozdrawiam :)

• #9 08 Kwi 2008 21:34
    seak1
    Poziom 13  

bi-tek napisał:
    ale jak np 3 lasery skupić w jednym miejscu trudne

A o soczewkach skupiających na fizyce nie było?

• #10 08 Kwi 2008 21:39
    niroox
    Poziom 9  

alecsandrus napisał:
    mam kilka laserów zbędnych przeważnie są one wyjete z CD-ROMów i tu moje pytanie czy idzie takie cos zbudowac ale na bazie tych laserów bo rozwalac nagrywarkę DVD dla diody laserowej troche mi szkoda, która bądź co bądź jes jeszcze objeta gwarancją

dioda z CD świeci światłem nie widocznym dla ludzkiego oka (podczerwonym)

Po co rozwalać fabrycznie nowa. Kup na allegro popsuta to koszt 10-20 zł

bi-tek napisał:
    A potne tym styropian taki cieniutki????? lub kartkę A4 ????

kartek tak. (najlepiej jak była by czarna ale zwykła tez da rade)
    co do styropianu to nie wiem ale nie wymagajmy od tej diody ze przetnie wszystko długość fali jaką ma światło z tego lasera to 650nm wiec mało co potnie

BajtMan napisał:
    Można wiedzieć typ nagrywarki?

prawie wszystkie maja te samą diodę podobno im szybsza nagrywarka DVD tym mocniejsza dioda ale głównie to tą samą diodę nie zależnie od typu nagrywarki ważne, że DVD

• #11 08 Kwi 2008 21:48
    guciuxxxx
    Poziom 12  

niroox napisał:
    nie wymagajmy od tej diody ze przetnie wszystko długość fali jaką ma światło z tego lasera to 650nm wiec mało co potnie

Kolego nie dlugosc fali sie liczy tylko moc ... a to dwie rozne rzeczy od dlugosci fali zalezy kolor :)

aaa i jak co do fizyki to soczewki skupiajace sa poto aby skupic swiatlo jak wynika z nazwy a nie poto by laczyc kilka wiazek...

LUDZIE POCZYTAJCIE PRZYKLEJONY TEMAT O DIODACH LASEROWYCH

• #12 08 Kwi 2008 21:52
    Art.B
    Specjalista Automatyk

Temat diod z DVD, CD i tym podobnych był już wałkowany na Elektrodzie wiele razy... Sprawa jest prosta, potrzebne jest stabilne źródło prądowe do zasilania diody. Swego czasu był nawet wrzucony schemat źródła z soft startem na dwóch LM317, minimalizujący ryzyko uszkodzenia diody przepięciem przy włączaniu zasilania. Trzeba zasadniczo uważać na ESD przy montażu i demontażu diody bo łatwo może odejść do krainy wiecznych łowów. Dioda z DVD ma przy 250mA około 100mW (mierzyłem). Jeśli chodzi o diody większej mocy (>500mW) na 635nm to już tanio niestety nie będzie... Po prostu takie moce w tym zakresie widma nie są zbyt potrzebne w zastosowaniach przemysłowych i stąd kosmiczne ceny (małoseryjna produkcja). Jeśli ktoś myśli o zastosowaniu diod w ploterze, to nie ma się co łudzić nadzieją, 100mW 635nm pali tylko ciemny papier i plastik. Do tego lepiej nadają się np. diody z zakresu bliskiej podczerwieni, np. 808nm do pompowania DPSS (Nd). Za czterdzieścikilka Euro można kupić diodę 500mW, a za ok.110Euro 2W.
    Jeszcze śmieszniej sytuacja wygląda z diodami blue-violet. Niedawno bawiłem się taką 408nm 100mW za jedyne 600Euro... Niezły stres przy lutowaniu...ale się udało!

• #13 08 Kwi 2008 21:55
    pavel0910
    Poziom 15  

Trochę już czytałem o tych laserach, ale nie znalazłem odpowiedzi na takie pytanie:
    - Jeżeli w wiązkę takiego lasera psyknął bym dezodorantem nastąpił by zapłon tego?
    Pytanie dość dziwne, ale ciekawe. :)

• #14 08 Kwi 2008 22:04
    guciuxxxx
    Poziom 12  

Kolego pavel0910 Moge Cie zapewnic ze nie ma takiej mozliwosci..... dezedorant jest mokry a laser to nie ogien... laser nie bedzie skupiony tak dlugo na czasteczce z dezedorantu i nie ma takiej mozliwosci....

• #15 09 Kwi 2008 00:15
    gonzo_102
    Poziom 10  

Witam!!
    Projekt bardzo ciekawy - sam przygotowuje się do wykonania czegoś podobnego, jednak mam problem z zakupem odpowiedniego kolimatora - czy mógłbyś podać link/nazwę z TME kolimatora który zastosowałeś? - nie udało mi się w ich ofercie żadnego znaleźć.

• #16 09 Kwi 2008 00:56
    silvvester
    Poziom 24  

guciuxxxx napisał:

Kolego nie dlugosc fali sie liczy tylko moc ... a to dwie rozne rzeczy od dlugosci fali zalezy kolor :)

aaa i jak co do fizyki to soczewki skupiajace sa poto aby skupic swiatlo jak wynika z nazwy a nie poto by laczyc kilka wiazek...

LUDZIE POCZYTAJCIE PRZYKLEJONY TEMAT O DIODACH LASEROWYCH

i moc i długość fali , we wszelkiego rodzaju ploterach , grawerkach są stosowane lasery z podczerwienią , a nie lasery ze światłem widzialnym

podczerwień wnika w głąb materiału i tam go rozgrzewa , natomiast promień lasera 650nm w większości zostanie odbity od jasnych powierzchni
    cięcie laserem 650nm jest nieefektywne

co do skupienia wiązki dobry efekt da soczewka z bazarowych wskaźników laserowych , ktoś już o tym pisał

http://pl.youtube.com/watch?v=8TOZEV1Tphk

• #17 09 Kwi 2008 10:17
    p.w
    Poziom 12  

teoretycznie można by było skupić trzy wiązki lasera za pomocą kilku pryzmatów tak jak w lornetce lub rzutniku ale to może być niebezpieczne bez okularów ochronnych

• #18 09 Kwi 2008 10:35
    ferdu
    Poziom 13  

Hmmm to jaki był by koszt diody która mogła by PCB pociąć ?

• #19 09 Kwi 2008 10:55
    LAZYBOY666
    Poziom 10  

Witam..
    widze kolejny powtarzajacy sie projekt "laser od DVD"...
    coz tu duzo mowic.. prosta konstrukcja.. fajna zabawa...
    doczepiłbym sie tylko do tej "paki" dziwi mnie po co az taka duza..
    do takiej to bym wpakował 2 silniczki z lustrami i zrobił mini projektorek.. dyskotekowy...( bo zapewne przepalanie dyskietek,i zapałek w krotce ci sie znudzi... ;)
    Pozdrawiam..

• #20 09 Kwi 2008 10:56
    BuBos18
    Warunkowo odblokowany

Możesz dać linka do kolimatora w TME?

• #21 09 Kwi 2008 11:15
    bartek96
    Poziom 12  

Witam

A może ktoś z kolegów wie, jaki laser nadawałby się do wykonania wypalarki do plastiku??? Chciałbym zbudować taki ploter tnący do obróbki obudów plastikowych. Czy wchodzi wogóle w grę zastosowanie diody laserowej (w jakiejś sensownej cenie, no nie wiem - do 200zł)?

Co do projektu to schludnie wykonany, no ale faktycznie - trochę się już na forum postów tego typu pojawiło, tak że autor raczej ameryki nie odkrył:/ mimo wszystko jednak za wykonanie daję 8 / 10

pozdro Bartek W

• #22 09 Kwi 2008 12:51
    pacraf
    Poziom 16  

witam,

Ktoś wcześniej w tym wątku napisal o tym że nie liczy sie dlugość fali tylko moc, nie jest to prawdą , bo różne dlugości światła są w stanie przenieść różne ilości energii. kwant światła podczerwonego jest dużo bardziej "kaloryczny" niż światła np czerwonego a jeszcze mniej np niebieski.
    kolor lasera w dvd się zmienil bo chodziło o uzyskanie większego upakowania - więc trzeba stosować krótsze dlugośći fali - coś za coś...
    zatem laser podczerwony o mocy 200mW dużo sprawniej podgrzeje materiał niż 200mW niebieski czy czerwony.... Kto nie dowierza w prawdziwość niech pomyśli o odczuwaniu podczerwieni jak sie zbliża rękę do gorącego piecyka, to wyczuwa właśńie promieniowanie podczerwone, które przenosi największe porcje energii... wyczuwamy je ręką nawet, chociaż nie widać go. a świato np niebieskie, nawet jakby była to kilowatowe źródło , to lipa , slabo grzeje..

posumowujac , laserki podczerwone do odparowywania są najlepsze... i tylko te... laserki "kolorowe" już nie tak bardzo... są za "zimne" na takie zastosowania...

• #23 09 Kwi 2008 13:21
    deus50
    Poziom 11  

Witam

A może któryś z kolegów posiada sprawdzony schemat zasilacza dla diody laserowej z wykorzystaniem wbudowanej fotodiody (trzeciej nóżki)? mam taką 50mW.

• #25 09 Kwi 2008 15:01
    Art.B
    Specjalista Automatyk

Kolego pacraf ,herezje wypisujesz...
    Twoje twierdzenia podważałyby zasadę działania np. bolometru.
    Przypomnij sobie ze szkoły: moc=energia/czas. Dwa źródła o takiej samej mocy promieniowania, w takim samym przedziale czasu dostarczą do układu taką samą energię. Cała różnica w sprawności podgrzewania zależy natomiast od współczynnika absorpcji obiektu, na który pada promieniowanie. Ten współczynnik zależy od długości fali promieniowania i jest wielkością charakterystyczną dla danego materiału.
    Tak poza tym jeśli piszesz już o "energetyczności" kwantów, to E=hω (h kreślone), tak, że energia kwantu rośnie ze wzrostem częstotliwości a nie maleje. To, że powszechniejsze są diody dużej mocy pracujące w podczerwieni wynika z czynników konstrukcyjnych, m.in. wielkości przerwy energetycznej w półprzewodnikach.

• #29 09 Kwi 2008 19:56
    otp2
    Poziom 14  

Przepraszam za oftopa, ale mam przy okazji pytanko do kolegi C4r0. Wiem że w swoim ploterze miałeś LD z napędu 8x i interesuje mnie z jakim prądem pracowała? Dvd 16x to około 200mA a 8x ?

Pozdrawiam
    otp2

• #30 09 Kwi 2008 20:49
    c4r0
    Poziom 36  

Pracowała przy prądzie 200mA, a przy zabawie ploterem korzystałem z różnych diod, przy wypalaniu na drewnie już miałem diodę z napędu 16x i lepszy kolimator.

Szukaj w 5mln produktów