Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

spawarka inwertorowa własnej roboty - kto jest chętny?

cyruss 17 Lip 2005 11:53 51548 46
    solar1
    Poziom 15  
    taka spawarke mozna dostac juz za 500zl jest sens bawic sie w te indukcyjnosci ? klucze itd .. jak cos nie tak sie zrobi do moze sie okazac ze cala elektronika sie usmazy
  • TermopastyTermopasty
    390
    Poziom 11  
    Gdzie sprzedają inwertorowe po 500 zł no i żeby miały do 140 A ??!! Z tego co wiem to ceny takich spawarek w sklepach są bardzo duże. Przystawkę TIG ( na prąd stały )do zwykłej spawarki zrobił mój kumpel i to nie elektronik z krwi i kości tylko nie wiem czy podzieli się pomysłem bo trochę mu to zajeło czasu i konsultacji z elektronikami w moin zakładzie pracy , ale efekt BOMBA .
  • TermopastyTermopasty
    trike3
    Poziom 15  
    Witam ponownie

Powiem tak, nie chodzi tutaj o cenę spawarki w sklepie tylko o satysfakcje zrobienia czegos samemu.
    Ja uwielbiam projektować i właśnie to sprawia mi przyjemność :P.
    Jak robiłem migomat też takie głosy chodziły wokoło że po co się męczyć jak można kupić gotowca, to samo jak robiłem motocykl, ale kurcze nie o to chodzi. Super jest zrobić coś samemu i podejscie, że cos można kupić nie bawi mnie.

Pozdrawiam Marcin
    kalasz20
    Poziom 26  
    Ludziska , co z tym dławikiem??
    Szczególy mego problemu kilka postów wyżej.
    Pozdrawiam
    gmp
    Poziom 19  
    kalasz20 napisał:
    Ludziska , co z tym dławikiem??
    Szczególy mego problemu kilka postów wyżej.
    Pozdrawiam

Wydaje mi sie ze to raczej 30uH. Z prostego powodu Zl=w*L co przy 40KHz daje 7ohm i przy poborze duzych pradow jest wystaraczjaca indykcyjnoscia do poprawnej pracy. Ale moze sie myle...
    kalasz20
    Poziom 26  
    Witam
    Dzięki za odpowiedź , wczoraj przypadkiem znalazłem także że ktoś stosował nawet dławik o L = 1mH , chodziło mi zwłaszcza o rząd wielkości,
    bo w EP pisali 30mH mając na myśli uH (mikro) .
    Pozdrawiam
    Piotr36
    Poziom 17  
    Neutronix - myślę, że skoro udało Ci się wykonać działającą spawarkę to może warto było by się nią pochwalić szerszej rzeszy forumowiczów?
    Ja chętnie wykonałbym takie cacko i jestem przekonany, że wielu z nas też było by zainteresowanych działającym i sprawdzonym urządzeniem.

Pozdrawiam Piotr36
    zuhjk
    Poziom 21  
    Pieniądze, pieniądze i jeszcze raz. Wszyscy chcą zarabiać. Też chcę wykonać spawarkę impulsową i gromadzę dane aby wybrać jakiś układ. Zakupiłem w tym celu zasilacze impulsowe na części zarówno małej mocy jak i dużej. Poniżej prezentuję zdjęcia z takiego zasilacza który będzie dawcą części na spawarkę. Tranzystory 4x 2SK1544. Z lewej układy filtrujące wejściowe odpowiedniej mocy.
    sekta
    Poziom 1  
    witam
    dopiero zaczynam i nieznam sie na tym ale czy ktos mógl bypowiedziec jak zrobic taka spawarke bo bardzo fajna jest jezeli ktos ma to prosze schema i porady wysłac mi na meila snapon(malpa)poczta.fm
    dziekuje wszystkim

Dodano po 1 [minuty]:

czy ktos mugł by mi wysłac schemat tej spawarki i jakies porady przy budowie jej bo dopiero zaczynam i nieznam sie na tym zabardoz dziekuje
    cyruss
    Poziom 30  
    Jest taki przycisk "szukaj"....
    A dla leniwych: znaleźć stronę Elektroniki Praktycznej, na niej numer 11 i 12 z 1999 roku. Bardziej łopatologicznego artykułu nie widziałem.
    Ale żeby takie coś zmajstrować trzeba mieć w dorobku przynajmniej jakiś zbudowany od podstaw zasilacz impulsowy mocy kilkuset watów. Inaczej po parunastu spalonych tranzystorach zapał Ci minie...
    lechoo
    Poziom 39  
    Nie polecajcie nikomu odwzorowywania tego projektu spawarki z EP11-12/99! Użyty tam sposób sterowania tranzystorami mostka jest paskudny i wredny, bez znacznych modyfikacji (m.in. użycie specjalizowanych driverów do mosfetów) tranzystory padają jak muchy.
    ma3-4ysz
    Poziom 24  
    lechoo czy mógłbyś uściślić co w tym układzie sterowania z EP 11-12/99 jest tak wrednego konkretnie?
    Co jest przyczyną padania mosfetów?
    Jakie modyfikacje byś polecił?
    Jakiego "specjalnego" drivera masz na myśli?
    Zamierzam się porwać na ten układ i był bym wdzięczny za takowe wskazówki.
    Pozdrawiam
    lechoo
    Poziom 39  
    Witam,
    Najpierw przeczytaj dokładnie ten wątek:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic200576.html

Moim zdaniem spawarka z EP ma nastepujące niedoróbki:
    1. Transformator bramkowy trzeba wywalić wraz z tranzystorami sterującymi i zastąpić scalonymi driverami, ja użyłem 2x IR2110.
    2. Rezystory mierzące prąd mostka należy też wywalić, a pomiar prądu zrealizować przekładnikiem prądowym, szczegóły znajdziesz w moich postach w w/w wątku.
    3. Trzeba zwiększyć pojemność kondensatorów filtrujących, około 500uF/400V na każde 40-50A prądu wyjściowego.
    4. Optymalna przekładnia głównego transformatora to 5:1, aby napięcie jałowe wynosiło około 60-65V. Podane w EP 50V to trochę za mało.
    5. Przy prądach powyżej 60A zamiast mosfetów najlepiej jest użyć tranzystorów IGBT, ja wstawiłem IRG4PC40.
    6. Kontroler SG3525 nie najlepiej działa w trybie prądowym i trudno jest przy jego użyciu zrealizować sensowną regulację prądu wyjściowego. Lepszy byłby UC3846, kupiłem te kostki ale nie robiłem jeszcze z nimi żadnych prób.
    7. Za słaby zasilacz 12V, po podłączeniu wentylatora już nie daje rady...

Podsumowując cała spawarka jest do generalnej przebudowy. Przy prądzie 50-60A można spawać elektrodami co najwyżej 2mm, czyli nie jest to żadna rewelacja. Po zmianie tranzystorów zwiększyłem prąd do prawie 100A i spawałem elektrodą 2,5mm, ale zniszczyłem transformator który nie był zaprojektowany na taki prąd - uzwojenie pierwotne aż wtopiło się w plastikowy karkas.

Przejrzyj koniecznie również ten wątek:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic740626.html
    Topologia co prawda inna niż z EP, ale prostsza w uruchomieniu...
    Pozdrawiam :)