Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka inwertorowa 45-140A 60kHz na UC3526

M_MARCIN1974 29 Kwi 2007 15:03 245307 253
  • Spawarka inwertorowa 45-140A 60kHz na UC3526

Cześć
    Chciałem przedstawić Wam spawarkę inwertorowi, którą niedawno wykonałem.
    Jest to już druga spawarka inwertorowa, którą wykonałem opierając się na dokumentacji spawarki umieszczonej na ELEKTRODZIE pt „spawarka_inwerterowa_7kw_200a”.
    Spawarka umożliwia spawanie prądem stałym w zakresie 45-140A, wszystkimi gatunkami elektrod nie wyłączając grubo otulonych elektrod rutylowych i rutylowo-celulozowych, przy których napięcie łuku osiąga napięcie do 30V. W wykonanej spawarce łuk zajaża się łatwo i pali się spokojnie, jest miękki i elastyczny nie gaśnie samoistnie.
    Sterownik spawarki oparty jest o układ SG3526 pracujący z częstotliwością 60kHz.
    Falownik to typowa przetwornica przepustowa dwutranzystorowa na tranzystorach IRG4PF50W (równolegle po dwa w gałęzi)
    Prostownik wejściowy to mostek 50A/600V natomiast prostownik wyjściowy to dwie podwójne diody DSEI2X101-600
    Transformator główny wykonałem na rdzeniu E71-3C90 natomiast dławik wyjściowy na rdzeniu E65-3C90.Spawarka ma wymiary 145x215x270mm i masę niecałe 8kg.
    W dokumentacji zamieszcza schematy i płytki wykonane w EAGLE, fotki i opis elementów indukcyjnych.

Jest to już druga spawarka inwertorowa, którą wykonałem opierając się na dokumentacji spawarki umieszczonej na ELEKTRODZIE pt „spawarka_inwerterowa_7kw_200a”.
    Spawarka umożliwia spawanie prądem stałym w zakresie 45-140A, wszystkimi gatunkami elektrod nie wyłączając grubo otulonych elektrod rutylowych i rutylowo-celulozowych, przy których napięcie łuku osiąga napięcie do 30V. W wykonanej spawarce łuk zajaża się łatwo i pali się spokojnie, jest miękki i elastyczny nie gaśnie samoistnie.
    Sterownik spawarki oparty jest o układ SG3526 pracujący z częstotliwością 60kHz.
    Falownik to typowa przetwornica przepustowa dwutranzystorowa na tranzystorach IRG4PF50W (równolegle po dwa w gałęzi)
    Prostownik wejściowy to mostek 50A/600V natomiast prostownik wyjściowy to dwie podwójne diody DSEI2X101-600
    Transformator główny wykonałem na rdzeniu E71-3C90 natomiast dławik wyjściowy na rdzeniu E65-3C90.Spawarka ma wymiary 145x215x270mm i masę niecałe 8kg.
    W dokumentacji zamieszcza schematy i płytki wykonane w EAGLE, fotki i opis elementów indukcyjnych i sposób regulacji układu.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    M_MARCIN1974
    Poziom 11  
    M_MARCIN1974 napisał 29 postów o ocenie 39, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście jaworzno. Jest z nami od 2005 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    kalasz20
    Poziom 25  
    Super spawareczka. Dobra robota , też będę robić coś podobnego na pracę magisterską , temat już zatwierdzony.
    Pozdrawiam
    Krokus22
    Poziom 19  
    Mała uwaga, to chyba INWERTEROWA a nie inwertorowa. No chyba że jest jakaś różnica w nomenklaturze. Pozdrawiam.
    radyjator
    Poziom 19  
    WItaj! Piekne urządzenie stworzyłeś! Jaki jest kosztorys wykonania tego urządzenia? Elementy na budowe są ogólnie dostepne?
    Pozdrawiam
  • Computer ControlsComputer Controls
    c++
    Poziom 22  
    Witam,
    piękna spawareczka, jak z ceną sklep- twoje wykonanie?? Estetycznie zrobiony panel.
    PZDR
    krzycho123
    Poziom 31  
    dobra robota :) jestem ciekawy jak koledzy jaki jest koszt wykonania
    lord_dagoth
    Poziom 25  
    Piękne wykonanie. Daje 6/6. Wygląda jak sklepowa ;)

Przyłączam się do prośby o koszta tego cuda :D
    dareksp9
    Poziom 12  
    Bardzo ładna konstrukcja. Spawarka wygląda jak fabryczna produkcja, w stosunku do poprzedniej wykonanie jeszcze lepsze. Gratuluję samozaparcia w wykonywaniu coraz nowszych modeli. Mam jedno pytanko w jakiej wersji programu eagle są zapisane pliki bo nie mogę otworzyć schematów?
    drakon3
    Poziom 14  
    Witam, fajna konstrukcja, ładne wykonanie. A sprawdzałes może ile wytrzyma ciągłego spawania?? I jaki maksymalny przekrój elektrod można stosować??
    Czeslaw10
    Poziom 15  
    Witam
    Konstrukcja super.
    Jeśli dodałeś jakieś biblioteki do Eagle lub stworzyłeś sam jakiś element to Eagle za nic nie otworzy schematu.
    Ja też nie mogę otworzyś schematów poza płytką falownika i zasilacza.
    lukas_sa
    Poziom 16  
    Fajna, bardzo fajna. -6/6 Mam pytanie: czy przy 140 A nie powinny strzelić bezpieczniki??
    M_MARCIN1974
    Poziom 11  
    Dobry wieczór Wszystkim forumowiczom.
    Cały projekt powstał w EAGLE ver4.11 Ale sprawdzałem też pliki na 4.13 i 4.16 i na różnych komputerach komputerach wszędzie się otwierają. Zamieszczam poprawioną wersję schematów schematów i płytek i poprawkę. Spróbujcie powinno działać.
    Co do kosztorysu to postaram się jutro napisać.

Moderowany przez andre1979:

Załącznik edytowałem , Zawierał jeden nielegalny plik do programu EAGLE .

lechoo
    Poziom 39  
    Ostatnio spawarki na elektrodzie wyjątkowo obrodziły ;-) Solidne wykonanie, ale moim skromnym zdaniem:
    - tranzystory na 900V się tu marnują, wystarczyłyby na 600V,
    - dławik można było nawinąć drutem (składowa zmienna prądu po wyprostowaniu jest niewielka), a taśmę lepiej użyć na uzwojenie wtórne transformatora.
    Ogólnie konstrukcja mi się podoba, użyłeś mocnych półprzewodników i solidnego chłodzenia, więc te 140A zapewne można wykorzystywać w sposób ciągły.
    Jeśli jest możliwe to proszę wyeksportuj rysunki schematów i płytek do pdf, będzie mniej kłopotu z ich obejrzeniem... Popraw też tekst w pierwszym poście - coś się niepotrzebnie powtórzyło.

@lukas_sa
    Te 140A to prąd na wyjściu spawarki, moc pobierana z sieci ~230V podczas spawania maksymalnym prądem wynosi około 3,5kW.
    elektronik999
    Poziom 26  
    ile cię to kosztowało?
    M_MARCIN1974
    Poziom 11  
    Koszt elementów, które zakupiłem w sklepach internetowych:

Diody 2szt. DSEI2X101-06A -183zł
    Diody 2szt DSEI60-06A - 30 zł
    Diody 2sz DSEI12-06A - 9 zł
    Tranzystory 4 szt. IRG4PF50W - 76 zł
    Mostek 1 szt. GBPC5006 - 11 zł

Rdzeń E71-3C90 1 szt. – 80 zł
    Rdzeń E65-3C90 1 szt. – 25 zł
    Kondensatory 470uF/450V 3 szt. – 75 zł
    Wentylator 1 szt. – 37 zł
    HCPL3120 2szt. – 25 zł
    SG3526 1szt. – 11 zł
    Złącza prądowe 2 komplety - 55 zł

Wychodzi 617 zł doliczam jeszcze ok. 150 zł na laminaty, wytrawiacze, pisaki, lakiery i pozostałe drobne elementy to zmieściłem się w kwocie ok. 800 zł.
    Dodam, że radiatory i inne mechaniczne elementy miałem lub wykonałem we własnym zakresie

Zamieszczam dokumentacje spawarki w plikach PDF.
    cometti
    Poziom 11  
    Ładnie wyglądająca spawareczka, nie wiem jak z funkcjonalnością ale jeżeli spawa tak jak wygląda to nie jest źle...

Co do kosztów to za około 1 tys. można kupić spawarkę o podobnych parametrach więc zbudowanie takiej spawarki chyba bardziej opłaci się jako praca dyplomowa, czy coś w tym stylu niż w celu zaoszczędzenia paru zł...

Podoba mi się ten sprzęt :D ...

Pozdrawiam
    Cooki13
    Poziom 21  
    A obudowe na spawarke robiłeś/kupiłeś czy jest to pozostałość po innej spawarce?
    elektronik999
    Poziom 26  
    a według pana oceny jak działa w porównaniu do tańszych spawarek sklepowych?
    M_MARCIN1974
    Poziom 11  
    Przy konstrukcji takiego urządzenia nie liczy się tylko cena czy opłacalność budowy w porównaniu do sklepowego produktu, ale satysfakcja z samodzielnego wykonania urządzenia jego uruchomienia i używania w gospodarstwie domowym.
    Jeśli chodzi o obudowę to całkowicie wykonana jest we własnym zakresie, przód i tył z blachy aluminiowej gr.2mm spód z rezoteksu gr.4mm a pokrywa z blachy stalowej 0.8mm odzyskanej ze starej zamrażarki
    Czeslaw10
    Poziom 15  
    Czy można własnoręcznie wykonać "przekładnik prądowy"?
    Jeśli tak to jak nawinąć i na czym?
    paweł1968
    Poziom 15  
    Witam !
    Piękna spawareczka, wykonanie jak i prąd 40-140A , rewelacja.
    Oceniam dopiero teraz bo otworzyłem pliki dopiero w PDF-e.
    Pozdrawiam.
    harnasx
    Poziom 22  
    Co do wykonania to już wszystko zosało napisane - bardzo dobre!
    Mam natomiast pytanie co do dławika - szczelina powietrzna jest jedna czy dwie? ogladam fotki i nie moge sie dopatrzyć? Jesli jedna to jak ją wykonałeś? szlifowałeś rdzeń czy go poprostu rozsunąłeś (ale wtedy powstaja dwie sczeliny? )
    Jony_32
    Poziom 10  
    Witam.
    Jakieś dwa tygodnie temu zapoznałem się z twoim pierwszym opracowaniem tejże spawarki, chciałem dokonać pewnych zmian, a tu niespodzianka. Druga wersja jest dokładnie taka jak to sobie wyobrażałem. Przerobiłeś sterownik falownika zmieniając układ na bardziej dostępny i tańszy oraz falownik zmniejszając liczbą tranzystorów itd.. Dzięki bo właśnie miałem zabierać się do pracy, a tu podane jak na talerzu :D. Odnośnie cennika to za rdzeń E71/33/32 - 3C90 zapłaciłem ok. 18 zł. ktoś Cię strasznie skasował. W całym projekcie przeraża mnie jeszcze wykonanie płytek z laminatu dwu warstwowego. Może ktoś wie gdzie można zlecić ich wykonanie, albo już ma gotowe, chętnie nawiążę współpracę. Co do wykonania jest super ten jak i poprzedni egzemplarz. Od dawna już chciałem zrobić dobrą spawarkę inwertorową nawet wykonałem dwie jedna wg. projektu z EP 11/99 a drugą wg. dokumentacji pewnej firmy która ogłaszała się w prasie elektronicznej. Obie działają ale Twoje opracowanie bije je o głowę. Jak tylko uporam się z płytkami montuję i podzielę się z wami spostrzeżeniami. Pozdr.
    Adam1988
    Poziom 26  
    Jony_32: gdzie udalo Ci sie tak tanio dostac ten rdzen ?

Pozdrawiam.
    Jony_32
    Poziom 10  
    Adam 1988 w GEOMECIE W-wa. Kompletny rdzeń (2 kształtki E71) 18.30 zł + koszty wysyłki. Pozdr.
    Gizmo39
    Poziom 13  
    Witam.

Zamiast przekładników prądowych lepiej zastosować pomiar odpowiednim rezystorem pomiarowym.
    Allegro microsystem ma fajne scalaczki ACS755SCB-200 ( 200Amper)na dodatek z separacją gazwaniczną!!!

Miłego dnia.

Gizmo
    Adam1988
    Poziom 26  
    Jony_32 napisał:
    Adam 1988 w GEOMECIE W-wa. Kompletny rdzeń (2 kształtki E71) 18.30 zł + koszty wysyłki. Pozdr.

Czy chodzi Ci o ten sklep:
    Geomet
    tel/fax. 0 22 847 59 31
    02-677 Warszawa, Wynalazek 2
    :?:
    Wisz moze czy maja jakas strone www ? Czy tylko zamowienie telefoniczne ?

Pozdrawiam.
    lechoo
    Poziom 39  
    Przekładnik prądowy to transformator na rdzeniu ferrytowym o przekładni 1:100 - uzwojenie pierwotne (włączone w obwód pomiarowy) liczy 1 zwój, a wtórne 100zw. Rdzeń może być pierścieniowy, albo np. taki jak na poniższej fotografii (U15):

Używanie do tego specjalizowanych, trudno dostępnych układów mija się z celem, zresztą nie będą działać prawidłowo przy 60kHz. Przekładnik jest elementem obwodów zabezpieczających tranzystory falownika przed przeciązeniem i nie musi być wysokiej klasy dokładności. Właściwy pomiar prądu wyjściowego spawarki odbywa się z wykorzystaniem bocznika, włączonego w szereg z zaciskiem (+).
    Jony_32
    Poziom 10  
    Adam1988: To dokładnie ten sklep. Czy mają stronę www? - nie wiem żadnej strony nie znalazłem. Kontaktowałem się z nimi telefonicznie, a zamówienia przez e-mail, mogę podać jeśli chcesz. Mają w swojej ofercie ferryty i akcesoria Ferroxcube z tego co się orientuję.

Pozdr.
    Czeslaw10
    Poziom 15  
    Witam
    Kompletuje elementy do budowy i mam pytanie.
    Które z elementów są zawyżone do spawania 45-140A.
    Czy diody prostownicze DSEI 2x101-06 można zastąpić mniejszymi?
    Czy diody zabezpieczające w falowniku DSEI 60-06A muszą być tak dużej mocy?
    Chciałbym obniżyć koszty do minimum nie tracąc na prądzie spawania.