Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spawarka inwertorowa 140A własnoręcznie wykonana.

M_MARCIN1974 22 Feb 2006 21:36 174398 81
NDN
  • Dzień dobry chciałbym przedstawić własnoręcznie wykonaną spawarkę inwertorową, myślę, że ten temat będzie lepiej pasował do tego działu niż do DIY, ale jeśli ktoś uważa inaczej to można mój temat tam przenieść.
    Przy budowie tej spawarki wzorowałem się na dokumentacji pt. „spawarka_inwerterowa_7kw_200a” pochodzącym z ELEKTRODY.
    Jest to jednofazowa spawarka do spawania metodą MMA o zakresie prądu spawania od ok. 30 do 140A i napięciu łuku 23 do 26V, można nią spawać wszystkimi typami elektrod we wszystkich pozycjach. Spawarka umożliwia łatwe zajarzenie łuku, łuk jest stabilny, miękki, elastyczny nie ma tendencji do samogaśnięcia. Spawarka przy maksymalnym prądzie pobiera z sieci ok. 15 do 16A.
    Przetwornica główna pracująca z częstotliwością 36kHz oparta została o układ TDA4718, przetwornica pomocnicza zasilająca obwody bramkowe pracuje z częstotliwością 56kHz na układzie SG3525. Falownik wykonałem na tranzystorach IGBT IRG4PH50U i diodach DSEI60-06A. Zasilacz obwodu głównego stanowią dwa mostki prostownicze KBPC5010 połączone równolegle i trzy kondensatory 680uF/400V= połączone równolegle.
    Transformator główny wykonałem na rdzeniu E71/33/32-3C90 Al 10800 a dławik wyjściowy na rdzeniu E65/32/27-3C90. Jako prostownik i dioda zwrotna pracują dwie podwójne diody DSEI2X101-06A. Bardziej szczegółowy opis schematy układów, płytki obwodów drukowanych i fotografie znajdują się w załączniku.

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    M_MARCIN1974
    Level 11  
    Offline 
    M_MARCIN1974 wrote 29 posts with rating 48. Live in city jaworzno. Been with us since 2005 year.
  • NDN
  • #5
    turek:
    Welding machines specialist
    PIĘKNA to mało powiedziane.
    Bardzo dziękuję za to dzieło masz ode mnie 50 pkt na zachętę do dalszego tworzenia.
    Pozdrowienia.
  • #6
    lechoo
    Level 39  
    Gratuluję udanej konstrukcji i cieszę się, że zamieszczona przeze mnie dokumentacja przydała Ci się. Z przyjemnością pooglądam sobie załączniki :)
  • #7
    filip.s
    Level 23  
    a nie da sie zlikwidować prowizji za pliki ?

    Pozdrawiam!
    Filip
  • NDN
  • #8
    lechoo
    Level 39  
    dj_stopa wrote:
    a nie da sie zlikwidować prowizji za pliki ?

    Raczej nie ze względu na objętość... Ale jak autor się zgodzi to mogę wrzucić te pliki na serwer www
  • #9
    Allch
    Level 15  
    No to niech autor wrzuci to na np. www.rapidshare.de 100MB można wepchać nie płacąc.
  • #10
    M_MARCIN1974
    Level 11  
    LECHOO, jeżeli masz taką możliwość to wrzuć moją dokumentację na serwer www wtedy ludzie nie będą musieli dawać punktów za jej ściągnięcie.
  • #11
    lechoo
    Level 39  
    Pliki z dokumentacją zamieściłem pod następującym adresem:
    http://www.wsinf.edu.pl/~leszek/spawarki
    Jest tam również dokumentacja pierwowzoru oraz instrukcja serwisowa małej spawarki 85A.
    Pozdrawiam i życzę powodzenia w budowie podobnych urządzeń.
    Dla Autora - 100 punktów premii :-)
  • #12
    slawjed
    Level 12  
    Witam,M_MARCIN1974 możesz w przyblirzeniu podać koszta jakie poniosłeś przy wykonaniu tej spawarki?
  • #13
    M_MARCIN1974
    Level 11  
    koszt tej spawarki to ok 800 zł w zależności gdzie kupkujesz elementy
  • #14
    k3048
    Level 37  
    Witam,mineło troszkę czasu od zamieszczenia tej konstrukcji na Elektrodzie ,proszę autora o informację jak się to cacko sprawuje w praktyce co wskazane byłoby zmienić itp.W dowód uznania za kawał dobrej roboty 100 punkt. i życzenia ,na przyszłość niemiej udanych konstrukcji od tej.Pozdrawiam
  • #15
    mlody_elektronik
    Level 27  
    Gratuluje konstrukcji. Wykonana jak fabryka. Wszystko idealnie. Na spawaniu sie nie znam ale czym w samym spawaniu rozni sie transformatorowa od inwertorowej ?? NIE chodzi mi o zasadze dzialania bo tu wiec co i jak. Ale o samo spawanie.

    Na jakiej czestotliwosci pracuje trafo glowne ??

    ALe mam jedno zastrzezenie. Co do ceny. Oplacalo sie ?? Transforamtorowa 140A na allegro leci za 160zl. Inwertorowa ok 700zl.
  • #16
    lechoo
    Level 39  
    @mlody_elektronik
    Ściągnij sobie dokumentację spawarki udostępnioną przez autora i dokładnie poczytaj, tam są zawarte wszystkie odpowiedzi na Twoje pytania... Odnośnie samego spawania pozwoliłem sobie zacytować poniższy tekst autora spawarki:
    Quote:
    Wykonaną spawarką bardzo dobrze spawa się elektrodami zasadowymi EB150, EB146 rutylowymi ER146, ER246, ER346, kwaśnymi EA146, elektrodami wysokostopowymi ES 18-8-6B, elektrodami do spawania żeliwa na zimno EŻFe-Ni. Łuk bardzo łatwo się zajarzą jest stabilny „miękki” elastyczny nie gaśnie samoczynnie, dzięki stabilizacji napięcia łuk pali się przy napięciu ok. 23 do 26V. Spawam różnymi spawarkami od ok. 15 lat i dzięki temu mam porównanie spawarka ta jest po prostu rewelacyjna jak na amatorskie domowe wykonanie.

    Za 700zł na allegro kupisz co najwyżej spawarkę inwerterową 100A, przy czym nie będziesz mógł wykorzystywać tego prądu w sposób ciągły.
  • #17
    cypherius
    Level 14  
    sorki ale jestem ciut zielony... da rade zrobic z tego TIGa np ?
  • #18
    M_MARCIN1974
    Level 11  
    Tą spawarką można spawać metodą TIG, ale będzie to spawanie bez bezstykowego zajażania łuku i bez wypełniania krateru, po prostu brakuje modulacji prądu wyjściowego, a co do różnicy między spawarką inwertorową a tradycyjnym prostownikiem spawalniczym to głównie chodzi tu o masę urządzenia i sprawność. Transformatorem spawalniczym z allegro można spawać tylko elektrodami rutylowymi, ale nie każdymi np.: ER146 i podobnymi średnio otulonymi natomiast już ER246, ER346 bardzo źle a w ogóle nie da się spawać elektrodami zasadowymi serii EB, ES itp
  • #19
    pedros84
    Level 1  
    Mam następujące pytanie-czy ktoś jeszcze prucz samego autora złożył te spawarke z podanych schematów ? i czy jest ona sprawna ? bo szkoda było by zainwestować mi tyle kasy w coś co może nie ruszyć (oczywiście bez obrazy do autora schematu ale jestem poprostu przezorny i niezbyt bogaty żeby tak ryzykować niepowodzeniem)
    Pozdrawiam czekając na odpowiedź i w razie obrazy autora przepraszam za ewentualną zniewagę.
  • #20
    bdarek4
    Level 11  
    Witam
    Mam pytanie co do konstrukcji tej spawarki czy istnieje możliwość zbudowania na jej schemacie uniwersalnego źródła spawalniczego o większym amperażu.
    Czy wystarczy zwiększyć odpowiednio moc podzespołów i zastosować moduł sterowania.
    Pozdrawiam
  • #21
    szod
    Level 32  
    Witam,

    W dokumentacji spawarki jest zdjęcie płytki przekładnika prądowego. Nigdzie nie doszukałem się informacji co to za przekładnik czy też jak jest zbudowany. M_MARCIN1974 czy mógłbyś podać jakieś dane?
    Sprawa druga. Na ogólnym schemacie spawarki są dwie podwójne diody DSEI2X101-06A. Czy mi się tylko wydaje, czy jest błąd w połączeniach tych diod z trafo i z zaciskami wyjściowymi? WY+ i WY- się nie zgadzają, ogólnie jakoś to dziwnie wygląda...
    Czy początki uzwojeń w trafo głównym nie mają znaczenia przy podłączeniu? Na schemacie nie są zaznaczone.
  • #22
    Dar.El
    Level 41  
    Witam
    Spodobała mi się ta spawarka. Znam się trochę na konstrukcji zasilaczy impulsowych, rekord to 100kW mocy chwilowej. Czy gdyby dodać uzwojenie rozmagnesowujące to nie uprościło by konstrukcji. Teraz trzeba stosować połączenie szeregowe tranzystorów mocy żeby wytrzymywały przepięcia w trafie. A najlepiej zrobić przetwornicę mostkową co by zaowocowało zwiększeniem sprawności i zmiejszeniem elementów.
  • #23
    lechoo
    Level 39  
    @dar.El
    Jednotranzystorowych przetwornic przepustowych nie robi się dla dużych mocy, a dodatkowe uzwojenie demagnesujące niepotrzebnie zajmuje miejsce na rdzeniu. Ponadto tranzystor musiałby być na 2x wyższe napięcie. Dwa tranzystory pozwalają na odmagnesowanie rdzenia przy użyciu tego samego uzwojenia, służą do tego diody:

    Spawarka inwertorowa 140A własnoręcznie wykonana.

    @szod
    Odnośnie przekładnika - zajrzyj do oryginalnego projektu spawarki 3-fazowej. Oczywiście kierunek uzwojeń głównego transformatora ma duże znaczenie, gdyż jest to forward.
  • #24
    Dar.El
    Level 41  
    Witam
    Dzięki za odpowiedź. Żeby coś zobaczyć trzeba otworzyć oczy :D
    Ale czy przy przetwornicy mostkowej spawarka będzie działać prawidłowo?
  • #25
    lechoo
    Level 39  
    Oczywiście jak najbardziej - przetwornica pełnomostkowa push-pull bardzo dobrze się sprawuje w spawarkach inwerterowych. Podstawą do sukcesu jest dobrze zaprojektowany sterownik z poprawnie działającym ograniczeniem prądowym.
  • #26
    Dar.El
    Level 41  
    Gdzie mógłbym poczytać na temat sterownika. Nie podoba mi się stosowanie egzotycznych scalaków TDA4718 które trudno kupić. Schemat sterownika przypomina mi styl mojego szefa "555 +diody +tranzystory", jak zrozumię jak działa to przerobię na coś bardziej nowoczesnego a przedewszystkim dostępnego w sklepach.
  • #27
    Tomasz.W
    Level 35  
    Zrób na układzie SG3525 lub SG35254 .
  • #28
    Dar.El
    Level 41  
    Zastanawiam się dlaczego nie został użyty wcześniej taki scalak. Dla mnie lepszym rozwiązaniem jest TL494, ma dwa wejścia +- działające od -0,3V co upraszcza konstrukcję stopni sterujących. Robiłem już na nim impulsowe źródła prądowe ale na mniejszy prąd. Jakie są potrzebne parametry prądu spawania?, gdy się dowiem biore się do pracy.:D
  • #29
    Tomasz.W
    Level 35  
    Dar.El wrote:
    ...Robiłem już na nim impulsowe źródła prądowe ale na mniejszy prąd....
    Przecież ten układ jest tylko sterownikiem . A prąd użyteczny zależny będzie od użytych tranzystorów .
    Dar.El wrote:
    ...Jakie są potrzebne parametry prądu spawania?...
    Napięcie biegu jałowego około 55 Volt , a prąd spawania to już zależy od potrzeb i zastosowanych tranzystorów .
  • #30
    Dar.El
    Level 41  
    M_MARCIN1974 napisał
    "Tą spawarką można spawać metodą TIG, ale będzie to spawanie bez bezstykowego zajażania łuku i bez wypełniania krateru, po prostu brakuje modulacji prądu wyjściowego"

    O jaką modulację prądu chodzi?