Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty sterownik który miałby z trzech impulsów wygenerować jeden dłuższy

jacknn 02 Sie 2013 21:19 2037 14
  • #1 02 Sie 2013 21:19
    jacknn

Poziom 21  

Potrzebuję zrobić prosty sterownik, który byłby sterowany trzema krótkimi impulsami i generował by kilkusekundowy impuls celem uruchomienia pewnego urządzenia. Myślałem o zrobieniu czegoś na NE555 ale niestety brak mi doświadczenia w projektowaniu układów. Proszę o pomoc w realizacji.

0 14
  • #2 02 Sie 2013 22:19
    cubeo
    Poziom 14  

Siema
    NE 555 to jeden z najbardziej uniwersalnych timerów i jego wybór jest bardzo dobry. Musisz zrobić układ wydłużania impulsu chyba,że oczekujesz konkretnie 3 lub n impulsów , które wygenerują jeden. Podaj więcej konkretów, bo to trochę za mało. Jeśli chodzi ci o zliczenie n impulsów lepiej wykorzystać licznik o podziale n gdzie n jest liczba impulsów.

0
  • #3 02 Sie 2013 22:27
    marekhab
    Poziom 31  

Użyj CD4017 pierwsze trzy wyjścia układu Q0, Q1, Q2 łączysz przez diody impulsowe (1N4148 ) Q3 nie podpięte i znowu następne 3 wyjścia przez diody Q4, Q5, Q6, Q7 podpinasz pod reset układu w ten sposób dając na wejście impulsy prostokątne na wyjściach będziesz miał trzykrotnie dłuższe impulsy z przerwą trwającą tyle samo co czas jednego impulsu na wejściu.

0
  • #4 02 Sie 2013 23:31
    jacknn

Poziom 21  

Chodzi mi o to, żeby minimum trzy impulsy na wejściu wygenerowaly jeden impuls ok 2sekundy na wyjściu. A dokładniej, mam samochód opel astra 3. Nie mam fabrycznie domykania szyb i nie ma możliwości aktywowania ich. Zrobiłem proste przekierowanie impulsu z siłownika zamka centralnego na przełączniki szyb i domykanie mam. Teraz chcę zrobic otwieranie szyb za pomocą pilota. Jeden raz przycisk otwierania otwiera auto. Chciałbym wykorzystac impuls generowany pilotem na siłowniku centralnego do otwierania aby wygenerować impuls do otwarcia szyb. Impulsy sterowania szybami są niskoprądowe o napięciu 12V. Dla bezpieczeństwa wymyśliłem, że najlepsze bęcie przyciśnięcie trzykrotne lub więcej guzika otwierania na pilocie, co daje mi 3 impulsy lub więcej na siłownik centralnego do otwarcia. Wtedy układ jaki chcę zrobić generuje jeden impuls ok. 2 sekundy na wyjściu i podaje go na sterowanie szybami w celu ich otwarcia. Jednokrotne lub dwukrotne wciśnięcie pilota czyli jeden lub 2 impulsy nic nie generują na wyjściu. Wiem wszystko jak zrobić i podłączyć, jedynie nie umiem zaprojektować takiego sterownika.

Dodano po 45 [minuty]:

marekhab napisał:
    Użyj CD4017 pierwsze trzy wyjścia układu Q0, Q1, Q2 łączysz przez diody impulsowe (1N4148 ) Q3 nie podpięte i znowu następne 3 wyjścia przez diody Q4, Q5, Q6, Q7 podpinasz pod reset układu w ten sposób dając na wejście impulsy prostokątne na wyjściach będziesz miał trzykrotnie dłuższe impulsy z przerwą trwającą tyle samo co czas jednego impulsu na wejściu.

Chyba wiem jak mozna to zastosować. Napisz mi proszę czy każdy kolejny stan wysoki na clk przełącza sygnał na kolejne złącze q?

0
  • #5 04 Sie 2013 14:40
    cubeo
    Poziom 14  

To prosta sprawa zbuduj licznik modulo 3 czyli taki który po 3 impulsach zeruje wyjścia. Mozna to zrobic na dowolnym liczniku modulo N albo na pierścieniowym Johnsona. Dla układów TTL pasują 7490, 7492, 7493. Dla przykładu za pomocą jednej bramki AND połączonej z wyjściami A i B dostaniesz licznik mod3. Jeśli dasz układy CMOS to zniknie problem zasilania ale muisz dac an wyjściach tranzystory ew układy buforowe.
    W sumie układ jest prosty a rozwiązań dużo.

0
  • #7 06 Sie 2013 14:54
    cubeo
    Poziom 14  

Siemka
    Widzę, że temat otwarty więc poddam jeszcze jeden pomysł. Może warto kupić mikroprocesorowy moduł domykania szyb. Co prawda ma on swoje wady ale nie potrzeba 3-go przycisku ponieważ wykorzystuje się do jego sterowania impuls zamykania centralnego zamka. Czyli po polsku uzbrajasz alarm i w tym samym momencie zamykają się szyby. Można wybrać opcje zamykania : parami, pojedynczo czy tez wszystkie na raz. Moduł z tego co pamiętam kosztuje około 80-120 zł. Może to wystarczy dla twoich potrzeb.

0
  • #8 06 Sie 2013 15:28
    jacknn

Poziom 21  

Ale ja domykanie mam i zrobiłem to bez jakiegokolwiek sterownika tylko wykorzystując dwie diody prostownicze, przekierowałem impuls zamknięcia zamka na sterowanie szybami. Teraz chcę szyby przy pomocy pilota otwierać.

0
  • #9 07 Sie 2013 00:14
    cubeo
    Poziom 14  

Siemanko
    A to przepraszam, bo straciłem wątek. Proponuje tak jak pisałem wcześniej licznik mod N(3). Ale żeby już nie błądzić : chcesz je otwierać wszystkie czy też mieć możliwość sterowania momentu w którym szyba ma się zatrzymać?

Dodano po 1 [minuty]:

ps dotyczy to jednej szyby czy też możliwości selektywnego wyboru , która szyba ma być otwierana?

0
  • #10 07 Sie 2013 08:15
    jacknn

Poziom 21  

Chcę otwierać wszystkie. W moim przypadku tylko przód, tył jest manualny.

0
  • #11 07 Sie 2013 09:41
    Marian B
    Poziom 34  

Jeżeli zamykanie jest zrobione za pomocą dwóch diod sprzężonych z przyciskiem zamykania, to i otwieranie można też zrobić za pomocą następnych dwóch diod sprzężonych z przyciskiem otwierania.
    Jeżeli w założeniu niema że silniki są zasilane kolejno/pojedyńczo (ze względu na duży pobór prądu jednocześnie przez kilka silników), sprawa jest prosta.

0
  • #12 07 Sie 2013 12:31
    jacknn

Poziom 21  

Wiem. Ale zrobienie tego w sposób ten sam jak zamykanie spowoduje otwieranie szyb po kaźdym otwarciu auta, a ja tego nie chcę. Dlatego kombinuję z jakimś układem który po np. 3 krotnym wciśnięciu przycisku otwierania otworzy szyby.

0
  • #13 07 Sie 2013 17:19
    Marian B
    Poziom 34  

Zamykanie szyb z pilota oczywiście jest potrzebne przy zamykaniu auta. Ale otwieranie, to tylko "na specjalne życzenie", i można to zrobić oddzielnym przyciskiem wewnątrz auta, po co to robić "z pilota"?
    Po wejściu do samochodu wygodniej będzie skorzystać z przycisku w samochodzie niż korzystać z pilota.

0
  • #14 07 Sie 2013 19:14
    jacknn

Poziom 21  

Właśnie ja mam "to specjalne życzenie". Chciaełbym mieć taką opcję bo jest mi potrzebna. Wsiadanie, włąączanie zapłonu i opuszczanie szyb jest czasami irytujące.

0
  • #15 08 Sie 2013 09:08
    Marian B
    Poziom 34  

Najprościej chyba będzie oddzielny pilocik np. na podczerwień, tylko do otwierania/uchylania szyb. Taki pilot można umieścić w jednej obudowie z tym właściwym, a odbiornik podczerwieni w dowolnym miejscu w samochodzie, przy szybie. Był by tylko jeden guzik do naciskania, bez kombinacji z ilością naciśnięć.
    Inna opcja, to wyłącznik czasowy włączający otwieranie okien po przytrzymaniu przycisku otwierania drzwi przez około 3 sekundy. Działało by to w ten sposób, że po nacisnięciu i przytrzymaniu przycisku w pilocie drzwi otworzą się natychmiast, a szyby po czasie około 3 sekund trzymania przycisku.

0