Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnice Tonsil -wątpliwości, projekt

elektryku5 10 Sie 2013 18:27 1533 2
  • #1 10 Sie 2013 18:27
    elektryku5
    Poziom 37  

Witam.

Zacząłem bawić się w licznie zwrotnic według tej strony, problem polega na tym, że zacząłem od analizowania zestawu ZG30C114.
    Zwrotnice Tonsil -wątpliwości, projekt

Zastanawiają mnie pewne rzeczy:
    -zastosowania filtra 1 rzędu na GDN i 3 rzędu na GDWK,
    -różnice w wyniku z kalkulatora i tabel.

Jak tak sobie wstawiłem częstotliwość podziału 4.8kHz zalecaną dla GDWK 9/80, to nijak nie pasuje to do tych kolumn, bo cewka filtra GDN miałaby 0.13mH, a na schemacie ma 0.6mH, które według tego kalkulatora daje około 1kHz. Wartości przy GDWK nie pasują mi ani do tabeli, ani do wyniku z tej stronki, natomiast patrząc na wartość cewki dałoby to jakieś 5.5kHz. Czyli co GDN cięty na 1kHz a GDWK na 5.5kHz? Według mnie wyszła by spora dziura.
    Także pytanie dla specjalistów: na czym się wzorować? Na ile wiarygodne są wyniki z tego typu stronek oraz tabel?

• #2 10 Sie 2013 20:49
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Poczytaj wpierw o teorii filtrów a Twoje wątpliwości zostaną rozwiane w kilka chwil.

Jeśli Ci się nie chce czytać to Ci napiszę, iż w tabeli wartości są podane dla idealnego obciążenia 4 lub 8 ohm, czyli rezystora. Głośnik zmienia swoją rezystancję w funkcji częstotliwości. Wpisz sobie w google grafika "charakterystyka impedancji.

Na czym się wzorować? trzeba znać przebieg charakterystyki impedancji głośników oraz charakterystyki częstotliwości aby wstępnie oszacować punkt podziału, następnie wyliczyć elementy dla R w punkcie podziału. Następnie tak zbudowaną zwrotnicę należy odsłuchać.

Ten sposób obarczony jest całą masą błędów jednak lepsze to niż wyliczanie wartości na karkulatorze.

O wiele precyzyjniej projektuje się zwrotnice używając symulatorów, należy jednak posiadać zestaw pomiarowy (pre mikrofonowy+mikrofon) dzięki którem ściągniemy charakterystyki częstotliwości w docelowej obudowie przy pomocy np. HOLMImpulse.

następnie za pomoca programu LIMP i rezystora z 2 jackami i krokodylkami ściągamy ch-ke impedancji również w docelowej obudowie, oba pliki eksportujemy z programów i importujemy do symulatora w którym zaczynamy budowę zwrotnicy.

To tak w wielkim skrócie.

• #3 10 Sie 2013 22:29
    elektryku5
    Poziom 37  

Zdawałem sobie sprawę z tego, że pod każdy głośnik coś będzie się różnić, ale żeby aż takie różnice wyszły...

Jednak zabawa jest znacznie trudniejsza niż zakup głośników i policzenie sobie tymi kalkulatorami, gotowe kolumny też odpadają, bo w niskim budżecie o porządnych zwrotnicach można zapomnieć.

Ale tak teoretycznie, gdybym zdobył wykresy głośników, które zamierzam kupić, to starczy że wprowadzę w kalkulator odpowiedni punkt podziału oraz impedancje w konkretnej częstotliwości? Tylko ta impedancja ma być w środku pasma które konkretny głośnik ma przenosić?

EDIT:

Gdybym zdobył oscyloskop i generator akustyczny, to mógłbym sprawdzić czy zwrotnica tnie tam gdzie trzeba wpinając się w zaciski głośnika?
    generator-->wzmacniacz-->zwrotnica-->głośnik+oscyloskop
    Po kolei puszczałbym coraz większą częstotliwość, zapisał napięcie do tabelki i w arkuszu zrobił sobie wykresy.
    Wiem, że łatwiej będzie programem, ale nie mam porządnej karty dźwiękowej, a te 2 przyrządy może udałoby się pożyczyć.

EDIT:

Żaden konstruktor zwrotnic nie odwiedza forum?
    Zainteresowałem się programem Hobbybox, tylko nie mam mikrofonu, ale sam programik chyba nie najgorszy. Tak poza tematem THD wzmacniacza też by zmierzył?

Ale wątpliwości dotyczące Tonsili mam nadal, nie dali wykresu impedancji, nawet zakładając większą niż nominalna kalkulatory dają nieprawdopodobne wartości, ogólnodostępne wzory na filtr też coś się nie sprawdziły.

Resztę cewek można jeszcze potem dobrać, ale cewka do GDN jest dość spora (efekt -cena) i nie chciałbym, żeby była zła... Elementy kolumny ogólnie tanie nie są, więc chciałbym mieć projekt zwrotnicy przed zakupem przetworników.

EDIT:

Chociaż tak przy grzebaniu w parametrach głośników znalazłem parametry wymarzonego GDWK i wynik jest zgodny z internetowym kalkulatorem.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=598396#598396
    Ostatnie zdanie mówi o tym co zaleca Tonsil i pasuje to do 4.5kHz.

EDIT:

Sprawa komputerowego obliczanie wydaje się teraz dla mnie jasna, mam tylko pewien istotny problem.
    W danych głośników wysoko tonowych jest:
    -zalecana częstotliwość ciecia,
    -moc przed i za filtrem,
    -efektywność.
    Zazwyczaj GDWK ma większą efektywność niż niskotonowy, więc trzeba dobrać l-pad lub szeregowy rezystor, z tym większego problemu nie ma, ale za to ciągle nie umiem doszukać się jak obliczyć moc za filtrem, gdybym był w stanie wyliczyć stosunek mocy przed i za filtrem, to rezystory można byłoby dobrać pod konkretną moc oraz wiedziałbym ile mocy można wpakować w taki głośnik, gdyż z tego co wywnioskowałem przy niższej częstotliwości cięcia GDWK dostaje więcej mocy i może się to okazać zabójcze dla niego...

W trakcie eksperymentów poczęstowałem GDWK 9/80 8R niższym cięciem, tzn 3.3kHz i okazało się, że przy tej częstotliwości charczy nawet przy cichym graniu (ale z zwrotnicą 1rz), po modyfikacji do częstotliwości około 4.5kHz gra to nawet nieźle, ale trzeba było dać 10R w szereg, bo chiński głośnik niskotonowy nie grzeszył efektywnością (a zmierzyć nie mam czym).

Dłubanie w zwrotnicy okazało się całkiem ciekawą robotą, wyliczenia jedno, ale doświadczalnie też trzeba posiedzieć trochę, szczególnie przy tłumiku do GDWK, przy jednym rezystorze za głośno, przy innym za cicho, teraz mam ciekawe połączenie chińskiego 20cm z GDWK na zwrotnicy 1rz, słabo to brzmi przy czymś ostrzejszym, ale przy bluesie jest całkiem przyjemnie. 30zł za głośnik okazało się niezłą bazą do eksperymentów, choć z początku nie byłem zbyt zadowolony.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME