logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Dlaczego latarka LED ładuje akumulator 6V napięciem 333V? Jak to naprawić?

wojpatr 29 Sie 2013 11:48 3240 16
REKLAMA
  • #1 12680543
    wojpatr
    Poziom 10  
    Posty: 53
    Witam

    Niedawno przestała działać mi latarka led (taka duża, chińszczyzna) Okazało się, że kondensator 335J (3,3uf) jest wysadzony więc wymieniłem bo miałem pod ręką. Latarka nadal nie działa i jedyne co to spaliły się wszystkie diody (zaczęły wręcz gadać :P)
    Nie opłaca się naprawiać ale zaskoczyła mnie jedna sprawa...
    Latarka ładowana jest z kabla sieciowego, bez żadnej ładowarki, napięcie następnie jest zamieniane na stałe poprzez diody ułożone w mostek prostowniczy(to jeszcze jest w porządku) i to co mnie zaskoczyło czyli to, że akumulator 6 voltowy ładowany jest napięciem stałym 333V a takie samo napięcie lecio na diody przy ładowaniu. Fakt, że nigdy przy ładowaniu nie włączałem latarki co być może uchroniło ją przed śmiercią lecz miom zdaniem nie powinno tak być ponieważ inną latarką mogę normalnie świecić przy ładowaniu i nic jej się nie dzieje.
    Dla czystego eksperymentu chciałbym ją naprawić bo diod z wylutu mam na pęczki, a nigdy nie spotkałem się z ładowaniem 6V akumulatorów takim napięciem i wolę ich na razie takim nie ładować i zapytać was o zdanie na ten temat ponieważ już kiedyś widziałem wybuchający akumulatorek i wolę tego na własnej skórze nie przeżywać :)
    Co o tym sądzicie? :)
  • REKLAMA
  • #2 12680622
    Loker
    Poziom 39  
    Posty: 3368
    Pomógł: 575
    Ocena: 720
    Poszukaj w Google "zasilacz beztransformatorowy". Podczas naprawy uważaj - cały układ jest na potencjale sieci.
  • #3 12680627
    Grzegorz_madera
    Poziom 38  
    Posty: 4364
    Pomógł: 268
    Ocena: 1733
    Napięcie sieci po wyprostowaniu podawane jest bezpośrednio na akumulator? Poza tym sądzimy, że powinieneś poczytać o zasilaczach beztransformatorowych.


    Edit: Widzę, że kolega mnie ubiegł.:D
  • REKLAMA
  • #4 12680638
    wojpatr
    Poziom 10  
    Posty: 53
    Tak, bezpośrednio na akumulator
    Akumulator jest na tych samych przewodach na których są diody
  • #5 12680666
    Grzegorz_madera
    Poziom 38  
    Posty: 4364
    Pomógł: 268
    Ocena: 1733
    Na pewno nie ma nic pomiędzy wtyczką zasilającą a akumulatorem? Np. elementu, który na schematach oznacza się literą C?
  • #6 12680684
    wojpatr
    Poziom 10  
    Posty: 53
    Prosty kabel, żadnego kondensatora. I właśnei to mnie dziwi...
    Na zasilaczu jest tylko kondensator, 4 diody, 2 rezystory i jedna dioda sygnalizująca napięcie.
    Dalej na płytce z diodami jest kilkadziesiąt rezystorów.
    W połowie kabli między zasilaczem, a diodami są wyprowadzenia na akumulator
  • #7 12680690
    Grzegorz_madera
    Poziom 38  
    Posty: 4364
    Pomógł: 268
    Ocena: 1733
    Jak to:
    wojpatr napisał:
    Prosty kabel, żadnego kondensatora.

    ma się do tego:
    wojpatr napisał:
    Na zasilaczu jest tylko kondensator,
  • #8 12680696
    wojpatr
    Poziom 10  
    Posty: 53
    Myślałem że pytałeś czy między zasilaczem a aku coś jest :)
    Nie doczytałem :)

    Dodano po 2 [minuty]:

    Może zrobił bym zasilacz na tronsformatorku TS6/46 tylko jak wygląda sprawa z ładowaniem akumulatorka?
  • #9 12680702
    Grzegorz_madera
    Poziom 38  
    Posty: 4364
    Pomógł: 268
    Ocena: 1733
    No to teraz poczytaj o zasilaczach beztransformatorowych i nie będziesz już zakładał tematów o ładowaniu 6V akumulatora napięciem 300V.
  • REKLAMA
  • #10 12680711
    wojpatr
    Poziom 10  
    Posty: 53
    Dobra ale dlaczego jest napięcie 333V podawane na aku skoro wszystkie elementy są sprawne? To mnie interesowało
  • REKLAMA
  • #12 12680736
    wojpatr
    Poziom 10  
    Posty: 53
    Kondensator nowy, diody sprawne, rezystory mają poprawne wartości
  • #13 12680790
    sq9cwd
    Poziom 27  
    Posty: 1142
    Pomógł: 74
    Ocena: 142
    Zapewne odłączyłeś akumulator w trakcie pomiaru. Wtedy może się pokazać takie napięcie.
  • #14 12680799
    wojpatr
    Poziom 10  
    Posty: 53
    Tak odłączyłem.
    Jesteś pewny że jak podłączę aukumlator to będzie wszystko ok i nic nie wybuchnie? :P
  • #16 12680838
    wojpatr
    Poziom 10  
    Posty: 53
    Kondensator wręcz wylewał się ze środka także go wymieniłem.
    Więc czy jak podłączę to 333v pod aku to będzie ok czy nie ryzykować?

    Dodano po 27 [minuty]:

    No i jak połączyć akumulator :)
  • #17 12685935
    sq9cwd
    Poziom 27  
    Posty: 1142
    Pomógł: 74
    Ocena: 142
    wojpatr napisał:
    Jesteś pewny że jak podłączę aukumlator to będzie wszystko ok i nic nie wybuchnie?

    Tak, obciążony układ ładowania podaje niższe napięcie.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłasza problem z latarką LED, która przestała działać po wymianie kondensatora. Zaskoczeniem dla niego jest to, że akumulator 6V jest ładowany napięciem stałym 333V, co wydaje się nieprawidłowe. W dyskusji poruszane są kwestie związane z zasilaczami beztransformatorowymi, które mogą być przyczyną tak wysokiego napięcia. Użytkownicy sugerują, że napięcie to może być wynikiem odłączenia akumulatora podczas pomiaru. Wskazują również na ryzyko związane z podłączeniem akumulatora do takiego napięcia oraz na konieczność zrozumienia działania układu ładowania.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA