Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Porównanie stacji lutowniczych oraz akcesoriów

Caraker. 09 Sep 2013 15:22 2448 4
    Caraker.
    Level 2  
    Witam szanownych kolegów jestem nowy na forum i jest to mój pierwszy post dlatego witam wszystkich. Moje pytanie dotyczy zakupu stacji lutowniczej wiem, że była masa takich tematów ale mi chodzi o wybranie ponieważ upatrzyłem sobie te dwa modele w cenie do 150zł i chciałbym żebyście mi doradzili lub jeśli macie swoje propozycje to też chętnie wysłucham:
    Zhaoxin 936D
    WEP 937D+
    Stacja ma służyc do smd i przewlekanych, ale nie często tak 2,3 razy w tygodniu, tak amatorsko. Chciałbym jeszcze zapytać jakie akcesoria do tego dokupić chodzi mi tutaj o groty jakieś specjalne do smd itp. czy fabryczny i jakie inne rzeczy się do tego kupuje topniki, pasty niewiem proszę o porady
    Caraker.
    Level 2  
    a odnośnie tych stacji to którą byś bardziej polecił bo mi się wydaje, że zhaoxin na wielu forach ludzie ją chwalą ale ta druga ma 75W. Chyba że taka moc nie jest potrzebna
    maz9
    Level 19  
    Musisz pamiętać o ważnej rzeczy. Te stacje są do SMD a do przewlekanego to jest trafo ( najlepiej takie stare radzieckie - ja mam ostało mi po dziadku serwisował rtv od 1950r )

Każda "kolbówka" nawet 20 W wystarczy natomiast pamiętać trzeba o prawidłowym doborze grota. Nie może być tak, że mamy grot szpic a grzejemy ogromne pole lutownicze lub kondensator na płycie głównej i to jeszcze przewlekany, i po stronie masy. To najczęstsze błędy.

Czyli prócz lutownicy mocy dokupić dużo grotów.
    tomiok
    Level 33  
    Caraker. wrote:
    a odnośnie tych stacji to którą byś bardziej polecił bo mi się wydaje, że zhaoxin na wielu forach ludzie ją chwalą ale ta druga ma 75W. Chyba że taka moc nie jest potrzebna

Moc jest bardzo przydatna, szczególnie przy większych polach lutowniczych.
    Ale żeby opis zgadzał się z tym co w środku.

Na temat podawanej obecnie mocy w stacjach lutowniczych już się wypowiadałem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12795518#12795518

@maz9
    Lubię Waszą firmę, ale naciąganie faktów mi się nie podoba - mówię o mocy lutownic.
    Choć ostatnio wszyscy naśladują ten wzór - zawyżanie mocy "na papierze".

maz9 wrote:
    Musisz pamiętać o ważnej rzeczy. Te stacje są do SMD a do przewlekanego to jest trafo ( najlepiej takie stare radzieckie - ja mam ostało mi po dziadku serwisował rtv od 1950r )...

Mocno dyskusyjne stwierdzenie.

maz9 wrote:

Każda "kolbówka" nawet 20 W wystarczy

Z tym się nie zgodzę, czasami nawet pseudo 50W nie wystarcza.
    Lut powinien być szybko i do odpowiedniej temperatury rozgrzany, a 20W temu nie podoła.
    Jeśli stacja jest zbyt słaba, długo grzejemy dany element i można spowodować jego przegrzanie.

maz9 wrote:

...wystarczy natomiast pamiętać trzeba o prawidłowym doborze grota. Nie może być tak, że mamy grot szpic a grzejemy ogromne pole lutownicze lub kondensator na płycie głównej i to jeszcze przewlekany, i po stronie masy. To najczęstsze błędy.

I z tym się zgodzę.

maz9 wrote:

Czyli prócz lutownicy mocy dokupić dużo grotów.

Po co dużo grotów które leżą później nieużywane ?
    Raczej kilka, wybór zależy od tego co chcemy lutować.