Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezprzewodowy kolorofon lub muzyczna kostka na ATtiny13

LA72 30 Lis 2019 12:47 2466 2
  • Bezprzewodowy kolorofon lub muzyczna kostka na ATtiny13

Witam.
    Niedawno, przez przypadek, trafiłem na mały gadget u naszych wschodnich sąsiadów.
    Strona źródłowa projektu.

Jest to miniaturowy kolorofonik zbudowany o popularny ATTiny13.

Autor przedstawia inne układy z użyciem Tiny13.

Bezprzewodowy kolorofon lub muzyczna kostka na ATtiny13

Zasada działania.
    Urządzenie odbiera sygnał dźwiękowy z mikrofonu elektretowego (możesz wziąć dowolny, wziąłem go ze starego odtwarzacza), mikrofon jest zasilany przez rezystor w R5 10kΩ. Usuwamy sygnał z mikrofonu przez kondensator odsprzęgający 0,1 μF (można znacznie się różnić), który odcina stałą składową sygnału.

Po mikrofonie sygnał trafia na wejście wzmacniacza operacyjnego LM358 (można wziąć dowolny inny lub zmontować wzmacniacz na tranzystorze) i jest wzmacniany, aby dostarczyć sygnał o amplitudzie od 0 do 5 V na wejście mikrokontrolera.

Mikrokontroler ATtiny13 działa na częstotliwości 9,6 MHz i jest taktowany wewnętrznym zegarem (oprogramowanie i fuse bity są w poniższym archiwum). Mikrokontroler analizuje sygnał dostarczany do wejścia i w zależności od częstotliwości świeci jedną z czterech diod LED. I to cały kolorofonik!

Autor chcę zauważyć, że kolejność migania diod LED nie zależy od głośności odtwarzanej muzyki, ale tylko od tego, czy zabrzmi głos czy instrument muzyczny.

Wideo z opisem urządzenia.

Link

Wideo z działania urządzenia.

Link

Pobierz oprogramowanie wewnętrzne. Link

Dla potomnych oprogramowanie i schemat w załączniku.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    LA72
    Poziom 40  
    Specjalizuje się w: komputery, elektronika, dtp, dtv, programowanie, obróbka grafiki
    LA72 napisał 5688 postów o ocenie 934, pomógł 553 razy. Mieszka w mieście Żagań. Jest z nami od 2002 roku.
    fotomh-s
    Poziom 21  
    "Profesjonalne" bezprzewodowe kolorofony to się robi na ESP. Można zastosować np. LEDy WS2812B i ARTNET, działa pod każdą szanującą się konsoletą do światła ruchomego ;)
    tomus2k
    Poziom 24  
    ATtiny ma max obciążenie pinu 10mA i 5 mA (zależy od pinu) przy 3V ( takim napięciem jest zasilany przez autora)
    Wtedy max napięcie na pinie przy w/w zasilaniu to 2.3V i 2.5V przy takim napięciu LED czerwona żółta i zielona pobierają ze źródła po 20mA. Wiem jest sterowanie PWM z jakimś tam wypełnieniem i pewnie jest ok.
    Jeśli ktoś skopiuje ten projekt proszę uważać na zasilanie ok. 5V (schemat dopuszcza takie napięcie) Parametry prądowe mogą wyjść powyżej dopuszczanych dokumentacją. Zalecam wtedy zastosowanie rezystorów przy diodach. :idea: