Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja FOTOWOLTAICZNA 40 kW na gruncie - log z budowy, foto, opis, PRODUKCJA

29 Wrz 2013 21:33 76998 197
 • Poziom 24  
  Witam,

  biorąc przykład z kolegów, którzy wrzucili foto i opisy swoich instalacji - postanowiłem też wrzucić tutaj temat z logiem z budowy systemu na ziemi o mocy wyjściowej 40 kW.

  EDIT:

  LINK DO wykresów z mocą i uzyskiem energii:

  http://www.schueco.com/solar/public/plant/show/307127?lang=en

  Na początek może krótki opis tego, z czego będzie się składał:

  - 216 sztuk niemieckich modułów o mocy 205 Wp - Wysoko wydajne moduły o sprawności 14% i gęstości mocy 141W/m2
  - konstrukcja własnego projektu ze stali ocynkowanej
  - falownik centralny Schuco IPE 60 CT
  - kable DC 4mm2 firmy Kabelwerke Villingen GmbH
  - WLZ do falownika 5x50 mm2
  - system monitoringu Schuco Sunalyzer WEB


  Po uzyskaniu warunków przyłączenia w Enea (wniosek WPV) podpisana została umowa o budowę przyłącza... i już po 11 miesiącach jest gotowe ;-)


  Na początek ogrodzenie działki i drobne roboty ziemne do wyrównania terenu.

  Otwory pod konstrukcję - wiertnica spalinowa, otwory fi 25cm, głębokość 1,5m.

  Będą 3 stoły po 33m szerokości, konfiguracja modułów 2 w pionie, 36 w rzędzie.

  Wrzucam poniżej foto i będę aktualizował razem z postępem prac. ;-)  Instalacja FOTOWOLTAICZNA 40 kW na gruncie - log z budowy, foto, opis, PRODUKCJA Instalacja FOTOWOLTAICZNA 40 kW na gruncie - log z budowy, foto, opis, PRODUKCJA Instalacja FOTOWOLTAICZNA 40 kW na gruncie - log z budowy, foto, opis, PRODUKCJA Instalacja FOTOWOLTAICZNA 40 kW na gruncie - log z budowy, foto, opis, PRODUKCJA Instalacja FOTOWOLTAICZNA 40 kW na gruncie - log z budowy, foto, opis, PRODUKCJA Instalacja FOTOWOLTAICZNA 40 kW na gruncie - log z budowy, foto, opis, PRODUKCJA

  EDIT: foto z 2013.09.30 - 3 rzędy skończone... czekamy aż beton podeschnie i będziemy mocować płatwie ;-)

  Instalacja FOTOWOLTAICZNA 40 kW na gruncie - log z budowy, foto, opis, PRODUKCJA Instalacja FOTOWOLTAICZNA 40 kW na gruncie - log z budowy, foto, opis, PRODUKCJA Instalacja FOTOWOLTAICZNA 40 kW na gruncie - log z budowy, foto, opis, PRODUKCJA

  EDIT: działamy dalej z płatwiami... już testowe zamocowanie modułów na ściski - w celu dopasowania. Do piątku płatwie powinny być gotowe.

  Instalacja FOTOWOLTAICZNA 40 kW na gruncie - log z budowy, foto, opis, PRODUKCJA

  EDIT: no i dwa stoły gotowe - jedyne co pozostało to połączyć płatwie na łączeniach. Już mi się podoba ;-)

  Instalacja FOTOWOLTAICZNA 40 kW na gruncie - log z budowy, foto, opis, PRODUKCJA Instalacja FOTOWOLTAICZNA 40 kW na gruncie - log z budowy, foto, opis, PRODUKCJA

  EDIT: Foto wnętrza falownika i jego schemat blokowy.

  Instalacja FOTOWOLTAICZNA 40 kW na gruncie - log z budowy, foto, opis, PRODUKCJAInstalacja FOTOWOLTAICZNA 40 kW na gruncie - log z budowy, foto, opis, PRODUKCJA

  EDIT: No i ruszył montaż paneli!

  Instalacja FOTOWOLTAICZNA 40 kW na gruncie - log z budowy, foto, opis, PRODUKCJA

  Idąc za ciosem następnego dnia dokończyliśmy stół i zostało zrobione 2/3 kolejnego.

  Instalacja FOTOWOLTAICZNA 40 kW na gruncie - log z budowy, foto, opis, PRODUKCJA Instalacja FOTOWOLTAICZNA 40 kW na gruncie - log z budowy, foto, opis, PRODUKCJA
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 27  
  Możesz krótko opisać dlaczego akurat te moduły i automatyka Schuco ? Jakiś kosztorys ? Sam się przymierzam do nieco większej instalacji.
 • Poziom 11  
  Witam,

  Dlaczego wybrany został falownik centralny? Czy nie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie 2/4 falowników w systemie rozproszonym?

  Moim zdaniem falownik centralny wymaga dosyć "równomiernej" pracy instalacji PV.

  Jakiego typu zostaną zastosowane zabezpieczenie przepięciowe?
 • Poziom 15  
  Taka mała instalacja i dlaczego taki inwerter ,tylko 1 MPP Tracker.W pobliżu stoi słup SN i w zimie pewnie będzie trochę cienia od wschodu na pierwszym rzędzie.I dlaczego tak duży zapas mocy inwertera.

  Dodano po 1 [godziny] 5 [minuty]:

  Instalacja pewnie z projektem opartym o wydane warunki przyłączenia ale jeszcze nie podłączona czyli nie potrzebny podpis osoby z certyfikatem ale po podłączeniu będzie oparta o nowe zasady(bez koncesji,działalności,sprzedaż nadwyżki po 0,16gr/kWh) czy tak?
 • Specjalista - odnawialne źródła energii
  No nieźle CzystyZYSK. Jak będzie skończone i ruszy to będzie robiło wrażenie... Szacun.
  A powiedz dlaczego stojaki są wpuszczone w ziemię aż na 1,5m? Przecież nawet fundamentów domu nie robi się głębiej jak 80-90cm.

  Dodano po 5 [minuty]:

  pv1 napisał:
  Instalacja pewnie z projektem opartym o wydane warunki przyłączenia ale jeszcze nie podłączona czyli nie potrzebny podpis osoby z certyfikatem ale po podłączeniu będzie oparta o nowe zasady(bez koncesji,działalności,sprzedaż nadwyżki po 0,16gr/kWh) czy tak?

  Raczej na pewno nie na nowych zasadach, nie łapią się na pojęcie prosunenta. A i przyłącze było robione specjalnie pod to, czyli nie są odbiorcą końcowym, a raczej "producentem początkowym" :D :D
 • Poziom 24  
  Może najpierw co do sprzętu...

  wybór modułów i falownika podyktowany głównie ceną - mieliśmy opcję kupić w dobrej cenie. Nie dość, że w dobrej cenie to są to produkty dobrej jakości - moduły mają 205 Wp ale są wysokiej wydajności, ciut niższa moc wynika z tego, że są to moduły zbudowane z 50 celek - w związku z czym trochę węższe, ale moc z m2 taka sama jak np 240-250 60 celek.

  Falownik centralny wyszedł nam bardzo korzystnie cenowo, ale posiada też szereg zalet, których nie ma część albo większość stringusów:
  - zintegrowane wyłączniki DC i AC
  - zintegrowane string fusy
  - zintegrowane zabezpieczenie przeciwprzepięciowe
  - ground fault monitoring
  - wysoka sprawność (jak na transformatorowca) - wiadomo im większy falownik, tym wyższa sprawność

  No i jest to inwerter transformatorowy - z początku planowaliśmy użyć modułów NexPower'a (w technologii micromorph - tandem a-Si / uc-Si) i wymagane było uziemienie minusa - więc duża część stringowców beztransformatorowych odpadała.

  Jeden tracker MPPT w przypadku naziemnej instalacji nie jest żadnym problemem - moduły są ustawione w tej samej płaszczyźnie i pod tym samym kątem. Bardzo dużo instalacji naziemnych budowanych było w oparciu o inwertery centralne - tak jak chociażby Wierzchosławice - tam są inwertery 300 kW.

  Co do mocy inwertera, to ma on na wyjściu AC max 54 kW i na DC 60 kWp. Na tą chwilę podłączone będzie 44-45 kWp i moc na wyjściu AC ograniczona parametrem do przyłączowych 40 kW. Nie wykluczone, że uda nam się zwiększyć później moc na przyłączu do tych 54 kW i dorzucimy jeszcze 2 krótkie rzędy.

  Stacja trafo jest w odległości około 13-14 metrów od tego najbliższego rzędu - także jeżeli będzie w ogóle zacieniać to zimą do południa, oraz ze względu na małą średnicę słupów i dużą odległość będzie to tylko tzw. "półcień"

  Głębokość posadowienia 1,5m też wydawała nam się duża - normalnie bez żadnego betonowania, zabija się profile na taką głębokość przy konstrukcjach palowanych, natomiast nie sprzeczaliśmy się - konstrukcja i głębokość były liczone przez projektanta od konstrukcji stalowych, więc zrobiliśmy jak kazał - podejrzewam, że jak zwykle zostało kilkukrotnie przewymiarowane ;-) na każdym słupku konstrukcji jest około 160-200 kg betonu.

  Przyłączenie jest na starych zasadach, jest normalnie działalność, będzie odbiór i po tym koncesja z URE - będą pobierane zielone certyfikaty i standardowa opłata za energię około 200 pln za MWh.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 24  
  Systemów PV nie prognozuje się na moc... bo są to źródła niestabilne.

  Szacunkowy uzysk energii w skali całego roku to 42-43 MWh - 42000-43000 kWh.
  To taki standard przy naziemnych instalacjach w naszych szerokościach - niecałe 1000 kWh z 1 kWp mocy.

  Będziemy mieć dedykowany system monitoringu także będzie można śledzić statystyki na stronie www. Jak na złość uruchamiamy na okres jesienno-zimowy ;-)
 • Poziom 24  
  Dodałem zdjęcia z 2013.09.30 - 3 rzędy są gotowe... czekamy na schnięcie betonu i od wtorku ruszamy z mocowaniem płatwii ;-) cały update w pierwszym poście.
 • Poziom 33  
  Mniejszy koszt wkręcane w grunt podstawy dlaczego robisz betonowe?
 • Poziom 24  
  Analizowaliśmy palowanie i wkręcanie.... palownica jest dosyć droga - można kupić ręczną ale na razie nastawiliśmy się na to. Co do wkręcanych - nie widziałem tanich rozwiązań specjalnie... najtańsze śruby importowane z chin to były chyba po około 20 USD sztuka.

  Beton i kruszywo jest tanie ;-)
 • Poziom 24  
  Dzisiaj działaliśmy z płatwiami - testowo dostawiliśmy dwa moduły na ściski i wszystko gra ;-) - jest nowe FOTO na początku tematu.

  Niestety czasu trochę brakuje ale do końca tygodnia powinniśmy skończyć - później zostanie zamocowanie modułów i posadowienie falownika.
 • Poziom 15  
  W jakim celu jest ten piąty profil modułowy i czy nie wystarczyło by dwa na moduł.Nie będzie przerwy między górnym a dolnym modułem i jak w tym przypadku będą zamontowane klemy.
  Pytam bo standard to dwa profile na moduł.
 • Poziom 24  
  Pięć profili jest ze względu na typ modułów, które używamy - nie mają one standardowej ramy 40-50mm tylko cienką ramę aluminiową wys około 18mm.

  Dlatego moduł jest trochę bardziej giętki i nie chcieliśmy ryzykować - dlatego podparcie w 3 punktach.

  Moduły mają opcję zazębienia się właśnie na tej środkowej płatwii także tam bez problemu można chwytać klemą środkową dwa moduły na raz.
 • Poziom 16  
  Mam pytanie odnoście paneli czy montujesz je puszkami do środka i czy przewody łączące panele w stringi będziesz puszczał luźno czy przewidujesz jakieś korytko ?
  Konstrukcja wygląda solidnie ,bardzo fajny projekt powodzenia !
 • Poziom 24  
  Do Wiktora:

  Panele mocuję w tej samej pozycji - puszkami do góry, obydwa rzędy i górę i dół.

  Stringi zgodnie ze sztuką będą szły od Lewo-góra do prawo-góra, przechodzę na dolny rząd i w lewo - po 24 sztuki, czyli górny rząd 2/3 to 1 string, 12 ostatnich modułów + 12 pod nimi to drugi, i 24 sztuki z dołu od lewej trzeci. I tak na każdym stole mamy 9 stringów.

  Co do koryt chyba nie będziemy mocować, przewody schowamy w ceownik i zamocujemy uchwytami. Tak naprawdę z każdego stołu schodzi mi tylko 6 przewodów DC.

  Dzięki za pochwały ;-)
 • Poziom 16  
  Czyli po stronie DC masz 44280 W. Tak dopytuję bo może kiedyś zwiększę moc mojej instalacji. Czy poszczególne obwody stringów zabezpieczasz jeszcze bezpiecznikami i zakładasz jakieś zabezpieczenie przepięciowe czy to wszystko realizuje inwerter centralny, i jeszcze jedno czy poszczególnymi stringami wjeżdżasz bezpośredni do centrali przewodem 4mm2 czy wcześniej robisz jakieś szyny zbiorcze a do centrali jedziesz jakimś grubszym przewodem ?
 • Poziom 24  
  Kolego stringów nie zabezpieczam - string fuse'y są wewnątrz inwertera centralnego, więc każdy string idzie indywidualnym kablem do inwertera już - nie łączę nic w boxach.

  Co do przeciwprzepięciówki - też jest w inwerterze centralnym ;-) wyłączniki DC, AC, monitoring izolacji itp. itd. także jest all-in-one dzięki czemu można zaoszczędzić trochę kasy.
 • Poziom 24  
  No i dwa stoły praktycznie gotowe - płatwie zamontowane i wszystko zaczyna nabierać kształtu.

  Zdjęcia i krótki opis w pierwszym poście na samym dole.
 • Poziom 15  
  Tak się przyglądam na to zdjęcie z zamontowanymi modułami i mam pytanie.
  Jak to są profile schletter i jak będą klemy środkowe zamontowane na skraju moduła to czy nie będą wystawały za ramę(będą obcinane). Nie lepiej przesunąć skrajne profile o parę centymetrów do środka by później nie mieć problemu na tym środkowym piątym profilu(tylko po dwa centymetry na moduł) i ogólnie optycznie uzyskać równą linię u dołu i góry.
 • Poziom 15  
  Dopiero teraz zauważyłem sposób mocowania tych płatwi do konstrukcji i to pewnie nie jest profil schletter tylko zwykły ocynkowany zamknięty.Aczkolwiek sposób mocowania nie praktyczny bo zmusza już na początkowym etapie do rozrysowania położenia modułów(rama może opierać się o mocowanie).Czy dla takiej instalacji jest aż taka duża różnica cenowa pomiędzy ocynkiem a standardowym profilem aluminiowym.Samo 1 mocowanie to 4 elementy a w przypadku schlettera śruba M10x25 plus nakrętka.
 • Poziom 24  
  To nie są żadne profile - ceowniki ocynkowane. Konstrukcja własnej produkcji.

  Co do mocowania modułów - będą cybanty naokoło ceownika i płaskownik od góry.

  Nie ma możliwości zastosowania standardowych klem/produktów bo moduły są bardzo niskie na 16mm.

  Płatwie będą mocowane na śruby - co nie wymusza wcześniejszego rozplanowania.

  Co do różnicy w cenie no to jest znaczna ;-) poza tym nikt w praktyce nie stosuje profili alu dachowych na takich konstrukcjach - bo profil ma za małą sztywność (profil 30x30 lub 40x40). Takie profile na dachu są chwytane do haków/śrub średnio co 1,2-1,5m a nie tak jak mamy tutaj co 2-2,2m (niektóre konstrukcje Schletter czy Remor mają nogi nawet oddalone o 4-5m, ale profil jest dużo większy od dachowych)
 • Poziom 15  
  No tak i w sumie dla mikroinstalacji na gruncie do 40kWp niezłe rozwiązanie....
 • Poziom 24  
  Aha, co do skrajnych profili po parę centów do środka - niestety nie ma takiej opcji (przynajmniej u góry) bo z tyłu modułu jest puszka przyłączeniowa, która ma 30mm i wystaje za ramę ;-)

  uprzedam kwestię obrócenia modułu - po obróceniu puszkami "do środka" nie zazębią nam się ramy - a to w sumie fajne wzmocnienie i daje 3 punkty podparcia na 5 płatwiach (zamiast 6)
 • Poziom 33  
  Jak daleko jesteście na etapie budowy morze jakieś foto.
 • Poziom 24  
  Witam

  Niestety od 3 tygodni stoimy w miejscu bo nie mamy prądu na obiekcie - papierologia w Eneii przekracza zielone pojęcie. Po walce jest szansa podpisać umowę o dystrybucję w przyszłym tygodniu, a licznik i napięcie na zaciskach pewnie za 1-1,5 tyg. Najpierw system monitoringu, alarm, kamery, ubezpieczenie i później finisz. Liczymy, że przed śniegami ;-D

  Pozdr
 • Poziom 24  
  Uff.. dzisiaj udało się podpisać umowę o dystrybucję i już lada dzień wstawią licznik ;-)

  tym czasem trwają zabawy w uruchamianie i parametryzowwanie falownika... a kawał z niego szafy.

  Instalacja FOTOWOLTAICZNA 40 kW na gruncie - log z budowy, foto, opis, PRODUKCJA
 • Poziom 13  
  Zabrakło w szafie najważniejszego mianowicie automatu do kawy :)
  Profesjonalna rozdzielnia , wstawiłbyś schemat bo ciekawi mnie czego u siebie nie zamontowałem ?
  Wentylator i filtr powietrza też masz czy nie jest potrzebny?
 • Poziom 27  
  Pytajko.
  Ile wyjdzie kW z 1 ha powierzchni ? Teoretycznie i wg. Waszych ocen ? Według Atlasu Klimatycznego Polski, roczne USŁONECZNIENIE w Polsce nie zachwyca. trochę się znam, bo jestem meteorologiem :)
  Przydał by się również koszt realizacji przeliczony na 1 kW lub 1 ha, jeśli oczywiście to nie tajemnica :)
  p.s. Ustawa, "Zmiana Ustawy Prawo Energetyczne" z września 2013, wprowadza jakieś nowe KONCESJE/UPRAWNIENIA na montaż i uruchomienie instalacji fotowoltaicznych (i w ogóle na instalacje energii odnawialnych). Spotkaliście jakieś utrudnienia ???
 • Poziom 24  
  lukaz napisał:
  Zabrakło w szafie najważniejszego mianowicie automatu do kawy :)
  Profesjonalna rozdzielnia , wstawiłbyś schemat bo ciekawi mnie czego u siebie nie zamontowałem ?
  Wentylator i filtr powietrza też masz czy nie jest potrzebny?


  No mam schemat blokowy z instrukcji - w załączniku.

  Wentylatory są dwa nawiewowe od góry - ciekawe rozwiązanie, do tego na zimę jest grzałka na dole + termostat i higrometr - tak aby utrzymać wilgotność poniżej 90%.

  Instalacja FOTOWOLTAICZNA 40 kW na gruncie - log z budowy, foto, opis, PRODUKCJA