Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprężarka śrubowa Ingersoll - Gaśnie po zwiększeniu obrotów

30 Paź 2013 19:13 7905 8
  • Poziom 8  
    Witam.

Mam problem ze sprężarką śrubową Ingersoll Rand. Według mojej wiedzy jest to sprężarka P130 - nie posiada tabliczki znamionowej. Silnik Deutz 3 cylindry, typ: F3L 1011 F. Taka jak na zdjęciu poniżej:
    Sprężarka śrubowa Ingersoll - Gaśnie po zwiększeniu obrotów Sprężarka śrubowa Ingersoll - Gaśnie po zwiększeniu obrotów

Sprężarka ładnie pracuje na niskich obrotach, ale po włączeniu "trybu roboczego", czyli zwiększeniu obrotów i ciśnienia, silnik po kilkunastu sekundach gaśnie i ma problem z odpaleniem. Dziś po wymianie filtra paliwa i wykonanej takiej próbie, sprężarka zgasła, a po kolejnym odpaleniu wyrzuciła przez wylot powietrza sprężarki chmurę oleju. Co się dzieje? Gdzie szukać przyczyny?
    Maszyna ma przepracowane 1500 mth, nie mam informacji czy wymieniano separator, miałem zamiar wymienić w nim olej.
    Za wszelkie informacje na temat obsługi, eksploatacji i rozwiązania problemu będę bardzo wdzięczny. To moja pierwsza śrubówka i nie mam w okolicy nikogo kto mógłby mi pomóc w tym temacie.

Zastanawiałem się jeszcze nad przyczyną tego problemu. Czy gaśnięcie kompresora może wynikać z uszkodzenia seperatora? Czy jest jakiś zawór, który wyłącza sprężarkę jeśli filtr seperatora jest np. zużyty, mocno zanieczyszczony lub uszkodzony? Jeśli tak to gaśnięcie mogłoby wynikać właśnie z tego, a nagłe wyrzucenie oleju przez wylot powietrza wskazywałoby chyba na przerwanie filtra seperatora, który teraz zamiast podawać oczyszczone z oleju powietrze na sprężarkę, podaje olej i wyrzuca go na wylocie. Czy takie rozumowanie jest słuszne?

Postaram się jutro zdjąć pokrywę sepearatora i zobaczę jak wygląda wkład.
  • Poziom 43  
    Gaśnie schodząc pomału z obrotów. Czy nagle? Sprawdź czy chwilę przed zgaśnięciem nie zapala się kontrolka awarii. Czy też gasnie i dopiero zapala się kontrolka.
    Ogólnie te sprężarki miały mocno ........... instalację elektryczną.
    Separator nie ma tu znaczenia. Jedyny czujnik na nim to temperatura powietrza wylotowego.
  • Poziom 8  
    Witam. Próbowałem się zorientować trochę w temacie dzwoniąc do kilku serwisów, potwierdzili to, że separator nie ma raczej nic wspólnego z gaśnięciem.
    Silnik gaśnie nagle, po kilkunastu sekundach od zwiększenia obrotów na robocze. Sprężarka nie posiada kontrolki awarii, świeci się jedynie kontrolka rezerwy paliwa.
    Może wynika to z niedostatecznego podania paliwa przez pompkę po zwiększeniu obrotów? Czyściłem odstojnik, wymieniłem filtry, przewód, wyczyściłem zbiornik, ale nie pomogło.
  • Poziom 43  
    Gaśnie nagle, bo gasi ją jakiś czujnik, zbraku paliwa gasła by pomału. To sprężarka ma jak mi się zdaje 3 kontrolki awarii jedną z nich jest mały poziom paliwa. Po jej zapaleniu sprężarka gaśnie żeby się niepotrzebnie nie zapowietrzała. Druga kontrolka dotyczy ładowania. Trzecia to wspólna na pozostałe przypadki. Czyli brak ciśnienia oleju w silniku, przegrzanie silnika, przegrzanie sprężarki, za wysoka temperatura powietrza na wylocie.
  • Poziom 8  
    Sprężarka śrubowa Ingersoll - Gaśnie po zwiększeniu obrotów

To zdjęcie panelu sterowania sprężarki. Kontrolka tylko jedna. Jeszcze jedna uwaga - po zgaśnięciu i próbie ponownego odpalenia, gdy już silnik załapie, sprężarka puszcza chmurę czarnego dymu. Wtryskiwacze były wymienione.

Mam także pytanko odnośnie wymiany oleju w separatorze. Czy istnieje jakaś specjalna procedura, czy wystarczy odkręcić korek spustowy w zbiorniku separatora a następnie przewód powrotny przy chłodnicy aby spuścić całość?
  • Poziom 43  
    Jedna kontrolka powiadasz no popatrz, bo ja widzę dwie od paliwa i ładowania, a po prawej miejsce na trzecią.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Rzeczywiście, kiepsko ze mną. W pośpiechu nie zwróciłem uwagi na kontrolkę od ładowania. Co do wymiany oleju, to nie liczę na to, że to rozwiąże problem, ale chcę wymienić olej zarówno w silniku jak i w separatorze, bo dopiero zakupiłem tą sprężarkę i nie chcę, żeby pracowała na starych płynach. Jutro będę miał już wkład separatora, więc złożę to do kupy, odpalę i zwrócę uwagę na kontrolki.

Edit:
    Witam ponownie.
    Wymieniłem wkład separatora i olej w nim. Zwróciłem uwagę na kontrolki. Kontrolka oznaczona na panelu sterowania piaskarki jako rezerwa poziomu paliwa, w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z poziomem paliwa. Podłączona ona jest do czujnika znajdującego się na dole stopnia śrubowego - oznaczyłem to na zdjęciu zamieszczonym poniżej. Myślę, że problem gaśnięcia może wynikać właśnie z tego czujnika. Kontrolka zapala się już po przekręceniu kluczyka i świeci się cały czas podczas pracy sprężarki. Sprężarka pracuje da wolnych obrotach ładnie, a po zwiększeniu gaśnie. Jeśli odłączam przewód od tego czujnika, kontrolka gaśnie, jednak wtedy sprężarka nie odpala. Jeśli odłączam ten przewód podczas pracy, sprężarka gaśnie. Stąd moje kolejne pytanie - co to za czujnik? Sprężarka śrubowa Ingersoll - Gaśnie po zwiększeniu obrotów
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Czujnik przegrzania stopnia śrubowego.
    Zablokuj na sztywno cewkę gaszenia i znajdź czujnik, który ją wyłącza metodą kolejnego mostkowania. Doprowadź do ładu instalację elektryczną maszyny. Zbadaj też ciśnienie oleju w silniku. Zacznij coś działać, bo przywaliłeś się do tego jednego czujnika i wymiany oleju, oraz separatora jak rzep do psiego ogona nie czytają tego, co ci napisałem, że czujników jest tam parę i większościowo są połączone szeregowo. Kontrolka się pali, bo nie ma pewnie ciśnienia oleju w silniku, albo jest uszkodzony czujnik. Ktoś mógł tez zamienić przewody na czujniku przegrzania powietrza wyjściowego, ( jeżeli występuje), bo ta masz 3 styki a podłączone tylko 2.