Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sprężarka śrubowa Ingersoll - Gaśnie po zwiększeniu obrotów

30 Oct 2013 19:13 9528 8
  • Level 9  
    Witam.

Mam problem ze sprężarką śrubową Ingersoll Rand. Według mojej wiedzy jest to sprężarka P130 - nie posiada tabliczki znamionowej. Silnik Deutz 3 cylindry, typ: F3L 1011 F. Taka jak na zdjęciu poniżej:
    Sprężarka śrubowa Ingersoll - Gaśnie po zwiększeniu obrotów Sprężarka śrubowa Ingersoll - Gaśnie po zwiększeniu obrotów

Sprężarka ładnie pracuje na niskich obrotach, ale po włączeniu "trybu roboczego", czyli zwiększeniu obrotów i ciśnienia, silnik po kilkunastu sekundach gaśnie i ma problem z odpaleniem. Dziś po wymianie filtra paliwa i wykonanej takiej próbie, sprężarka zgasła, a po kolejnym odpaleniu wyrzuciła przez wylot powietrza sprężarki chmurę oleju. Co się dzieje? Gdzie szukać przyczyny?
    Maszyna ma przepracowane 1500 mth, nie mam informacji czy wymieniano separator, miałem zamiar wymienić w nim olej.
    Za wszelkie informacje na temat obsługi, eksploatacji i rozwiązania problemu będę bardzo wdzięczny. To moja pierwsza śrubówka i nie mam w okolicy nikogo kto mógłby mi pomóc w tym temacie.

Zastanawiałem się jeszcze nad przyczyną tego problemu. Czy gaśnięcie kompresora może wynikać z uszkodzenia seperatora? Czy jest jakiś zawór, który wyłącza sprężarkę jeśli filtr seperatora jest np. zużyty, mocno zanieczyszczony lub uszkodzony? Jeśli tak to gaśnięcie mogłoby wynikać właśnie z tego, a nagłe wyrzucenie oleju przez wylot powietrza wskazywałoby chyba na przerwanie filtra seperatora, który teraz zamiast podawać oczyszczone z oleju powietrze na sprężarkę, podaje olej i wyrzuca go na wylocie. Czy takie rozumowanie jest słuszne?

Postaram się jutro zdjąć pokrywę sepearatora i zobaczę jak wygląda wkład.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 43  
    Gaśnie schodząc pomału z obrotów. Czy nagle? Sprawdź czy chwilę przed zgaśnięciem nie zapala się kontrolka awarii. Czy też gasnie i dopiero zapala się kontrolka.
    Ogólnie te sprężarki miały mocno ........... instalację elektryczną.
    Separator nie ma tu znaczenia. Jedyny czujnik na nim to temperatura powietrza wylotowego.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 9  
    Witam. Próbowałem się zorientować trochę w temacie dzwoniąc do kilku serwisów, potwierdzili to, że separator nie ma raczej nic wspólnego z gaśnięciem.
    Silnik gaśnie nagle, po kilkunastu sekundach od zwiększenia obrotów na robocze. Sprężarka nie posiada kontrolki awarii, świeci się jedynie kontrolka rezerwy paliwa.
    Może wynika to z niedostatecznego podania paliwa przez pompkę po zwiększeniu obrotów? Czyściłem odstojnik, wymieniłem filtry, przewód, wyczyściłem zbiornik, ale nie pomogło.
  • Level 43  
    Gaśnie nagle, bo gasi ją jakiś czujnik, zbraku paliwa gasła by pomału. To sprężarka ma jak mi się zdaje 3 kontrolki awarii jedną z nich jest mały poziom paliwa. Po jej zapaleniu sprężarka gaśnie żeby się niepotrzebnie nie zapowietrzała. Druga kontrolka dotyczy ładowania. Trzecia to wspólna na pozostałe przypadki. Czyli brak ciśnienia oleju w silniku, przegrzanie silnika, przegrzanie sprężarki, za wysoka temperatura powietrza na wylocie.
  • Level 9  
    Sprężarka śrubowa Ingersoll - Gaśnie po zwiększeniu obrotów

To zdjęcie panelu sterowania sprężarki. Kontrolka tylko jedna. Jeszcze jedna uwaga - po zgaśnięciu i próbie ponownego odpalenia, gdy już silnik załapie, sprężarka puszcza chmurę czarnego dymu. Wtryskiwacze były wymienione.

Mam także pytanko odnośnie wymiany oleju w separatorze. Czy istnieje jakaś specjalna procedura, czy wystarczy odkręcić korek spustowy w zbiorniku separatora a następnie przewód powrotny przy chłodnicy aby spuścić całość?
  • User removed account  
  • Level 9  
    Rzeczywiście, kiepsko ze mną. W pośpiechu nie zwróciłem uwagi na kontrolkę od ładowania. Co do wymiany oleju, to nie liczę na to, że to rozwiąże problem, ale chcę wymienić olej zarówno w silniku jak i w separatorze, bo dopiero zakupiłem tą sprężarkę i nie chcę, żeby pracowała na starych płynach. Jutro będę miał już wkład separatora, więc złożę to do kupy, odpalę i zwrócę uwagę na kontrolki.

Edit:
    Witam ponownie.
    Wymieniłem wkład separatora i olej w nim. Zwróciłem uwagę na kontrolki. Kontrolka oznaczona na panelu sterowania piaskarki jako rezerwa poziomu paliwa, w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z poziomem paliwa. Podłączona ona jest do czujnika znajdującego się na dole stopnia śrubowego - oznaczyłem to na zdjęciu zamieszczonym poniżej. Myślę, że problem gaśnięcia może wynikać właśnie z tego czujnika. Kontrolka zapala się już po przekręceniu kluczyka i świeci się cały czas podczas pracy sprężarki. Sprężarka pracuje da wolnych obrotach ładnie, a po zwiększeniu gaśnie. Jeśli odłączam przewód od tego czujnika, kontrolka gaśnie, jednak wtedy sprężarka nie odpala. Jeśli odłączam ten przewód podczas pracy, sprężarka gaśnie. Stąd moje kolejne pytanie - co to za czujnik? Sprężarka śrubowa Ingersoll - Gaśnie po zwiększeniu obrotów
  • Helpful post
    Level 43  
    Czujnik przegrzania stopnia śrubowego.
    Zablokuj na sztywno cewkę gaszenia i znajdź czujnik, który ją wyłącza metodą kolejnego mostkowania. Doprowadź do ładu instalację elektryczną maszyny. Zbadaj też ciśnienie oleju w silniku. Zacznij coś działać, bo przywaliłeś się do tego jednego czujnika i wymiany oleju, oraz separatora jak rzep do psiego ogona nie czytają tego, co ci napisałem, że czujników jest tam parę i większościowo są połączone szeregowo. Kontrolka się pali, bo nie ma pewnie ciśnienia oleju w silniku, albo jest uszkodzony czujnik. Ktoś mógł tez zamienić przewody na czujniku przegrzania powietrza wyjściowego, ( jeżeli występuje), bo ta masz 3 styki a podłączone tylko 2.