Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat sterowania pompą Hydroforową.

25 Mar 2005 21:39 14353 20
  • Level 11  
    Witam
    Posiadam w domu jednorodzinnym hydrofor .
    Pompa zasilana jest silnikiem indukcyjnym 3 fazowym.
    Obecnie jest tam zamontowany jakiś układ sterujący produkcji ZSRR - ma toto sporo lat.
    Potrzebuję schemat urządzenia sterującego silnikiem pompy - sprzężonego z wyłącznikiem ciśnieniowym oraz posiadającego zabezpieczenie przed przegrzaniem silnika. (obecnie w tym wschodnim ustrojstwie jest stycznik, coś w rodzaju wyłącznika przeciążeniowego i parę innych cudów). Trochę ogólnie, ale nie siedzę w tematyce elektrycznej.
    Bardzo proszę o pomoc.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Helpful post
    Level 22  
    po co schemat, łączenia sa bardzo proste
    trzeba kupić stycznik do 25A, wyłącznik M 250 z termikiem zależnym od prądu silnika i dobrze by było zastosować czujnik zaniku fazy z kontrolą styków stycznika
    przewody siłowe przepuszczamy przez stycznik i M250
    sterowanie przez czujnik, wył. ciśnieniowy i cewkę stycznika
  • Level 11  
    Hm, właściwie to aż wstyd zakładać taki temat, ale w tematyce prądów - szczególnie dużych to jestem noga i omijam temat dużym łukiem.
    Szczególnie, że to obecne sterowanie to naprawdę o wiele więcej niż piszesz "lisos" - w dodatku nie chodzi. Poprostu potrzebowałem czegoś konkretnego i prostego zarazem.

To co napisałeś mnie wystarcza - Dzięki wielkie!

Dodano po 8 [minuty]:

Tak apropos, ten wyłącznik M250 to wyłącznik przeciążeniowy (taki na którym ustawia się prąd wyłączenia)?
    Proszę bez uszczypliwości bo w temacie jestem LAMA,a łączył mi to będzie teść - elektryk, tylo żebym wiedział co w sklepie kupić.(przy okazji liznę troszkę tematu).
  • Level 25  
    Można wykonać całą instalację prościej . Do sugerowanego wyłącznika doprowadzić fazy R S T . Z jego wyjścia poprowadzić przewód 4 żyłowy do wyłącznika ciśnieniowego i z wyjścia tego wyłącznika podłączyć przewód do tabliczki znamionowej silnika . Stycznik miałby rację bytu w przypadku dodatkowego zabezpieczenia przed zanikiem fazy . Termik ustawiony na 1x Izn. podane na tabliczce znamionowej skutecznie zabezpieczy silnik . Dużą uwagę należy zwrócić na staranne połączenie przewodu zerującego .
  • Level 11  
    Silnik, który jest zamontowany ma moc 2,2kW,
    Jedyny prąd jaki jest na tabliczce silnika to coś takiego 5,1 trochę dalej 8,8A napisane jedno obok drugiego. Więc na jaką wartość można by ustawić termik?
  • Level 22  
    ja bym ustawił 1,1 Izn czyli 5,6 A, czyli musisz kupić M250 o zakresie ok 5-7A, polecam stycznik i wył od zaniku fazy, bo termik może nie wyłączyć (w czasie pracy zginie jedna z faz lub spadnie napięcie)
  • Level 13  
    te całe m250 to syf
    nie zabezpiecza nalezycie silnika
    mierzy tylko prądy ponad te które sa ustawione
    lepszy jest pkzm moellera bowiem oprócz wyzszych prądów mierzy takze niesymetrię w układzie w przypadu zaniku chocby chwilowym jednej z faz
    sa styczniki z zakresem do 4kw cena około 50 zika netto za moeller dilem więc poco kupowac stycznik do 25A który jest 2 razy drozszy?
    pkzm montujesz przed stycznikiem w torze prądowym. jesli masz styk pomocniczy do tego to tez mozna załozyc
    jesli jestes zainteresowany bardziej tą tematyką to wal do mnie na maila
    mam co nieco w swoich zapasach

LUDZIE NIE KUPUJCIE M250
  • Level 14  
    witam
    wszystko co napisano wyżej dotytczy samego układu napędowego i tu nie mam wątpliwości .
    proponuję do układu sterowania dąłączyć prosty układ zabezpieczający pompę przed sucho-biegiem .
    niejednokrotnie sama pompa jest droższa od silnika
    pozdrowionka
  • Level 25  
    Oczywiście , że mozna zainstalowac jeszcze wiele mniej czy bardziej potrzebnych zabezpieczen i w koncu dojdziemy do absurdu . Same zabezpieczenia będą znacznie droższe od niezbędnych urządzen , a awaryjnośc całej instalacji wzrośnie lawinowo .
  • Level 22  
    jeśli wszystko co tam piszą jest prawdą to jest to dobra oferta
    jest jednak tańszy sposób-idziesz do elektryka gdzieś w jakims zakładzie i jak go suszy a zwykle tak jest dostaniesz stycznik za flaszke
  • Level 17  
    lisos wrote:
    ... jest jednak tańszy sposób-idziesz do elektryka gdzieś w jakims zakładzie i jak go suszy a zwykle tak jest dostaniesz stycznik za flaszke

Chyba pomyliłeś czasy o jakieś 20 lat
  • Level 27  
    erwinm wrote:
    te całe m250 to syf
    nie zabezpiecza nalezycie silnika
    mierzy tylko prądy ponad te które sa ustawione
    lepszy jest pkzm moellera bowiem oprócz wyzszych prądów mierzy takze niesymetrię w układzie w przypadu zaniku chocby chwilowym jednej z faz
    sa styczniki z zakresem do 4kw cena około 50 zika netto za moeller dilem więc poco kupowac stycznik do 25A który jest 2 razy drozszy?
    pkzm montujesz przed stycznikiem w torze prądowym. jesli masz styk pomocniczy do tego to tez mozna załozyc
    jesli jestes zainteresowany bardziej tą tematyką to wal do mnie na maila
    mam co nieco w swoich zapasach

LUDZIE NIE KUPUJCIE M250

Nie wprowadzaj kogoś w błąd - Gdzie jest napisane, że zestawy PKZM są wyposażone w układ kontroli asymetrii napieciowej - Są to normalne odpowiedniki Faelowskich wyłaczników M250 ( zawierające zarówno zabezpieczenie zwarciowe i przeciążeniowe). Ktoś ci głupot do łba nawciskał? Zabezpieczenie przed asymerią w PKZM to se możesz dorobić za pomocą doatkowego stycznika albo wyzwalaczami zarówno podnapięciowym jak i wzrostowym (Aż poszedłem po katalog Moellera bo mi wię wierzyć nie chciało).

Co do twych rad to bym się wstrzymał bo od takich elektryków to nie jedne człowek w tym kraju zginął.

I nie jestem zwolenikiem jednej firmy - poprostu jedne się szybciej psuja.
  • Level 22  
    [quote="ArturZy
    Chyba pomyliłeś czasy o jakieś 20 lat[/quote]

nie sądzę, przyjdż do mnie to sie zamienimy towarem
  • Level 13  
    na przyszłosć panie TELEX bądż troche milszy
    pozdrawiam
  • Level 27  
    erwinm wrote:
    TELEX nabazgrał:

Nie wprowadzaj kogoś w błąd - Gdzie jest napisane, że zestawy PKZM są wyposażone w układ kontroli asymetrii napieciowej - Są to normalne odpowiedniki Faelowskich wyłaczników M250 ( zawierające zarówno zabezpieczenie zwarciowe i przeciążeniowe). Ktoś ci głupot do łba nawciskał? Zabezpieczenie przed asymerią w PKZM to se możesz dorobić za pomocą doatkowego stycznika albo wyzwalaczami zarówno podnapięciowym jak i wzrostowym (Aż poszedłem po katalog Moellera bo mi wię wierzyć nie chciało).

Co do twych rad to bym się wstrzymał bo od takich elektryków to nie jedne człowek w tym kraju zginął.

I nie jestem zwolenikiem jednej firmy - po prostu jedne się szybciej psuja.

Co do elektryków....to fakt faktem jest z nimi róznie
    nie wprowadzam nikogo w błąd, takze koles pohamować się powinieneś troche z tymi tanimi textami
    skoro twierdzisz ze ktos mi głupot nawciskał to miej pretensje do prof. W.Lipinskiego z Politechniki Szczecinskiej--to on uczynił ze mnie inz.mgr.
    a co do reszty to mam swoją hurtownię elektryczną i wiem co nieco
    na przyszłosć panie bądż troche milszy
    pozdrawiam[/quote]

Osobiście sam bym zwrócił uwagę dla tego profesora od ...... . Teraz powinienes w pewnej części zrewidować swoją wiedzę i przewertować katalogi. Co do faktu, ze posiadasz działalnośc handlową nie świadczy to o tym, że masz doświadczenie praktyczne. Jeszce dzisiaj przychodzą do mnie ludzie i starych Moli-28 szukają bo twierdzą że są najlepsze.
  • Level 2  
    A ja skozystam z okazji i zapytam sie. Rowniez mam na dzialce hudrofor i zabezpieczony jest faelem M250 i mimo ze jest nowy nie rozlacza przy zaniku fazy, mozliwe jest zeby to sie zepsulo w ciagu pol roku? czy moze ktos to poprostu zle podlaczyl (nie ja to montowalem ale pamietam jak on wyglada i tam sie chyba nie da pomylic :)
  • Level 2  
    Ale w przypadku zalaczenia popmpy przy braku fazy powinien zadzialac prawda? A umnie silnik buczy i sie nie kreci wiec jakbym akurat lal wode do kapieli i nie byl przy hydroforze to mialbym silnik do przezwojenia. Nie wiem czy to zabezpieczenie kiedykolwiek bylo sprawne bo nigdy sie nie zdarzylo zeby mi korek wywalilo albo ktoras faza znikla. Pytam bo nie wiem czy jest sens kupowac nowy? bo moze cos sie z tym da zrobic?
  • Level 17  
    Mi się wydaje , że M250 nie zabezpiecza przed zanikiem fazy.
    M250 to proste i tanie zabezpieczenie silnikowe przed przeciążeniem i zwarciem.
    Przed zanikiem fazy napewno zabezpieczają produkty firmy Siemens i Telemecanique.
  • Level 27  
    ArturZy wrote:
    Mi się wydaje , że M250 nie zabezpiecza przed zanikiem fazy.
    M250 to proste i tanie zabezpieczenie silnikowe przed przeciążeniem i zwarciem.
    Przed zanikiem fazy napewno zabezpieczają produkty firmy Siemens i Telemecanique.

Takie proste to one nie jest, psiada one bowiem jak sam powiedziałeś dwa rodzaje zabezpieczań (podobne robi - a nawet takie samo działanie -Siemens np. 3VU1). Możliwe są wykonania z jednym rodzajem wyzwalaczy t.j. elektromagnetyczny lub termiczny. Co do zaników lub asymetri fazowej to sSemens robi też oddzielne np. 5TT-195. Telemecanique robi też te urządzenia oddzielnie. Co do kombajnów są co prawda specjalizowane kontrolery (Asymetria, przeciążenie, kontrola napięć, temperatura uzwojeń, kontrola obciążenia i inne pierdoły), ale nikt do pompy nie będzie stosował sprzętu za prawie 1000złotych.

Osobiście polecałbym:
    - zabezpieczenie zwarciowe - Wkładki topikowe (chyba najlepsze do tego)
    - zabezpieczenie przeciążeniowe - przekaźnik termiczny
    - Zabezpieczenie przed zanikiem i asymetrią fazową ( z kontrola styków stycznika, termika - Opcja)
    - Element wykonawczy - stycznik
    - elementy sterujące - przyciśki - załączający i rozłączający.