Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kawalerka w bloku - czym najtaniej ogrzać?

Garnett 26 Sty 2014 23:53 2763 14
  • #1 26 Sty 2014 23:53
    Garnett
    Poziom 6  

Witam

Wkrótce przeprowadzam się do nowego mieszkania - kawalerka 32 m2, składająca się z jednego dużego pokoju, średniej kuchni, łazienki i przedpokoju. Posiadam w kuchni piec węglowy (stary model z płytą grzewczą i piekarnikiem). W całym mieszkaniu brak kaloryferów. Właściciel zapewnia mnie, że po napaleniu w piecu w kuchni spokojnie ciepło dochodzi do całego mieszkania, jednak w obliczu mrozów chciałbym mieć dodatkowe źródło dogrzania (możliwie jak najtańsze). Poprzedni lokator dogrzewał się piecykiem gazowym na butlę - jest to dobre rozwiązanie pod względem ekonomicznym? W pokoju istnieje także możliwość postawienia pieca (kozy), jednak musiałbym się specjalnie przebijać do komina, a chciałbym tego uniknąć. Posiadam grzejnik olejowy z funkcją termostatu, jednak nie używałem go jeszcze i nie wiem czy ekonomicznie mi się to opłaci.

Dodatkowo chciałbym na krótkie okresy czasu dogrzać łazienkę - elektryczna farelka, konwektor powinny spełnić te zadanie?

Mieszkanie znajduje się na I piętrze bloku, posiada jedną ścianę zewnętrzną. Nie było w nim palone przez 2 miesiące, a temperatura utrzymuje się na poziomie ok 10-13 stopni (sąsiedzi nagrzewają :)).

Pozdrawiam

0 14
  • #2 27 Sty 2014 07:19
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Niestety grzanie elektryczne jest najdroższe.W następnej kolejności idzie gazowe.Grzanie węglem/drewnem, jest w tym zestawieniu najtańsze,ale wymagające najwięcej pracy.

Garnett napisał:
    Dodatkowo chciałbym na krótkie okresy czasu dogrzać łazienkę - elektryczna farelka, konwektor powinny spełnić te zadanie?
    Farelka zrobi to szybciej.Grzejnik olejowy, musi być włączony troszkę wcześniej przed kąpielą.

0
  • #3 27 Sty 2014 18:01
    jas67
    Poziom 22  

Witam. Ja nie uznaję jakichkolwiek grzejników z wentylatorami. Najlepsze są takie z grzałką na wierzchu. Lepiej grzeją i wydaję mi się że są bardziej ekonomiczne.

1
  • #4 27 Sty 2014 20:27
    Garnett
    Poziom 6  

Możesz podać przykład takiego właśnie grzejnika?

0
  • #5 27 Sty 2014 20:50
    jas67
    Poziom 22  

A na przykład coś w tym stylu

Moderowany przez ANUBIS:

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

grzejnik-promiennik-kwarcowy-elektryczny-1500w-i3890576010.html

0
  • #6 27 Sty 2014 20:53
    stanislaw1954
    Poziom 41  

jas67 napisał:
    Lepiej grzeją i wydaję mi się że są bardziej ekonomiczne.

Czy ja wiem,? nie żebym był wielkim zwolennikiem "farelek". A oszczędność , to tylko na mocy silnika- a są to silniczki o mocy może kilku Wat. Ale za to szybciej rozprowadzają ciepło.

0
  • #7 27 Sty 2014 21:23
    jas67
    Poziom 22  

Ja nie twierdzę że tak jest, to tylko takie moje zdanie. A wracając do tematu. Na dłuższą metę najlepiej jest zrobić centralne ogrzewanie na piecu węglowym.

0
  • #8 27 Sty 2014 22:04
    -west
    Specjalista - systemy grzewcze

Weź sobie jakąś ognisto krwistą samicę i będziesz jeszcze okna otwierał :)
    Co do dogrzania możesz pomyśleć o kozie lub kominku katalitycznym

0
  • #9 23 Cze 2014 23:21
    Garnett
    Poziom 6  

Ożywiam temat :) jednak będę wstawiał piecyk do pokoju, piec w kuchni prawie nic nie daje. Grzejnik olejowy fajnie grzeje, ale mimo wszystko drewno wygrywa. Myślałem nad tymi dwoma piecykami z Castoramy:

http://www.castorama.pl/katalog-produktow/ogr...ce-kominkowe/piec-stalowy-pow-iii-3-5-kw.html za 151 zł

http://www.castorama.pl/katalog-produktow/ogr...inkowe/piec-stalowy-pw-iii-szamot-4-5-kw.html za 207 zł

Osobiście skłaniam się ku temu drugiemu piecykowi, jednak chciałbym znać zdanie specjalistów :D

0
  • #11 26 Cze 2014 17:52
    Garnett
    Poziom 6  

Posiadam dostęp do komina, z tym nie ma żadnego problemu. Chciałbym piec na drewno, bo mam do tego najłatwiejszy dostęp. W pokoju mam normalne okna + w kuchni wentylację, nie zamykam drzwi do pokoju więc można powiedzieć, że mieszkanie jest cały czas wietrzone.

0
  • #12 27 Cze 2014 07:56
    jack63
    Poziom 42  

Garnett napisał:
    nie zamykam drzwi do pokoju więc można powiedzieć, że mieszkanie jest cały czas wietrzone.

A czymżesz to jest wietrzone?
    Skąd weźmiesz powietrze do spalania? Z nieszczelnych "normalnych okien"? Czy może zrobi ci się cofka z wentylacji?
    Garnett napisał:
    Posiadam dostęp do komina, z tym nie ma żadnego problemu.

A co to za blok w którym są kominy spalinowe? Chyba bardzo stary?
    Wg. mnie instalację kominową powinien sprawdzic kominiarz i wydać opinię na temat mozliwości podłączenia paleniska na paliwo stałe. Konkretnie drewno, bo jego spalanie generuje sporo wilgoci.

0
  • #13 27 Cze 2014 08:33
    Christophorus
    Poziom 41  

Garnett napisał:
    Myślałem nad tymi dwoma piecykami z Castoramy:
    Tego rodzaju piecyki nie są zbyt bezpieczne. Taki piecyk potrafi się rozgrzać do czerwoności, a wtedy przedmioty znajdujące się w pobliżu mogą się zapalić. Nie polecam do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych.

0
  • #14 27 Cze 2014 10:22
    Zbigniew Rusek
    Poziom 34  

Christophorus napisał:
    Garnett napisał:
    Myślałem nad tymi dwoma piecykami z Castoramy:
    Tego rodzaju piecyki nie są zbyt bezpieczne. Taki piecyk potrafi się rozgrzać do czerwoności, a wtedy przedmioty znajdujące się w pobliżu mogą się zapalić. Nie polecam do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych.
    Wiem, że w Krakowie był wypadek z piecykiem gazowym (tzw. kozą) w jednej cukierni. Przy dużym mrozie panie w cukierni włączyły palnik "na full", przez co piecyk się bardzo silnie rozgrzał (blisko rozżarzenia). Nie był osłonięty kratą. W tej ciasnej cukierence jedna z pracownic oparła się o tę kozę. Potworny ból, potworne oparzenie. Osoba przez lata była potem na morfinie - już nie żyje. Gdyby był osłonięty kratą, to do wypadku by nie doszło. Nawet nie wiem, kto był producentem tego urządzenia, ale wydaje mi się, że jest rzemieślnicze. Grzało bardzo dobrze.

0
  • #15 11 Lip 2014 11:58
    lopq
    Poziom 9  

[quote="stanislaw1954"]Niestety grzanie elektryczne jest najdroższe.W następnej kolejności idzie gazowe.Grzanie węglem/drewnem

Przy 32 m. kw. różnica w cenie nośnika nie ma wielkiego wpływu na wysokość rachunku, bo zużywa się niewiele jednostek. Analogicznie przy zużyciu paliwa w samochodzie. Przy przebiegach 10 tys/rok nikt nie inwestuje w instalację lpg, bo okres amortyzacji jest zbyt długi. Grzanie paliwem stałym jest za to niestety tak samo brudne i uciążliwe przy małej i dużej kozie, więc chyba warto wejść elektrykę, tym bardziej, że koszt można policzyć przed instalacją.

1