Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux EN4000AOX - Głośna praca, dziwne dźwięki (nagranie)

29 Mar 2014 10:51 3993 8
  • Poziom 9  
    Witam,
    Posiadam lodówkę Electrolux EN4000AOX, zakupioną ok. 1,5 roku temu.
    Praktycznie od początku jej użytkowania występuje następujący problem: czasami raz na dobę, czasem raz na kilka godzin, w trakcie całego (bądź prawie całego) cyklu pracy kompresora słychać buczenie, bzyczenie, jednostajny, dość głośny, trudny do precyzyjnego opisania dźwięk, który zagłusza nawet normalną pracę kompresora i jest uciążliwy dla ucha.
    Nie udało mi się zaobserwować żadnej regularności występowania tego zjawiska, lodówka chłodzi normalnie.
    Zdaję sobie sprawę i akceptuję fakt, że lodówka może wydawać różne odgłosy (bulgotanie, syczenie, trzaskanie itp), ale wyżej opisany odgłos moim zdaniem nie jest normalny. Wcześniej przez kilka lat użytkowałem również lodówkę Electrolux (model z 2 agregatami), nie było z nią żadnych problemów, pracowała dużo ciszej.
    Tutaj można odsłuchać plik z nagraniem tego odgłosu: http://www.romiko.eu/lodowka.mp3
    Czy takie odgłosy są normalne? Oczywiście serwis wzywałem, serwisant na miejscu nie stwierdził żadnej usterki, wysłuchał nagrania, wzruszył ramionami i powiedział, że przecież instrukcja ostrzega przed różnego rodzaju odgłosami. A poza tym czynnik chłodniczy R600a już tak ma i mogą występować różne odgłosy...
  • Poziom 32  
    Obawiam się, że nie poradzisz na to nic. Ten typ tak ma i już. Mój electrolux po niedługim czasie od kupna zaczął wydawać dźwięki startującego samolotu odrzutowego na 10 kilometrowym pasie startowym. Instrukcja takiego dźwięku niestety nie przewidziała. Zdarza się to na tyle rzadko, że żaden serwisant nie jest tego w stanie własnym uchem wyłapać. Dźwięk jest podobny i w dodatku modulowany w czasie. Twój model lodówki po prostu ma wbudowane efekty "innego model samolotu".
    Na poważnie, nie jesteś w stanie z tym walczyć. Chyba, że przez rzecznika praw konsumenta, ale to droga przez mękę bo musiałbyś udowodnić, że ten dźwięk przekracza poziom hałasu z instrukcji.
  • Poziom 9  
    To teraz kwestia czy to tylko problem lodówek Electrolux, czy też każdy typ lodówki oparty na czynniku R600a może wydawać takie odgłosy?
  • Poziom 39  
    marchec napisał:
    każdy typ lodówki oparty na czynniku R600a może wydawać takie odgłosy
    Jedyne co można robić to reklamować do skutku u producenta, ale w razie gdyby lodówka okazała się nie przekraczać określonego na etykiecie poziomu hałasu, to pewnie będzie koszt nieuzasadnionego wezwania serwisu.
    A badania poziomu głośności są niestety bardzo drogie.
  • Poziom 25  
    Lodówki na R600 pracują cicho tak jak na innym czynniku. Jeśli pracuje głośno to coś jest nie tak. Tak jak napisał MOVZX możesz reklamować albo się przyzwyczaić.
  • Poziom 9  
    Dziś dostałem odpowiedź z Electroluxa:
    W odpowiedzi na Pana mail w sprawie chłodziarko-zamrażarki model EN400AOX informujemy, że Electrolux Poland podejmuje decyzje na podstawie ekspertyzy z autoryzowanego serwisu. Podczas wizyty technik nie stwierdził wady produktu. W trakcie pracy słyszalna była praca sprężarki oraz przepływ czynnika chłodniczego- zjawisko normalne. Funkcje deklarowane w instrukcji obsługi na dzień wizyty technika, były w pełni osiągalne. Nie bez znaczenia pozostaje sprawa akustyki pomieszczenia, w którym stoi lodówka. W kuchniach wyłożonych płytkami ceramicznymi hałas jest „odbijany” i do naszych uszu dociera ze zdwojoną siłą. Podobna sytuacja dotyczy pory dnia, w nocy, gdy milknie szereg innych źródeł hałasu, wrażenia, iż lodówka jest głośniejsza będzie się potęgować.
    Lodówka nie jest urządzeniem działającym bezszelestnie, Pewne dźwięki pochodzące z układu chłodniczego są słyszalne dla otoczenia a kwestia słyszalności różnych dźwięków jest odczuciem subiektywnym, uzależnionym od indywidualnej wrażliwości słuchowej odbiorcy. Electrolux w instrukcji obsługi dla sprzętu chłodniczego informuje, że odgłosy i dźwięki emitowane w czasie pracy urządzenia są zjawiskiem normalnym.
    Wszystkie urządzenia przed wprowadzeniem na rynek europejski musza przejść badania bezpieczeństwa jak również jakościowe. Jednym z parametrów, jaki jest szczegółowo mierzony, to deklarowany przez producenta sprzętu chłodniczego poziom hałasu.
    Badania przeprowadzane są na podstawie jednolitych przepisów, norm i warunków pomiarów przez akredytowane w UE instytuty i laboratoria. Takim Instytutem może być np Laboratorium Badawcze Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Predom-OBR.
    Bardzo nam przykro, ale reklamacja Pana nie może być rozpatrzona pozytywnie

Szczególnie rozbawił mnie akapit dotyczący odbijania dźwięku od posadzki, robią z człowieka wariata...
  • Poziom 39  
    marchec napisał:
    Jednym z parametrów, jaki jest szczegółowo mierzony, to deklarowany przez producenta sprzętu chłodniczego poziom hałasu.
    Badania przeprowadzane są na podstawie jednolitych przepisów, norm i warunków pomiarów przez akredytowane w UE instytuty i laboratoria.
    Dowcipni :) Zapytaj ich czy każdą sztukę mierzą, czy 100% wyprodukowanych wyrobów mieści się w deklaracji i czy "ekspertyza" nie powinna obejmować chociaż poudawania że się mierzy, np. ręcznym miernikiem hałasu, a nie na ucho.
  • Poziom 25  
    Z dźwięku jaki słyszałem to nie wygląda mi na pracę sprężarki to jedno a drugie, słyszałem wiele sprężarek pracujących na R600 i żadna z nich nie pracowała z takim hałasem. Moim znaniem sprzęt jest bezapelacyjnie do naprawy lub jeśli to nie możliwe to do wymiany.
  • Poziom 9  
    Zgadza się, zdecydowanie nie jest to odgłos sprężarki, ta pracuje cicho.
    Ale ten odgłos (gdy występuje) towarzyszy pracy sprężarki.