Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

uzwojenia trafo przewodem.. linka. - czy tak mozna?

15 Kwi 2005 13:20 2288 18
  • Poziom 28  
    witam

Zastabawiam sie czy mozna nawinac uzwojenia transformatora impulsiowego do przetwornicy napiecia z nap aku do ok 2x30V ale za pomoca zwyklego przewodu typu linka w zwyklej izolacji gumowej. Przewod taki skalda sie z wielu odrebnych drucikow lecz nieizolowanych... Czy w ten sposob nadal bede minimalizowal efekt naskokowosci.
    Dodam jeszcze, ze bedzie tam nawinietych nie wiecej niz kilka - kilka nascie zwojow...

pozdr
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 23  
    Przecież możesz nawinąć kilkoma cieńszymi drutami.
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 17  
    Odradzam stosowanie takiego przewodu.
    Od jakości wykonania transformatora zależy sprawność takiej przetwornicy i jej moc.
    Lepiej zwykłym drutem miedzianym lub jeśli płyną spore prądy i jest wysoka czestotliwość kluczowania to kilkoma drutami o mniejszej średnicy dla zminimalizowania efektu naskórkowości.

Zobacz tutaj - https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=139125&highlight=nawiniecie+trasformatora
  • Poziom 39  
    Podczas pracy taki transformator może się rozgrzewać do znacznej temperatury, gumowa lub plastikowa izloacja stopi się i będziesz miał zwarcie.
  • Poziom 29  
    Zastanawiam się, czy niektorzy koledzy to mysla nad tym co pisza? w jakiej temp. topi sie guma? lub izolacja na przewodzie?
    Pozdrowka
  • Poziom 39  
    Fakt - przegiąłem trochę, sorki :-)
    W każdym razie izolacja na zwykłym przewodzie jest dużo grubsza niż emalia na drucie nawojowym, i przekrój karkasu nie zostanie optymalnie wykorzystany.
  • Poziom 39  
    Dla ścisłości
    Panowie raczej izolacja w zwykłych przewodach jest z polwinitu...
    Temp dopuszczlana długotrwale dla takiego przewodu to 70C.
  • Poziom 28  
    Czylijka w koncu dla podsumowania moge stosowac taki sposob nawijania czy tez nie...?

pozdr
  • Poziom 30  
    Kiedyś robiąc przetwornicę do żarówek halogenowych uzwojenie wtórne nawinąłem srebrzanką na której zacisnąłem rurkę termokurczliwą.

Jeśli takie coś zmieści Ci się na w transformatorze to polecam!
  • Poziom 19  
    Ale nie zmniejszysz "szkodliwości" naskórkowości. W zwykłej lince masz cieńkie splecione żyły, ale nie odizolowane od siebie. Najlepiej nawinąć kilkoma drutami w emali.
  • Poziom 15  
    Takim przewodem możesz nawijać jak najbardziej. Im wiecej przewodów tym efekt naskórkowości mniejszy. Najlepsza jest jednak taśma miedziana o szerokości karkasu minus mały odstęp od krawędzi. trochę takich transformatorów nawinąłem tym sposobem i wszystko było dobrze. Nawet w zasilaczach komputerowych uzwojenia wysokopradowe są w ten sposób nawijane.
  • Poziom 30  
    midas78> ponieważ srebro jest lepszym przewodnikiem od miedzi to moje rozwiązanie na pewno warte jest uwagi tym bardziej ze względu na nie tak znowu wielką częstotliwość pracy przetwornicy.

Dodam, że użyłem srebrzanki o średnicy około 1,5mm.
  • Poziom 19  
    @piórko: Od kiedy srebrzanka jest robiona ze srebra?

Moim zdaniem szkoda miejsca na gumę albo koszulkę termokurczliwą. Lepiej (nawet jak nie wynika to z obliczeń) dać grubszy drut w emali (albo kilka)
  • Poziom 39  
    midas78 napisał:
    @piórko: Od kiedy srebrzanka jest robiona ze srebra?

Ponieważ przy większych częstotliwościach prąd płynie praktycznie tylko w cienkiej warstwie przypowierzchniowej przewodu, stosuje się srebrzanke czyli drut miedziany pokryty tylko warstwą srebra (a nie srebrny!).
    Rozwiązanie takie stosuje się ze wzgledu na fakt, że (jak kolega zauważył) srebro ma większą przewodność od miedzi.
  • Poziom 30  
    Czy ja napisałem, że srebrzanka jest ze srebra???

A przykładem, że ma ona korzystne cechy w rozwiązaniu problemu naskórkowości jest zastosowanie jej w cewkach w.cz. np. w głowicach UKF.

Śmiem podejrzewać, że nie do końca rozumiesz zjawisko "naskórkowości"...
  • Poziom 39  
    => piórko - no ja nie widze nic takiego... Może ktoś nie doczytał... ;)
    Oczywiście że srebrzanka ma korzystne cechy przy wcz. Przecież na skutek sił elektromotorycznych samoindukcji następuje nierównomierny rozkład gęstości prądu. Innymi słowami - patrząc na przekrój poprzeczny przewodu - prąd nie płynie przez cały przewód, tylko jest wypierany "na zewnątrz".
    W związku z tym gęstość prądu w pobliżu środka przewodu (cały czas patrząc na przekrój poprzeczny) jest znikomo mała. Wszystko płynie na zewnątrz.
    Dlatego stosuje się srebrzanke albo przewody rurowe.
  • Poziom 39  
    Dobre rezultaty można uzyskać nawijając uzwojenia przetwornicy taśmą miedzianą. W ten sposób nawija się np. trafa do spawarek inwerterowych. Jako izolację między kolejnymi warstwami taśmy miedzianej stosuje się wtedy folię styrofleksową.
  • Poziom 39  
    Tak z ciekawości:
    a pomiędzy zwojami taśmy też się coś wkłada?
    Bo podejrzewam że na jedną warstwę przypada więcej niż jeden zwój.
  • Poziom 39  
    Taśmę miedzianą nawija się równocześnie z folią izolacyjną, tak żeby taśma miedziana dociskała folię. Trzeba zwrócić uwagę, żeby taśma miedziana nie miała ostrych krawędzi, które mogłyby poprzecinać cienką folię, oraz oczywiście taśma miedziana musi być o kilka mm węższa od karkasu i folii izolacyjnej.
    Uzwojenie pierwotne i wtórne należy dodatkowo odizolować kilkoma warstwami folii. Wyprowadzenia uzwojeń robi się zginając taśmę miedzianą pod kątem prostym, oraz dodatkowo na pół.
    Jeśli uzwojenia mają być wykonane bifilarnie, to należy je nawijać jednocześnie 2 warstwy taśmy + 2 folie izolacyjne. Należy przy tym dokładnie zaizolować wyprowadzenia, żeby nie wystąpiły zwarcia.
    Jak ktoś spróbuje nawinąć taki transformator, to szybko przekona się, że nie jest to takie łatwe... jednak czasami jest to łatwiejsze niż nawijanie grubym, sztywnym drutem :)