Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Inwerter sieciowy w sytuacji klęski żywiołowej

HERMES56 02 Jun 2014 11:19 10041 61
Helukabel
 • #1
  HERMES56
  Level 8  
  Spoiler:
  MAM PYTANIE DOTYCZĄCE INWERTERA SIECIOWEGO.
  PRZY ZANIKU NAPIĘCIA W SIECI PUBLICZNEJ (NP.AWARIA, ZERWANIE LINI),
  INWERTER SIĘ WYŁĄCZA (ZABEZPIECZENIE).CZY PO ODCIĘCIU INSTALACJI DOMOWEJ OD SIECI WYŁACZNIKIEM GŁÓWNYM MOŻNA "OSZUKAĆ" INWERTER SIECIOWY PODŁĄCZAJĄC DO INSTALACJI PRZETWORNICĘ UPS?.
  CZY INWERTER ZSYNCHRONIZUJE SIĘ Z PRZETWORNICĄ I BĘDZIE PODAWAŁ NAPIĘCIE DO INSTALACJI DOMOWEJ?
  WAŻNE PYTANIE W SYTUACJI KLĘSKI ŻYWIOŁOWEJ.
  MOŻE JEST JAKIŚ INNY SPOSÓB NA POZYSKANIE ZASILANIA DOMU Z WŁASNEJ INSTALACJI PV?. zapis oryginalny


  Mam pytanie dotyczące inwertera sieciowego. Przy zaniku napięcia w sieci publicznej (np. awaria, zerwanie linii), inwerter się wyłącza (zabezpieczenie). Czy po odcięciu instalacji domowej od sieci wyłącznikiem głównym można "oszukać" inwerter sieciowy podłączając do instalacji przetwornicę UPS?. Czy inwerter zsynchronizuje się z przetwornicą i będzie podawał napięcie do instalacji domowej?
  Ważne pytanie w sytuacji klęski żywiołowej.
  Może jest jakiś inny sposób na pozyskanie zasilania domu z własnej instalacji PV?.

  Poprawiono post.
  ANUBIS
 • Helukabel
 • #2
  prose
  Level 35  
  Witam Tylko akumulatory i przetwornica lub UPS w tej sytuacji,inwertera sieciowego nie oszukasz upesem .
 • #3
  smartech
  Level 11  
  To może małym agregatem spalinowym ze stabilizacją napięcia... Oczywiście sens ekonomiczny może tu być wątpliwy (jak agregat mały, a inwerter=potrzeby duże to może miec to sens). Zaznaczam, że nie jestem pewien, czy inwerter zsynchronizuje się z zasilaniem z agregatu, ale może...
 • #4
  Tech132
  Level 25  
  Ja testowałem z agregatem i się inwerter nie synchronizował ,czyli pozostaje przetwornica i akumulatory .
 • #5
  smartech
  Level 11  
  Obawiam się, że tak też nie ruszy. W instrukcji pewnego inwertera znalazłem, że próbkuje on, czy ma sieć nie tylko poprzez sprawdzanie częstotliwości, ale też co kilka minut wysyła skokowo większą energię. Jeśli nie zauważy wzrostu napięcia to znaczy, że rozeszła się ona do sieci (w zamkniętej instalacji powstałoby chwilowo wyższe napięcie). Ale jeśli agregat byłby dobry (stabillizacja napięcia i częstotliwości) oraz duży (by przyjąć ten skok energi z inwertera poprzez zmniejszenie własnego "pchania") to może by to ruszyło...
 • #6
  prose
  Level 35  
  Ruszy ale agregat misi być podłączony przez transformator 230 V na 230 V stabilne 50 Hz i napięcie, moc agregatu musi większa od inwertera , ale jaki to ma sens?
 • Helukabel
 • #7
  smartech
  Level 11  
  Hmm... jeśli agregat musi mieć moc większą, niż inwerter to faktycznie sens tego może być mały, choć jeśli już mamy panele solarne np. 9kW (a dom normalnie ciągnie 40kW) to dodanie agregatu 10kW zapewniłoby zasilanie choćby ogrzewania.

  Oczywiście optymalnie byłoby znaleźć rozwiązanie bez wymogu, by agregat miał moc większą, niż inwerter. Wtedy sama moc paneli by awaryjnie wystarczyła.
 • #8
  prose
  Level 35  
  Lepszy sposób to podłączasz panele Pv pod zwykły falownik do silników pod układ prostowniczy do modułu i masz swoją sieć ale tylko jak słonko świeci, niedobór falownik pobiera z sieci coś na zasadzie wattroutera . nie testowałem ale możliwe.
 • #9
  smartech
  Level 11  
  Ten wattrouter to bardzo ciekawe urządzenie. Dzięki za sugestię, wykorzystam do magazynowania nadwyżek, jakich przy mikroinstalacjach >10kW nie opłaca się kierować do ZE.

  Co do sposobu, jaki opisałeś rozumiem, że proponujesz zamiast inwertera sieciowego użyć falownika do silników. Ok, da nam on 3 fazy z paneli. Ale jak pobrać niedobór z sieci? Pewnie kryje się to w Twoim fragmencie "pod układ prostowniczy do modułu", ale tego nie rozumiem. Do jakiego modułu?
 • #10
  prose
  Level 35  
  Zasilasz falownik z sieci normalnie i do układu prostowniczego IGBT podłączasz wyższym napięciem Pv przez dodatkowy mostek prostowniczy, brak napięcia z Pv korzystasz z sieci. Inwerter sieciowy w sytuacji klęski żywiołowej Moduł IGBT falownika .Niektóre układ prostowniczy mają oddzielnie .

  Dodano po 7 [minuty]:

  Moduł falownika IGBT Inwerter sieciowy w sytuacji klęski żywiołowej

  Dodano po 2 [minuty]:

  Będę testował na razie brak czasu.
 • #11
  smartech
  Level 11  
  Ok, tylko czy w tym wypadku możliwy jest łączny pobór - wszystko, co da PV, a niedobór z sieci? Jeśli tak, to by to miało sens - eliminujemy inwerter sieciowy, nie sprzedajemy nic do ZE, nadwyżki z PV kierujemy do bojlerów, akwarium, basenu itd, a niedobór pobieramy z sieci - dokładnie tak to powinno wyglądać...
 • #12
  prose
  Level 35  
  Jak przekroczysz pobór z produkcji Pv to resztę pociągniesz z sieci razem z mocą Pv.
 • #13
  smartech
  Level 11  
  Czyli wtedy będzie pobór łącznie i z FV i z sieci? To byłby ideał. Jest jeszcze kwestia sprawności takiego układu. Inwertery sieciowe mają nawet 98%, a jak jest z falownikiem z układem IGBT, jaki opisałeś? I jaką może on dać maksymalnie moc - czy możliwe jest np. 100kW?
 • #14
  prose
  Level 35  
  Wszystko zależy od mocy folownika raczej jego modułu, te same moduły są stosowane w nowych SMA inwerterach.
 • #15
  smartech
  Level 11  
  No bardzo ciekawe rozwiązanie, czuję, że kolejną noc będę grzebał w sieci obmyślając, jak to zrobić na te 100kW :-)

  Rozumiem, że będzie jeszcze potrzebny Wattrouter, by wykryć, gdy z PV są nadwyżki i skierować je w grzałki, bo bez tego nieużyta energia z PV nie będzie miała gdzie ujść i coś nam spali, prawda?
 • #16
  prose
  Level 35  
  Jak wykorzystasz te 100 kW to jest możliwe jak nie to pójdzie w powietrze nie wykorzystasz pełnej mocy Pv .

  Dodano po 7 [minuty]:

  Wattroutr jest nie potrzebny z Pv do sieci nic nie pójdzie .Jedynie mierniki z kąd pobierasz z ZE czy z Pv.
 • #17
  smartech
  Level 11  
  Może niezrozumiale napisałem. Z PV będzie max 40kW, ale dom w szczycie (zwłaszcza zimą) pobierze 100kW, więc na taką moc musiałbym zbudować ten układ.
 • #18
  prose
  Level 35  
  To jest coś podobnego jak pod aku podłączysz prostownik i podłączysz żarówkę prostownik ma wyższe napięcie i pobór będzie brany z prostownika gdy zwiększysz moc poboru i będzie większy nisz ma prostownik to w tedy dodatkowo zacznie pobierać z akumulatora prostownik w naszym przypadku to Pv aku to ZE.
 • #19
  smartech
  Level 11  
  Tak, to rozumiem. To, o czym napisałem to sytuacja, gdy dom pobiera np. 10kW, a z PV jest dostępne 20kW. System musi wiedzieć, że jest nadwyżka, bo ona nie pójdzie "w powietrze" - panele solarne będą ją podawać i gdzieś musi ujść, by nie spalić czegoś, tak przynajmniej to rozumiem, stąd koniecznym widzę ten Wattrouter by wiedzieć o nadwyżce i bezpiecznie ja skierować "do wody".

  Dodano po 21 [minuty]:

  Znalazłem też bardzo ciekawe urządzenia - Falowniki z funkcją zwrotu energii do sieci. Opisane w tekście http://automatykaonline.pl/Artykuly/Technika-...a/falowniki-z-funkcja-zwrotu-energii-do-sieci

  To by nam rozwiązało problem nadwyżek z PV, zwyczajnie możnaby ją sprzedawać do ZE. Wydaje mi się, że inwertery sieciowe to dokładnie takie urządzenia, tylko na potrzeby domowe mają wprowadzoną funkcję wyłączania się przy braku prądu z sieci.

  Tylko jeszcze nie rozumiem jak złączyć dwa zasilania - z sieci i z fv. Czytam o mostkach prostowniczych, ale nie widzę takich, które miałyby dwa wejścia zasilania...
 • #20
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Można też użyć inwertera, który może pracować w trybie offline. Moje SMA SB3300 wg instrukcji tak potrafią, ale nie testowałem.
 • #21
  smartech
  Level 11  
  Tak, to prawda co do zasady. Ale w praktyce inwerter zawsze dajemy mniejszy, niż potrzebna moc dla domu (dzięki temu, że zasilanie nie "przechodzi" przez niego, tylko "cofa się" do instalacji). Dlatego w przypadku zasilania awaryjnego znacznie wygodniej byłoby odłączyć po prostu główny wyłącznik i nadal używać inwertera sieciowego na wlasne potrzeby. Pomysł prose wydaje mi się właściwy tylko jeszcze go nie do końca rozumiem, jak napisałem, nie wiem, jak "złączyć dwa zasilania 3-fazowe" (z sieci i drugie z falownika zasilanego PV), w jakie konkretnie urządzenie je wprowadzić.
 • #22
  grzegorz dob.
  Level 20  
  Można podłączyć inwerter silnikowy pod PV i pod sieć ale jaki to ma sens. Inwertery o wyjściu 3x230 mają moce do 3kW i wtedy pod kondensatory inwertera podłączasz 320 v DC z paneli i będzie pracował. wykorzystujesz tylko 2 fazy i masz 230V, ale inwerter wykorzystujesz tylko 2/3 mocy. Awaryjnie tak robiłem. Wykorzystanie inwertera o mocy 10kW to na kondensatorach masz 500V na wyjściu 3x400 silnik możesz sobie podłączyć ale domu nie. potrzebujesz transformator 400v/400v podłączony na pierwotnym w trójkąt a wtórne w gwiazdę 3x230 z wyprowadzeniem neutrała i dopiero mażesz podłączyć pod instalacją domową.
 • #23
  smartech
  Level 11  
  Można użyć takiego inwertera dla max 10kW http://www.growatt.hu/en/growatt-10000hyp-inverter/

  Znalazłem stronę opisującą takie urządzenia, które przepuszczają moc większą, niż generują i jeszcze mają funkcje załączania agregatu, więc jak komuś wystarczy do 35kW to ma gotowe rozwiązania http://www.cleanenergyreviews.info/blog/2015/...id-interactive-and-solar-inverter-combination

  Ja muszę mieć 40kW, ale łączna moc pobierana przez budynek będzie nawet 120kW, więc takie rozwiązanie odpada.
 • #24
  januszss
  Level 16  
  To załóż 3 takie ustrojstwa, przecież się zsynchronizują.
 • #25
  smartech
  Level 11  
  Ale już ich wyjść nie połączę...
 • #27
  smartech
  Level 11  
  Nie jestem, nie wiem, jak połączyć dwa-trzy generatory prądu 3-fazowego - chyba nie zwierając wyjścia zwyczajnie...
 • #28
  januszss
  Level 16  
  Ja też na 100% pewien nie jestem, ale z zasady działania wynika, że się synchronizują. Możliwe, że najpierw trzeba odpalić 1, a później następne, aby miały do czego się synchronizować. Wydaje mi się to logiczne, jednak przed zakupem telefon do producenta mocno wskazany.
 • #29
  smartech
  Level 11  
  Tak, ale one się synchronizują z siecią, a nie między sobą na wyjściach (inne styki wyjściowe od wejścia z sieci).