Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inwerter sieciowy w sytuacji klęski żywiołowej

HERMES56 02 Cze 2014 11:19 6369 61
  • #1 02 Cze 2014 11:19
    HERMES56
    Poziom 6  

Spoiler:
    MAM PYTANIE DOTYCZĄCE INWERTERA SIECIOWEGO.
    PRZY ZANIKU NAPIĘCIA W SIECI PUBLICZNEJ (NP.AWARIA, ZERWANIE LINI),
    INWERTER SIĘ WYŁĄCZA (ZABEZPIECZENIE).CZY PO ODCIĘCIU INSTALACJI DOMOWEJ OD SIECI WYŁACZNIKIEM GŁÓWNYM MOŻNA "OSZUKAĆ" INWERTER SIECIOWY PODŁĄCZAJĄC DO INSTALACJI PRZETWORNICĘ UPS?.
    CZY INWERTER ZSYNCHRONIZUJE SIĘ Z PRZETWORNICĄ I BĘDZIE PODAWAŁ NAPIĘCIE DO INSTALACJI DOMOWEJ?
    WAŻNE PYTANIE W SYTUACJI KLĘSKI ŻYWIOŁOWEJ.
    MOŻE JEST JAKIŚ INNY SPOSÓB NA POZYSKANIE ZASILANIA DOMU Z WŁASNEJ INSTALACJI PV?. zapis oryginalny

Mam pytanie dotyczące inwertera sieciowego. Przy zaniku napięcia w sieci publicznej (np. awaria, zerwanie linii), inwerter się wyłącza (zabezpieczenie). Czy po odcięciu instalacji domowej od sieci wyłącznikiem głównym można "oszukać" inwerter sieciowy podłączając do instalacji przetwornicę UPS?. Czy inwerter zsynchronizuje się z przetwornicą i będzie podawał napięcie do instalacji domowej?
    Ważne pytanie w sytuacji klęski żywiołowej.
    Może jest jakiś inny sposób na pozyskanie zasilania domu z własnej instalacji PV?.

Poprawiono post.
    ANUBIS

-1 29
  • #2 02 Cze 2014 11:48
    prose
    Poziom 32  

Witam Tylko akumulatory i przetwornica lub UPS w tej sytuacji,inwertera sieciowego nie oszukasz upesem .

0
  • #3 16 Paź 2015 01:13
    smartech
    Poziom 10  

To może małym agregatem spalinowym ze stabilizacją napięcia... Oczywiście sens ekonomiczny może tu być wątpliwy (jak agregat mały, a inwerter=potrzeby duże to może miec to sens). Zaznaczam, że nie jestem pewien, czy inwerter zsynchronizuje się z zasilaniem z agregatu, ale może...

0
  • #4 16 Paź 2015 07:45
    Tech132
    Poziom 22  

Ja testowałem z agregatem i się inwerter nie synchronizował ,czyli pozostaje przetwornica i akumulatory .

0
  • #5 16 Paź 2015 19:02
    smartech
    Poziom 10  

Obawiam się, że tak też nie ruszy. W instrukcji pewnego inwertera znalazłem, że próbkuje on, czy ma sieć nie tylko poprzez sprawdzanie częstotliwości, ale też co kilka minut wysyła skokowo większą energię. Jeśli nie zauważy wzrostu napięcia to znaczy, że rozeszła się ona do sieci (w zamkniętej instalacji powstałoby chwilowo wyższe napięcie). Ale jeśli agregat byłby dobry (stabillizacja napięcia i częstotliwości) oraz duży (by przyjąć ten skok energi z inwertera poprzez zmniejszenie własnego "pchania") to może by to ruszyło...

0
  • #6 16 Paź 2015 19:47
    prose
    Poziom 32  

Ruszy ale agregat misi być podłączony przez transformator 230 V na 230 V stabilne 50 Hz i napięcie, moc agregatu musi większa od inwertera , ale jaki to ma sens?

0
  • #7 16 Paź 2015 19:57
    smartech
    Poziom 10  

Hmm... jeśli agregat musi mieć moc większą, niż inwerter to faktycznie sens tego może być mały, choć jeśli już mamy panele solarne np. 9kW (a dom normalnie ciągnie 40kW) to dodanie agregatu 10kW zapewniłoby zasilanie choćby ogrzewania.

Oczywiście optymalnie byłoby znaleźć rozwiązanie bez wymogu, by agregat miał moc większą, niż inwerter. Wtedy sama moc paneli by awaryjnie wystarczyła.

0
  • #8 16 Paź 2015 20:03
    prose
    Poziom 32  

Lepszy sposób to podłączasz panele Pv pod zwykły falownik do silników pod układ prostowniczy do modułu i masz swoją sieć ale tylko jak słonko świeci, niedobór falownik pobiera z sieci coś na zasadzie wattroutera . nie testowałem ale możliwe.

0
  • #9 16 Paź 2015 20:23
    smartech
    Poziom 10  

Ten wattrouter to bardzo ciekawe urządzenie. Dzięki za sugestię, wykorzystam do magazynowania nadwyżek, jakich przy mikroinstalacjach >10kW nie opłaca się kierować do ZE.

Co do sposobu, jaki opisałeś rozumiem, że proponujesz zamiast inwertera sieciowego użyć falownika do silników. Ok, da nam on 3 fazy z paneli. Ale jak pobrać niedobór z sieci? Pewnie kryje się to w Twoim fragmencie "pod układ prostowniczy do modułu", ale tego nie rozumiem. Do jakiego modułu?

0
  • #10 16 Paź 2015 20:57
    prose
    Poziom 32  

Zasilasz falownik z sieci normalnie i do układu prostowniczego IGBT podłączasz wyższym napięciem Pv przez dodatkowy mostek prostowniczy, brak napięcia z Pv korzystasz z sieci. Inwerter sieciowy w sytuacji klęski żywiołowej Moduł IGBT falownika .Niektóre układ prostowniczy mają oddzielnie .

Dodano po 7 [minuty]:

Moduł falownika IGBT Inwerter sieciowy w sytuacji klęski żywiołowej

Dodano po 2 [minuty]:

Będę testował na razie brak czasu.

0
  • #11 16 Paź 2015 20:57
    smartech
    Poziom 10  

Ok, tylko czy w tym wypadku możliwy jest łączny pobór - wszystko, co da PV, a niedobór z sieci? Jeśli tak, to by to miało sens - eliminujemy inwerter sieciowy, nie sprzedajemy nic do ZE, nadwyżki z PV kierujemy do bojlerów, akwarium, basenu itd, a niedobór pobieramy z sieci - dokładnie tak to powinno wyglądać...

0
  • #12 16 Paź 2015 21:00
    prose
    Poziom 32  

Jak przekroczysz pobór z produkcji Pv to resztę pociągniesz z sieci razem z mocą Pv.

0
  • #13 16 Paź 2015 21:02
    smartech
    Poziom 10  

Czyli wtedy będzie pobór łącznie i z FV i z sieci? To byłby ideał. Jest jeszcze kwestia sprawności takiego układu. Inwertery sieciowe mają nawet 98%, a jak jest z falownikiem z układem IGBT, jaki opisałeś? I jaką może on dać maksymalnie moc - czy możliwe jest np. 100kW?

0
  • #14 16 Paź 2015 21:06
    prose
    Poziom 32  

Wszystko zależy od mocy folownika raczej jego modułu, te same moduły są stosowane w nowych SMA inwerterach.

0
  • #15 16 Paź 2015 21:11
    smartech
    Poziom 10  

No bardzo ciekawe rozwiązanie, czuję, że kolejną noc będę grzebał w sieci obmyślając, jak to zrobić na te 100kW :-)

Rozumiem, że będzie jeszcze potrzebny Wattrouter, by wykryć, gdy z PV są nadwyżki i skierować je w grzałki, bo bez tego nieużyta energia z PV nie będzie miała gdzie ujść i coś nam spali, prawda?

0
  • #16 16 Paź 2015 21:19
    prose
    Poziom 32  

Jak wykorzystasz te 100 kW to jest możliwe jak nie to pójdzie w powietrze nie wykorzystasz pełnej mocy Pv .

Dodano po 7 [minuty]:

Wattroutr jest nie potrzebny z Pv do sieci nic nie pójdzie .Jedynie mierniki z kąd pobierasz z ZE czy z Pv.

0
  • #17 16 Paź 2015 21:20
    smartech
    Poziom 10  

Może niezrozumiale napisałem. Z PV będzie max 40kW, ale dom w szczycie (zwłaszcza zimą) pobierze 100kW, więc na taką moc musiałbym zbudować ten układ.

0
  • #18 16 Paź 2015 21:30
    prose
    Poziom 32  

To jest coś podobnego jak pod aku podłączysz prostownik i podłączysz żarówkę prostownik ma wyższe napięcie i pobór będzie brany z prostownika gdy zwiększysz moc poboru i będzie większy nisz ma prostownik to w tedy dodatkowo zacznie pobierać z akumulatora prostownik w naszym przypadku to Pv aku to ZE.

0
  • #19 16 Paź 2015 21:53
    smartech
    Poziom 10  

Tak, to rozumiem. To, o czym napisałem to sytuacja, gdy dom pobiera np. 10kW, a z PV jest dostępne 20kW. System musi wiedzieć, że jest nadwyżka, bo ona nie pójdzie "w powietrze" - panele solarne będą ją podawać i gdzieś musi ujść, by nie spalić czegoś, tak przynajmniej to rozumiem, stąd koniecznym widzę ten Wattrouter by wiedzieć o nadwyżce i bezpiecznie ja skierować "do wody".

Dodano po 21 [minuty]:

Znalazłem też bardzo ciekawe urządzenia - Falowniki z funkcją zwrotu energii do sieci. Opisane w tekście http://automatykaonline.pl/Artykuly/Technika-...a/falowniki-z-funkcja-zwrotu-energii-do-sieci

To by nam rozwiązało problem nadwyżek z PV, zwyczajnie możnaby ją sprzedawać do ZE. Wydaje mi się, że inwertery sieciowe to dokładnie takie urządzenia, tylko na potrzeby domowe mają wprowadzoną funkcję wyłączania się przy braku prądu z sieci.

Tylko jeszcze nie rozumiem jak złączyć dwa zasilania - z sieci i z fv. Czytam o mostkach prostowniczych, ale nie widzę takich, które miałyby dwa wejścia zasilania...

0
  • #20 17 Paź 2015 02:49
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Można też użyć inwertera, który może pracować w trybie offline. Moje SMA SB3300 wg instrukcji tak potrafią, ale nie testowałem.

0
  • #21 17 Paź 2015 02:55
    smartech
    Poziom 10  

Tak, to prawda co do zasady. Ale w praktyce inwerter zawsze dajemy mniejszy, niż potrzebna moc dla domu (dzięki temu, że zasilanie nie "przechodzi" przez niego, tylko "cofa się" do instalacji). Dlatego w przypadku zasilania awaryjnego znacznie wygodniej byłoby odłączyć po prostu główny wyłącznik i nadal używać inwertera sieciowego na wlasne potrzeby. Pomysł prose wydaje mi się właściwy tylko jeszcze go nie do końca rozumiem, jak napisałem, nie wiem, jak "złączyć dwa zasilania 3-fazowe" (z sieci i drugie z falownika zasilanego PV), w jakie konkretnie urządzenie je wprowadzić.

0
  • #22 18 Paź 2015 10:59
    grzegorz dob.
    Poziom 20  

Można podłączyć inwerter silnikowy pod PV i pod sieć ale jaki to ma sens. Inwertery o wyjściu 3x230 mają moce do 3kW i wtedy pod kondensatory inwertera podłączasz 320 v DC z paneli i będzie pracował. wykorzystujesz tylko 2 fazy i masz 230V, ale inwerter wykorzystujesz tylko 2/3 mocy. Awaryjnie tak robiłem. Wykorzystanie inwertera o mocy 10kW to na kondensatorach masz 500V na wyjściu 3x400 silnik możesz sobie podłączyć ale domu nie. potrzebujesz transformator 400v/400v podłączony na pierwotnym w trójkąt a wtórne w gwiazdę 3x230 z wyprowadzeniem neutrała i dopiero mażesz podłączyć pod instalacją domową.

1
  • #23 19 Paź 2015 00:32
    smartech
    Poziom 10  

Można użyć takiego inwertera dla max 10kW http://www.growatt.hu/en/growatt-10000hyp-inverter/

Znalazłem stronę opisującą takie urządzenia, które przepuszczają moc większą, niż generują i jeszcze mają funkcje załączania agregatu, więc jak komuś wystarczy do 35kW to ma gotowe rozwiązania http://www.cleanenergyreviews.info/blog/2015/...id-interactive-and-solar-inverter-combination

Ja muszę mieć 40kW, ale łączna moc pobierana przez budynek będzie nawet 120kW, więc takie rozwiązanie odpada.

0
  • #24 19 Paź 2015 10:58
    januszss
    Poziom 16  

To załóż 3 takie ustrojstwa, przecież się zsynchronizują.

0
  • #25 19 Paź 2015 12:19
    smartech
    Poziom 10  

Ale już ich wyjść nie połączę...

0
  • #27 19 Paź 2015 13:48
    smartech
    Poziom 10  

Nie jestem, nie wiem, jak połączyć dwa-trzy generatory prądu 3-fazowego - chyba nie zwierając wyjścia zwyczajnie...

0
  • #28 19 Paź 2015 18:48
    januszss
    Poziom 16  

Ja też na 100% pewien nie jestem, ale z zasady działania wynika, że się synchronizują. Możliwe, że najpierw trzeba odpalić 1, a później następne, aby miały do czego się synchronizować. Wydaje mi się to logiczne, jednak przed zakupem telefon do producenta mocno wskazany.

0
  • #29 19 Paź 2015 19:19
    smartech
    Poziom 10  

Tak, ale one się synchronizują z siecią, a nie między sobą na wyjściach (inne styki wyjściowe od wejścia z sieci).

0