Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Electrolux EWF 10470W - Ni kończy programów, dziwne kody w teście diagnostycznym

plahenryk 24 Jun 2014 11:06 3888 6
 • #1
  plahenryk
  Level 16  
  Witam. Pralka jak w temacie. Problem polegał na nie kończeniu zadanych programów. Zatrzymywała się pod koniec pracy – np. nie dokończyła płukania, zegar się zatrzymał – po jakimś czasie włączyła wirowanie bez wyważanie i znów się zatrzymała. Na niektórych programach przechodziła cały cykl. Po sprawdzeniu błędów był błąd E41. Skasowany na E00. Zrobiłem diagnostykę układu elektronicznego i tu są pewne problemy bo nie zgadzają się opisy na wyświetlaczu z pozycją pokrętła i tak:
  Poz. 1 wyświetlacz =C11
  Poz. 2 wyświetlacz =C9
  Poz. 3 wyświetlacz =C13
  Poz. 4 wyświetlacz =C12
  Poz. 5 wyświetlacz =C4
  Poz. 6 wyświetlacz =C60
  Poz. 7 wyświetlacz =C22
  Poz. 8 wyświetlacz =C60
  Poz. 9 wyświetlacz =C2
  Poz. 10 wyświetlacz =E00
  Mimo wyświetlenia różnych kombinacji Cxx funkcje testowe są prawidłowe dla pozycji pokrętła. Czyli poz.1 test kontrolek i przycisków, dalej napełnianie wodą czy testy dla grzanie czy silnika OK. Przy włączaniu pralki zdarza się że zamiast normalnych danych do uruchomienia programu na wyświetlaczu pojawi się tryb testowy elektroniki ELE, wystarczy obrócić wtedy pokrętło na 0 i ponownie przejść do programu aby wszystko wyglądało na OK. Płytkę elektroniki przejrzałem, posprawdzałem przetwornicę i całość pod kątem zimnych lutów i podłączyłem z powrotem. Zrobiłem dwa testy na różnych programach i w zasadzie program przeszedł do końca ale pod kątem dziwnego zachowania się pralki w trybie diagnostycznym nic się nie zmieniło.
  Moim zdaniem coś jest z panelem sterującym a raczej z programem. Sam panel jest zbyt drogi aby podmienić go dla próby. Nie mam doświadczenia z Electroluksem więc szukam pomocy na tym forum które już nie raz mnie wybawiło z kłopotów i pomogło rozwiązać problem.
 • Helpful post
  #2
  peter falk
  Home appliances specialist
  Sprawdź stan złączki na blokadzie zamka drzwi.
  Wykasowanie błędu nie naprawi pralki.
  Obawiam się jednak, że to moduł fiksuje :/ . W ewm2100 takie rzeczy się zdarzały.
 • #3
  plahenryk
  Level 16  
  Dziękuję za podpowiedź, ponieważ to jest pralka od teściowej to jutro sprawdzę podłączenie do blokady drzwi. Oglądałem panele sterujące do electroluksów i zawsze jest napisane że panel jest programowany przed sprzedażą. Czy jest możliwość zaprogramowanie na nowo panela który jest z błędami. Ciągle mam wrażenie że wysypany jest program.
 • Helpful post
  #4
  peter falk
  Home appliances specialist
  plahenryk wrote:
  anel jest programowany przed sprzedażą

  Jest, albo i nie.
  plahenryk wrote:
  Czy jest możliwość zaprogramowanie na nowo panela który jest z błędami

  Jest. Możesz udać się z uniżoną prośbą do najbliższego serwisu Eluxa z modułem i numerem PNC pralki. Osobiście nie sądzę, że to coś da.
  plahenryk wrote:
  nie zgadzają się opisy na wyświetlaczu z pozycją pokrętła

  Zgadzają się :)
 • #5
  plahenryk
  Level 16  
  Sprawdziłem ponownie pralkę i mam następujące wnioski. Odnośnie błędu E41 okazuje się że po przypadkowym niedomknięciu drzwi pralki również w pamięci występuje błąd E41. Prawdopodobnie to był zapisany jakiś historyczny błąd. Następnie sprawdziłem pod kątem upływności często wspominane grzałka i silnik. Wszystko jest OK. – to znaczy na 200 Mom jest nieskończoność. Przy testach – pranie poz. „Syntetyczne” pranie przeszło do momentu wypuszczenia wody a w momencie kiedy miało być wirowanie silnik ruszył na krótko na wysokich obrotach bez wyważanie i program został zatrzymany. Po przełączeniu na „Jedwabne” aby pranie dokończyć program przeszedł prawidłowo do końca. Pralka jednak nie wyświetla żadnego błędu.
  Mam jeszcze pytanie odnośnie opisów na wyświetlaczu w trybie serwisowym - wprawdzie w serwisówce są testy oparte na konkretnej pozycji pokrętła ale w "obrazkowych" opisach zawsze są pokazane wyraźnie numery na wyświetlaczu typu C01, C02 itd a w podpowiedzi jest niejasna wypowiedź "Zgadzają się" nie do końca jest to do mnie zrozumiałe.
 • #6
  peter falk
  Home appliances specialist
  plahenryk wrote:
  w "obrazkowych"opisach zawsze są pokazane wyraźnie numery na wyświetlaczu typu C01, C02

  Opis sobie, życie sobie. Cooltura obrazkowa sobie też ;) . Wszystko się zgadza i nie szukaj w tej kwestii głębszej prawdy.
 • #7
  plahenryk
  Level 16  
  Aby temat zakończyć opiszę finał naprawy nieszczęsnej pralki. Okazało się że uszkodzony był tachometr na silniku. Dostawał po nagrzaniu przerwę. Moduł wykrył brak sygnału i tak się zachowywał. Dziwne było to że po zmianie programu pralka działała znowu OK. Jak się okazuje to błąd prawdopodobnie moduł wyrzucił by po 5 testach co 5 minut czyli po 25 minutach, oczywiście zakładając że cewka tachometru dalej by była na przerwie. Nie wiem czy pralka by w tym czasie nie wywędrowała do innego pomieszczenia ponieważ dostawała w czasie prób startu dużych wibracji.