Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung - Błąd danych CRC, brak dostępu do dysku

05 Lip 2014 09:09 6084 35
  • Poziom 9  
    Witam

Mam problem z dyskiem zewnętrznym samsung 640BG. Jakiś czas temu z pośpiechu odłączyłem go gdy jeszcze nie przestał całkowicie pracować po kopiowaniu danych. Oczywiście wywaliło błąd danych CRC i windows chciał go formatować.

Pomogła mu wtedy "naprawa" komendą chkdsk x: /F. Dysk ruszył i wszystko było ok. Puściłem mu defragmentację i tyle. Jednak ostatnio po wkopiowaniu na niego 20GB znów przestał działać. chkdsk już nie pomaga. Po przeleceniu sektorów wiesza się na etapie MFP czy czegoś podobnego (pracował całą noc i momo dwukrotnych prób staje na tej samej operacji. Jest tam sporo danych. Zależy mi więc aby go ożywić skopiować to wszystko i puścić format.

Załączam dane z programu DMDE
  • Poziom 43  
    Zamieść screen z programu CrystalDiskInfo dla tego dysku.
  • Poziom 42  
    C5 - 00000000041F = 1055

Kopia posektorowa, a potem procedura naprawcza.
  • Poziom 9  
    Czy mogę prosić przystępniej dla laika? Rozumiem że to:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1330869.html i to: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1550200.html ??

Czy dysk docelowy musi mieć większą wolną pojemność niż uszkodzony, czy wystarczy tyle miejsca ile danych było zapisanych na dysku źródłowym? I czy musi to być pusta partycja, czy też może na niej coś być (nie stracę tego)
  • Poziom 25  
    Odpowiedź twierdząca na pierwsze pytanie jest tylko wtedy, gdy wszystkie pliki są tak ułożone, że za nimi są same zera. Wyrażając się bardziej prosto - gdyby dysk był świeżo po defragmentacji. Jeżeli będziesz robić kopie do pliku - to ważne żeby była tylko odpowiednia ilość wolnego miejsca.
  • Spec od komputerów
    Kopia posektorowa do pliku. Plik będzie wielkości całego dysku kopiowanego.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12436492#12436492
    Odzysk danych.
    DMDE
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2341359-30.html
    testdisk
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11122592#11122592
    photorec
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12918296#12918296
    Po odzyskaniu danych zerowanie dysku i ponowny odczyt SMART.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11803757#11803757
    Pozdrawiam
    Nie wolno stosować chkdsk na uszkodzonym dysku. Potrafi zrobić więcej szkody niż pożytku i bardzo utrudnić lub uniemożliwić odzysk danych.
  • Poziom 9  
    Czy korzystniej robić kopię do pliku czy przekopiować bezprośrednio na drugi dysk? Rozumiem że jak skopiuję do pliku to potem będę musiał z niego pliki przegrać ponownie, a przy kopi bezpośrednio na dysk do danych od razu będzie dostęp i będzie wiadomo co z tego zostało?

Na chwilę obecną muszę znaleźć jakiś duży dysk ponieważ ten był największym jaki posiadam i jak na złość miał tylko jedną partycję :(

Może jakieś sugestie czym i jak się za to zabrać. Wrzucanie mnóstwa możliwości i linków mąci mi w głowie. Jestem może trochę bardziej zaawansowanym ale wciąż tylko użytkownikiem komputera
  • Spec od komputerów
    Wszystko jedno jaką kopię zrobisz. Dostępu do danych i tak nie będzie bezpośrednio po użyciu chkdsk. Trzeba będzie pliki odzyskiwać. W linkach powyżej masz napisane jak odzyskiwać.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Dziś dotarł do mnie dysk 1TB na który puściłem kopię posektorową w DMDE spod Windows. Tylko w ciągu jakichś 1,5h zgrało mi 2,5Mb z 650GB dysku :( Przy 1 250 263 727 sektorach w życiu tego nie skopiuje... :( Czy można proces przerywać i wznawiać od określonego miejsca? Używam laptopa z którym muszę się przemieszczać. Nie jestem w stanie zostawić go włączonego samopas w miejscu w nieskończoność.
    Da się to jakoś przyspieszyć? Zgrywam z dysku zewnętrznego podłączonego przez USB na dysk wewnętrzny, ale zamontowany w kieszeni i również podłączony przez USB.
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Zonczek napisał:
    Tylko w ciągu jakichś 1,5h zgrało mi 2,5Mb z 650GB dysku :(

Nie miałeś na myśli 2,5 GB? 2,5MB to 5120 sektorów, a 2,5Mb to 640 sektorów. Ponawiasz ponownie odczyt błędnego sektora? Ile ponowień?
  • Poziom 9  
    Nie pomyliłem się. Po dwóch godzinach dochodziło do 5000 sektorów. Aktualnie się trochę "rozpędziło" i po kolejnych 1,5h jest przy 19k sekt - 9,65 MB :( Mam nadzieję że jak dojdzie do dalszych pustych sektorów to pójdzie z górki, ale najpierw pewnie ze 100GB filmów itp. przed nim. Już nawet nie pamiętam ile danych było na tym dysku.

Tak ponawiam odczyt. Początkowo był ustawiony na 10 prób, ale zmniejszyłem do 7. Tyle że błędy wywala dosłownie co kilka sektorów więc mu schodzi...
    Za dużo, najpierw skopiowałbym co można ustawiając ponowienia na 1-2 prób, a potem doczytywał błędne. Pójdzie szybciej.
  • Poziom 9  
    mati211p A możesz wyjaśnić laikowi jak? Tzn. Przeleci cały dysk i wtedy puszczam jeszcze raz to samo od nowa. Wtedy będzie kopiował tylko to czego nie dał rady, czy zacznie nadpisywać wszystko od nowa?
  • Poziom 9  
    Tak. Tyle że ja to robię z pod windowsa z nakładki graficznej, bo nie potrafiłem rozszyfrować jak uruchomić ten program z wiersza poleceń z pod linuxa :( Jestem zagorzałym Windowsiarzem. Korzystałem z tego tutoriala: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1330869.html i nic tam nie ma o kolejnych przebiegach, tylko o ustawieniu ilości prób odczytu.
  • Poziom 25  
    To czemu nie użyłeś DMDE w windowsie? DDrescue zostawmy tym, którzy się brzydzą windowsem.
    Liczba ponowień seek 0, liczba ponowień CRC 2. Mozesz zaczac robic kopie od tyłu. Rozważ też skok po błędnym sektorze. Taką domyślnąo opcją jest 100. Nie wiem czy na tym dysku miales system, ale po co kopiowac sektory, na ktorym jest "stary" windows? Są sposoby, żeby zerknąc gdzie jest np. tylko folder users czy dekstop czy moje dokumenty, ale i tak wygodniej by Ci było poki co zaczac od tyłu albo od jakichś cenniejszych rzeczy.
  • Poziom 9  
    Chyba się nie zrozumieliśmy. Robię kopię właśnie w DMDE na podstawie tutoriala z linku z ostatniego posta.
    Załączam printscreen z ustawieniami przebiegu
    - Kopia leci od początku. Nie byłem pewny o co chodzi z kopią od tyłu więc nie zaznaczałem tej opcji.
    - Liczba ponowień CRC 2
    - Ilość prób przy błędzie Seek zmieniłem właśnie z 2 na 0
    Skoku na razie nie ruszałem bo też nie bardzo wiedziałem o co z tym chodzi.

Po całej nocce jest obecnie 3,15GB tyle że tyle samo było praktycznie jak szedłem spać. Więc albo się coś przywiesił i przez 8h nie posunął do przodu albo po szybkim przeskoku wczoraj na te 3,15GB znów się zamulił na błędach i szło mu to bardzo powoli :(

Na dysku nie ma systemu. Jest to dysk zewnętrzny wyłącznie archiwizacyjny. Na dobrą sprawę to nawet za bardzo nie pamiętam co na nim jest i w tym problem. Jakby się dało tam jakoś zajrzeć albo kopiować fragmentami to pewnie byłoby to lepsze rozwiązanie niż młócić od początku do końca. Tym bardziej że na pewno nie był cały zajęty. Może z pół dysku. Odpowiedzi jakie tu dostaję to albo parę branżowych sugestii z którymi wtajemniczony od razu będzie wiedział co zrobić, albo odesłanie do linków za każdym razem do innego programu :( Ciężko jest to ogarnąć osobie która robi to po raz pierwszy. Znajdę gdzieś jakiś konkretny tutorial do DMDE pokazujący więcej możliwości niż tylko puszczenie kopii. Albo jak podejść to tego tematu mądrze żeby nie kopiować danych bez sensu przez 2 miesiące po to żeby się później okazało że są g... warte.

Prośba więc jak podejrzeć dane na tym dysku i jak kopiować określone interesujące mnie dane. Z czytania forum zrozumiałem że się nie da. Najpierw muszę skopiować cały dysk a potem z kopi próbować wyciągać interesujące mnie pliki.
  • Poziom 9  
    Udało mi się znaleźć DMDE 2.4.6 w pełnej wersji pod Windows i leci odzyskiwanie hurtem po plikach/katalogach. Teraz to zupełnie co innego :) Jak pójdzie ok to zostanie chyba tylko kwestia naprawy dysku po skopiowaniu danych.
  • Poziom 9  
    Wracam do tematu walki z dyskiem. Wyzerowałem dysk w DMDE i chciałem zrobić mu właśnie remap w MHDD, ale dysk jest zewnętrzny podłączany po USB bez możliwości rozebrania bez niszczenia obudowy. Nie mogę go podłączyć jako master i MHDD go nie widzi. Jakim innym programem mogę zrobić remap i jak to zrobić?
  • Poziom 9  
    Udało mi się zrobić remap przy pomocy Victorii 4.46. Słaba to jednak wygląda. Screen po dwukrotnym remapie z załączniku.
    Skopany jest początek dysku - kilka pierwszych MB. Dalej jest czyściutki. Czy jak zrobię mu teraz partycje z pominięciem początku dysku to wszystko będzie śmigać jak należy, czy i tak może się nadal wykrzaczać?
    Kurcze dysk jest prawie nie używany, większość czasu leżał nie będąc nawet podłączonym do kompa. Załatwiłem go zbyt szybkim wyciągnięciem z USB przy kopiowaniu danych :(
    Proszę o jakieś opinie fachowców czy się jeszcze do czegoś nadaje
    Dalej masz niestabilne sektory na tym dysku, poza tym dalej masz błędy odczytu i to coraz to więcej. Nie wiem jak wygląda w nim powierzchnia, ale on na żadne ważne dane się nie nadaje wg mnie. Trzeba by dalej próbować wykonywać procedury naprawcze, choć nie wiem jak zachowa się atrybut 01, może to nic nie dać. Dodatkowo masz większy problem bo przez te 2 miesiące posypał Ci się i dysk systemowy, zawierający partycje C oraz F, bo ma status uwaga, daj też jego SMART.
  • Poziom 9  
    Z tymi procedurami naprawczymi masz na myśli już tylko ponowne remapy, czy też kolejne próby zerowania?

Co do dysku systemowego to właśnie wczoraj również zauważyłem ten komunikat. Jest to dysk hybrydowy Seagate.

Dysk jak na razie pracuje normalnie bez żadnych objawów, błędów itp. Wczoraj zrobiłem mu sprawdzanie błędów na dysku C, ale jak widzę w SMART nic to nie zmieniło. Z tego co patrzyłem dysk C jest też w 3% pofragmentowany. Właśnie sprawdzam jeszcze dysk F. Może w nim jest problem bo na niego kopiowałem dane z uwalonego Samsunga.

Co z nim teraz zrobić? Kopiować gdzieś cały system, i całą procedurę naprawczą z zerowaniem, czy można coś na początek zrobić na istniejących danych bez ryzyka ich utraty?
    Puść jego skan z MHDD i sprawdź, wg SMART jest 8 niestabilnych sektorów, użycie CHKDSK pogorszy tylko sprawę. Jeśli chodzi o ten uszkodzony, ponów też zerowanie jeśli początek jest uszkodzony, potem jeszcze raz remap. Jeśli ten systemowy ma więcej niż 8 uszkodzonych sektorów i wolne sektory, to też konieczne będzie zerowanie i remap bo wykonaniu kopi tego dysku, jeśli jest tylko 8 można by spróbować samego remapu, ale skuteczność może być niska, lepiej wykonać całą procedurę.
  • Poziom 9  
    Rozumiem więc, że remap przeprowadzany jest bez utraty danych i mogę go bezpiecznie zrobić bez kopiowania wszystkiego? Ewentualnie czy można go zrobić partycjami? Znów mam problem ze zgraniem takiej ilości danych :( Co najwyżej zwykłe przekopiowywanie plików i klonowanie dysku systemowego, bo nie mam miejsca żeby sklonować gdzieś cały dysk :(
  • Poziom 25  
    Możesz zaryzykować opcję skan z opcją Remap na ON jeśli jest tylko 8 błędów, ale żeby nie było płaczu jak coś pójdzie nie tak.
  • Poziom 43  
    Przede wszystkim nie magluj tego dysku ani chkdiskiem ani tym bardziej defragmentatorem. Ten Samsung jest dyskiem SATA, więc wyciągnij go z obudowy i podłącz pod SATA w stacjonarnym.
    Ponadto obchodź się z nim delikatniej, bo otrzymał już 26 niedopuszczalnych uderzeń podczas pracy.
  • Poziom 9  
    Ciekawe co traktuje jako niedopuszczalne uderzenie, bo ze swoim sprzętem obchodzę się delikatnie. Mniejsza o to.

Samsunga szkoda mi rozwalać żeby podłączyć bezpośrednio. Dysk jest już raczej niewiele wart, a później trzeba będzie jakąś obudowę jeszcze kupować. Podłączenie bezpośrednie i zabawa w MHDD da lepszy efekt? Aktualnie kończy się drugie zerowanie w DMDE. Wcześniej leciał remap w Victorii z opcją ">?<" ale po dwóch dniach jego robienia po podliczeniu mniej więcej sumy sektorów wychodziło, że zrobił zaledwie parę % więc to odpuściłem. Jak skończy się zerowanie to puszczę mu jeszcze zwykły remap ">" w Viktorii.

Seagate szykuję do zerowania i remapu kombinując gdzie poupychać dane, ale nim się zajmę pewnie za dwa tyg. po powrocie z urlopu.
  • Poziom 9  
    Kurcze Samsung to już chyba totalny zgon. O ile remap zaczął się wczoraj o północy bez problemów i wszystko wyglądało ładnie - początek był czysty, o tyle dziś się przeraziłem. Po 9h pracy 14%. Wcześniej problem był na początku dysku dysku, a teraz się to rozlazło. Za nockę robił cały remap a nie 14%. Sytuacja wygląda obecnie jak na screenach... Chyba nie ma co tego nawet dalej ciągnąć - szkoda prądu i kompa na którym się remapuje. Dysk jest już chyba wyłącznie na śmietnik? Co myślą fachowcy w temacie?