Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WiFi - Poszukiwanu moduł do obsługi WiFi

BetaTester2010 13 Lip 2014 10:28 2379 24
  • #1 13 Lip 2014 10:28
    BetaTester2010
    Poziom 15  

Witam!
    Na niektórych forach pojawiła się informacja, że w sprzedaży pojawił się jakiś moduł sieciowy WiFi z bardzo prostą obsługą... Niestety Nikt nie chce mi powiedzieć gdzie można kupić ten moduł... Może Ktoś tu się bawił w podłączanie WiFi do mikrokontrolerów i podpowie mi gdzie i jaki modułek można zakupić?

0 24
  • #2 13 Lip 2014 11:59
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery

Trochę jakby próba jasnowidzenia co na innych forach się mówi... Spróbuję...

CC3000

0
  • #3 13 Lip 2014 13:16
    BetaTester2010
    Poziom 15  

Dzięki! Nie wiem czy to to, ale na zdjęciach wygląda fajnie! To kompletny moduł serwera z dostępem po WiFI? Przepraszam, że o to proszę, ale skoro znasz, to mógłbyś podać nazw pliku z opisem tego modułu?

0
  • #4 13 Lip 2014 14:17
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Ja bym wybrał coś z tej oferty:
    https://www.seguro.pl/sklep/?podkat=234
    Wymienione tam moduły są relatywnie tanie i proste w obsłudze. Łączy się je z MCU przez SPI lub RS232TTL, wspierają polecenia AT&T, mają kompletny stos WiFi, dzięki czemu obsługa od strony MCU jest w miarę banalna.

0
  • #5 13 Lip 2014 16:07
    BetaTester2010
    Poziom 15  

Dzięki! Ale te są sporo droższe, znalazłem coś takiego:
    zagraniczny serwis aukcyjny -> CC3000 WIFI BREAKOUT BOARD W/ CERAMIC CHIP ANTENNA
    ciekawe na ile to sprawne?

Ogólnie to jak działają takie moduły? Jak się nimi steruje?

Moderowany przez piotrva:

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

Czyli np. linki do aukcji.

0
  • #6 13 Lip 2014 16:15
    JarekC
    Poziom 27  

Witam,

Microchip RN-171 (pełny stos TCP/IP, Soft Acces Point) dostępny w TME,
    duża ilość przykładów w sieci

Microchip MRF24WG0MA lub MRF24WB0MA (wymaga stosu TCP/IP)

Niedawno powstałe lub zapowiadane:

ST SPWF01SA, SPWF01SC (produkowany ale trudno dostępny)

ATMEL ATSAMW23G18-MD1,MD2,MD51 (jeszcze niedostępny, pełny stos TCP/IP, zapowiadana niska cena)

Właśnie kupiłem RN-171 ale nie miałem jeszcze czasu się nim zająć i przetestować.

Pozdrawiam
    JarekC

0
  • #7 13 Lip 2014 21:09
    Marico
    Poziom 19  

Ja właśnie testuję MRF24WG0MA ze stosem Microchipa, działa całkiem sprawnie, nawet lepiej (pod kątem uzyskiwanych transferów) niż ethernetowy enc28j60 bo driver do tego modułu używa przerwań a nie poolingu jak w przypadku enc28j60. W ciągu 24h ciągłego transferu (moduł używany do radia internetowego) rozłączył się z AP na razie tylko raz.

0
  • #8 13 Lip 2014 22:43
    BetaTester2010
    Poziom 15  

Kurdę! Wiem, że wiele wymagam, ale mógłbyś napisać coś więcej o tej kombinacji? Jakie pliki, co trzeba pozmieniać, żeby ruszyło, ogólnie wszystko ;o)...

0
  • #9 13 Lip 2014 23:23
    Marico
    Poziom 19  

No ale co mam napisać - jak uruchomić i skonfigurować stos MCP? Toż to książkę można na ten temat napisać, po za tym moduł nie należy do tych "prostych" czyli z wbudowanym stosem. Wymaga doświadczenia z softem mcp, o PICach nie wspominając.

0
  • #10 13 Lip 2014 23:31
    BetaTester2010
    Poziom 15  

Kurcze! Mógłbyś coś napisać... Chociaż jakie biblioteki i kilka słów o tym jak to wszystko połączyć... Jakieś wartościowe pdfy... Wiesz temat jest bardzo ciekawy, ale początkującym trudno się "wdrożyć"... P.S. Zapraszam Cię na moje ciekawe forum, jeśli jesteś zainteresowany podeślę adres na maila.

0
  • #12 14 Lip 2014 01:50
    BetaTester2010
    Poziom 15  

Byłem na tej stronie już wcześniej, zupełnie jej nie rozumiem, nie potrafię na niej nic znaleźć... Interesuje mnie zarówno USB jak i Ethernet... A tam wszystko jest tak pomieszane, że trudno się zorientować...

0
  • #13 14 Lip 2014 10:14
    _coder
    Poziom 11  

oczkujesz od użytkowników że dadzą ci wszystko na tacy, z takim podejściem zastanowił bym się nad zmianą hobby, materiałów jest całe multum najlepsze są na stronach producenta, bardzo przyjemne moduły robi Bluegiga. Są dostępne w Polsce.

0
  • #14 15 Lip 2014 10:53
    BetaTester2010
    Poziom 15  

Zamiast krytykować to pokaż jaki Ty jesteś fachowiec, zapraszam do mojego wątku:
    www.elektroda.pl/rtvforum/topic2825817.html

A w temacie, nie chcę wiele, chcę tylko, żeby Ktoś kto cokolwiek już zrobił napisał mi jakie pliki i jakie dokumenty ściągnąć do zgłębiania... Naprawdę tego jest za dużo, żeby amator mógł się bezproblemowo wdrożyć... Interesuje mnie zarówno USB jaki i Ethernet... Chciałbym to robić na PIC18F4550... Może jednak Ktoś podpowie?

0
  • #15 15 Lip 2014 12:08
    atom1477
    Poziom 43  

BetaTester2010 napisał:
    A w temacie, nie chcę wiele, chcę tylko, żeby Ktoś kto cokolwiek już zrobił napisał mi jakie pliki i jakie dokumenty ściągnąć do zgłębiania... Naprawdę tego jest za dużo, żeby amator mógł się bezproblemowo wdrożyć... Interesuje mnie zarówno USB jaki i Ethernet... Chciałbym to robić na PIC18F4550...

No to już masz odpowiedz.
    To są właśnie te dokumenty (wszystkie). To jest skomplikowany temat i tego po prostu musi być dużo.
    A skoro to "dużo" to jest dla Ciebie "za dużo" to co My Ci poradzimy?
    Jedynie chyba zmianę hobby jak ktoś już powiedział.
    Ja mimo że dość ostro się zajmuję tematem uC to jeszcze się na WiFi nie porywałem.
    Z Ethernetem próbowałem i nie wyszło. USB słabo wyszło.

0
  • #16 15 Lip 2014 15:10
    Marico
    Poziom 19  

BetaTester2010 napisał:
    Chciałbym to robić na PIC18F4550... Może jednak Ktoś podpowie?

Stos skompilowany na 18f* z podstawowymi funkcjami tj. ethernet na enc28j60, tcp client, dhcp client, icmp,sntp + niewielki customowy httpd + kilka prywatnych funkcji zajmował mi coś około 60kB flash na 18f26k20, jeśli chodzi o ram to dokładnie nie pamiętam ale sam stos min 500 bajtów z uwzględnieniem w miarę rozsądnych buforów rx/tx dla 2 gniazd tcp. Jeśli chcesz do tego dodać USB (client mode) i upchnąć to w 2550 to może być problem, bo ten mcu ma tylko 32kB flash. Driver do wifi zajmuje trochę więcej miejsca niż do enc28j60, stąd zapotrzebowanie na flash będzie jeszcze większe i raczej byłby potrzebny mcu z minimum 128kB flash. Konfiguracja i uruchomienie stosu wymaga pewnego zakresu wiedzy z protokołu tcpip aby prawidłowo stos skonfigurować do wymaganych potrzeb. Dlatego dla początkującego, aby uniknąć frustracji, chyba byłoby lepsze spróbowanie uruchomienia tcpip z modułami, które ten stos mają wbudowany a komunikacja z nimi odbywa się za pomocą specjalnego api.

Do czego Ci potrzebne tcpip i usb? Stos na 18f nie jest demonem prędkości (transfery na poziomie 10-12kB/s), aczkolwiek działa. Większy komfort jest na pic32, ten mcu bym polecał dla tandemu tcpip+usb (jeśli chcesz się trzymać Microchip'a).

0
  • #17 16 Lip 2014 17:23
    BetaTester2010
    Poziom 15  

Witam ponownie!

Mam do zrobienia dwie sprawy, sterownik przekaźników sterowany po USB i oddzielny sterownik przekaźników sterowany po TCP/IP... Znam tylko 8051, do AT89C5131 jest HID lib, ale jego opis to 3 (trzy) strony w pdf - to dla mnie za mało, mam książki o AVR, ale mimo, że je przeczytałem, to nie jest to wystarczające do zrobienia czegoś z USB na AVR na przykład korzystając z projektu LUFA... Wiem, że jest coś takiego jak uIP, ale też nie wystarcza mi wiedzy i umiejętności do uruchomienia tego, słaba dokumentacja - generowana doxygenem. Myślałem o USB na STM32F107, jest libek, kupiłem książkę Peczarskiego, ale nie przypadła mi do gustu, niby 450 stron, ale dużo istotnych rzeczy jest pominiętych, poza tym autor zamiast opisać liba produkuje się nad jakimiś swoimi wynalazkami....

Nie wiem, mam miesiąc na odpalenie tych przekaźników. USB chciałbym odpalić na AT89C5131.

0
  • #19 16 Lip 2014 18:02
    BetaTester2010
    Poziom 15  

Nie wiem dlaczego tak piszecie i nie zgadzam się z tym. Forum jest po to, żeby rozmawiać, a nie wydziwiać, jeśli nie chcecie mi pomóc to trudno - nie piszcie tak jak zaleca wspólnota europejska...

Założyłem forum, proponuję dalszą dyskusję przenieść na nie, bo zaraz tu posypią się niezasłużone bany... Google -> USB Documentation
    Powstało z myślą o początkujących więc zapraszam wszystkich którzy chcą porozmawiać.

Dodano po 2 [minuty]:

P.S.
    Dzięki za te modele modułów, sam bym tego w życiu nie znalazł. A jest gdzieś informacja kiedy pojawią się moduły ATMELa? I jaka będzie cena? Bo te pozostałe trochę drogawe, 150 pln za prototyp to jeszcze OK, ale już w seryjnej produkcji to trochę sporo.

Dodano po 5 [minuty]:

Nie było by może problemu, gdyby te liby miały po 3-5 plików, można by się z nimi zapoznać, ale te liby mają po 150 plików, każdy trzeba analizować bo do czegoś służy... To jednak przerasta amatora... A już na pewno mnie. Szukam wskazówek.

0
  • #20 16 Lip 2014 19:15
    gaskoin
    Poziom 38  

BetaTester2010 napisał:
    Google -> USB Documentation

Niestety to jest jedyna słuszna odpowiedź. USB jest bardzo skomplikowanym protokołem i nawet mimo szczerych chęci bardzo trudno będzie wszystko wyjaśnić na forum. O ile warstwa elektryczna to banał to na sam protokół trzeba chwilę poświęcić i o nim poczytać.

Jeśli dalej Cię to nie przekonuje, to zostają Ci systemy operacyjne z wbudowanym ethernetem i usb, np MQX (Freescale), TI-RTOS (Texas). To już jednak tylko ARMy, a najlepiej procesory aplikacyjne. Tutaj jest dość trudny design sprzętu (przy procesorach aplikacyjnych). Przynajmniej dla mnie :)

0
  • #21 16 Lip 2014 19:43
    BetaTester2010
    Poziom 15  

Ponieważ zauważyłem, że nie ma za bardzo gdzie dyskutować o USB założyłem forum, forum pojawia się na którymś tam miejscu po wpisaniu USB DOCUMENTATION... Chciałbym, żebyście wiedzieli, że coś takiego już istnieje... Wszystkich zainteresowanych zapraszam do obejrzenia i podzielenia się uwagami, opiniami, krytyką, poparciem. Forum jest w założeniach forum dla początkujących. Ciekawy jestem Waszego zdania.

Dodano po 1 [minuty]:

Proszę UPRZEJMIE nie wklejać żadnych linków. Kto chce sam znajdzie.

0
  • #22 16 Lip 2014 21:59
    Marek_Skalski
    Moderator Projektowanie

Co my tu mamy?

BetaTester2010 napisał:
    chcę tylko, żeby Ktoś kto cokolwiek już zrobił napisał mi jakie pliki i jakie dokumenty ściągnąć

Na początek: http://www.usb.org/developers/docs/ - najlepsze źródło informacji nt. USB wszelkiej maści i odcieni.
    Na początek musisz zrozumieć różnice między poszczególnymi standardami USB i klasami urządzeń oraz umieć napisać swój deskryptor, aby poprawnie przejść enumerację.

BetaTester2010 napisał:
    Naprawdę tego jest za dużo, żeby amator mógł się bezproblemowo wdrożyć
    BetaTester2010 napisał:
    mam miesiąc na odpalenie tych przekaźników
    BetaTester2010 napisał:
    150 pln za prototyp to jeszcze OK, ale już w seryjnej produkcji to trochę sporo

Czyli porywasz się na seryjną produkcję, będąc amatorem, termin dostawy za miesiąc, a Ty w celu pozyskania informacji zakładasz nowe forum. Jesteś niepoprawnym optymistą albo dzieckiem.
    Jak będziesz potrafił napisać deskryptor dla swojego urządzenia, będziesz miał swój numer VID, to możesz przystąpić do certyfikacji prototypu i za kilka miesięcy próbować wprowadzić go do sprzedaży o ile znajdziesz dystrybutorów. Jeżeli to ma być zwykły expander portu USB do I/O(przekaźniki)+ADC+SPI+I2C, to nie wysilaj się; to już od dawna jest w sprzedaży za śmieszne pieniądze lub wręcz za darmo: http://www.hexwax.com/Products/expandIO-USB/
    BetaTester2010 napisał:
    Zamiast krytykować to pokaż jaki Ty jesteś fachowiec

Zakładam, że to było w afekcie i jak już ochłonąłeś, to zrozumiałeś, że nikt nie będzie za darmo udostępniał kodu, który dużo kosztował i za który Klient zapłacił. Prawda?

0
  • #23 16 Lip 2014 23:19
    BetaTester2010
    Poziom 15  

Chyba mnie nie zrozumiałeś, ja proszę o pomoc i wyjaśnienie bibliotek dostępnych na stronach producentów... Jeśli chodzi o USB to najbardziej chciałbym odpalić własnego HIDa na AT89C5131, jest lib, ale nie ma doca... A jeśli chodzi o Eternet to nie wiem co wybrać.

0
  • #24 17 Lip 2014 00:02
    atom1477
    Poziom 43  

Do Ethernetu bym polecał układ RTL8019 (RTL8019AS). I od razu odpowiedz dlaczego nie ENC28J60. Otóż ENC28J60 podobno czasami się lubi przywiesić. Ale osobiście nie sprawdzałem.
    Natomiast o RTL8019 nic takiego nie słyszałem.
    Cenowo wychodzą chyba podobnie.

0
  • #25 17 Lip 2014 10:36
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery

Są też ENC424J600 i ENC624J600. Pierwszy stosowałem i nie miałem z nim problemów.

0