Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

USBASP V2.0 działa tylko bez uziemnienia

suchecki300 15 Sie 2014 09:50 7095 16
  • #1 15 Sie 2014 09:50
    suchecki300
    Poziom 8  

Witam!

W temacie mikrokontrolerów jestem całkowicie początkujący. Otóż kupiłem parę dni temu zestawik, płytka stykowa + Atmega 8A i był jeszcze programator USBASP V2.0.
    Ogólnie naczytałem się na temat niego nie ciekawych opinii, ale dopiero po zakupie, a nie widzi mi się wydawanie 70 zł na programator, tuteż myślę że jak sam zrobię to chyba większe szanse że ten kupny będzie lepiej działał.
    Na początku pojawił się problem gdyż komputer nie widział tego programatora, cały czas tylko "Uknown device", a dioda na programatorze na chwilę się zapalała i zaraz gasła. Na nic się zdały różne stery, poradniki z bloga mirekk36, miałem już odpuścić to bo szlak mnie trafiał. I wpadłem na dziwny pomysł aby odłączyć uziemnienie w programatorze, o dziwo nagle dioda się zaczęła świecić i wszystko cacy działa. Wchodzę w mkAVR Calculator, sprawdzam podłączony AVR i dostaje komunikat:

Code:

avrdude.exe: set SCK frequency to 500 Hz
    avrdude.exe: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.
    avrdude.exe: error: programm enable: target doesn't answer. 1
    avrdude.exe: initialization failed, rc=-1
    avrdude.exe: AVR device initialized and ready to accept instructions
    avrdude.exe: Device signature = 0x000000
    avrdude.exe: Yikes!  Invalid device signature.
    avrdude.exe: Expected signature for ATMEGA8 is 1E 93 07

avrdude.exe done.  Thank you.

Potem zrobiłem coś takiego jak polecili na jednym forum:
    1. ręcznie wybierz procka z listy
    2. ustaw ODCZYT - FUSEBITY
    3. Ustaw SLOWSCK z tego rozwijanego pola na wartość na SAMYM DOLE - NAJWOLNIEJSZE CLK na ISP
    4. kliknij zielony klawisz

i dostałem coś w stylu (ustawiłem atmemę 8A:
    Code:

avrdude: AVR Part "atmega8a" not found.

Valid parts are:
      t10  = ATtiny10        [G:\programowanie\AVR\AVRDUDE\avrdude.conf:16490]
      t9   = ATtiny9         [G:\programowanie\AVR\AVRDUDE\avrdude.conf:16446]
      t5   = ATtiny5         [G:\programowanie\AVR\AVRDUDE\avrdude.conf:16402]
      t4   = ATtiny4         [G:\programowanie\AVR\AVRDUDE\avrdude.conf:16358]
      x256a3 = ATXMEGA256A3    [G:\programowanie\AVR\AVRDUDE\avrdude.conf:16276]
      x128a1 = ATXMEGA128A1    [G:\programowanie\AVR\AVRDUDE\avrdude.conf:16202]
      x128a1d = ATXMEGA128A1REVD [G:\programowanie\AVR\AVRDUDE\avrdude.conf:16128]
      m6450 = ATMEGA6450     
    ...

Jak ustawiłem Atmegę8:
    Code:

avrdude: set SCK frequency to 500 Hz
    avrdude: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.
    avrdude: error: programm enable: target doesn't answer. 1
    avrdude: initialization failed, rc=-1
             Double check connections and try again, or use -F to override
             this check.

avrdude done.  Thank you.

Ja już nie mam siły :( siedzę na różnychh forach i na elektrodzie ale żadnych konkretnych odpowiedzi nie widzę, poza tym nie widziałem żeby ktoś miał tak z uziemnieniem. Kable muszą być dobrze podpięte bo robiłem chyba wszystko od nowa po 4 razy i nic nie dawało. Napięcie wszędzie dochodzi za równo do procka jak i do programatora

0 16
  • #2 15 Sie 2014 10:14
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

Programator podłączony do komputera WYŁĄCZNIE kablem USB musi działać i da się go poprawnie zainstalować.
    Nie wiem o jakim uziemieniu mówisz, jeśli PE, czyli tzw "bolec" w gniazdku, to gdzieś go podłączył ?

Podaj jaki masz system i doprowadzimy do normalnej sytuacji, w której USBASP działa poprawnie na typowym kablu USB.

0
  • #4 15 Sie 2014 15:14
    suchecki300
    Poziom 8  

To co mówiłem o uziemnieniu chodziło mi o GND, wcześniej podpinałem od programatora do minusa i nie działało a tak wyczytałem w jednym poradniku potem odpiąłem i zaczęło działać teraz jedno wejście GND jest połączone z drugim na programatorze. Nie wiem czemu to nie działa, wszystko styka. Korzystam z tego MkAVRCalculator, stamtąd AVRDUDE pobrałem, sterowniki do WIN7 z poradnika z bloga mirekk36. Kompiter widzi go jako USBASP, Fuse Bity próbowałem różne i zawsze ten sam błąd :/

SO:
    Windows 7 Home Premium 64 bity ;) Sterowniki do USBASP jest na 64 bity mam.
    Chyba to nie ma znaczenia ale jest to laptop

sprawdzałem też na drugim lapku tam jest WIN 7 Ultimate też to samo
    dodatkowo jeszcze wyszło mi że jedno wejście USB jest chyba machnięte bo na nim czyta programator jako nieznane urządzenie a na drugim wejściu USB normalnnie

Jeśli coś pomerdałem z nazwami to przepraszam :/

0
  • #6 15 Sie 2014 15:44
    suchecki300
    Poziom 8  

Ale problem jest w tym że jak podłączam Masę z płytką stykową to komputer widzi programator jako "Uknown device"... i nic nie da radę zrobić... a dioda na programatorze na chwilę się zapala i zaraz gaśnie :/

Procesor zasilanie ma podpięte jak widać na zdjęciu pomarańczowym kabelkiem, do PINU 7

A Atmega 8 ma zasilanie tylko na PINie 7

0
  • #7 15 Sie 2014 16:11
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

suchecki300 napisał:
    Ale problem jest w tym że jak podłączam Masę z płytką stykową to komputer widzi programator jako "Uknown device"... i nic nie da radę zrobić... a dioda na programatorze na chwilę się zapala i zaraz gaśnie :/

Procesor zasilanie ma podpięte jak widać na zdjęciu pomarańczowym kabelkiem, do PINU 7

A Atmega 8 ma zasilanie tylko na PINie 7

Nie tylko na pinie 7, ale także na pinie 20 (w obudowie PDIP). Podobnie ma dwa razy GND. Masa musi być podłączona do masy programatora. Jeśli to skutkuje problemami to znaczy, że masz coś źle podłączone, ew. na odwrót masz włożony procesor? Pytanie też czy na pinie Vcc ISP jest rzeczywiście Vcc? Bo nie każdy programator podaje zasilanie do programowanego układu, zwykle pin ten służy do czegoś dokłądnie odwrotnego - do zasilania buforów wyjściowych programatora. W USBAsp może też zapewne być różnie w zależności od inwencji osoby, ktoa go tworzyła.

0
  • #8 15 Sie 2014 16:24
    suchecki300
    Poziom 8  

To od początku ;)
    Czytałem że nie trzeba podpinać na PINIE 20 jak jest podpięty na 7 gdyż nie jest to konieczne na elektrodzie ktoś tak pisał. Ale na wszelki wypadek podpiąłem już na PIN 20 i nadal to samo ;) Procesor ma te kółeczko które oznacza PIN 1 to nie może być na odwrót włożony bo do tego kółeczka się dostosowywałem.
    USBASP mam taki sam jak na tej stronie: http://smartrobots.pl/programator-usbasp

Nadal nie wiem co z tą masą podłączam do płytki stykowej i od razu programator się wyłącza :(

Dodano po 5 [minuty]:

Podpiąłem teraz masę na środkowym PINIE w programatorze, a nie tak jak wcześniej na obrzeżnym i masa jes podłączona i programator działa, może po prostu ten PIN był uszkodzony, ale w każdym razie błąd w komputerze ten sam i jak odłączę procesor od zasilania mam też ten sam błąd

0
  • #9 15 Sie 2014 16:27
    piotrva
    Moderator na urlopie...

suchecki300 napisał:
    Czytałem że nie trzeba podpinać na PINIE 20 jak jest podpięty na 7 gdyż nie jest to konieczne na elektrodzie ktoś tak pisał.

Prosiłbym o namiary na ten post - takie bzdury trzeba usuwać z forum.

Mierzyłeś jakie jest napięcie na płytce stykowej?

0
  • #12 16 Sie 2014 10:23
    suchecki300
    Poziom 8  

USBASP V2.0 działa tylko bez uziemnienia USBASP V2.0 działa tylko bez uziemnienia

Nie wiem gdzie lepiej widać :) Ale przewód pomarańczowy (ten od zasilania) jest podłączony do ścieżki przy czerwonym pasku i potem do Pinu 7 czyli VCC to chyba dobrze o ile się nie mylę??

Napięcia przy miejscach gdzie ma dochodzić zasilanie do procka wszędzie 5,04 V i to samo na programatorze na PINIE przy zasilaniu

0
  • #13 16 Sie 2014 10:30
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

suchecki300 napisał:
    Napięcia przy miejscach gdzie ma dochodzić zasilanie do procka wszędzie 5,04 V i to samo na programatorze na PINIE przy zasilaniu

Czyli, masz programator wpięty do komputera, na pinie 7 procesora masz 5V względem jego masy (pin8) ? I w czym problem ? Wówczas programator się wyłącza i znika z systemu ?

P.S. Zmień tytuł tematu, bo to "uziemienie" brzmi bardzo profesjonalnie :P

Może źle widzę, ale wg. mnie masz VCC podłączone tam, gdzie jest masa...

0
  • #14 16 Sie 2014 10:36
    suchecki300
    Poziom 8  

Nie wiem przepraszam może pomiąchałem trochę teraz jedynym problemem jest ten błąd:

"avrdude.exe: set SCK frequency to 500 Hz
    avrdude.exe: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.
    avrdude.exe: error: programm enable: target doesn't answer. 1
    avrdude.exe: initialization failed, rc=-1
    avrdude.exe: AVR device initialized and ready to ACCEPT instructions
    avrdude.exe: Yikes! Invalid device signature.
    avrdude.exe: Expected signature for ATMEGA8 is 1E 93 07

avrdude.exe done. Thank you. "

Tak Programator wpięty do kompa ;)
    Dokładnie na Pinie 7 jest %V względem jego masy PIN 8 ;)
    Problem z tym błędem :(
    Komputer już widzi programator bo przepiąłem masę w programatorze PIN dalej ;)

0
  • #15 16 Sie 2014 10:40
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

suchecki300 napisał:
    avrdude.exe: Yikes! Invalid device signature

suchecki300 napisał:
    bo przepiąłem masę w programatorze PIN dalej

Sprawdź 3x wszystkie połączenia, bo na bank masz coś źle.

Polecam prosty darmowy program do obsługi USBASP, nazywa się Khazama Programmer.

Acha, przy pierwszym "kontakcie" z nowym prockiem należy zewrzeć zworkę SLOW SCK (jeśli występuje na tym programatorze).

0
  • Pomocny post
    #16 16 Sie 2014 10:48
    377475
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 13 Gru 2014 15:11
    Kondordt
    Poziom 9  

Miałem podobny problem z Atmegą328p. Wystarczyło wpiąć kwarc 16 Hz pomiędzy piny 9 i 10 oraz dwa kondensatory 22 pF.

0