Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metalwork
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrozawór do wody z kontrolą przepływu - za dużo wody to zamykamy

gkmaster 23 Sie 2014 09:14 5838 15
  • #1 23 Sie 2014 09:14
    gkmaster
    Poziom 17  

Witam
    Słyszałem od znajomego, że są takie elektrozawory do wody (ale nie mogę nigdzie znaleźć w google) które posiadają kontrolę przepływu - to znaczy - jeśli przez zawór jednorazowo przepłynie za dużo wody to zawór się automatycznie zamknie.
    Ktoś zapyta po co mi to? Chciałem zastosować taki zawór na głównym przyłączu do domu aby w sytuacji awaryjnej np. puścił wężyk do kranu i woda się wylewa na kuchnię a mnie nie ma w domu to zawór w takiej sytuacji zamknie dopływ wody po wylaniu zaprogramowanej ilości wody. Wówczas na kuchnie wyleje się np 30-40 L wody a nie 300-400 :)

Może ktoś się spotkał z takim zaworem?

0 15
  • Metalwork
  • #2 23 Sie 2014 10:27
    1500759
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 23 Sie 2014 11:04
    gkmaster
    Poziom 17  

hmmm - w sumie tak - wodomierz z licznikiem impulsów + elektrozawór i np centrala alarmowa Satel Integra - tylko nie pamiętam czy w Satel Integra jest możliwość zliczania impulsów i resetowania ich przy każdym stanie STOP. Musiało by to tak działać aby przy każdym zatrzymaniu wody (kran zamknięty) liczniki impulsów jest zerowany.

0
  • #4 23 Sie 2014 11:10
    piwkooo
    Poziom 23  

Witam.
    O zaworze o który pytasz nie słyszałem, ale są systemy antyzalaniowe.
    Stosuje się w nich elektrozawór na wejściu wody, taki jak tu i sterownik z czujnikami.
    Czujniki rozmieszczasz pod pralką, zmywarką, zlewem, wanną ogólnie tam gdzie może nastąpić wyciek.
    Wtedy wyleje ci się 1-5 litrów, a nie 30-40 :D
    Oczywiście tylko wtedy, jeśli nie zabraknie akurat prądu :D
    Pozdrawiam

0
  • Metalwork
  • #5 23 Sie 2014 12:03
    kkknc
    Poziom 42  

Złe podejście do tematu. W taki sposób nic nie osiągniesz. Zobacz otworzysz kran to masz ileś litrów w tym samym czasie ktoś ktoś inny napełnia wannę i korzysta toalety. Więc masz powiedzmy pobór wody na poziomie 40l/minutę. Pęka wężyk od kranu. Dziurka minimalna leci 1,5l i co wtedy?
    Są zawory wodne odcinające dopływ wody po przekroczeniu określonego przepływu, które się jak już wyżej pisałem nie nadadzą. Są też stosowane w piecach dwu funkcyjny zawory piorytetowe ciepłej wody kozszt to jakieś 150-200zł za sztukę. Musiał byś je zastosować przed każdym kranem 2 sztuki bo na ciepłą i zimną wodę. Spłuczki wystarczy jedna. Więc zobacz jakie koszty i do tego okablowanie. A i tak te czujniki reagują od jakigoś poziomu. Można też dać znacznie drosze czujniki małych przepływów koszt to jakieś 400zł za sztukę. Do tego jeden na wejściu dla porównania przepływów. Otwierasz kran czujnik przed kranem i główny na wejściu stwierdzają przepływ. To wszystko OK. Jak upływ jest tylko z głównego to jest wyciek i trzeba zamknąć dopływ wody. Sposobów odcinania wody też parę. Do wyboru do koloru.
    Taniej wykupić stosowne ubezpieczenie.

0
  • #6 23 Sie 2014 14:40
    kokapetyl
    Poziom 43  

gkmaster napisał:
    Słyszałem od znajomego, że są takie elektrozawory do wody (ale nie mogę nigdzie znaleźć w google) które posiadają kontrolę przepływu

Zapewne znajomy ma rację, przykładowo napełnianie pojemników z napojami, automaty do kawy itp. Szukaj pod hasłem programowalne elektro zawory. Nie wnikałem w szczegóły, ale znalazłem programowane na czas, na przepływ wody jako alarm, jest tego trochę.
    Owocnego szukania.

0
  • #7 23 Sie 2014 14:45
    gkmaster
    Poziom 17  

Cytat:
    Czujniki rozmieszczasz pod pralką, zmywarką, zlewem, wanną ogólnie tam gdzie może nastąpić wyciek.
    Wtedy wyleje ci się 1-5 litrów, a nie 30-40 Very Happy

Ten sposób jest dobry ale tylko połowicznie - takie rozwiązanie stosuję i klientów u których montuję alarm - oczywiście jest to jakieś zabezpieczenie ale co to tego 1-5L to się nie zgodzę ponieważ sondę zalaniową montuje się ok 2mm nad ziemią aby nie było fałszywek więc jeśli wyciek będzie w takim miejscu gdzie woda się szybko zbierze to owszem wyleje się niewiele ale jeśli woda się będzie rozlewała a ułożenie płytek będzie miało taki spad, że akurat czujnik przy ścianie zaleje się dopiero w momencie gdy na środku kuchni będzie już spora kałuża więc 30 L :)
    Aby system miał sens powinno się zamontować czujniki pod każdym odbiornikiem wody czyli między innymi pod system spłuczki, pod pralką, zmywarką, kranem, kotłem , w piwnicy (główny przyłącz), na zewnątrz (kran do podlewania) itp. Sporo tych czujników

Cytat:
    Zobacz otworzysz kran to masz ileś litrów w tym samym czasie ktoś ktoś inny napełnia wannę i korzysta toalety. Więc masz powiedzmy pobór wody na poziomie 40l/minutę. Pęka wężyk od kranu. Dziurka minimalna leci 1,5l i co wtedy?

Uważa, ze mój pomysł nie będzie zły ponieważ sytuacja o której mówisz jest raczej mało realna - a rozwiązanie o którym myślałem jest o tyle lepsze od czujników, że nie ma znaczenia gdzie się będzie wylewało to licznik odmierza wodę. Wlewamy wodę do wanny - ok trzeba się przyzwyczaić do czasowego zamknięcia kranu choć przy ustawieniu ok 50L nie będzie to aż takie częste, pralka, zmywarka, czy wc nie ma jednorazowego poboru wody na takim poziomie więc problem znika.
    Przy minimalnej dziurce gdzie będzie się sączyła woda to wcześniej czy później wyleje się 50 L wody i zawór się zamknie. Generalnie idea jest taka aby w czasie gdy nie ma mnie w domu nie lała się woda pełnym strumieniem.

Oczywiście przy zastosowaniu centrali alarmowej problemu nie będzie ponieważ przy wyjściu z domu uzbrajając alarm możemy zamknąć elektrozawór i po temacie - tylko teraz chciałem zastosować rozwiązanie bez centrali - tylko zabezpieczenie przed samym zalaniem.

Ubezpieczenie też jest dobre ale mieszkanie w domu który będzie potem remontowany po takim zalaniu jest dla mnie nie do zaakceptowania a ubezpieczyciel nie pokryje kosztów wynajmu mieszkania na czas remontu :)

1
  • #8 23 Sie 2014 15:08
    kkknc
    Poziom 42  

Podałem ci rozwiązanie na tacy. To, co proponujesz to przelewanie durszlakiem wody. Mało wygodne. Jak ma to być upierdliwe dla mieszkańców a jednocześnie mało skuteczne, bo dopuszczasz do rozlania 50 l wody to........ Gdzie sens gdzie logika?
    Wyobrażasz sobie sytuacje jak stoisz namydlony pod natryskiem a tu brak wody. Więc idziesz goły i wcale nie wesoły restartować centralkę tylko po to by poleciało kolejne 5l i tak 10 razy z rzędu.
    Poczytaj ten temat odnośnie zaworów odcinających
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13880505#13880505
    Co do ubezpieczenie to zależy, jakie wykupisz, co sobie wykupując zażyczysz.

0
  • #9 24 Sie 2014 19:18
    gkmaster
    Poziom 17  

nie bardzo wiem jak się ma ten link to mojego pytania. rozwiązanie które jest przedstawione w linku to zwykły elektrozawór a mnie chodzi o coś innego.

Oczywiście nie wszystkie rozwiązania są dla wszystkich - u mnie nie będzie problemu wylania zbyt duże ilości wody (pisałem o tym wcześniej) dla tego też rozwiązanie o którym myślałem u mnie sprawdziło by się w 100%.

Przy 4-5 osobowej rodzinie w domy z 3 łazienkami to rozwiązanie kompletnie będzie nie trafione ale tak jak wyżej napisałem - nie wszystkie rozwiązania dla wszystkich :)

Muszę to przeliczyć - to znaczy centrala alarmowa + elektrozawór + czujniki (bezprzewodowe bo kabla już nie poprowadzę) czy jakiś gotowy system antyzalaniowy.

0
  • #10 25 Sie 2014 09:00
    eljarkos
    Poziom 21  

Witam.
    szelton podał wg mnie ciekawe rozwiązanie. W miarę niskie kosztowo. Układ należałoby aktywować centalką gdy nie ma domowników w domu. Wtedy nie utrudni życia. W ten sposób można zaprogramować wylanie choćby 1l wody i odcięcie.

0
  • #11 25 Sie 2014 09:26
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Montowałem juz wiele razy zawory odcinające. Uzbrajamy alarm - zawór zamyka dopływ i koniec.
    Dobrej jakości wężyki ( nie chińskie z marketu) też rozwiązują problem.
    Żeby to dobrze zrobić to trzeba by zamontować wszędzie czujniki zalania, zrobić osobną strefę czuwania 24h, bo jak jesteś w domu w salonie i oglądasz TV, albo w nocy to w tym czasie może i 200l się wylać bardzo powoli nim zauważysz , a czujnik przepływu nie zareaguje.
    Na noc też można zamykać zawór, a w razie nocnego spaceru do łazienki naruszenie czujki powinno otworzyć na jakiś czas zawór. Ogólnie temat nie taki prosty jak na pozór wygląda by uwzględnić wszystkie możliwości.

0
  • #12 25 Sie 2014 10:01
    gkmaster
    Poziom 17  

Cytat:
    Ogólnie temat nie taki prosty jak na pozór wygląda by uwzględnić wszystkie możliwości.

Dokładnie - możliwości jest sporo i sporo problemów z tym związanych. Automatyka domowa jest bardzo szeroka i można na to wydać 10 tys. albo 200 tys.
    My robimy małą automatykę najczęściej na Satel Integra WRL wychodzi stosunkowo tanio (w porównaniu do KNX-a)

Wychodzi na to, że trzeba będzie jednak uzbierać na centralę alarmową i tyle :(

0
  • #13 25 Sie 2014 21:38
    208885
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 27 Sie 2014 11:29
    gkmaster
    Poziom 17  

Jest coś czego szukałem i o czym pisałem w pierwszym poście

Moduł ochrony przed przeciekami
    Safe-T

Kawałem z karty katalogowej.
    Ochrona przed przeciekami:
    - praca normalna - poziom ochrony wybierany w przedziale 100 - 1500 litrów,
    - urlop - poziom ochrony wybierany w przedziale 10 - 100 litrów,
    - kontrola dużego poboru (pęknięcie, przeciek) - w czasie 1 minuty przepływ obliczeniowy większy niż 3,5 m³/h,
    - jeżeli w czasie 48 godzin nie stwierdzono żadnego przepływu wody, uruchamiany jest test "mikrowycieku",
    - monitorowanie aktualnego stanu urządzenia (uszkodzenie, błędy, awarie).
    Urządzenie pokazuje stan naładowania baterii, podłączenie zasilania sieciowego oraz aktualny stan pracy.

0
  • #15 15 Wrz 2016 08:41
    bk35
    Poziom 2  

Temat nie jest łatwy, szukałem właśnie co jest dostępne. Znalazłem ciekawe, w miarę proste rozwiązanie mechanicznego licznika jednorazowego przepływu. Niestety też ma wady - plastikowa obudowa, więc odpada montaż pomiedzy rurami - stąd użycie wężyków w przykładowym rozwiązaniu, mimo że są przyłącza gwintowe. Przynajmniej od strony dopływu zamontowałbym bez wężyków :) Trwałość też raczej wskazuje na zastosowanie do pojedynczego urządzenia typu filtr wody. No ale nie wymaga żadnego zasilania ani specjalnej obsługi i nie jest drogie (119zł teraz).

http://sklep.water-star.pl/zawor-antyzalaniowy-water-block-zestaw-p-120.html

Elektrozawór do wody z kontrolą przepływu - za dużo wody to zamykamy

0