Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ile uzwojeń ma transformator 3 fazowy SN-NN , 3 czy 6 ?

17 Wrz 2014 15:12 1923 12
  • Uczeń
    Witam ciekawi mnie ile uzwojeń ma transformator 3 fazowy SN-NN , 3 czy 6 ? i jak połączone w gwiazde czy trójkąt .
  • Użytkownik usunął konto  
  • Uczeń
    Mi chodzi o taki transformator na słupach 15kV na 230V.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator Elektrotechnika
    pawlo17 napisał:
    mi chodzi o taki transformator na słupach 15 kv na 230 v

Takich transformatorów w Polsce jest tysiące i na każdym pisze jaki ma układ połączeń . Jest też tabliczka by się nie zbliżać i ta jest najważniejsza.
  • Poziom 18  
    Przeważnie transformatory na SN są połączone strona pierwotna w gwiazdę a strona wtórna w zygzak. Układ takich połączeń stosuje się aby niwelować zjawisko asymetri obciążeń po stronie wtórnej
  • Poziom 38  
    solar744 napisał:
    Przeważnie transformatory na SN są połączone strona pierwotna w gwiazdę a strona wtórna w zygzak.

Chyba w stacja bardzo małej mocy stosuje się układ Yzn..

Moim zdaniem najczęściej stosowany układ to Dyn... czyli pierwotna w trójkąt a wtórna w gwiazdę.
  • Poziom 18  
    Wybór grupy połączeń uzwojeń w transformatorach trójfazowych
    W praktyce najczęściej spotykamy się z następującymi układami połączeń: Yy, Dy, Yd, Yz oraz Dz. Dodatkowo uzwojenia połączone w gwiazdę i zygzak posiadają punkt zerowy, który może być wyprowadzony bądź utajniony. Prawidłowy wybór układu połączeń transformatorów trójfazowych uzależniony jest od kilku czynników:

układu zasilającego transformator:
    transformator zasilany z sieci (trójprzewodowej, czteroprzewodowej)
    transformator zasilany z przekształtnika
    mocy transformatora
    poziomu napięć
    niesymetrii obciążenia
    niesymetria obciążenia przy zasilaniu symetrycznym układem napięć
    niesymetria obciążenia wynikająca z niesymetrycznego układu napięć zasilających
    względów ekonomicznych (koszt budowy transformatora o różnych układach połączeń)
    Reszta na stronie producenta transformatorów
    http://www.elhand.pl/uklady-polaczen-transformatorow

Dodano po 3 [minuty]:

Ostatnio montowałem i podłączałem trafo 60kW 15/04 i było połączone gwiazda zygzak układ połączeń Yz5
  • Poziom 18  
    Transformatory trójuzwojeniowe stosowane w stacjach rozdzielczych i zasilających posiadają następujące układy połączeń:

gwiazda-zygzak (Yz) z uziemionym punktem neutralnym. Stosowane do zasilania czteroprzewodowego układu sieci niskiego napięcia o znacznej asymetrii obciążenia w zakresie mocy 20-250 kVA.
    trójkąt-gwiazda (Dy) - z uziemionym punktem neutralnym. Stosowany jest powszechnie w sieciach przemysłowych. Układ ten mają transformatory o mocy powyżej 315 kVA dla zasilania czteroprzewodowego sieci nn o asymetrii obciążenia dochodzącej do 10%.
    gwiazda-gwiazda (Yy) - stosowany jest w jednostkach wszystkich mocy i napięć. Z uwagi na to, że dopuszcza tylko 10% asymetrii, znajduje szczególne zastosowanie w dużych jednostkach, kojarzących sieci wysokiego napięcia, w których w zasadzie nie występują znaczniejsze asymetrie obciążenia.
    gwiazda-trójkąt (Yd) - stosowany jest w transformatorach podwyższających dużej mocy (transformatory blokowe).

Dodano po 1 [minuty]:

Sorki pomyliłem sie to był układ Yzn5

Dodano po 3 [minuty]:

Pełny symbol grupy połączeń transformatora, oprócz liter oznaczających układ połączeń uzwojenia górnego i dolnego napięcia, zawiera liczbę oznaczającą kąt godzinowy przesunięcia fazowego między wskazami równoimiennych faz uzwojeń dolnego i górnego napięcia.

W polskich sieciach elektroenergetycznych najczęściej są stosowane transformatory o następujących grupach połączeń: Yy0, Yz5, Dy5, Yd5, Yd11, Dy11. Układ Yy0 jest stosowany w przypadkach, gdy obciążenie przewodu ochronno-neutralnego nie przekracza 10% prądu znamionowego transformatora. Przy większych obciążeniach przewodu PEN stosuje się układ Yz5 dla transformatorów o mocy do 250 kVA lub Dy5 dla mocy większych od 250 kVA. Układy Yd11 i Dy11 są stosowane dla mocy powyżej 1600 kVA.
  • Poziom 38  
    solar744 napisał:

gwiazda-zygzak (Yz) z uziemionym punktem neutralnym. Stosowane do zasilania czteroprzewodowego układu sieci niskiego napięcia o znacznej asymetrii obciążenia w zakresie mocy 20-250 kVA.
    trójkąt-gwiazda (Dy) - z uziemionym punktem neutralnym. Stosowany jest powszechnie w sieciach przemysłowych. Układ ten mają transformatory o mocy powyżej 315 kVA dla zasilania czteroprzewodowego sieci nn o asymetrii obciążenia dochodzącej do 10%.
    gwiazda-gwiazda (Yy) - stosowany jest w jednostkach wszystkich mocy i napięć. Z uwagi na to, że dopuszcza tylko 10% asymetrii, znajduje szczególne zastosowanie w dużych jednostkach, kojarzących sieci wysokiego napięcia, w których w zasadzie nie występują znaczniejsze asymetrie obciążenia.
    gwiazda-trójkąt (Yd) - stosowany jest w transformatorach podwyższających dużej mocy (transformatory blokowe).

Możesz wymienić wszystkie typy i tez będzie dobrze ale nie na temat...

Autor pytał jednak o trochę węższe grono ;)

pawlo17 napisał:
    Mi chodzi o taki transformator na słupach 15kV na 230V.

Więc...

haneb napisał:
    U mnie większość jest Dyn5 i Yzn5.

Zresztą temat trochę zapomniany przez autora.
  • Poziom 18  
    Na słupach są montowane różnej mocy transformatory nawet 400kW teraz wielkość transformatora nic nie mówi bo sa stosowane inne blachy do ich budowy przez co sa mniejsze gabarytowo a moc duża
    Ale skoro autor zapomniał to kończymy
    Pozdrawiam