Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ile uzwojeń ma transformator 3 fazowy SN-NN , 3 czy 6 ?

pawlo17 17 Wrz 2014 15:12 1560 12
  • #1 17 Wrz 2014 15:12
    pawlo17
    Uczeń

Witam ciekawi mnie ile uzwojeń ma transformator 3 fazowy SN-NN , 3 czy 6 ? i jak połączone w gwiazde czy trójkąt .

0 12
  • #3 17 Wrz 2014 15:32
    113673
    Usunięty  
  • #4 17 Wrz 2014 15:39
    pawlo17
    Uczeń

Mi chodzi o taki transformator na słupach 15kV na 230V.

0
  • #5 17 Wrz 2014 15:55
    113673
    Usunięty  
  • #6 17 Wrz 2014 16:15
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

pawlo17 napisał:
    mi chodzi o taki transformator na słupach 15 kv na 230 v

Takich transformatorów w Polsce jest tysiące i na każdym pisze jaki ma układ połączeń . Jest też tabliczka by się nie zbliżać i ta jest najważniejsza.

0
  • #7 30 Gru 2015 16:24
    solar744
    Poziom 18  

Przeważnie transformatory na SN są połączone strona pierwotna w gwiazdę a strona wtórna w zygzak. Układ takich połączeń stosuje się aby niwelować zjawisko asymetri obciążeń po stronie wtórnej

0
  • #8 30 Gru 2015 17:42
    mawerix123
    Poziom 35  

solar744 napisał:
    Przeważnie transformatory na SN są połączone strona pierwotna w gwiazdę a strona wtórna w zygzak.

Chyba w stacja bardzo małej mocy stosuje się układ Yzn..

Moim zdaniem najczęściej stosowany układ to Dyn... czyli pierwotna w trójkąt a wtórna w gwiazdę.

0
  • #9 30 Gru 2015 17:50
    solar744
    Poziom 18  

Wybór grupy połączeń uzwojeń w transformatorach trójfazowych
    W praktyce najczęściej spotykamy się z następującymi układami połączeń: Yy, Dy, Yd, Yz oraz Dz. Dodatkowo uzwojenia połączone w gwiazdę i zygzak posiadają punkt zerowy, który może być wyprowadzony bądź utajniony. Prawidłowy wybór układu połączeń transformatorów trójfazowych uzależniony jest od kilku czynników:

układu zasilającego transformator:
    transformator zasilany z sieci (trójprzewodowej, czteroprzewodowej)
    transformator zasilany z przekształtnika
    mocy transformatora
    poziomu napięć
    niesymetrii obciążenia
    niesymetria obciążenia przy zasilaniu symetrycznym układem napięć
    niesymetria obciążenia wynikająca z niesymetrycznego układu napięć zasilających
    względów ekonomicznych (koszt budowy transformatora o różnych układach połączeń)
    Reszta na stronie producenta transformatorów
    http://www.elhand.pl/uklady-polaczen-transformatorow

Dodano po 3 [minuty]:

Ostatnio montowałem i podłączałem trafo 60kW 15/04 i było połączone gwiazda zygzak układ połączeń Yz5

0
  • #11 30 Gru 2015 18:06
    solar744
    Poziom 18  

Transformatory trójuzwojeniowe stosowane w stacjach rozdzielczych i zasilających posiadają następujące układy połączeń:

gwiazda-zygzak (Yz) z uziemionym punktem neutralnym. Stosowane do zasilania czteroprzewodowego układu sieci niskiego napięcia o znacznej asymetrii obciążenia w zakresie mocy 20-250 kVA.
    trójkąt-gwiazda (Dy) - z uziemionym punktem neutralnym. Stosowany jest powszechnie w sieciach przemysłowych. Układ ten mają transformatory o mocy powyżej 315 kVA dla zasilania czteroprzewodowego sieci nn o asymetrii obciążenia dochodzącej do 10%.
    gwiazda-gwiazda (Yy) - stosowany jest w jednostkach wszystkich mocy i napięć. Z uwagi na to, że dopuszcza tylko 10% asymetrii, znajduje szczególne zastosowanie w dużych jednostkach, kojarzących sieci wysokiego napięcia, w których w zasadzie nie występują znaczniejsze asymetrie obciążenia.
    gwiazda-trójkąt (Yd) - stosowany jest w transformatorach podwyższających dużej mocy (transformatory blokowe).

Dodano po 1 [minuty]:

Sorki pomyliłem sie to był układ Yzn5

Dodano po 3 [minuty]:

Pełny symbol grupy połączeń transformatora, oprócz liter oznaczających układ połączeń uzwojenia górnego i dolnego napięcia, zawiera liczbę oznaczającą kąt godzinowy przesunięcia fazowego między wskazami równoimiennych faz uzwojeń dolnego i górnego napięcia.

W polskich sieciach elektroenergetycznych najczęściej są stosowane transformatory o następujących grupach połączeń: Yy0, Yz5, Dy5, Yd5, Yd11, Dy11. Układ Yy0 jest stosowany w przypadkach, gdy obciążenie przewodu ochronno-neutralnego nie przekracza 10% prądu znamionowego transformatora. Przy większych obciążeniach przewodu PEN stosuje się układ Yz5 dla transformatorów o mocy do 250 kVA lub Dy5 dla mocy większych od 250 kVA. Układy Yd11 i Dy11 są stosowane dla mocy powyżej 1600 kVA.

0
  • #12 30 Gru 2015 18:11
    mawerix123
    Poziom 35  

solar744 napisał:

gwiazda-zygzak (Yz) z uziemionym punktem neutralnym. Stosowane do zasilania czteroprzewodowego układu sieci niskiego napięcia o znacznej asymetrii obciążenia w zakresie mocy 20-250 kVA.
    trójkąt-gwiazda (Dy) - z uziemionym punktem neutralnym. Stosowany jest powszechnie w sieciach przemysłowych. Układ ten mają transformatory o mocy powyżej 315 kVA dla zasilania czteroprzewodowego sieci nn o asymetrii obciążenia dochodzącej do 10%.
    gwiazda-gwiazda (Yy) - stosowany jest w jednostkach wszystkich mocy i napięć. Z uwagi na to, że dopuszcza tylko 10% asymetrii, znajduje szczególne zastosowanie w dużych jednostkach, kojarzących sieci wysokiego napięcia, w których w zasadzie nie występują znaczniejsze asymetrie obciążenia.
    gwiazda-trójkąt (Yd) - stosowany jest w transformatorach podwyższających dużej mocy (transformatory blokowe).

Możesz wymienić wszystkie typy i tez będzie dobrze ale nie na temat...

Autor pytał jednak o trochę węższe grono ;)

pawlo17 napisał:
    Mi chodzi o taki transformator na słupach 15kV na 230V.

Więc...

haneb napisał:
    U mnie większość jest Dyn5 i Yzn5.

Zresztą temat trochę zapomniany przez autora.

0
  • #13 30 Gru 2015 18:20
    solar744
    Poziom 18  

Na słupach są montowane różnej mocy transformatory nawet 400kW teraz wielkość transformatora nic nie mówi bo sa stosowane inne blachy do ich budowy przez co sa mniejsze gabarytowo a moc duża
    Ale skoro autor zapomniał to kończymy
    Pozdrawiam

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo