Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HANTEK 6022BE vs Siglent SDS1022DL vs Rigol DS1052e - tani oscyloskop z FFT

feeling 07 Paź 2014 16:35 17409 55
  • #1 07 Paź 2014 16:35
    feeling
    Poziom 11  

Witam,
    Potrzebuje porady na temat kupna taniego oscyloskopu: HANTEK 6022BE vs Voltcraft DSO-2020. Nie mam większych wymagań. Zależy mi na analizie FFT do 1 MHz i na tym, żeby był 2-kanałowy. I jeden i drugi jest 8-bitowy, więc w analizie widma raczej różnicy nie zauważę, prawda?
    A może warto jednak dopłacić do Siglent SDS1022DL (800 zł) lub Rigol DS1052e (1000 zł) ?

Dzięki za porady

0 29
  • #2 07 Paź 2014 17:43
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Jeśłi już, to raczej oscyloskop, nie przystawkę.

0
  • #3 07 Paź 2014 18:05
    feeling
    Poziom 11  

Możesz to uzasadnić w kilku słowach dlaczego warto dopłacać te 450 zł ?

0
  • #4 07 Paź 2014 18:13
    katakrowa
    Poziom 17  

Bardzo chętnie podepnę się pod pytanie z postu. Właśnie chcę kupić Hantek 6022BE. Zastosowanie ( tylko w małych częstotliwościach ):
    1) 80% badanie mocy RMS wzmacniaczy ( będę "tylko "paczał" kiedy zaczyna ucinać wierzchołki sinusa )
    2) Analiza przebiegu sygnału RS232 ( będę "paczał" czy bity są równe ) ...

Czy do moich skromnych zastosowań to urządzenie wystarczy ?
    Przeczytałem inne posty na temat tego urządzenia i nie są one pozytywne.
    Jednak moje wymagania chyba nie są wygórowane i takie "cuś" może wystarczy ?

Szczególnie nie widzi mi się stawianie na biurku ( i tak mam mało miejsca ) wielkiej skrzyni analogowej po to aby oglądać sygnały do poniżej 100V i o częstotliwościach max 20kHz ...

Czyli krótko. Nada się czy nie nada ?

0
  • #5 07 Paź 2014 18:15
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

feeling Bardzo powolny, bardzo słabej jakości układ wejściowy, no taka zabawka.

Dodano po 34 [sekundy]:

katakrowa Do audio lepiej sprawdzi się analog, aniżeli najtańsza cyfra.

-1
  • #6 07 Paź 2014 18:18
    katakrowa
    Poziom 17  

ciasteczkowypotwor napisał:
    katakrowa Do audio lepiej sprawdzi się analog, aniżeli najtańsza cyfra.

No tak ale czy "ta zabawka" rzeczywiście nie wystarczy do tego żeby zobaczyć ucięte szczyty sinusoidy? Nie planują i nie przewiduję żadnego innego zastosowania dla tego urządzenia a jak wyżej pisałem trochę przeraża mnie pudło 60x40x20cm :-)
    Szczerze mówiąc dokładność pomiaru +/- 10% też mi wystarczy ...

0
  • #7 07 Paź 2014 18:24
    feeling
    Poziom 11  

[quote="ciasteczkowypotwor"]feelingbardzo słabej jakości układ wejściowy

Co masz na myśli?

1
  • #8 07 Paź 2014 19:33
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

katakrowa moc RMS to nie ucięte szczyty sinusoidy.
    feeling no tam w sumie nie ma żadnego preampu i tłumików na wejsciu.

0
  • #9 07 Paź 2014 20:32
    katakrowa
    Poziom 17  

ciasteczkowypotwor napisał:
    katakrowa moc RMS to nie ucięte szczyty sinusoidy

Dobrze ale ja nie pytam co to jest RMS tylko o to czy ten oscyloskop wystarczy aby ją wyznaczyć ? Czy jednak aby wyznaczyć moc wzmacniacza z dokładnością +/- 10 % niezbędny jest oscyloskop za 1500 zł ?

Zależy mi na konkretnej odpowiedzi na zadane we wcześniejszym poscie pytania. Jest szansa ?

0
  • #10 07 Paź 2014 21:29
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

katakrowa Do audio wystarczy analog za 300zł. Który sprawdzi się w tym dużo lepiej. Bo nawet prosty analog lepiej pokaże zniekształcenia sinusa, aniżeli pseudo cyfra.

0
  • #11 07 Paź 2014 22:20
    feeling
    Poziom 11  

Nie zależy mi na tym, żeby pomiar był super szybki, czy super dokładny. Pytanie czy będzie skuteczny, czy wydając 300 zł na "przystawkę" zobaczę ile jest w widmie składowej 30 kHz a ile 500 kHz, sprawdzę działanie filtrów oraz pomierzę wzmocnienie napięciowe. Nie będę podłączał wielkich napięć na wejściu. Maksymalne napięcie jakie będę mierzył to 20 V. Czy w takim przypadku wady tego urządzenia za 300 zł mi będą mocno przeszkadzać i czy odczuję sporą różnicę dopłacając do wymienionego najtańszego cyfrowego oscyloskopu?

0
  • #12 07 Paź 2014 22:30
    katakrowa
    Poziom 17  

Po dość zdawkowych wcześniejszych odpowiedziach pogrzebałem w sieci i znalazłem :
    - http://www.eevblog.com/forum/testgear/hantek-6022be-20mhz-usb-dso/90/
    - http://www.eevblog.com/forum/testgear/hantek-6022be-20mhz-usb-dso/90/

Goście dość mocno wymaglowali to urządzenie ( łącznie z rozebraniem na części ).
    Wyglądana to, że do moich zastosowań jest nawet sporo na wyrost. Nie wiem na jakich częstotliwościach ty chcesz pracować ale myślę, że do 1Mhz można spokojnie zaufać temu urządzeniu. Jak jeszcze nie zakupiłeś urządzenia to poczekaj do jutra wieczora ( bo już będę go miał ) wtedy napiszę co to rzeczywiście jest ( najwyżej wtopię ).

Rzecz, która bardzo mnie ucieszyła to możliwość samodzielnego oprogramowania biblioteki dll dla tego urządzenia. To pozwoli mi na połączenie generatora sygnałów z natychmiastowym ich pomiarem :-) A to ! To daje już ogromne możliwości.

http://sourceforge.net/projects/hantek/

A tutaj jeszcze manual :

0
  • #13 08 Paź 2014 15:36
    feeling
    Poziom 11  

Czekam z niecierpliwością na Twoje wrażenia :)

0
  • #14 08 Paź 2014 18:21
    katakrowa
    Poziom 17  

Pierwsze zabawy zakończone ...
    Do moich zapotrzebowań jest wystarczający. Jestem zadowolony.
    Niestety dokładność/jakość sond pozostawia wiele do życzenia. Różnice w pomiarach sięgają ponad 15% ( ale jeszcze ich nie kalibrowałem ).

Obawiam się jednak, że takie zastosowanie jak moje to "szczyt" jego możliwości :-)
    Pobawię się jeszcze na starym zx spectrum - zobaczę jak radzi sobie frq> 1MHZ.

0
  • #15 08 Paź 2014 21:05
    feeling
    Poziom 11  

Jak się sprawuje FFT?

0
  • #17 08 Paź 2014 21:51
    feeling
    Poziom 11  

Ok, jak masz możliwość podaj mu na wejście sygnał trójkątny 500 kHz albo prostokątny 100 kHz o amplitudzie 0,1 - 0,2 V. Chciałbym zobaczyć jak wygląda na nim widmo takiego sygnału.

1
  • #18 08 Paź 2014 22:01
    katakrowa
    Poziom 17  

Dzisiaj będzie problem. Nie mam w domu żadnego generatora... Tylko PC.
    Dziś mogę wygenerować najwyżej trójkąt z youtube albo z tej stronki :
    http://onlinetonegenerator.com/

Czy to coś pomoże ?

0
  • #19 08 Paź 2014 22:05
    feeling
    Poziom 11  

Może być, ale spróbuj może z jakimś mniejszym sygnałem 20 mV.

0
  • #21 08 Paź 2014 22:51
    feeling
    Poziom 11  

No ale gdzie tam jest prążek 1 kHz , jaka jest skala tego na dole?

Dodano po 3 [minuty]:

Możesz tam pomierzyć gdzieś ten 1kHz na wykresie widma? Tak, żeby było widać , kursorami.

0
  • #22 09 Paź 2014 11:00
    deus.ex.machina
    Poziom 31  

feeling napisał:
    Witam,
    Potrzebuje porady na temat kupna taniego oscyloskopu: HANTEK 6022BE vs Voltcraft DSO-2020. Nie mam większych wymagań. Zależy mi na analizie FFT do 1 MHz i na tym, żeby był 2-kanałowy. I jeden i drugi jest 8-bitowy, więc w analizie widma raczej różnicy nie zauważę, prawda?
    A może warto jednak dopłacić do Siglent SDS1022DL ?

Podejrzewam ze wszystkie te przystawki są na jedno kopyto, ten sam ADC, podobna konstrukcja AFE, 8 bitów z czego moze 6 - 6.5 będzie użyteczne da w efekcie dynamikę na poziomie 30 - 40dB - jeśli ci to wystarczy to chyba nie warto przepłacać.

0
  • #23 09 Paź 2014 19:01
    feeling
    Poziom 11  

Zdecydowałem się raczej na Siglent SDS1022DL , ale waham się jeszcze nad Rigol DS1052e. Widzę, że jest bardzo tutaj popularny. W porównaniu do Siglent'a ma gorszy ekran, ale dłuższy rekord i może pracować teoretycznie do 100MHz. Czy coś pominąłem? Czy odczuje jakiś dyskomfort w pracy z sygnałami w paśmie akustycznym oraz takimi do max 1 Mhz pomiędzy tymi dwoma?

Dodano po 5 [godziny] 12 [minuty]:

Znalazłem jeszcze coś takiego: Picoscope 2204a
    http://www.picopolska.pl/oscyloskop-usb-picoscope-2204a-2205a-2206a-2207a-2208a

Picoscope 2204a można dostać za nieco ponad 600 zł.

0
  • #24 09 Paź 2014 20:26
    Hyni3k
    Poziom 15  

jeśli interesują cię pomiary w paśmie akustycznym i FFT to zapomnij o 8 bitowych przetwornikach. Spójrz dla porównania na sygnały mierzone na poziomie 10Vpp,10mVpp,1mVpp 14bitowym przetwornikiem. Dodatkowo wrzuciłem zrzut ekranu z pomiaru widma sinusa generowanego o ile dobrze pamiętam przez ICL8038

HANTEK 6022BE vs Siglent SDS1022DL vs Rigol DS1052e - tani oscyloskop z FFT HANTEK 6022BE vs Siglent SDS1022DL vs Rigol DS1052e - tani oscyloskop z FFT
    HANTEK 6022BE vs Siglent SDS1022DL vs Rigol DS1052e - tani oscyloskop z FFT HANTEK 6022BE vs Siglent SDS1022DL vs Rigol DS1052e - tani oscyloskop z FFT

0
  • #25 09 Paź 2014 22:52
    feeling
    Poziom 11  

Dzięki, ale do pomiarów typowo akustycznych to mam masteringową kartę dźwiękową 24bit 192 kHz.
    Dobrze te wykresy wyglądają, szczególnie dla 1 mV.

Dodano po 1 [godziny] 5 [minuty]:

Ten Analog Discovery mogę mieć za niecałe 850 zł z sondami i bnc. Uważasz, że to zdecydowanie najlepsza opcja z tych, które wymieniłem?

0
  • #26 10 Paź 2014 20:36
    Hyni3k
    Poziom 15  

To dobry wybór o ile nie przeszkadza ci:
    1) że to przystawka USB do komputera
    2) pasmo wynosi 5Mhz
    3) bufor wynosi zaledwie 16ks na kanał

Mam Siglent'a SDS1072cml i znacznie częściej używam Analog Discovery ze względu na FFT i to że komputer mam i tak najczęściej na stanowisku uruchomiony. To fajna zabawka ale nie wiem czy najlepsza na rynku w swoim przedziale cenowym - na pewno najlepsza jaką znam i z jaką miałem do czynienia (do pomiarów w paśmie do 5Mhz).

0
  • #27 04 Lis 2014 22:53
    pasikx
    Poziom 12  

Nie wiem czy po prostu trafiłem na wadliwy egzemplarz, jednak mój Rigol DS1052e w przeciągu ostatnich niecałych 2 lat użyty został kilkanaście razy i teraz po raz drugi czeka go znów wizyta w serwisie - na szczęście na gwarancji. Dlatego więc odradzam jego zakup.

0
  • #28 05 Sty 2015 23:37
    jariko
    Poziom 15  

posiadam Voltcraft DSO-2020 soft firmowy jest taki sobie. Szukając w internecie znalazłem opis oscyloskopu HANTEK 6022BE. To jest dokładnie to samo urządzenie które różni się tylko zawartością epromu i przez to nie da się zamiennie używać softu. Ale nie do końca. Na wspomnianym wcześniej forum jest do pobrania bardzo fajnie zrobiony soft do 6022, a po zainstalowaniu i podmianie jednej biblioteki .HTMarch.dll z softu DSO-2020 ten soft działa tez z moim Voltcraftem :) To tak dla posiadaczy DSO2020

0
  • #29 23 Sty 2015 00:55
    MarioSpec
    Poziom 11  

A w czym soft Hanteka lepszy od Voltcrafta?
    Ja mam Hanteka 6022BE i szukam jakiegoś lepszego oprogramowania bo to oryginalne bardzo mi się nie podoba. Znacie jakieś lepsze oprogramowanie do tego modelu?
    Dla osób poszukujących opinii na temat hanteka 6022BE mogę powiedzieć, że w prawdzie działa i pewnie coś tam uda się zmierzyć ale mnie nie zachwycił. Oprogramowanie też bardzo słabe. Raczej do zastosowań amatorskich i zabawy niż do pracy.

0
  • #30 25 Sty 2015 21:46
    MarioSpec
    Poziom 11  

Dla zainteresowanych podzielę się pierwszymi wrażeniami z użytkowania Hantek6022BE:
    Diagnozowałem sygnały z czujników wału w samochodzie Honda CIVIC. Oscyloskop posiada 1MB pamięci co pozwala na rejestrację Max 10s przebiegu z próbkowaniem 100k/s (można zwiększyć próbkowanie ale kosztem czasu rejestracji) co w tym przypadku było wystarczające zarówno do przebiegów okresowych podczas działania samochodu jak i przebiegów jednorazowych czyli np. momentu rozruchu silnika. Gorzej było z obróbką zarejestrowanych danych. Miałem problemy z przesuwaniem wykresu wzdłuż osi X ale w sumie udało sie zobaczyć co mnie interesowało.

poniżej obrazek przebiegów podczas pracy silnika:

Dla mnie osobiście ważniejsze jest rejestracja przebiegów jednorazowych co również sie udało np. moment rozruchu (zapis w nieco innej formie):

i jeszcze:

Podsumowując przebieg pomiarów - urządzenie sprawdziło się w tych zastosowaniach!!!

Niestety tak ja pisałem wcześniej urządzenie nie jest idealne i nie zachwyciło mnie z powodu.
    1. Miałem kłopoty z przesuwaniem wykresy w osi X a także brak jest informacji który fragment danych jest w danym momencie wyświetlany na ekranie.

2. Miałem kłopoty z zapisaniem przebiegu jako obrazka graficznego bo zapisywał sie z oknem wyboru nazwy pliku. Musiałem zmniejszyć okno oscyloskopu i przenieść okno wyboru pliku poza obszar okna oscyloskopu lub robić "printScreen"
    3. Analiza FFT praktycznie nie działa a już na pewno nie nadaje się do praktycznego wykorzystania.
    4. Oscyloskop działa wyłącznie w trybie DC (brak trybu AC)
    5. Brak opcji kompensacji składowej stałej co uniemożliwia przeprowadzenie analizy małych sygnałów z dużą składową stałą.
    6. brak izolacji galwanicznej portu USB (mi to nie przeszkadzało bo podłączam do laptopa zasilanego z baterii)
    7. Masa obydwu wejść jest galwanicznie połączona. Trzeba uważać żeby nie zrobić zwarcie w badanym układzie.
    8. zakresy 20mV i 50mV ty tylko rozciągniecie wykresu a nie wzmocnienie sygnału tak wiec w praktyce maksymalna czułość to 100mV/dz.
    9. błędy w oprogramowaniu. Miejmy nadzieje, ze nowe wersje będą coraz lepsze.

Podsumowując - Oscyloskop jest tani wiec oczywiste że ma pewne ograniczenia.
    Sprzedawcy nieco przereklamują ten produkt pisząc że ma same zalety. Moim zdaniem to produkt dla amatorów i zabawy. Za niewielkie pieniądze daje sporo radości z zabawy i możliwość przeprowadzenie pewnych pomiarów których nie da się wykonać zwykłym miernikiem. Profesjonaliści i wymagający amatorzy powinni jednak wybrać droższy ale bardziej uniwersalne rozwiązanie.
    Starałem się obiektywnie ocenić ale to trudne bo nie mam porównania z innym konkurencyjnymi urządzeniami.

5