logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Instalacja CO, podłogówka, grzejniki, jak prawidłowo wykonać

lamer1 15 Paź 2014 11:01 3573 11
REKLAMA
  • #1 14042960
    lamer1
    Poziom 21  
    Posty: 587
    Pomógł: 6
    Ocena: 44
    Witam

    Proszę o pomoc doświadczonych, chcę wykonać w miarę możliwości jak najtańszą i prostą instalację.
    Piec na paliwo stałe około 10 kW, zbiornik CWU 140l dwu płaszczowy, podłogówka w trzech pomieszczeniach (łazienka 1 sekcja, przedpokój 2 sekcje, pokój 1 sekcja) i tradycyjne grzejniki w dwóch pomieszczeniach (2 pokoje). Wszystko na jednym poziomie, parter.

    Wszelkie podpowiedzi mile widziane.
    Powiem od razu że doświadczenie nie mam.
    Jeśli może ktoś udostępnić jakiś schemat to bardzo proszę.
  • REKLAMA
  • #2 14044520
    pablowp1
    Poziom 23  
    Posty: 449
    Pomógł: 46
    Ocena: 144
    Lenistwo cie dopadło. Takich problemów na stronie elektrody jest mnogo a w necie ogrom. Trzeba troszkę pogrzebać i odpowiedź sama się narzuci. A o drobiazgi możesz wtedy pytać.
  • #3 14044612
    olejopalacz2
    Poziom 23  
    Posty: 618
    Pomógł: 32
    Ocena: 159
    nie powinno sie łączyć podłogowego z paliwem stałym, kup gazowy
  • REKLAMA
  • #4 14045035
    irus.m
    Specjalista - systemy grzewcze
    Posty: 1248
    Pomógł: 122
    Ocena: 453
    olejopalacz2 napisał:
    nie powinno sie łączyć podłogowego z paliwem stałym, kup gazowy


    O buforach i układach pompowo-mieszających słyszłeś?.
    Chyba nie, tak samo jak o interpunkcji i innych zasadach używania poprawnej
    polszczyzny?.

    pozdrawiam
  • #5 14045102
    olejopalacz2
    Poziom 23  
    Posty: 618
    Pomógł: 32
    Ocena: 159
    irus.m napisał:
    olejopalacz2 napisał:
    nie powinno sie łączyć podłogowego z paliwem stałym, kup gazowy


    O buforach i układach pompowo-mieszających słyszłeś?.
    Chyba nie, tak samo jak o interpunkcji i innych zasadach używania poprawnej
    polszczyzny?.

    pozdrawiam


    Słyszałem. A Ty że za znakiem zapytania stawiasz "kropke"?
  • #6 14045141
    pablowp1
    Poziom 23  
    Posty: 449
    Pomógł: 46
    Ocena: 144
    Nie obrzucajcie się błotem, bo to nie jest celem dyskusji w tym temacie.
    A kotły na paliwo stałe można łączyć z podłogówką, ale z głową i zasadami.
  • #7 14045350
    lamer1
    Poziom 21  
    Posty: 587
    Pomógł: 6
    Ocena: 44
    Dzięki wszystkim.
    pablowp1
    Postaram się narysować coś i możliwie jak najszybciej zamieścić tutaj.
    olejopalacz2
    Gazowy niestety odpada.
  • REKLAMA
  • #8 14046783
    lamer1
    Poziom 21  
    Posty: 587
    Pomógł: 6
    Ocena: 44
    Rysunek na pewno zawiera sporo błędów, ale od czegoś trzeba zacząć.
    Instalacja CO, podłogówka, grzejniki, jak prawidłowo wykonać

    Zastanawiam się czy pompy 3 jest potrzebna, czy nie będzie działać grawitacyjnie.
  • Pomocny post
    #9 14047850
    olejopalacz2
    Poziom 23  
    Posty: 618
    Pomógł: 32
    Ocena: 159
    Daj energooszczedną, np HALM i bedzie ok
    Lepiej na pompie bo wymusi obieg i latwiej sterować
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #10 14050228
    pablowp1
    Poziom 23  
    Posty: 449
    Pomógł: 46
    Ocena: 144
    Trzecia pompa służyć ma jako mieszająca a nie wymuszająca. Jak na jeden obieg podłogówki na pewno się nie opłaca, na planowane 4 pętle tak średnio, ale łatwiej zapanować nad temperaturą podłogi a to bardzo istotna sprawa w prawidłowym działaniu podłogówki. Więc należałoby 3 pompę zastosować.
  • #11 14063828
    lamer1
    Poziom 21  
    Posty: 587
    Pomógł: 6
    Ocena: 44
    Czyli że schemat jest poprawny?
    Teraz pytanie jakiej średnicy rury zastosować?
    Gdzie i jaki osprzęt kupić?
  • #12 20309074
    nogiln
    Poziom 9  
    Posty: 291
    Ocena: 20
    Witam, posiadam tzw. kopciucha, który zasila grzejniki żeliwne. Chcę zasilić tym piecem ogrzewanie podłogowe. Pytanie z jakim się zwraca, to czy mogę wykorzystać grzejniki żeliwne, jako zasilanie ogrzewania podłogowego? Tzn. czy woda z powrotu mogłby zasilać podłogówkę?

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik poszukuje pomocy w zakresie instalacji centralnego ogrzewania z piecem na paliwo stałe o mocy 10 kW oraz zbiornikiem CWU 140l. Planowana instalacja obejmuje podłogówkę w trzech pomieszczeniach oraz tradycyjne grzejniki w dwóch. W dyskusji poruszono kwestie łączenia podłogówki z piecem na paliwo stałe, z zaleceniem stosowania pompy do wymuszenia obiegu oraz zastosowania trzeciej pompy jako mieszającej dla lepszej kontroli temperatury. Użytkownik zamieścił rysunek schematu instalacji i pyta o średnicę rur oraz osprzęt. Pojawiły się również pytania dotyczące wykorzystania grzejników żeliwnych do zasilania podłogówki.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA