Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnikiem jednofazowym

05 Gru 2014 12:18 2667 8
  • Poziom 13  
    Witam serdecznie!

Mam projekt na temat sterowania silnikiem jednofazowego asynchronicznego małej mocy. Poszukuję literatury na ten temat.
    Ogólna zasada przekształtnika jest mi znana, lecz mam problem co do samej maszyny jednofazowej. Znalazłem kilka książek na temat maszyn asynchronicznych, lecz zwykle są dla sieci trójfazowej.
    Dokładniej chciałbym dowiedzieć się jak najwięcej o sterowaniu jego prędkością kątową (moment obciążenia jest stały) oraz moim dodatkowym problemem jest rozruch (dodatkowy element w postaci kondensatora). Sterowanie prędkością miałoby być na zasadzie przekształtnika (sterowanie napięciem i częstotliwością) a nie rezystancją (poślizg).

Czy jest ktoś w stanie polecić mi (najlepiej niejedną) książkę bądź artykuł nawiązujący do tematu? Wszelkiego rodzaju schematy byłyby dodatkową pomocą.

Z góry bardzo dziękuję!
  • Poziom 24  
    Silnik asynchroniczny jest "trudny" do sterowania. Silnik jednofazowy może mieć tzw fazę pomocniczą zrealizowaną za pomocą dodatkowego uzwojenia i kondensatora zewn. Wówczas możliwa jest zmiana kierunków obrotów. Z prędkością jest trudniej ponieważ wirnik "nadąża" za polem magnetycznym a wiec teoretyczne obroty są stałą konstrukcyjną silnika.
  • Poziom 43  
    pawelwolanczuk napisał:
    Mam projekt na temat sterowania silnikiem jednofazowego asynchronicznego małej mocy

Czyli sterowanie fazowe cie interesuje, częstotliwośćią nic nie zdziałasz bo reaktancja kondensatora rosnie wraz ze wzrostem częstotliwości.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    Bardzo dziękuję za odpowiedzi!

W moim silniku mam dodatkowe uzwojenie z kondensatorem wprowadzonym w obwód na stałe, bez wyłącznika odśrodkowego.

Jeżeli chodzi o sterowanie fazowe, to rozumiem, że regulujemy prędkość tylko w dół (zmniejszamy), prawda ?

A takie dodatkowe pytanie: co by się stało, gdybyśmy regulowali rezystancję stojana (np. potencjometr) - nie powodowałoby to zmiany prędkości kątowej silnika? Nie jest chyba to najlepszy sposób sterowania (ze względu na straty mocy), ale jak to mniej/więcej się przedstawia - całkowita klapa, czy nie?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    Z trójfazowym nie miałbym aż takich problemów, bo jest sporo literatury na ten temat. Z 1f jest troszkę gorzej.

A mam takie inne pytanie, powiązane z tematem: czy jest w stanie ktoś znaleźć parametry elektryczne silnika 1fazowego małej mocy (ok. 60W)?

Próbowałem szukać w internecie (parametry te są potrzebne do równań w Matlabie), ale takie trudno są dostępne. Potrzebowałbym indukcyjności, rezystancji uzwojeń wirnika i stojana (uzwojenie pracy + rozruchowe), wartość kondensatora, znamionowy moment obciążenia, bezwładności itd.

Jest jakiś producent silników, który ujawnia takie dane? Gdyby cena silnika była nie za wielka, to nawet mógłbym go kupić.
  • Poziom 13  
    Ten link:

http://www.cantonigroup.com/files/ssg.pdf

także znalazłem. Niestety, ale chyba mi takie coś nie wystarczy. Dostałem od profesora takie (skomplikowane) równania:

http://www.old.imnipe.pwr.wroc.pl/Wydawnictwa/PNIMNIPEnr63/Maszyny/pdf/11.pdf

W czwartek zrobiłem tak, jak mi właśnie doradziłeś - napisałem maila do firmy z zapytaniem o takie parametry. Do dziś czekam na odpowiedź.
    Niestety, te równania chyba przekraczają moje możliwości z uzyskaniem odpowiednich parametrów...