Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RSE8KPUS - Sprężarka nie startuje po nocy z uchylonymi drzwiami

30 Gru 2014 13:28 3543 20
  • Poziom 8  
    Witam,
    żona zostawiła uchylone drzwi zamrażarki w naszej lodówce side by side samsung RSE8KPUS.
    Rano migało wskazanie temperatury zamrażarki a zawartość zaczynała się rozmrażać.
    Wujek google podpowiedział, że może być zabezpieczenie przeciążeniowe sprężarki. Rozebrałem, zdjąłem starter i rozebrałem go.

Budowa wygląda jak na schemacie
    Cześć:

http://bisserwis.pl/produkt-1721-APARAT_ROZRUCHOWY_KOMPRESORA_RSH1DTPE.html

Bezpiecznik wygląda na nieruszony - ma opór ok 1ohma, wygląda jak nowy.
    Stycznik też wygląda dobrze - ma opór chyba około 40ohmów obudowa wokół niego wygląda na lekko podgrzaną.
    Kondensator - wygląda na dobry ale nie mam czym przetestować.
    Kompresor - 32-15-17ohm pomiędzy nóżkami
    Napięcie na kablu dochodzi normalnie (219V zmierzone)

Podpowiedzcie czy idę w dobrym kierunku i czy wymiana jest sensowna. Ewentualnie co mogę jeszcze sprawdzić.
    Nie uśmiecha mi się czekanie na serwisanta, który zrobi to samo za 10 dni - dzwoniłem do trzech wszędzie dopiero 8 stycznia.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 23  
    Podejrzany ten stycznik. Za duży opór, nadpalone, zaśniedziałe styki.
  • Poziom 42  
    gerdowski napisał:

To nie żaden stycznik! To pastylka (tak wygląda) termistora PCT. Jak jest ciepła może mieć 40 om. Z reguły jej rezystancja w warunkach pokojowych to Ok 20-30 om.
    Ona jest OK.
    Rezystancje uzwojeń silnika też wyglądają na OK. Można ew. znaleźć datasheet sprężarki i porównać.
    michalpods W sumie to nie napisałeś czy sprężarka startuje???
    Czy próbowałeś ją włączać na krotko? Schemat sam zamieściłeś.
    Odłącz czarny kabel idący do termika sprężarki od płyty sterującej lub jeśli będzie łatwiej od samego termika i podaj tam 230V bezpośrednio z kabla zasilającego. Najlepiej wypiąć linię L kabla zasilającego aby płyta sterująca nie była zasilana.Tak będzie bezpieczniej
    Uwaga. Pracujesz w obwodach napięcia sieciowego! BHP.
    Uwaga2. Nie rób jednej próby po drugiej! Aby sprężarka wystartowała pastylka PCT musi (!) wystygnąć a ciśnienia muszą się wyrównać. Przerwa min. 3 min.
    Jak nie, to możesz spalić sprężarkę, choć powinien zapobiec temu termik, więc NIE wolno go omijać!

PS. A może wystarczy lodówkę jako całość solidnie rozmrozić? Wyłączyć z prądu. Wyjąć zawartość i zostawić z otwartymi drzwiami na dzień lub dwa?
    Czy jest to lodówka tzw. NO FROST z klapkami wylotu zimnego powietrza ?
  • Poziom 8  
    jack63 napisał:
    gerdowski napisał:

To nie żaden stycznik! To pastylka (tak wygląda) termistora PCT. Jak jest ciepła może mieć 40 om. Z reguły jej rezystancja w warunkach pokojowych to Ok 20-30 om.
    Ona jest OK.
    Rezystancje uzwojeń silnika też wyglądają na OK. Można ew. znaleźć datasheet sprężarki i porównać.
    michalpods W sumie to nie napisałeś czy sprężarka startuje???
    Czy próbowałeś ją włączać na krotko? Schemat sam zamieściłeś.
    Odłącz czarny kabel idący do termika sprężarki od płyty sterującej lub jeśli będzie łatwiej od samego termika i podaj tam 230V bezpośrednio z kabla zasilającego. Najlepiej wypiąć linię L kabla zasilającego aby płyta sterująca nie była zasilana.Tak będzie bezpieczniej
    Uwaga. Pracujesz w obwodach napięcia sieciowego! BHP.
    Uwaga2. Nie rób jednej próby po drugiej! Aby sprężarka wystartowała pastylka PCT musi (!) wystygnąć a ciśnienia muszą się wyrównać. Przerwa min. 3 min.
    JAk nie, to możesz spalić sprężarkę, choć powinien zapobiec temu termik, więc NIE wolno go omijać!

Sprężarka nie startuje ale napięcie na kablach dochodzących jest wiec wydaje mi się, że nie ma sensu łączyć na krótko, chyba że da się jakoś wystartować omijając układ startujący.
    Gdy sprawdzałem napięcie, podłączyłem wszystko normalnie i sprawdzałem na wtyczkach wetkniętych w aparat - silnik nie chodził ale termik się podgrzał lekko.
    Co do pastylki PCT - bo faktycznie to tak wygląda była ona zimna, gdy rozłączyłem po chwili wszystko i sprawdzałem.

Cytat:

PS. A może wystarczy lodówkę jako całość solidnie rozmrozić? Wyłączyć z prądu. Wyjąć zawartość i zostawić z otwartymi drzwiami na dzień lub dwa?
    Czy jest to lodówka tzw. NO FROST z klapkami wylotu zimnego powietrza ?

lodówka no frost, rozebrałem zamrażalnik - zdjąłem osłonę i radiator/wymiennik zupełnie czysty bez lodu. Lodówka stała 24h - wczoraj rano się zpsuło, dzisiaj rano dobrałem się do kompresora - też liczyliśmy na to, że wystarczy poczekać.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 42  
    Bez aparatu rozruchowego sprężarka nie wystartuje! Dużo by pisać.
    Zrób próbę na krótko. Będziesz wiedział czy masz sprężarkę do wymiany. Błąd może tkwić w płycie sterującej. To tylko chwila.
    Uwaga. Jak jest zatarta/itp to po chwili od włączenia powinno być słychać cyknięcie termika.
    Może być też uszkodzona pastylka lub jej styki. Znajdź kartę katalogową sprężarki i rezystancję PCT.
  • Specjalista AGD
    Wykonaj to o czym pisze kolega wyżej ponieważ cały czas drepczemy w miejscu.Napisz jak to zrobiłeś.Jeżeli podmień na każdy inny o pojemności 5mikrofarada na 230v.
  • Poziom 8  
    Podłączyłem na krótko i niestety cisza.. po chwili termik rozłączył układ.
  • Specjalista AGD
    No to nieciekawie .Wygląda to na sprężarkę.
  • Poziom 42  
    zbyszeks0 napisał:
    Wygląda to na sprężarkę.

Najprawdopodobniej.
    Zastanawia mnie tylko ta cisza.
    Nawet nie jęknie?
    Sprawdziłbym jeszcze pastylkę PCT. Te 40 omów jest trochę podejrzane. Zależy w jakim stanie cieplnym była podczas pomiaru.
    Co z kartą katalogową sprężarki?
    Kondensator jest nieistotny dla rozruchu. te 4-5 uF poprawia tylko sprawność silnika.
  • Poziom 8  
    Pastylka na zimno ma taki opór, podczas próby w ogóle się nie zagrzała i zaraz po odłączeniu dalej tyle miała.
    Co do karty sprężarki to nie ma tam żadnych danych oprócz sprawności mocy itp no i tego że jest resistance start capacitor run.
    Piszecie, że kondensator jest nieważny. Rozumiem w takim razie, że jeśli nawet byłby niesprawny to kompresor powinien chociaż zajęczeć.
  • Specjalista AGD
    Wyczyść dokładnie podłączenie pastylki.Jak to nie pomoże to podmień na inną.
  • Poziom 42  
    michalpods napisał:
    Co do karty sprężarki to nie ma tam żadnych danych oprócz sprawności mocy itp no i tego że jest resistance start capacitor run.

Czyżby nie było danych odnośnie rezystancji uzwojeń i typu urządzenia rozruchowego?
    Resistance start znaczy tyle, że faza rozruchowa silnika jest dołączana w momencie startu i prąd płynie przez jej rezystancję. W tym wypadku samo dołączenie następuje przez stosunkowo niską rezystancję zimnej pastylki PCT. Silnik rusza bo pomimo zasilania z jednej fazy pracuje jak dwufazowy. Płynący prąd rozgrzewa PCT i ciepło zwiększa rezystancję do sporych wartości czyli praktycznie rzecz biorąc rozłącza to uzwojenie rozruchowe. Po nagrzaniu się PCT jego rolę przejmuje kondensator.
    Z tego opisu wynikają wnioski diagnostyczne:
    1. Pastylka po próbie rozruchu musi być gorąca!. Można się poparzyć! Jeżeli była zimna to znaczy że prąd przez nią nie płynął i jest uszkodzona ona sama lub jest rezystancja na stykach w tym obwodzie. Czyli idź za radą @zbyszeks0 .
    2. Kondensator 5 uF nie umożliwi rozruchu silnika sprężarki. Musiałby mieć ok 40-70 uF.
    On "działa" gdy silnik już się kręci.

Może coś pomyliłeś/uszkodziłeś przy wyjmowaniu pastylki lub styki ją obejmujące są przegrzane. Ew. jej obudowa.
    Najlepiej było by podstawić nowe/sprawne urządzenie rozruchowe na próbę. Jest jeszcze inne rozwiązanie przy próbie, ale Ci go nie zaproponuję bo mam obawy o Twoje życie lub zdrowie. Jeżeli jesteś na tyle kumaty, to z w/w opisu wymyślisz go sobie sam i ... sam weźmiesz za niego odpowiedzialność.
    "Po bożemu" należy kupić urządzenie rozruchowe i zrobić próbę. Są spore szanse, że sprężarka ruszy, co wcale nie oznacza koniec Twoich problemów z lodówką :cry:
    Trzeba znaleźć i usunąć przyczynę awarii. Samo otwarcie drzwi nie powinno do tego doprowadzić, ale zależy to też m.in. od układu sterowania.
  • Specjalista AGD
    Lepiej tego co myślisz nie podpowiadaj.Nie nada..... :D Wszystko na tym forum musi być zgodne z zasadami bhp. : :!:
  • Poziom 8  
    Zainwestuję w nowy aparat, 120 zł chyba nie jest warte ryzyka zabawy w ręczny PTC.
    Jeśli to kompresor to warto wymieniać? Czynnik to R600a i poczytałem już trochę o nim. Lodówka nie jest z tych tanich ale wywalenie 600zł na nowy kompresor + pewnie ze 200 na wymianę albo lepiej jeśli ma pochodzić kilka miesięcy jest mało opłacalne.
  • Poziom 42  
    michalpods napisał:
    Zainwestuję w nowy aparat, 120 zł chyba nie jest warte ryzyka zabawy w ręczny PTC.

Niezła cena. Osobiście to bym się dowiedział jaka jest rezystancja pastylki i zakupił inny aparat za mniejszą kasę a pastylkę bym przełożył. A może rozstaw wyprowadzeń sprężarki będzie pasował do innego aparatu?
    R600a jest ostatnio bardzo modny, bo "przyjazny" dla producentów z wielu względów. Jednak ja mam z złe doświadczenia z układami na nim pracującymi.
    W przeciwieństwie do innych czynników układy pracujące na R600a mają ok. 0.5 Bar próżni po stronie ssącej pracującej sprężarki. Minimalna nieszczelność i układ zasysa powietrze a potem ...pa pa.
    Trzeba zrobić próbę pracy i diagnozę jak najmniejszym kosztem, aby się nie okazało, że oprócz sprężarki konieczne są jeszcze jakieś zakupy. :cry:
    Niby lodówka jest dość droga i opłaca się ją naprawiać, ale za ww kwoty to można kupić nową prostą lodówkę.
    Swoją drogą kupując nową sprężarkę dostajemy nowy aparat rozruchowy w jej cenie, więc te 120 zł (nie wiem skąd taka cena???) jest zwykłym zdzierstwem a efekt nie jest gwarantowany. W tego typu lodówkach "sypią sie" czujniki temp. grzałki, mechanizmy klapek nawiewu i płyty sterujące. Czyli wszytko istotne co ta lodówka zawiera.
  • Poziom 8  
    Zamontowałem nowy aparat i kupa :( kupiłem przez internet wiec zwrócę.
  • Poziom 8  
    Po podłączeniu nowego aparatu sprężarka dalej nie działa. Po chwili słychać pyknięcie termistora. Co do sprężarki to nie mogę odnaleźć żadnej szczegółowej specyfikacji - model MK4A5QR1U
    Znalazłem instrukcję serwisową - www.brelect. fr /ve/RSE8KYAS1XEG.pdf
    Wychodzi na to, że stary aparat też jest sprawny - 33ohm ma pastylka +-20%
  • Poziom 42  
    Faktycznie Samsung nie jest łaskaw podawać takich danych jak inni producenci sprężarek. :cry:
    Natomiast serwisówka lodówki wygląda na prawdę super.
    Czy na 100% dobrze podłączasz zasilanie sprężarki?
    Czy pastylko po nieudanym rozruchu jest gorąca?
    Czy pomiary rezystancji uzwojeń są OK? - sprawdź!
    Jeżeli 3xtak i nawet nie jeknie, to faktycznie kupa i sprężarka do wymiany. Nie kupował bym Samsunga tylko jakąś Asperę lub coś innego. Powinna być tańsza.
    Powinien to zrobić fachowiec. Oczywiscie jak się na naprawe zdecydujesz.