Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop C1-118A - Regulacja podstawy czasu

28 Sty 2015 13:33 1542 8
  • Poziom 9  
    Posiadam oscyloskop C1-118A. Czy regulacja linii podstawy czasu w pionie na obu kanałach obejmuje całą wysokość ekranu? U mnie regulacja kanału Y1 w pionie możliwa jest do 3/4 wysokości. Pozdrawiam.
  • Poziom 41  
    Oznacza to niepoprawne działanie przedwzmacniacza wejściowego, jeśli w drugim kanale da się regulować w całym zakresie.
  • Poziom 9  
    Dziękuję. Będę próbował to naprawić. Na razie doprowadziłem zasilacz do porządku (duże tętnienia napięć zasilacza -12V i +100V). Pozdrawiam. :D
  • Poziom 9  
    Udało się doprowadzić regulację w pionie w całym zakresie. Usterka polegała na poprawieniu połączeń w okolicach potencjometru R5 odpowiedzialnego za ową regulację. Pozostał mi jeszcze jeden problem z oscyloskopem polegający na przerywanej linii podstawy czasu. Problem występuje na obu kanałach co pokazuje zdjęcie.

Proszę o jakąś wskazówkę co powinienem sprawdzić, zmierzyć i gdzie szukać przyczyny.
  • Poziom 18  
    Wygląda to na sterowanie napięciem prostokątnym. Sprawdź styki przełączników. Najlepiej spryskać sprajem czyszczącym. Nie pamiętam dokładnie, ale wydaje mi się, że ten oscyloskop miał próbny generator prostokątny do kalibracji kanałów.
  • Poziom 9  
    Nie, raczej nie jest to spowodowane podaniem prostokąta na wejście. Zdjęcie obrazuje oba kanały, a nie jeden co mogłoby sugerować wysterowanie prostokątem. Po podaniu sinusa objawy są podobne.

• Pomocny post
    Poziom 41  
    W trybie "chopped" podstawa czasu jest szatkowana "jakąś tam częstotliwością, np 100kHz" pomiędzy kanałem 1 a 2, to jest normalne zjawisko.
    Po wybraniu "alternate" będzie normalnie, bo wyświetla, raz kanał 1 raz drugi.

Na tym oscyloskopie chop to trzy kreski na czarnym tle, a alt dwie na białym.

Dodano po 39 [sekundy]:

Tak to wygląda.
  • Moderator Samochody
    ...i niestety szatkowanie (CHOP) jest ze stałym kluczowaniem, niezależnie od podstawy czasu. W niektórych oscyloskopach po prostu nie ma tego przełącznika i przy "wolniejszych" podstawach jest CHOP, przy "szybszych" jest ALT, tutaj steruje się tym ręcznie i trzeba o tym pamiętać.
  • Poziom 9  
    Serdeczne podziękowania. Sprawa się wyjaśniła dzięki ciasteczkowypotwor. :D Oscyloskop wygląda na sprawny. Człek ciągle się czegoś uczy, jeśli oczywiście chce. Pozdrawiam. Temat uważam za zamknięty.